Jump to content

Threaded insert πως το ζητάμε;


giorgosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους.

Ξέρει κανείς πως το ζητάμε το threaded insert που φαίνεται στην φωτογραφία και που θα το βρούμε;

 

Ευχαριστώ!

175022.jpg.e1490c6c8927111d99b00ba9479b7a97.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, κι εγώ έψαχνα αυτά ακριβώς επίμονα πριν μερικά χρόνια και τα βρήκα σε κατάστημα με είδη και εργαλεία ξυλουργικής. Είχα βρεί με σπείρωμα 8mm και ακόμη δυσκολότερα με 10mm που χρησιμοποίησα τελικά για την ρύθμιση ύψους στα πόδια του ξύλινου τρίποδα για την ισημερινή. Έχω μιά αόριστη εντύπωση ότι τα λέγαν "μούφες" ή με κάποιο άλλο όνομα που δεν παραπέμπει άμεσα στο αντικείμενο. Καλύτερα εκτύπωσε τη φωτογραφία και δείξε τη σε σχετικά καταστήματα. Αν είναι για αστρονομικό εξοπλισμό πάρε ανοξείδωτα ή γαλβανιζέ κι όχι απλά σιδερένια (ανοξείδωτα πάντως δεν βρήκα πουθενά στη Λάρισα).

 

Φιλικά Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σε όλους.

Ξέρει κανείς πως το ζητάμε το threaded insert που φαίνεται στην φωτογραφία και που θα το βρούμε;

 

Ευχαριστώ!

 

Αυτά τα εξαρτηματάκια πολλοί τα γνωρίζουν και ως rivecle (ο τονισμός στην λήγουσα). Αν η περιοχή που μένετε έχει κατάστημα WURTH (εμπορεύονται είδη για αμαξώματα φορτηγά και αυτοκίνητα) θα τα βρείται.

 

http://www.wurth.gr/

Live long and prosper
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως πολυ σωστα εγραψε ο Στεφανος,προκειται για βαση ρυθμιζομενου ποδιου σε επιπλα.Τοποθετειται ευκολα αφου τρυπησουμε το υλικο-βαση(MDF-ceapbord),και αφου το καρφωσουμε ωστε οι ακιδες να καρφωθουν στο υλικο.

Κανει μονο για χρηση ρυθμιζομενων ποδιων,οποτε μπαινει καθετα με τις ακιδες προς τα επανω(απο κατω απο το επιπλο).

Για χρηση απο το πλαι,υπαρχουν κατι αλλα,βιδωτα,πολυ καλυτερα,και περισσοτερο καλαισθητα,πραγμα που σε ενδιαφερει φανταζομαι.Εχω παρει σε διαφορα μηκη και σπειρωματα,γιατι συνοδευονται και απο βιδα-ποδαρακι,που ειναι γενικως πολυ χρησιμα.Αν δεν βρεις ακρη,εδω ειμαστε.

 

.JPG.90cafd3b3479c41f1f13d74cb95f9c10.JPG

μια απο τις χρησεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να βρώ τέτοια με σπείρωμα 1/4"x20 για να φτιάξω ένα barn door. Τα μετρικά μου είναι αδιάφορα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοτε γιατι το χρειαζεσαι???

:-k :-k :-k

Δεν το θες βεβαια για τη μηχανη...........

Μηπως για την ενδεχομενη στηριξη της πλατφορμας στην 1/4" βιδα του τριποδα??? .

Σε περιοριζει το κοντο σπειρωμα του τριποδου μαλλον.

Αν ναι,πρεπει να υπολογισεις ακριβως το παχος του υλικου να ειναι σχεδον ισο με το ενεργο μηκος του σπειρωματος .Αυτα δουλευουν μονοδρομα,και στην περιπτωση σου ,μονο οταν δηλαδη η ελξη της βιδας κατα το σφιξιμο,"καρφωνει" το εμφυτευμα.

(παω να δω τι εχω στα συρταρια μου.....)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να βρώ τέτοια με σπείρωμα 1/4"x20 για να φτιάξω ένα barn door

 

Γιώργο, Υπάρχει ένα κατάστημα κοντά στο σπίτι μου που πωλεί αυτα.

Θα ψάξω για 1/4"x20 - δώσε μου τη διεύθυνσή σου με private email και θα σου τα στείλω.

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη οταν τα ειχα αγορασει ειχα παρει ολα τα νουμερα,εψαξα τα δικα μου και ειναι 6,8,10 στο μετρικο συστημα.Μαλλον θα δυσκολευτεις....

Το μονο που βρηκα σε 1/4 ειναι κατι παξιμαδια-πεταλουδες,αλλα μαλλον δεν σου κανει.Μονο αν κανεις ανταπτορακι βασης(στην εσχατη αναγκη)

1083227580_adaptorphotothread.JPG.b0a075c151cf5f62f02b5ec710a13e7d.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, αν κατάλαβα καλά το θες για να περνάει από μέσα η βέργα του barn door;

 

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το σχέδιο με καμπλυλωτή βέργα, που υποτίθεται ότι είναι πιο ακριβές στην παρακολούθηση, και δεν χρειάζεται να περνάει μέσα από βόλτες η βέργα, κατευθείαν από το ξύλο.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...

Για χρηση απο το πλαι,υπαρχουν κατι αλλα,βιδωτα,πολυ καλυτερα,και περισσοτερο καλαισθητα,πραγμα που σε ενδιαφερει φανταζομαι.Εχω παρει σε διαφορα μηκη και σπειρωματα,γιατι συνοδευονται και απο βιδα-ποδαρακι,που ειναι γενικως πολυ χρησιμα.Αν δεν βρεις ακρη,εδω ειμαστε.

Ενδιαφέρον! Πώς ονομάζονται? Τα βρίσκεις σε σιδηροπωλεία?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τα βρεις σε εξειδικευμενα καταστηματα ειδων επιπλοποιειας.Ζητησε τα ως "ρυθμιστικα ποδαρακια επιπλων με φυτευτες-βιδωτες βασεις".

Φαντασου μια πολυ χονδρη "βιδα" (12μμ διαμετρος) που βιδωνει σε ξυλο,αφου πρωτα εχει ανοιχθει στο ξυλο τρυπα 10μμ.Αυτη η "βιδα" εχει μια ομοαξονικη τρυπα με σπειρωμα 6μμ ή 8μμ,στην οποια βιδωνει το ποδαρακι.Εχει παρα πολλες εφαρμογες,και γενικως σε πολλα κατασκευαστικα αδιεξοδα,ειναι λυση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης