Jump to content

Αγορα φιλτρων ΟΙΙΙ και UHC, αξιζουν? παρακαλω για γνωμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αγορασω τα εν λογω φιλτρα, της celestron. εγω διαβασει μεσα στο αστροβοξ θετικα σχολια.

θα ηθελα, παρακαλω να μου επιβεβαιωσετε ή "αποτρεψετε" την αγορα τους ή να μου προτεινετε καποια αλλα για παρατηρηση αλλα και για "ερασιτεχνικη" φωτογραφιση.

διαθετω ενα celestron8"SCGT-με XLT και την canon400d και μια ταρατσα στην πευκη (αθηνα) με μπολικη φωτορυπανση.

για να σας προλαβω, να πω οτι δεν μπορω οτι με ενδιαφερει μονο πλανητικη παρατηρηση/φωτογραφιση, αλλα λιγο απο ολα!

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

 

Φιλικα, Νικος

:roll:

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάνε ένα search εδώ για Ο-ΙΙΙ και UHC και αν δεν λυθούν οι απορίες σου μπορείς να επανέλθεις.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα να δεις τι γίνεται με αυτά τα φίλτρα.Ουσιαστικά, αυτό που κάνουν είναι να κόβουν πολύ απο το φώς και να σκοτεινιάζουν το background με αποτέλεσμα να έχεις την ψευδαίσθηση οτι τα διάφορα νεφελώματα έχουν καλύτερο contrast.Εγώ προσωπικά, δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος με το UHC-S της Baader.Και αυτό διότι δυσκολεύομαι να εστιάσω με αυτό και όπως προανέφερα, κόβει πολύ φώς.Για παράδειγμα, εχθές το δοκίμασα στο πλανητικό Μ57 και ουσιαστικά το έβλεπα πιο καλά χωρίς αυτό.Στα διάχυτα νεφελώματα, τα πράγματα είναι λίγο πιο καλά, χωρίς όμως να μπορείς να διακρίνεις πάλι μεγάλη διαφορά.Δεν λέω, ίσως ενα φίλτρο Οξυγόνου να βοηθούσε καλύτερα στο Δακτυλίδι.Όμως, όπως έχουμε πει πάρα πολλές φορές, ο σκοτεινός ουρανός είναι αναντικατάστατος οτι φίλτρο και να έχεις επάνω! Πάντως, η δική μου γνώμη είναι οτι αν θές να προμηθευτείς κάποιο σχετικά καλό φίλτρο, πάρε απο την Lumicon.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω έχω το UHC-S της Baader (70 euros απο AKTIS) και κάνει διαφορά, είναι πολύ καλο!

 

Συμβουλέψου το link

 

http://pages.sbcglobal.net/raycash/filters.htm

 

Εγώ πιστεύω οτι σε UHC θα πρεπε να πας, είναι για γενική χρήση ενω τα υπόλοιπα απευθύνονται πιο πολύ σε συγκεκριμένα νεφελώματα...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρτάται από που θα τα χρησιμοποιήσεις. Ο Νίκος έχει δίκιο από την πλευρά του, με τον ουρανό που έχει τι να τα κάνει; Εμένα το UHC-S της Baader με έχει βολέψει πολλές φορές και δεν είναι ψευδαίσθηση, κόβει αρκετά από την σαβούρα της φωτορύπανσης. Πρώτη φορά που πλήρωσε τα λεφτά του ήτανε στο Μ57, χωρίς φίλτρο δεν έβλεπα απολύτως τίποτα. Σε σκοτεινό ουρανό όμως, πάλι στο Μ57, η διαφορά ήτανε αμυδρή. Τώρα (αν δεις σε άλλο θέμα) το χρησιμοποιώ στα πρώτα μου βήματα για φωτογράφηση πάλι για να κόβω την φωτορύπανση. Το ΟΙΙΙ δεν το έχω δοκιμάσει σε παρατήρηση ακόμη, το αγόρασα κυρίως για να το συνδιάσω με Ha,Hb σε φωτογράφηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το όνομα "UHC-S" της Baader είναι λιγάκι παραπλανητικό γιατί παραπέμπει στα φίλτρα UHC άλλων εταιρειών, ενώ στην πραγματικότητα μοιάζει περισσότερο με το deep sky της Lumicon, Skyglow της Orion, LPR της Celestron. Τα πραγματικά UHC φίλτρα Lumicon, 1000 Oaks, Meade, Orion Ultrablock είναι πιο "στενά", σίγουρα πιο σκοτεινά αλλά από την άλλη κάνουν μεγαλύτερη διαφορά σε στόχους όπως Μ57, Δαντέλα και τα νεφελώματα του Τοξότη. Το ΟΙΙΙ είναι ακόμα "στενότερο" και σκοτεινότερο αλλά σε κάποιους στόχους προσφέρει καλύτερο κοντραστ από τα μεσαία UHC.

Τα φίλτρα τύπου UHC-S/LPR είναι πολύ καλά στη φωτογράφηση νεφελωμάτων αλλά αμφιλεγόμενα στο τι προσφέρουν στην οπτική παρατήρηση: βοηθάνε αλλά όχι τόσο όσο τα "μεσαία" UHC. Από την άλλη μπορούν να χρησιμοποιηθούν σχεδόν παντού - και σε αυτό χωράει κουβέντα - και όχι μόνο σε νεφελώματα.

Πάντως αν είναι να πάρεις ένα φίλτρο - έχει ειπωθεί πολλές φορές - πάρε ένα πραγματικό UHC.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω και εγω το UHC-S της Baader, οπότε θα περιοριστώ μόνο σε αυτό.

επειδή το έχω δοκιμάσει και μέσα απο Καλαμάτα, με αρκετή φωτορύπανση, αλλα και απο το χωριό, σε αρκετά σκοτεινό ουρανό, την μεγαλύτερη διαφορά, την έκανε μέσα στην πόλη.

τουλάχιστον σε Ωρίωνα, και M57 ήταν αρκετά μεγάλη διαφορά.

Στο χωριό τώρα.. έχω να το χρησιμοποιήσω 2-3 μήνες.. όταν έχεις σκοτεινό ουρανό, πιο πολύ σου κόβει, παρά βελτιώνει την εικόνα σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Ηλία. Ένα φίλτρο UHC ή ΟΙΙΙ, με επικρατέστερο το πρώτο σε περίπτωση που θα αποκτηθεί μόνο ένα, είναι απαραίτητο για κάθε ερασιτέχνη, για την παρατήρηση συγκεκριμένων αντικειμένων.

 

Φίλε arcadian, κοίτα και τι είχα γράψει εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=26929&highlight=#26929

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο χωριό τώρα.. έχω να το χρησιμοποιήσω 2-3 μήνες.. όταν έχεις σκοτεινό ουρανό, πιο πολύ σου κόβει, παρά βελτιώνει την εικόνα σου.

Διαφωνώ! Δεν έχω δει περίπτωση όσες φορές έχω παρατηρήσει με αυτό από τον Άκοβο που να χειροτερεύει ένα νεφέλωμα ήδη ορατό χωρίς φίλτρο. Αντιθέτως βελτιώνει πολύ το κοντράστ.

Σε κάποια είναι καλύτερο αυτό σε κάποια (κυρίως πλανητικά και στο Veil) το O-III.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το 8" dob και το O-III το έχω δει αμυδρά και από το μπαλκόνι μου (ουρανός 6 της κλίμακας Bortle).
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ την μεγάλη διαφορά με UHC-S την έβλεπα στο Dumbell (M27)...Σε φωτορύπανση δεν φαίνεται καν, μόλις μπεί το φίλτρο αποκαλύπτεται, και σε σκοτεινό ουρανό το φωτίζει πααααρα πολύ! \:D/
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως ένας ευτυχής κάτοχος φίλτρου Lumicon UHC εδώ και δύο ημέρες σύντομα θα σας έχω και μια κριτική. Από Κυριακή, αν όλα πάνε καλά, καθώς έχουμε εξόρμηση για παρατήρηση το Σάββατο με τον Ωρίωνα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ περιμένω πως και πως να έρθει το καλοκαίρι για να φέρω από Αμερική το Lumicon UHC και Lumicon OIII!!! Έχω διαβάσει ότι είναι τα κορυφαία!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδια, νομιζω οτι ειναι ενα καλο σημειο να υπενθυμισω προς ολους τους κατοχους schmidt cassegrain τηλεσκοπιων οτι διαθετω προς πωληση και τα δυο φιλτρα της lumicon, UHC και OIII σε αριστη κατασταση προς 150 ευρω το ενα. Η αγορα καινουργιων απο αμερικη κοστιζει 270 ευρω το ενα!!!

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης