Jump to content

Συμβουλή για αστροφωτογράφηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και είμαι αρχάρια στην παρατηρησιακή Αστρονομία και έχω χρησιμοποιήσει κάποιες φορές το τηλεσκόπιο και έχοντας καλά αποτελέσματα θα ήθελα να ξεκινήσω με την αστροφωτογράφηση.Είναι πολύ νωρίς? :?: Με αφορμή τις αστροφωτογραφίες των μέλων, οι οποίες είναι όλες πολύ ωραίες, με ώθησε να έχω περισσότερη όρεξη να ασχολήθω.Τι εξοπλισμό πρέπει να έχει κάποιος για την αστροφωτογράφηση?Και από που μπορώ να το προμηθευτώ?Ο τύπος του τηλεσκοπίου είναι Skywatcher 130-Eq μπόρω να κάνω αστροφωτογράφηση?

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά εξαρτάται από την στήριξη που έχει ένα τηλεσκόπιο.Αν έχεις ισημερινή τότε είσαι καλά.Αλλά πρώτα από όλα πρέπει να έχεις υπομονή γιατί θα περάσεις πολλές ώρες για να πάρεις μια φωτογραφία. :cheesy:
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά εξαρτάται από την στήριξη που έχει ένα τηλεσκόπιο.Αν έχεις ισημερινή τότε είσαι καλά.Αλλά πρώτα από όλα πρέπει να έχεις υπομονή γιατί θα περάσεις πολλές ώρες για να πάρεις μια φωτογραφία. :cheesy:

 

Πράγματι ισημερινή στήριξη έχω. αααα!!!Δεν έχω πρόβλημα!!!Αν βέβαια με βοηθήσει και ο καιρός! :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και θέλεις αστροστάτη. Απευθύνσου στο κατάστημα που το πείρες.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια μικρή βοήθεια και εδώ. Με μια απλή ψηφιακή μηχανή (Fuli finepix s7000) και ένα τρίποδο τι μπορεί να φωτογραφήσει κανείς;

Υπάρχει λύση για την απληστία του ανθρώπου?

 

Πάν μέτρον άριστον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για οσους φιλους και φιλες της παρεας εχουν ενδιαφερον για τα πρωτα τους βηματα, θα τους προτεινα ως σημειο εκκινησης εναν πολυ ευκολο στοχο ... πχ. τον ηλιο (με φιλτρο!) η την σεληνη ... ωστε να παρουνε μια γευση απο μερικες απο τις προκλησεις του χωρου που αναμενουν.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχισε να τραβας καμια φωτο της σεληνης με τη μεθοδο afocal και στη συνεχεια,αφου εχεις και ισημερινη μπορεις να ασχοληθεις σοβαρα( και να σκασεις το πολυ χρημα :mrgreen: )

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

gkal θα μπορουσες να δοκιμασεις να τραβηξεις φωτογραφιες με μεγαλο οπτικο πεδιο αλλα θα δυσκολευτεις αερκετα διοτι οι μπαταριες θα σου τελειωνουν γρηγορα .

Καλυτερα να δοκιμαζες με μια φιλματη πανω σε τριποδο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια μικρή βοήθεια και εδώ. Με μια απλή ψηφιακή μηχανή (Fuli finepix s7000) και ένα τρίποδο τι μπορεί να φωτογραφήσει κανείς;

 

Άνοιξε άλλο θέμα να το συζητήσουμε εκεί.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok!!!Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας!!!!!Θα ακούσω τις συμβουλές σας και θα δείξει το αποτέλεσμα!!!!! :cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προσωπικα εγω εχω ενα 8'' skywatcher dob και με αυτο εχω καταφερει να βγαλω φωτο κυριως φεγγαριου... με μια ψηφιακη της πλακας(!) πολυ ευκολα και γρηγορα με την μεθοδο της afocal φωτογραφησης...παντως αυτο που για μενα ειναι το καλυτερο για να να αρχισει να ασχολειται με την αστροφωτογραφιση καποιος ειναι να παρει μαι toucam και να τραβαει frames...δινει καταπληκτικες φωτο...σημναντικο βεβαια ρολο παιζει η επεξεργασια...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το skywatcher D150 είναι το πιο τέλειο και οικονομικό τηλεσκόπιο(λέω οικονομικό για να διαβάσεις πόσο φθηνά είναι τα αξεσουάρ)!

 

- Έγγραφο του Microsoft Word (2).doc

Έκανα το λάθος να αγοράσω το D707 που η στήριξη δε δέχετε μοτέρ!

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το οτι ειναι οικονομικο καποιο αξεσουαρ ενος τηλεσκοπιου πιστευω οτι δν πρεπει να αποτελει θελγυτρο για τον ερρασιτεχνη αστρονομο,αλλωστε οτιδηποτε καλο και ποιοτικο οπως και να το κανουμε κοστιζει...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά Μαρία πρέπει να εξοπλιστείς με υπομονή.

Στην συνέχεια θα σου πρότεινα μία στήριξη με αστροστάτη,την αγορά ενός

barlow X2 ή Χ5 ένα φίλτρο IR cut και μία webcam κατάλληλη για άστροφωτογραφία.Αυτά σε συνδυασμό με το τηλεσκόπιο που έχεις ,θα μπορείς να τα χρησιμοποιείς ακόμη και σε μπαλκόνι.

Καλό είναι να ξεκινήσεις με θέματα που χρειάζονται ελάχιστες γνώσεις γύρω απο την αστροφωτογραφία , και πολύ μικρή χρονική έκθεση όπως κρατήρες της σελήνης ή πλανήτες.

Κάτι που θα σου χρειαστεί οπωσδήποτε είναι το να μάθεις να κάνεις πολική ευθυγράμμιση.

Σε ότι αφορά τα μεγάλα πεδία, δεν θα σου το πρότεινα άμεσα, γιατί oi απαιτήσεις είναι πολύ μεγαλύτερες όπως:Χρειάζεσαι ένα οδηγητικό τηλεσκόπιο με την αντίστοιχη πλατφόρμα στήριξης και αντίστοιχο οδηγητικό εξοπλισμό ,webcam για ψηφιακή οδήγηση ή προσοφθάλμιο με φωτεινό σταυρόνημα.

Στήριξη που να μπορεί να σηκώσει τον φωτογραφικό εξοπλισμό και να έχει χαμηλό περιοδικό σφάλμα για να μήν βγαίνουν κουνημένες οι φωτογραφίες,και πολλά πολλά πολλά άλλα.

Ξεκίνησε με κάτι απλό, και στην συνέχεια θα βρείς ότι χρειάζεσαι.

Φιλικά, Νίκος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλη Μαρία,

 

εγώ θα σου πρότεινα κάτι διαφορετικό τουλάχιστον για αρχή...κάτι οικονομικό αποτελεσματικό και έυκολο..

Μετά περνάς στα πιο δύσκολα αν ενδιαφέρεσε..

 

Δεν χρειάζεται να πάρεις μοτέρ..αν κάνεις μια πολική ευθυγράμμιση (χοντρικά) τότε θα κρατάς στο πεδίο σου τη σελήνη ή τον ήλιο μόνο με τον κοχλία της ορθής αναφοράς!!!εύκολο...

 

Μετά με μια ψηφιακή compact με manual μπορείς με το χέρι ή με κάποιον αντάπτορα με την μέθοδο afocal (με την μηχανή στο προσοφθάλμιο δηλαδή) μπορείς ανετα να βγάλεις αρκετά καλές φωτογραφίες της σελήνης και του ήλιου...

 

Δοκίμασε το αξίζει..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι για τις συμβουλές σας..!!!!!!! :cheesy: :cheesy: :D Θα το σκεφτώ πολύ σοβάρα για τα βήματα που θα ακολουθήσω και θα κρατήσω τις συμβουλές σας :cheesy: Βασικά θα ξεκινήσω με πολύ εύκολους στόχους, που με προτείνατε, την σελήνη και τους πλανήτες. Αλλά επειδή σίγουρα θέλω προχωρήσω περαιτέρω στην αστροφωτογράφηση θα άγορασω καινούργιο τηλεσκόπιο γιατί η στήριξη αυτού δεν είναι και η καλύτερη! :cheesy: :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα της γης τον άξονα!!! Τί είναι αυτά που λες; Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τηλεσκόπιο!!! [-X Μπορείς απλά να τροποποιήσεις ή να αλλάξεις τη στήριξη!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα της γης τον άξονα!!! Τί είναι αυτά που λες; Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τηλεσκόπιο!!! [-X Μπορείς απλά να τροποποιήσεις ή να αλλάξεις τη στήριξη!!!

 

Oύτως ή άλλως θα αγοράσω τηλεσκόπιο στο μέλλον, για κάτι καλύτερο! Και για καλύτερες παρατηρήσεις μακρινών αντικειμένων(γαλαξίες κ.α). Απλά θα είναι πιστεύω πιο πολυδάπανο να άλλαζω στήριξη να προσθέτω και άλλα εξαρτήματα από το να αγοράσω ένα καλύτερο τηλεσκόπιο.Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχει και όλα τα εξαρτήματα που χρειάζεται μετέπειτα! :cheesy: Όλα τα τηλεσκόπια έχουν το κόστος τους απλά όσο πιο ''ερασιτεχνικό'' είναι, πιστεύω, πιο πολή δουλειά και χρήματα για την συντηρήση του και την αναβάθμιση του. :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα dobson ειναι απο τα καλυτερα τηλεσκοπια για deep sky αντικειμενα πρωτα προσπαθησε να προσδιορισεις τι ειδος φωτογραφηση θελεις να κανεις και μετα ριξε χρημα στην υποθεση(βεβαια εγω το εφθασα πολυ μακρια ,αλλα καλο ειναι να μαθεις τα βασικα με αυτο το τηλεσκοπιο και μετα μπορεις ανετα με τις οικονομιες σου να παρεις ενα καλο αποχρωματικο το οποιο θα σου εξεσφαλισει ανωτερα ειδωλα σε πλανητες και σεληνη...και θα σε βοηθησει και στην μετεπειτα εξελιξη σου στην αστροφωτογραφηση...)αντε και να σε δουμε και στο LPOD :cheesy: :mrgreen:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης