Jump to content

Αγορα goto για επαγγελματικους σκοπους;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 1 εβδομαδα βρεθηκα στην Στουπα Μεσσηνιας,στο cafe bar ενος ξαδερφου μου,ο οποιος κατα τις καλοκαιρινες περιοδους οργανωνει happenings και δραστηριοτητες με τους τουριστες.

Μου ανεφερε πως οι ξενοι εντυπωσιαζωνται απο τον εναστρο ουρανο της Στουπας,και γι αυτο τον λογο σκεφτεται να αγορασει τηλεσκοπιο,καθαρα για επαγγελματικους λογους,δηλαδη για να βλεπουν οι θαμωνες σεληνη,1-2 πλανητες και βαθυ ουρανο(καποια δηλαδη εντυπωσιακα Messier).

Δυστυχως,οι γνωσεις του περι αστρονομιας ειναι μηδαμηνες και δεν μπορει να αγορασει π.χ. ενα dob η ενα διαθλαστικο,αν δεν μπορει να βρει ουτε Δια με γυμνο ματι! ](*,)

Ετσι,ρωτησε την γνωμη μου περι goto,σε τιμες ως 500 Ευρω.Πιστευω πως το θεμα πρεπει να γινει πιο ανοιχτο και γι αυτο σας το δημοσιευω.

Μπορουμε να τον βοηθησουμε η να τον στρεψω καπου αλλου;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταύρο, ο ξάδερφος σου αν δεν έχει κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις, δεν

θα μπορεί να λειτουργήσει ούτε το go-to.Οπότε το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις, είναι να του μάθεις κάποια βασικά πράγματα έτσι ώστε να μπορεί να βρεί κανέναν πλανήτη η κάποιο λαμπρό αντικείμενο βαθύ ουρανού εκτός της σελήνης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μη μεταχειρισμενο νομιζω τα 500 ευρω δε φτανουν . Ακομη κι αν φτανουν η διαμετρος θα ειναι μικρη .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με το Νίκο.

Χρειάζονται και κάποιες γνώσεις ώστε να μπορεί να κάνει και κάποια στοιχειώδη ξενάγηση, πρέπει στον αδαή να εξήγει και τι είναι αυτό που βλέπει. Αν έχει διάθεση να τις αποκτήσει τότε δεν χρειάζεται goto για να βρει τους πλανήτες και 5-6 λαμπερά Messier. Αλλιώς ας το ξεχάσει.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα ...το goto δεν είναι καθόλου όπως το περιγράφουν....

 

πληκτρολογείς και είσαι έτοιμος.

 

Απαιτεί κάποιες γνώσεις και δεν θα έλεγα μόνο βασικές.. :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάσου λοιπόν το Go-to ακριβώς όπως το δικό σου bresser..

για να σου βρεί π.χ. τον Δια, θα πρέπει οχι μόνο να καταφέρεις να το στήσεις προσεκτικά, αλλα και να έχεις τις γνώσεις να το ευθυγραμίσεις με τον Πολικό, αλλα και να το προσέχεις συνέχεια μήπως κανένας τουρίστας το ακουμπήσει και το μετακινήσει, χαλώντας έτσι το όλο στήσιμο.

Χώρια τις απαραίτητες διευκρινήσεις, που θα πρέπει να δώσεις στον τουρίστα, για το τι είναι αυτό που βλέπει..

 

Νομίζω οτι ο Γιάννης θα χρειαστεί εντατικά μαθήματα, αλλα και να δώσει περισσότερα απο 500€, αλλιώς ξεχνάς τα deep sky.. ειδικά μέσα απο την Στούπα.

αν θέλεις βοήθεια, τα σαββατοκύριακα συνήθως είμαι στην περιοχή..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μήν πω εγώ ότι οι τουρίστες θα ξέρουν περισσότερα από τον ξαδελφό σου.... :mrgreen:

Πάντως και εγώ συμφωνώ με τον Νίκο αφού σίγουρα αν δεν έχεις καμία γνωση επί του αντικειμένου και ενδεχομένως ούτε και τον χρόνο να μάθεις λόγω δουλειάς...η επένδυσή του θα πάει άπατη....

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι δε του προτεινεις να παρει οσο μεγαλα κιαλι γινεται .Να τ αβαλει σε τριποδο και να αφηνει τους τουριστες να " βολταρουν " μονοι τους .

Ας εχει κι ενα χαρτη απο κοντα , χρησιμο θα ναι .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο θα του προτεινω τελικα,πολυ καλη ιδεα!Σιγουρα ομως θα κοιταζουν ουρανο η κατω απο τον οριζοντα,στην παραλια;;;;;; \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό θα ήταν για να αποφύγει την παραλία να κάνει πατέντα κανένα "στοπ" ώστε να μη κατεβαίνουν χαμηλά...

Και η δικαιολογία "κοιτάω τα καράβια που περνούν" δε πιάνει ποτέ!!! :mrgreen:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι πιο πρακτικό και φθηνό, θα ήταν να εγκαταστήσει το starry nights και να δείχνει στους τουρίστες τον ουρανό από τον υπολογιστή. Στη συνέχεια, όποιος τουρίστας θέλει, βγαίνει στον καθαρό ουρανό να τα δει και live...

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης