Jump to content

Νεος στο φορουμ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, μολις γραφτηκα στο φορουμ αλλα ηδη εχω παρατηρησει οτι ειναι πολυ καλο...

 

Καθως ειμαι φοιτητης φυσικης του πανεπιστημιου Αθηνων μου κινηθηκε και εμενα το ενδιαφερον για το συμπαν.

 

Λοιπον, εχω ενα κατοπτρικο τηλεσκοπιο διαμετρου 6cm και εστιακης αποστασης 70cm.Το εχω πολλα χρονια

 

Μεχρι στιγμης εχω παρατηρησει μονο τη σεληνη.Ξερω οτι ειναι μικρο το τηλεσκοπιο, αλλα μηπως μπορω να παρακολουθησω και τιποτα αλλο?Κανενα πλανητη?

 

Επισης, εχει γεμισει σκονη.Τι να κανω?Να σκουπισω τα πολλα πολλα με ενα πανι και οινοπνευμα η θα το κανω χειροτερα?

 

Σας ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε

καλωσόρισες.

 

Υποθέτω οτι με το τηλεσκόπιό σου, μάλλον θα μπορέσεις να διακρίνεις τους δακτύλιους του Κρόνου, ίσως να πάρεις μια ιδέα για το σχήμα της Αφροδίτης, και σίγουρα να δεις τον Δια και τους δορυφόρους.

Επίσης δοκίμασε να βρεις και τον γαλαξία της Ανδρομέδας.

Για όλα αυτά θα χρειαστείς ενα εύκολο και free πρόγραμμα, δοκίμασε να κατεβάσεις το stellarium.

Αν και σου προτείνω πρώτα να αγοράσεις το nightwatch, ενα βιβλίο που θα σου λύσει όλες τις απορίες σχετικά με τηλεσκόπια, τι μπορείς να δεις, και που θα το βρείς..

Κάνε ενα search στο φόρουμ και θα βρείς πολλές πληροφορίες.

 

Τώρα για τον καθαρισμό, αν έχει σκόνη εξωτερικά, κάντο με ενα μαλακό πανί με λίγο νερό, συνήθως δεν έχουν και μεγάλες ανάγκες σε εξωτερικό καθαρισμό, για τα οπτικά, βάλε ενα υγρό καθαρισμού φακών επαφής με το αντίστοιχο πανάκι.

Αν έχει σκόνη εσωτερικά..

ε.. καλύτερα μην το πειράξεις αν δεν είσαι πολύ σίγουρος τι κάνεις.

Πάντως τα πιο πολλά ξεβιδώνουν απο τον μπροστινό φακό, οπότε θα μπορούσες να φυσήξεις το εσωτερικό με ενα σπρέϊ αέρα για να φύγουν τα πολλά (ενω φυσικά θα έχεις βγάλει τα προσοφθάλμια ή οτι οπτικά έχει στο πίσω μερος για να μην πέσει η σκόνη πάνω τους) και με την ευκαιρία καθαρίζεις και τον φακό απο την πίσω μεριά.

εγω πάντως θα το σκεφτόμουν πολύ για να κάνω κάτι τέτοιο.

 

Καλά ξενύχτια λοιπόν..!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Nuke καλωσορισες!! Μελετησε το nightwatch η καποιο αλλο αντιστοιχο βιβλιο εισαγωγικο στην παρατηρησιακη αστρονομια κ βαλε στοχο την αγορα ενος τηλεσκοπιου μεγαλυτερου ανοιγματος η ενος ζευγαριου κυαλια. Ολα τα παιδια στο forum θα σε βοηθησουν σε ολες τις αποριες σου κ σιγα σιγα το ενδιαφερον σου κ οι γνωσεις σου θα μεγαλωνουν.

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.Κατεβασα το stellarium και νομιζω πως ειναι πολυ καλο.Ο κρονος απο οτι ειδα δεν προκειτε να φανει αφου ειναι πισω απο τον Ηλιο.Οσο για το Δια σημερα κατα τις 10:30 θα κοιταξω πανω απο το Βορρα μπας και τα καταφερω.

 

Το βιβλιο αυτο ποσο κανει και πιανου ειναι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ θα βρεις λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο βιβλίο

H τιμή του είναι 34 ευρώ.

 

κι εδώ

πληροφορίες για περισσότερα βιβλία στην ελληνική γλώσσα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κρονος απο οτι ειδα δεν προκειτε να φανει αφου ειναι πισω απο τον Ηλιο.Οσο για το Δια σημερα κατα τις 10:30 θα κοιταξω πανω απο το Βορρα μπας και τα καταφερω.
Καλώς είρθες και από εμένα. Ψάξε λίγο καλύτερα το πρόγραμμα, ο Κρόνος είναι αυτήν την εποχή κοντά στην Αφροδίτη, μακριά από τον Ηλιο - αν και οταν τελικά όταν θα δύσει ο Ηλιος, ο Κρόνος θα είναι πολύ χαμηλά στον ορίζοντα για άνετη παρατήρηση. Μόνο για μια γεύση να γλυκαθείς και να περιμένεις το χειμώνα που θα ξαναφανεί. Οσο αφορά το Δια, αυτήν την εποχή ταξιδεύει μαζί με τον Σκορπιό, πάνω στην ελειπτική, δηλαδή Ανατολή-Νότο-Δύση (Βορά δεν υπάρχει περίπτωση να δεις πλανήτες).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως όρισες και από μενα!!!! :cheesy: Και εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις πρώτα ένα βιβλίο σχετικά με την παρατηρησιακή Αστρονομία, όπως σου ανέφεραν, και να το μελετήσεις. Αν και το τηλεσκόπιο σου έχει μικρή διάμετρο θα μπορέσεις να παρατηρήσεις τον Δία με τους τρεις δορυφόρους του, την όμορφη Αφροδίτη και τον Κρόνο! :cheesy: :cheesy: Καλή συνέχεια!!

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι οντως,οχι βορρα, αλλα νοτο ειναι ο Διας.Εχω το προβλημα οτι ειμαι Αθηνα και εχω πολυκατοικιες γυρω μου οποτε δεν μπορω να τα δω αυτα επειδη ειναι χαμηλα.Θα παω καμοια βολτα αλλου καποια στιγμη.Εσεις που πατε απο Αθηνα κοντα εδω?Και δεν εννοω κοντα 1 ωρα δρομο...

 

Ευχαριστω για ολα παιδια...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασε να πάς πρός ανατολικά, δηλαδή προς Πόρτο Ράφτι κλπ, αλλά μακρυά από πυκνοκατοικημένη περιοχή. Όχι ότι θα βρείς σκοτεινό ουρανό, απλά θα είναι λίγο πιο σκοτεινός από την Αθήνα. Εναλλακτικά δοκίμασε να πάς Πεντέλη εκεί στον δρόμο που πάει για το αστεροσκοπείο στο λόφο, έχει ένα σημείο που θα έχεις καλή ορατότητα σε όλον τον νότιο και ανατολικό ορίζοντα, αλλά δεν θα έχεις και πολύ σκοτεινό ουρανό. Δηλαδή όπως καταλαβαίνεις πρέπει να βγείς τουλάχιστον 100 χιλιόμετρα εκτός Αθηνών για σκοτεινό ουρανό και μακρυά απο πόλεις και χωριά. Άν κάποια στιγμή θελήσεις να κάνεις αυτό, δοκίμασε να πάς Πάρνωνα στις εξορμήσεις που γίνονται κάθε τόσο ή γενικά Πελοπόννησο σε διάφορα σημεία, π.χ Κορινθία πρός τα μέσα.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και απο μένα,

άλλο ένα newbe στο forum με ολοκαίνουρια κιάλια vixen 9Χ63 ετά από

συμβουλή του Στέφανου Σοφολόγη (Στέφανε σ'ευχαριστώ και δημοσίως),

και μέ τα βιβλία χάρτες και ένας θεός ξέρει (?) τι άλλο στο μέλλον.

Με τις καλύτερες εντυπώσεις από τη βοήθεια των ανθρώπων εδώ στο forum.

Εύχομαι να τύχω σε κάποια συνάντηση και κάποιος καλός άνθρωπος να με αφήσει να δω και γω πως είναι η εικόνα απο ένα τηλεσκόπιο!

Ελπίζω να μην έρθει η οικονομική καταστροφή μου μετά από αυτό...

Τι με συμβουλέβετε να αρχίσω να ψάχνω με αυτα τα κιάλια?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύχομαι να τύχω σε κάποια συνάντηση και κάποιος καλός άνθρωπος να με αφήσει να δω και γω πως είναι η εικόνα απο ένα τηλεσκόπιο! Τι με συμβουλέβετε να αρχίσω να ψάχνω με αυτα τα κιάλια?

 

Καταρχάς καλώς όρισες!!Πάντως θα έχεις την καλύτερη γνώμη εάν κοιτάξεις από το τηλεσκόπιο!!!!!!!!!!!!!Εγώ θα σου συμβούλευα να ξεκινήσεις με απλά πράγματα. Όπως για π.χ με τη σελήνη και ύστερα με τους πλανήτες. Μπορείς εάν στην πειοχή σου έχεις καλό seeing να παρατηρήσεις και όμορφα σφαιρωτά και ανοιχτά σμήνη!!!Καλή συνέχεια!!!!!! :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Ευφραιμίδη, καλώς ορίσατε κι εσείς :)

θα ήταν προτιμότερο η ερώτησή σας να είναι στην κατηγορία αστρονομικές παρατηρήσεις και μ ένα πιο συγκεκριμένο τίτλο, όχι τόσο για λόγους τάξης τού φόρουμ, όσο γιατί μέσα στο πλήθος των δημοσιεύσεων η ερώτησή σας "χάνεται", με αποτέλεσμα να παίρνετε λίγες ή καθόλου απαντήσεις. :(

 

Πολλοί νέοι στο χώρο, εκτός σελήνης και πλανητών όπως είπε ήδη η Μαρία, προτιμούν να ξεκινούν με τα 42 ευκολότερα αντικείμενα του καταλόγου Messier. Κάποια από αυτά διακρίνονται και με γυμνό μάτι. Απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά, ο σκοτεινός ουρανός.

 

Αυτά είναι : 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 22, 23, 24, 25, 27, 29, 31, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 48, 50, 52, 55, 67, 92, 93, 103.

(Δεν είναι όλα ορατά τους καλοκαιρινούς μήνες)

 

Περισσότερα για τον κατάλογο Messier πατήστε εδώ

 

Εκτός απ τους χάρτες, πιστεύω πως θα σας βοηθούσε πάρα πολύ ένα απ τα δωρεάν αστρονομικά προγράμματα, ώστε να βλέπετε τον ουρανό σε πραγματικό χρόνο.

 

Σας περιμένουμε το συντομότερο σε κάποια συνάντηση και είμαι σίγουρη πως θα διαπιστώσετε πως όχι απλώς θα σας αφήσουν να δείτε, αλλά θα χαρούν να δείτε! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερίνα,

Για άλλη μια φορά να ευχαριστήσω εσένα και όλους εδώ για την προθυμία να βοηθήσουν.

Σαν πρόγραμμα εχω το starry night που ήταν και η μία αιτία για το καινούριο χόμπυ.(ειναι γνωστό πιο πολύ σε αυτούς που δουλεύουν σε mac)

Αν υπάρχουν τόσοι πολλοί που απαντούν στις απορίες φαντάζομαι ότι στις συναντήσεις θα είναι ακόμα καλύτερα.

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές και τη λίστα αλλά ο πληθυντικός με τσάκισε (σαν παππούς με καινούριο πατίνι) :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζητώ συγγνώμη γιατί δεν ήξερα :

 

1. Πως έχεις το αγαπημένο μου starry night :D

και

2. Πως έχεις από μικρός, πατίνι :P

 

:mrgreen:

 

Καλές παρατηρήσεις :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν να αισθάνομαι καλύτερα :P

Και πολύ σύντομα (just one refresh)

Οι παρατηρήσεις από τα ορεινά της Λευκάδας είναι υπέροχες και με γυμνά μάτια...ποσο μάλλον τώρα με 9Χ63 8-[

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Επισης, εχει γεμισει σκονη.Τι να κανω?Να σκουπισω τα πολλα πολλα με ενα πανι και οινοπνευμα η θα το κανω χειροτερα?

 

Σας ευχαριστω

 

Να πας σε ένα κατάστημα φωτογραφικών ειδών, και να ζητήσεις

χαρτάκια από ριζόχαρτο για φακούς.

 

Αντιμετωπίζει εξαίρετα την σκόνη(με αυτά καθαρίζω τον φακό της

φωτογραφικής μηχανής, τα γυαλιά μου=D).

 

Το χρησιμοποιείς όπως είναι, χωρίς κάποιο υγρό ! ! !

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ύπάρχει υγρο της KODAK ειδικό για φακούς μαζί με τα χαρτάκια για ρυζόχαρτο. Αυτά τα χαρτάκια τα τυλίγεις στα τέσσερα ώστε να μην ακουμπάνε στο καθαρισμό οι άκρες του χαρτού γιατί αφήνουν χνούδι. Σκουπίζεις 2 φορές μία με συγρό και μία με στεγνό χαρτάκι
Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ύπάρχει υγρο της KODAK ειδικό για φακούς μαζί με τα χαρτάκια για ρυζόχαρτο. Αυτά τα χαρτάκια τα τυλίγεις στα τέσσερα ώστε να μην ακουμπάνε στο καθαρισμό οι άκρες του χαρτού γιατί αφήνουν χνούδι. Σκουπίζεις 2 φορές μία με συγρό και μία με στεγνό χαρτάκι

 

Ωραίος, δεν το ήξερα το κόλπο με το τύλιγμα στα 4.

 

:cheesy:

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης