Jump to content

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όμως από την τετάρτη το απόγευμα (αύριο) θα αρχίσει να κατεβαίνει από την βορειοδυτική Ελλάδα η θερμοκρασία σύμφωνα με την ΕΜΥ!Νοτιοελλαδίτες υπομονή μόνο μέχρι την παρασκευή!!

 

Ωχχ ! :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Σήμερα στις Σέρρες που ήμουν αλλά γύρισα(ευτυχώς!!!!)είχε 47,5 βαθμούς Κελσίου και επειδή είχε και πολύ υγρασία το θερμόμετρο έδειχνε 53 βαθμούς Κελσίου(θερμοκρασίες ρεκόρ!!!!)!Αντίθετα στην Κοζάνη είχε 35 βαθμούς αλλά λόγω της υγρασίας έδειχναν τα θερμόμετρα 41 βαθμούς Κελσίου.

 

Δε νομιζω οτι τα θερμομετρα επιρεαζονται απο την υγρασια [-X

Εμεις επιρεαζομαστε και οσο πιο πολυ υγρασια εχει τοσο πιο αφορητη ειναι η αισθηση της ζεστης.

Παντως νομιζω οτι εκτος απο τις υψηλες θερμοκρασιες, ειναι πολυ σημαντικη και η διαρκεια. Κοντευουμε μια βδομαδα σταθερα πανω απο 40C!!! ](*,)' ](*,) ](*,)

Ειναι χειροτερο να εχεις μια βδομαδα 42-43C απ'το να εχεις ενα peak 48C για μια μερα και μετα ξανα στα φυσιολογικα.

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας μην συνεχίσω την κουβέντα για την οργάνωση τέρας που το μόνο πράσινο που πιστεύει είναι αυτό του δολλαρίου...

Ας υποθέσουμε ότι όντως στην greenpeace υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται μόνο για το κέρδος.Αλλάζει κάτι;Δεν υπάρχουν άτομα που όντως προσπαθούν για την προστασία του περιβάλλοντος;Και η ουσία δεν είναι κατά πόσο κινδυνολογεί η greenpeace(προσωπικά δεν πιστεύω ότι κινδυνολογεί) ή αν ορισμένα άτομα στοχεύουν στο κέρδος.Αυτό που έχει σημασία είναι να καταλάβουμε το κακό που έχουμε κάνει στον πλανήτη και να προσπαθήσουμε να το διορθώσουμε όσο είναι καιρός...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια από τα ίδια και σήμερα!

http://www.meteo.gr/observations.asp

Ήδη 45° στην Ελευσίνα και 43° στο Ελ. Βενιζέλος.

http://weather.noaa.gov/weather/GR_cc.html

 

Σε συνέχεια των όσων έγραψα πριν, να προσθέσω ότι και μέχρι το 2004 που έχω τα πλήρη στοιχεία οι χρονιές ήταν πολύ θερμές:

Το 2002 η ετήσια θερμοκρασία στο Θησείο ήταν 18.9°, το 2003 18.8° και το 2004 18.7°.

Τέτοια απότομη αύξηση της ετήσιας θερμοκρασίας είναι πρωτοφανής από τότε που υπάρχουν καταγεγραμμένες μετρήσεις (1858) και σίγουρα δεν μπορεί να θεωρηθεί τυχαία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμείς εδώ δεν τη γλυτώσαμε την φωτιά. Πάνω από 10.000 ελαιόδεντρα και συνεχίζει.

Τώρα έχει 44.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχτες εδω στα μεσογεια παντως δεν πρεπει να διαφερε και πολυ η κατασταση απο αυτη που επικρατει στην Σαχαρα. Σχεδον 45 εφτασε. Και τωρα εχει 42.6 #-o

 

Φιλε ηλια εχω βρει ενα σαιτ που ενα παιδι εχει στησει επαγγελματικο μετεωρολογικο σταθμο (στην περιοχη που βρισκεται το kwaba) με ολοκληρο αρχειο μετρησεων. Κοιτα και το σαιτ του: http://www.eastattika.gr/

Mε το να παρατηρεις το συμπαν, καταλαβαινεις ποσο μικρος εισαι...

HALO 2 rul3z

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Δημήτρη!

Εγώ δεν έχω ερασιτεχνικό σταθμό, αλλά και το δικό μου τώρα δείχνει 42.4!

Η θερμότερη περιοχή των Μεσογείων πάντως είναι τα Σπάτα (ως προς τις μέγιστες θερμοκρασίες). Παλαιότερα το ρεκόρ ήταν 43° και προφανώς καταρρίφτηκε αυτές τις μέρες με 44°.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχθές το μεσημέρι η θερμοκρασία στην πλατεία του Λαυρίου αγγιξε τους 45 βαθμούς και το βράδυ , γύρω στις 9 , το θερμόμετρο εδειχνε 40!!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν η χτεσινη θερμοκρασια στις22¨30 στο μπαλκονι μου στη Νεα Σμυρνη,36 βαθμοι!Για την κατασταση στην Αθηνα κατα το μεσημερι να μην το συζηταμε,εβγαινες απο κτηριο με κλιματισμο και ενιωθες οπως οταν ανοιγεις τον φουρνο στη κουζινα να δεις το φαγητο!Μιας και εμεις οι ερασιτεχνες αστρονομοι εχουμε το προνομιο να βλεπουμε τον κοσμο εξω απο τα στενα ορια του πλανητη μας,κανεις δεν μας εγγυαται οτι δεν θα χειροτερευσουν οι κλιματολογικες συνθηκες η οτι ο ανθρωπος θα υπαρχει για παντα.Αν οι 10 μερες καυσωνα σε2-3 χρονια γινουν 30-40,θα μας φυγει και η τελευταια αμφιβολια οτι κινδυνευουμε.

Γιωργο,ουτε την greenpeace δεν χωνευεις?Και εγω ελεγα να τους καλεσουμε σε μια αστροβραδυα. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ στην Κοζάνη τα πράγματα ήταν πολύ πιο ήπια.Η θερμοκρασία στις 3:00 το μεσημέρι δεν ξεπέρασε τους 34 βαθμούς Κελσίου και έκανε πιο υποφερτή την ζέστη το βοριαδάκι που φυσούσε.Το βράδυ θα έχουμε περισσότερη δροσιά!Επιτέλους καύσωνας ήταν και πέρασε.. :cheesy: !

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο,ουτε την greenpeace δεν χωνευεις?Και εγω ελεγα να τους καλεσουμε σε μια αστροβραδυα

 

Ελπίζω να αστειεύεσαι! Ουδεμία σχέση θέλω. Αν τους καλέσετε δεν θα παραβρεθώ! Ας προσπαθήσουν αλλού να μαζέψουν συνδρομητές με τα ψέματά τους. Όχι στον χώρο της αστρονομίας!

Τεσπά ας μην της δίνουμε παραπάνω αξία.

Επιτρέψτε μου επίσης να αμφιβάλλω στο αν φταίνε οι ανθρώπινες δραστηριότητες για την υποτιθέμενη άνοδο της θερμοκρασίας της γης.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτρέψτε μου επίσης να αμφιβάλλω στο αν φταίνε οι ανθρώπινες δραστηριότητες για την υποτιθέμενη άνοδο της θερμοκρασίας της γης.

 

όπως θα έλεγε κι ο Μπους

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτρέψτε μου επίσης να αμφιβάλλω στο αν φταίνε οι ανθρώπινες δραστηριότητες για την υποτιθέμενη άνοδο της θερμοκρασίας της γης.

 

[-X [-X

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ας μην το συζητάμε. Δευτέρα - Τρίτη στην περιοχή Χαλκουτσίου είχε 45-46 βαθμούς στις 15:00. Το βράδυ έπεφτε αισθητά (κοντά στους 30) αλλα απο διάυγεια.....ένα χάλι. Εβγαλα το τηλέ την Δευτέρα το βράδυ και καθάριζα φακούς και διορθωτική μέχρι να καταλάβω ότι τελικά ήταν το πούσι απο την αποβολή της θερμοκρασίας και τα μάζεψα....Άλλο ένα χαμένο βράδυ.
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπίζω να αστειεύεσαι! Ουδεμία σχέση θέλω. Αν τους καλέσετε δεν θα παραβρεθώ! Ας προσπαθήσουν αλλού να μαζέψουν συνδρομητές με τα ψέματά τους. Όχι στον χώρο της αστρονομίας!

Τεσπά ας μην της δίνουμε παραπάνω αξία.

Επιτρέψτε μου επίσης να αμφιβάλλω στο αν φταίνε οι ανθρώπινες δραστηριότητες για την υποτιθέμενη άνοδο της θερμοκρασίας της γης.

Πώς προσπαθούν να μαζέψουν συνδρομητές;Μπορείς να συμμετέχεις ενεργά χωρίς να πληρώσεις ούτε ένα ευρώ.Αν δεν φταίνε οι ανθρώπινες δραστηριότητες για την άνοδο της θερμοκρασίας τότε ποιός φταίει; :shock: :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μετακομίσουμε στο Διάστημα, να ησυχάσει η Γη από εμάς και να πάμε αλλού. \:D/

space-station-space-colony.gif

Αν όμως κάνουμε τα ίδια και αλλού, τότε είμαστε το χειρότερο είδος στο Σύμπαν ](*,) ](*,)

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι "ασυνήθιστες" θερμοκρασίες για την εποχή δεν είναι το πρόβλημα. Έχουν ξαναεμφανιστεί και πριν μερικά χρόνια και πριν αρκετούς αιώνες, όπως μας πληροφορούν τα ιστορικά στοιχεία. Το πρόβλημα είναι ότι σε λίγο καιρό αυτές οι θερμοκρασίες θα είναι οι συνηθισμένες.

Υπάρχει λύση για την απληστία του ανθρώπου?

 

Πάν μέτρον άριστον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όπως θα έλεγε κι ο Μπους

 

Μόνο τον Μπους δεν υποστηρίζω, απλώς μου την έχει δώσει η άκρατη κινδυνολογία καταστροφολογία. Είναι αβάσιμη.

george2 δεν συνεχίζω να ασχολούμαι με την οργάνωση του πράσινου (δολλαρίου) και τις ανυπόστατες μπούρδες της!

Η γή μπορεί να εισέρχεται σε θερμή περίοδο της ιστορίας της, αν ειναι έτσι απλώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε! Και σε αυτό αμφιβάλλω, πριν 2 χρίνια είχαμε -25 στα Τρίκαλα για παράδειγμα και στην Καλαμάτα χιόνισε. Ας μην ακούμε τις κινδυνολογίες.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απλώς μου την έχει δώσει η άκρατη κινδυνολογία καταστροφολογία

 

Εγώ αντιθέτως βλέπω υφησυχασμό. Θα ήθελα και θα περίμενα πολύ περισσότερα πράγματα. 45 + 25 = 70 .Αν το πρόβλημα δεν είναι οι 45 η οι 25 βαθμοί τότε οι 70 διάφορα σίγουρα είναι σοβαρότατο..

 

Και πάλι ας μην παμε στο βόρειο πόλο και το πιάσουμε γενικά το θέμα αλλά να δούμε πως επηρεάζει ο άνθρωπος τοπικά.

Στο Μέτσοβο έχει γίνει μια ομορφότατη τεχνητή λίμνη. Μεγάλο έργο σου λενε οι αρμόδιοι. Να όμως που ανέβηκε η υγρασία με αποτέλεσμα να μην χιονίζει έτσι οι πήγες που εξαρτιόνταν από αυτόν τον κύκλο σιγά σιγά να στερεύουν. Σε συνδυασμό με τις υψηλές θερμοκρασίες μελλοντικά θα υπάρχει προβλημα. Το μικρόκλημα της περιοχής αλλαξη ριζικά. Το τοπικό μπορεί εύκολα να αναπτυχθεί παντού (πολλά υδροηλεκτρικά κτλ…) για να γίνει αντιληπτό το μέγεθος του προβλήματος μόνο από αυτήν την παρέμβαση.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απλώς μου την έχει δώσει η άκρατη κινδυνολογία καταστροφολογία

 

Εγώ αντιθέτως βλέπω υφησυχασμό. Θα ήθελα και θα περίμενα πολύ περισσότερα πράγματα. 45 + 25 = 70 .Αν το πρόβλημα δεν είναι οι 45 η οι 25 βαθμοί τότε οι 70 διάφορα σίγουρα είναι σοβαρότατο..

 

Και πάλι ας μην παμε στο βόρειο πόλο και το πιάσουμε γενικά το θέμα αλλά να δούμε πως επηρεάζει ο άνθρωπος τοπικά.

Στο Μέτσοβο έχει γίνει μια ομορφότατη τεχνητή λίμνη. Μεγάλο έργο σου λενε οι αρμόδιοι. Να όμως που ανέβηκε η υγρασία με αποτέλεσμα να μην χιονίζει έτσι οι πήγες που εξαρτιόνταν από αυτόν τον κύκλο σιγά σιγά να στερεύουν. Σε συνδυασμό με τις υψηλές θερμοκρασίες μελλοντικά θα υπάρχει προβλημα. Το μικρόκλημα της περιοχής αλλαξε ριζικά. Το τοπικό μπορεί εύκολα να αναπτυχθεί παντού (πολλά υδροηλεκτρικά κτλ…) για να γίνει αντιληπτό το μέγεθος του προβλήματος μόνο από αυτήν την παρέμβαση.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ αντιθέτως βλέπω υφησυχασμό. Θα ήθελα και θα περίμενα πολύ περισσότερα πράγματα. 45 + 25 = 70 .Αν το πρόβλημα δεν είναι οι 45 η οι 25 βαθμοί τότε οι 70 διάφορα σίγουρα είναι σοβαρότατο

 

Είναι περιστασιακό και δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Στην δεκαετία του 70 μιλούσαν για αιώνες ψύχους, σημερα για θέρμανση αύριο ποιός ξέρει γιατί.

 

Υπερβολικό μου φαίνεται να μη χιονίζει εξ αιτίας μιας λίμνης όχι και τόσο μεγάλης (αναφέρεσαι στην λίμνη των πηγων του Αώου προφανώς). Και σε άλλα μέρη έχουν δημιουργηθεί τεχνητές λίμνες (και μεγαλύτερες μάλιστα) και χιονίζει μια χαρά.

Το μικροκλίμα φυσικα και επηρεάζεται ωστόσο σε κάποιο βαθμό, όπως επηρεάζεται και από τα δήθεν "οικολογικά" φωτοβολταϊκά. Κάθε MW από φωτοβολταϊκά απαιτεί 60 στρέμματα γης τα οποία τσιμεντάρονται και δεν φυτρώνει τίποτε!

Έχεις δίκιο για τα υδροηλεκτρικά, ειδικά τα μικρά, που κάθε "βλαχοδήμαρχος" προσπαθεί να καταστρέψει ποτάμια και φαράγγια μπάς και πάρει 500 kW ρεύμα. Μιλάμε για μεγάλα φαγοπότια! Διάβασα προσφάτως για υδροηλεκτρικό στον Λούσιο ποταμό! Καταστροφή για ... 0.96MW (!!!) Όπως το 60 κατέστρεφαν με τσιμέντα την Αθήνα έτσι τώρα καταστρέφουν την ύπαιθρο και τις βουνοκορφές με ανεμογεννήτριες φωτοβλταϊκα και μικρα υδροηλεκτρικά!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ οικολογικό να τσιμεντοποιουμε μια περιοχή μεγάλη η μικρή κάπου στην ερημιά έστω και στην έρημο με μόνο σκοπό το κέρδος!!! Η οικολογία δεν έχει καμία σχέση με επιχειρηματικότητα. Οι επιχειρήσεις και πολυεθνικές μακριά.

 

Όμως θεωρώ οικολογικό να δοθούν κίνητρα (μείωση τιμών , υποστήριξη κτλ) σε ιδιώτες να εφοδιάσουν τα σπίτια τους με φωτοβολταικά με ηλιακά ώστε να έχουν ένα μέρος της ενέργειας τους εξασφαλισμένη.

 

Το παράδειγμα που έφερα για τον Αώο λεει από μόνο του ότι οποιαδήποτε παρέμβαση σε ένα οικοσύστημα είναι καταστροφική. Φυσικά και από μόνο του δεν λεει τίποτα. Αλλά δυστυχώς τα ακραία καιρικά φαινόμενα είναι εδώ (είτε κρύο είτε ζεστή) και είναι φανερό ότι δημιουργούνται από ανθρώπινες δραστηριότητες.

 

Ps Το χιόνι για να πέσει αποτελεί μια πολύ σύνθετη διαδικασία και η υγρασία το επηρεάζει φοβερά. Πράγματι το Μέτσοβο έχει υποστεί τις συνέπειες.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ οικολογικό να τσιμεντοποιουμε μια περιοχή μεγάλη η μικρή κάπου στην ερημιά έστω και στην έρημο με μόνο σκοπό το κέρδος!!! Η οικολογία δεν έχει καμία σχέση με επιχειρηματικότητα. Οι επιχειρήσεις και πολυεθνικές μακριά.

 

Δυστυχώς μόνο σε αυτούς δίνονται οι επιδοτήσεις. Η ΔΕΗ απολύτως σκανδαλωδώς αγοράζει 30 και 40 λεπτά την κιλοβατώρα από τα φωτοβολταϊκά και την πουλάει 10... το κόστος το επωμιζόμαστε όλοι και το κέρδος το παίρνουν λίγα "λαμόγια".

 

 

Όμως θεωρώ οικολογικό να δοθούν κίνητρα (μείωση τιμών , υποστήριξη κτλ) σε ιδιώτες να εφοδιάσουν τα σπίτια τους με φωτοβολταικά με ηλιακά ώστε να έχουν ένα μέρος της ενέργειας τους εξασφαλισμένη.

 

Εδώ συμφωνώ αλλά αυτά φυσικά δεν επιδοτούνται! Δεν έχει μεγάλο φαγοπότι.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όλοι και το κέρδος το παίρνουν λίγα "λαμόγια".

 

To μεγαλύτερο πρόβλημα παντού είναι αυτά τα λαμογια . Δεν μπορείς να εμπιστευθείς κανέναν και τίποτα. Πχ πληρώνουμε οι φορολογούμενοι ανοίγει το κράτος αντιπυρική ζώνη σε ένα παρθένο κατά τα αλλά δασός.. Μέσα σε 3 χρόνια η αντιπυρική ζώνη 'ντύνεται' με άσφαλτο στην κορυφή της έχει ανοίξει δημόσια αναψυκτήριο και είναι έτοιμα να εξαγοραστεί τσάμπα από ιδιώτη. Τρέχα γύρευε λοιπόν. Αυτό δεν γίνεται πάντως σε όλα τα κράτη του ανεπτυγμένου κόσμου. Εκεί απλά δεν υπάρχουν δάση!! \:D/

 

Συγγνώμη αν έχω φύγει εντελώς εκτός θέματος αλλά η οικολογία νομίζω πως είναι κάτι το πολύ σοβαρό για να παίζουν μερικοί μαζί της.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως το 60 κατέστρεφαν με τσιμέντα την Αθήνα έτσι τώρα καταστρέφουν την ύπαιθρο και τις βουνοκορφές με ανεμογεννήτριες φωτοβλταϊκα και μικρα υδροηλεκτρικά!

 

υπαρχει αλλη λυση?

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης