Jump to content

Διδασκαλία Αστρονομίας σε λύκειο, ΖΗΤΩ ΒΟΗΘΕΙΑ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα! Σε ιδιωτικό σχολείο στη Βάρη Αττικής. Σήμερα είμαι πολύ χαρούμενος =D> =D> \:D/ γιατί θα μπορέσω να δανειστώ από ένα φίλο ενα 114mm (4.5") Altazimuth Reflector MODEL DS-2114ATS-TC , ώστε να μην είμαι "μπακούρι" στον Πάρνωνα :oops:

Mήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να βρω το manual??? Δεν το βρίσκω στη λίστα με τα manual της Meade. (Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν φυλανε τα manual... [-( :-& )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H πλακα ειναι οτι θα εχω 3! τηλεσκοπια στο αμαξι,ευτυχως ειναι στεισον και θα ειμαι μονος.Θα χαρω να τα πουμε στον Παρνωνα. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμα συνάδελφε που δεν είμαστε και εμείς εκεί.

 

http://mcdonaldobservatory.org/teachers/profdev/

 

Μπορούμε όμως και εμείς :

 

http://stardate.org/teachers/plans/

Υπάρχει λύση για την απληστία του ανθρώπου?

 

Πάν μέτρον άριστον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ χρήσιμα τα Links !!! Ευχαριστώ. \:D/

 

Μερικά χρήσιμα ακόμη

 

http://hubblesite.org/

 

http://www.bbc.co.uk/science/space/myspace/index.shtml

 

http://stardate.org/

Υπάρχει λύση για την απληστία του ανθρώπου?

 

Πάν μέτρον άριστον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλημέρα σε όλους!

Το Σαββατοκύριακο που πέρασε ήταν για μένα ξεχωριστό μιας και συμμετείχα για πρώτη φορά σε εξόρμηση της ΕΑΕ. Ηταν μια θαυμάσια εμπειρία που μόνο όποιος την ζήσει μπορεί να καταλάβει. Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τον Βαγγέλη Τσάμη για την πρόσκληση, τον Νίκο Τρεμούλη για την πολύτιμη βοήθεια το μάθημα και το επί τόπου sky tour =D> =D> =D> τον Λεωνίδα Παπασωτηρίου για την επίδειξη του LX και το manual, αλλά και όλους που γνώρισα στον Πάρνωνα. Ελπίζω παιδιά να τα πούμε πάλι σύντομα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα και καλό χειμώνα σε όλους. =D>

Εχθές έγινε το πρώτο δίωρο Αστρονομίας. Ομολογώ ότι παρόλο που διδάσκω φυσική για πάνω απο 10 χρόνια, είχα ένα άγχος για το αν θα μπορέσω να εντυπωσιάσω τα παιδιά. Δεδομένου του μικρού ενδιαφέροντος (μόνο 5 μαθητές δήλωσαν το μάθημα σε σύνολο >120) κινδυνεύει ακόμα και να μην σχηματιστεί το τμήμα αν έστω και ένας φύγει...

Νομίζω πάντως πως πήγε καλά! Επιστράτευσα όλο το πολυμεσικό μου οπλοστάσιο (Starry night, internet) σε συνδυασμό με σκοτεινή αίθουσα (είχα καλυψει τα παραθυρα με μαυρο χαρτόνι) και το αποτέλεσμα ήταν καλό (πιστέυω) για εισαγωγή. Τους υποσχέθηκα φυσικά ότι σύντομα θα κάονουμε βραδιά παρατήρησης για να αξιοποιήσουμε και το τηλεσκόπιο του σχολείου και ίσως ανεβούμε και Πάρνωνα αν το επιτρέψει το σχολείο.

Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να βρίσκω πάντα υλικό για να κρατώ το ενδιαφέρον τους αμείωτο... Ήδη προετοιμάζομαι για το επόμενο δίωρο!!! O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλό χειμώνα σε όλους. =D>

Εχθές έγινε το πρώτο δίωρο Αστρονομίας. Ομολογώ ότι παρόλο διδάσκω φυσική για πάνω 10 χρόνια, είχα ένα άγχος για το αν θα μπορέσω να εντυπωσιάσω τα παιδιά. Δεδομένου του μικρού ενδιαφέροντος (μόνο 5 μαθητές δήλωσαν το μάθημα σε σύνολο >120) κινδυνεύει ακόμα και να μην σχηματιστεί το τμήμα αν έστω και ένας φύγει...

Νομίζω πάντως πως πήγε καλά! Επιστράτευσα όλο το πολυμεσικό μου οπλοστάσιο (Starry night, internet) σε συνδυασμό με σκοτεινή αίθουσα (είχα καλυψει τα παραθυρα με μαυρο χαρτόνι) και το αποτέλεσμα ήταν καλό (πιστέυω) για εισαγωγή. Τους υποσχέθηκα φυσικά ότι σύντομα θα κάονουμε βραδιά παρατήρησης για να αξιοποιήσουμε και το τηλεσκόπιο του σχολείου και ίσως ανεβούμε και Πάρνωνα αν το επιτρέψει το σχολείο.

Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να βρίσκω πάντα υλικό για να κρατώ το ενδιαφέρον τους αμείωτο... Ήδη προετοιμάζομαι για το επόμενο δίωρο!!! O:)

 

Κώστα, μπράβο! Η ερασιτεχνική αστρονομία χρειάζεται ανθρώπους όπως εσένα για να την μεταδόσουν στα σημερινά παιδιά.Που ξέρεις, μπορεί έστω και ενα απο αυτά τα 5 παιδιά να κολλήσει το μικρόβιο και αυτό και μόνο, θα είναι μεγάλο κέρδος και για σένα. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι όλοι να είχαν αυτό το ''άγχος'' για να βοηθήσουν και να μεταδόσουν τη γνώση. Δηλώνω κι εγώ ιδιαίτερα χαρούμενος με όσα διάβασα από σένα Κώστα.

 

Μπράβο, και πάλι μπράβο.

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο!! =D> =D> Ετσι οπως ειναι η κατασταση στα σημερινα σχολεια,και μονο η δημιουργια τμηματος ειναι κατορθωμα.Σε εμας τελικα ειναι 11 ατομα,ακομα και παιδια απο θεωρητικη δηλωσαν!!!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εμεις ειμαστε 5...αν και δν ξερω παρα πολλα απο αστρονομια κολλησα στον τοιχο τον καθηγητη...δν ηξερε απο που του ερχοντουσαν...αλλα τον λυπηθηκα σε μια φαση...και αυτος εχει δικαιωμα να κανει μια αρχη!!!παντως θεωρω πολυ ασχημο να κανει αστρονομια καθηγητης ο οποιος περα απο το βιβλιο να μην εχει διαβασει τιποτε αλλο...πραγματικα...πολυ ασχημη εμπειρια...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης άσχημο είναι να έχεις ένα καθηγητη που εκτός που δεν ξέρει τίποτα από Αστρονομία να επιμένει σε πράγματα ανεπαρκή και να λέει αυθαίρετες αναλήθειες........... :evil: :evil: ](*,)

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλό χειμώνα σε όλους. =D>

Εχθές έγινε το πρώτο δίωρο Αστρονομίας. Ομολογώ ότι παρόλο που διδάσκω φυσική για πάνω απο 10 χρόνια, είχα ένα άγχος για το αν θα μπορέσω να εντυπωσιάσω τα παιδιά. Δεδομένου του μικρού ενδιαφέροντος (μόνο 5 μαθητές δήλωσαν το μάθημα σε σύνολο >120) κινδυνεύει ακόμα και να μην σχηματιστεί το τμήμα αν έστω και ένας φύγει...

Νομίζω πάντως πως πήγε καλά! Επιστράτευσα όλο το πολυμεσικό μου οπλοστάσιο (Starry night, internet) σε συνδυασμό με σκοτεινή αίθουσα (είχα καλυψει τα παραθυρα με μαυρο χαρτόνι) και το αποτέλεσμα ήταν καλό (πιστέυω) για εισαγωγή. Τους υποσχέθηκα φυσικά ότι σύντομα θα κάονουμε βραδιά παρατήρησης για να αξιοποιήσουμε και το τηλεσκόπιο του σχολείου και ίσως ανεβούμε και Πάρνωνα αν το επιτρέψει το σχολείο.

Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να βρίσκω πάντα υλικό για να κρατώ το ενδιαφέρον τους αμείωτο... Ήδη προετοιμάζομαι για το επόμενο δίωρο!!! O:)

 

Κάθε πότε γίνονται για να έρχομαι και εγώ!!! :mrgreen: Ζηλεύω (με την καλή εννοια! :mrgreen: )τους μαθητές που κάνουν μαζί σας το μάθημα αυτό!!! :cry: :)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Γειά σου Κωστή (ουάου, πρώτο Post!)

 

Κοίταξα λίγο γρήγορα μάλλον τα λινκ των άλλων απαντήσεων, αλλά δεν είδα κάτι ανάλογο... Πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις το Celestia. Είναι ένα πρόγραμμα ελεύθερης πλοήγησης στο σύμπαν... Μπορείς να παρατηρήσεις οποιοδήποτε φαινόμενο και ουράνιο σώμα, ταξιδεύοντας απο το φεγγάρι μέχρι στον πιο μαρκυνό γαλαξία... Όταν το πρωτοχρησιμοποίησα, αμέσως σκέφτηκα ότι το μάθημα της αστρονομίας θα έπρεπε να έχει ως βάση κάτι τέτοιο. Κοίταξε το, πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει! :)

 

Ορίστε και ένας σύνδεσμος: http://www.shatters.net/celestia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης