Jump to content

Ισημερινή στήριξη vs Dobson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα....

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ακόμα τηλεσκόπιο....

 

skywatcher Dobson 8''

 

vs

 

Skywatcher Κατοπτρικό 150/1200 EQ3

 

Η τιμή είναι περίπου ίδια 40 ευρώ παραπάνω το δεύτερο..

 

Αξίζει να χάσεις δύο ίντσες για να κερδίσεις ισημερινή στήριξη με τρίποδα την οποία θεωρώ πολύ λειτουργική και σκέφτομαι και μετέπειτα για αστροφωτογράφηση?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν κατοχος dobson δηλωνω απολυτα ευχαριστημενος.Στην παρατηρηση 2 ιντσες παιζουν ρολο αλλα στην φωτογραφηση δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα.Με στηριξη dobson το μονο που θα καταφερεις να φωτογραφησεις ειναι η σεληνη.Αν θελεις να ασχοληθεις πιο σοβαρα με την αστροφωτογραφηση μπορεις να ανεβασεις τον σωληνα σε μια ισημερινη στηριξη οπως η EQ6.Ολα εξαρτωνται απο το τι θες. :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πραγματα είναι απλά.

 

Εξαρτάται τι ανάγκες έχει ο καθένας και τι ζητάει απο το τηλεσκόπιο καθώς και με τι σκοπέυει να ασχοληθεί.

 

Λοιπόν, υπάρχει η περίπτωση να πάρεις το dob και να ασχοληθείς μόνο με παρατήρηση τουλάχιστον αρχικά.Μετά να δώσεις αρκετά χρήματα για μία EQ6 π.χ. και να κάνεις πολύ καλή φωτογράφηση.

 

υπάρχει όμως και η περίπτωση να θες απο τώρα να αρχίσεις την αστροφωτογράφηση.Η EQ3 δεν είναι πολύ στιβαρή και κατάλληλη για σοβαρή αστροφωτογράφηση,αλλά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να φωτογραφίζεις σε αρχικό στάδιο.Εκτός του ότι η ισημερινή θα σε βοηθήσει πολύ ΚΑΙ στην παρατήρηση.

 

 

Η επιλογή είναι δική σου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 200mm το αγόρασα με μισά λεφτά με τον ξάδερφο μου μιας και μέναμε πάνω κάτω και το μοιραζόμασταν μαζί....

 

Αυτός έφυγε Γερμανία και επειδή ήταν πιό έμπειρος απο εμένα και μεγαλύτερος το κράτησε αυτός...

 

Από τι βλέπω στο προφίλ μου ακόμα είναι περασμένο...

 

Ξέχασα να το βγάλω...

 

Ημουν ευχαριστημένος πολύ με το 200 το skywatcher αλλα δεν είχα ιδέα απο φωτογράφηση τότε....

 

Γι' αυτό ξαναμπαίνω στο δήλιμμα...

 

Τότε μοιραστήκαμε δύο το κόστος....

 

Τώρα είμαι μόνος μου αγαπητέ φίλε μου...

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα δύο έχουν τα καλά και τα κακά τους. Το ντοπς έχει μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτικότητα και ευκολία χρήσης. Αλλά για φωτογράφιση ..... σίγουρα θες EQ6 και με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις πρόβλημα in-focus (που συνήθως έχεις). Το 6'' είναι 2'' μικρότερο όπως και να το κάνεις, και όπως σου είπε και ο Τηλεμαχος η βάση δεν είναι για πολλά-πολλά. Αλλά είναι ποιό ελαφρύ, που σημαίνει ότι μπορείς να το βάλεις και σε ποιό μικρή βάση (πχ ΗEQ5 pro;) . Που θα προσανατολιστείς κυρίως ; Η φωτογράφηση είναι must, ή απλά το σκέφτεσαι, μπας και, στο μελλον ; Και αν ναι, τι θα φωτογραφίζεις ; Δεν κάνουν όλα τα όργανα για όλες τις χρήσεις. Και η φωτογράφηση είναι χρηματοβόρο σπορ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης