Jump to content

Προσφορα Sky Watcher ED80


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι όντως εξαιρετική προσφορά; Γιατί από ό,τι διάβασα έρχεται μόνο με τα δαχτυλίδια και τη ράβδο στήριξης, εστιαστή Crayford και έναν αντάπτορα μετατροπής από 2" σε 1.25". Ούτε ερευνητή, ούτε έναν προσοφθάλμιο. Βάλε στήριξη και τρίποδα... Θα σου βγει τελικά όσο ένα 12" Dob. Μήπως τελικά κάτι δεν κατάλαβα καλά εγώ;

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο και

1) Δεν έχω χώρο αποθήκευσης για ένα 8" Dob, ένα δωμάτιο είναι όλο κι όλο το σπίτι μου, εγώ δε χωράω μέσα, το κανόνι που να το βάλω;...

2) Θέλω κάτι μικρό και ελαφρύ, βολικό στη μεταφορά

3) Ενδιαφέρομαι κυρίως για παρατηρήσεις πλανητών και καθόλου για αστροφωτογραφία

γι' αυτό χρειάζομαι τα φώτα σας.

 

Τι με συμβουλεύεται να πάρω; Ο οπτικός σωλήνας ED80 είναι στα 778Ε, με 2 προσοφθάλμιους, με ερευνητή 9x50, εστιαστή Crayford, με διαγώνιο 2" και αντάπτορα μετατροπής σε 1.25", με τη θήκη αποθήκευσης και μεταφοράς, δαχτυλίδια και ράβδο προσαρμογής στη στήριξη. Δε θέλω ισημερινή στήριξη. Ποια στήριξη θα μου προτείνατε; :-k

 

Μήπως πρώτα να αλλάξω σπίτι και μετά να πάρω τηλεσκόπιο; \:D/

Προτιμώ διοπτρικό αλλά είναι πολλά τα λεφτά, με τα μισά - ίσως και λιγότερα - παίρνεις κατοπτρικό 6" σε ισημερινή και 8" Dob. Αξίζει τον κόπο τουλάχιστον;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρε Υπατία και καλώς όρισες :)

Πριν μια πενταετία είχα παρόμοιο δίλημμα με το δικό σου.

Το σπίτι που έμενα ήταν αρκετά μικρό και έτσι αφού σκέφτηκα τι περίπου ήθελα, είχα αρκετό καιρό στη διάθεσή μου για να βρω το κατάλληλο τηλεσκόπιο που θα κάλυπτε τις προδιαγραφές που είχα θέσει.

Το τηλεσκόπιο ήταν το πρώτο "αντικείμενο" που αγόρασα, όταν εγκαταστάθηκα στο καινούριο μου σπίτι.

 

Αν κάνεις λίγο υπομονή η προϋπόθεση νούμερο 1 που έγραψες, παύει να ισχύει.

Η πρόταση νούμερο 2, ισχύει ανεξαρτήτως σπιτιού;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπατία

 

Μια ματιά μέσα από το "παντοδύναμο" bresser-άκι των 79 ευρώ από το LIDL στη Σελήνη, θα σε κάνει να αλλάξεις γνώμη για πολλά. Περισσότερα δε μπορώ να πω γιατί θα συνασπιστούν τα καταστήματα τηλεσκοπίων στην Ελλάδα και θα με ρίξουν "στην πυρά"! Βεβαίως barlow, προσφθάλμια και άλλα παρελκόμενα που χρησιμοποιώ πάνω του είναι από το μεγάλο (Meade lxd 75 SC 8'') και κοστίζουν όσο 3 bresser-άκια!

 

8-)

 

Δική μου φιλική γνώμη: μην αγοράσεις πριν δοκιμάσεις και δεις από κοντά. Σύλλογος υπάρχει, αστρο-τρελοί που βγαίνουν συνέχεια και διαθέτουν καλό εξοπλισμό επίσης, δες τα όλα από κοντά και μετά αποφασίζεις με ποιο σίγουρο τρόπο.

 

Επίσης αν βρεθείς στη Θεσσαλονίκη, μπορείς να το δεις από κοντά όπως κι άλλα ωραία κομμάτια που έχει στο κατάστημα (την προηγ. εβδομάδα είχε ένα 16'' Δοβ. σκέτο τέρας - μπορείς να το κάνεις και σπίτι για να μείνεις μέσα!!). Ρίξε όμως και μια ματιά στα sites όλων των καταστημάτων, μπορεί να καταλήξεις σε κάτι εντελώς διαφορετικό όπως π.χ. ένα ρομποτικό 4'' σε ανάλογη τιμή. Σημειωτέον πως το bresser-άκι είναι μόλις 2,9 ιντσών (στην ουσία τηλεφακός δηλαδή).

 

Πάντως ΚΑΙ αυτό το τηλεσκόπιο - προσφορά του ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟΥ είναι πολύ όμορφο κομμάτι, αν ήμουν συλλέκτης θα το ήθελα επίσης (όπως και το άσπρο Δοβ.) σε κάποια γωνιά του σαλονιού μου, καθώς θα άκουγα σονάτες του Σκαρλάτι από βινύλιο, πίνοντας το τσάι μου με θέα την Ακρόπολη...

 

(και μετά ξύπνησα)

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι πολυ καλη προσφορα ,με δεδομενο οτι καποιος ενδιαφερεται για αυτον τον τυπο τηλεσκοπιου.

Σε αυτα τα χρηματα δεν αγοραζεις τηλεσκοπιο αποχρωματικο(εστω ημι-αποχρωματικο αν θελετε),στα 80 χιλιοστα.

Οσο για την αποδοση του,ειναι γνωστες οι επιδοσεις του,ανεξαρτητα με ποια μαρκα κυκλοφορει στην αγορα.

Επειδη το εχω εδω και καιρο,θα προτεινα σε οσους σκεπτονται να αποκτησουν καποια στιγμη ενα APO(semi-APO),να δοκιμασουν αρχικα με ενα τετοιο.

Εχουν πουληθει παρα πολλα παγκοσμιως,και μονο καλα σχολια ακουγονται.

Δεν θα το εβαζα ποτέ σε κοντρα με ενα Νευτωνιο 8"-10".Εξυπηρετει αλλες αναγκες αλλωστε,τις οποιες καλυπτει αξιοπρεπεστατα και με συγκρατημενο κοστος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρά σε όλους και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

 

Πριν μια πενταετία είχα παρόμοιο δίλημμα με το δικό σου.

Το τηλεσκόπιο ήταν το πρώτο "αντικείμενο" που αγόρασα, όταν εγκαταστάθηκα στο καινούριο μου σπίτι.

 

(την προηγ. εβδομάδα είχε ένα 16'' Δοβ. σκέτο τέρας - μπορείς να το κάνεις και σπίτι για να μείνεις μέσα!!)

 

Δηλαδή, μάλλον πρώτα πρέπει να ψάξω για σπίτι! #-o

 

Κατερίνα αν είχα χώρο για να το βάλω στο σπίτι δε θα με χαλούσε ένα Dob. Οπότε μάλλον η προυπόθεση 2 δεν ισχύει χωρίς την 1.

Αυτοκίνητο έχω και ταράτσα έχω, οπότε το κουβάλημα και το στήσιμο δεν είναι μεγάλο βάσανο, χώρο στο σπίτι μου δεν έχω, εκτός κι αν πετάξω τα έπιπλα και κρατήσω μόνο ένα κρεββάτι και το τηλεσκόπιο. 8-[

 

Αλλά συμφωνώ με τον Σωτήρη, να μη βιαστώ να πάρω κάτι που τελικά μπορεί να μη με εξυπηρετεί και να θέλω να το αλλάξω σε μια βδομάδα. Τα ρομποτικά δε με ενθουσιάζουν γιατί το θέμα είναι να βρεις μόνος σου αυτό που θες να παρατηρήσεις. Να αναγνωρίζεις τους αστερισμούς, τους πλανήτες και να στρέψεις το τηλεσκόπιο εκεί που θες. Αλλιώς μπορώ να δω και φωτογραφίες στο Ίντερνετ και σε περιοδικά και στις φωτογραφίες η εικόνα είναι σαφώς καλύτερη. Είμαι κάπως παραδοσιακή - παλιομοδίτισσα σε αυτό το θέμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να μη βιαστώ να πάρω κάτι που τελικά μπορεί να μη με εξυπηρετεί και να θέλω να το αλλάξω σε μια βδομάδα

 

Για το λόγο αυτό ακριβώς, πριν μερικές ημέρες συζητούσαμε σε αυτό το post με πολλούς φίλους, το ίδιο θέμα:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6020

 

Για να μάθεις γενικώς κάτι, είτε αυτό είναι τηλεσκόπιο, είτε αυτοκίνητο, πρέπει να ασχοληθείς. Κι αυτό μπορεί να γίνει είτε πάνω σε εργαλείο κάποιου άλλου, είτε απλά να αγοράζεις ένα σωρό μέχρι να καταλήξεις με σιγουριά τι ακριβώς θέλεις.

 

Στο θέμα του αυτοκινήτου, παλαιότερα βρίσκαμε κάποιο παλιό κάποιου συγγενή / φίλου και μαθαίναμε εκεί (μέχρι να του βγάλουμε το λάδι). Στο θέμα του τηλεσκοπίου, ευτυχώς υπάρχουν πολλοί πρόθυμοι αστρο-φίλοι που θα μπορούσαν να σου δείξουν διάφορα τηλεσκόπια για να αποφασίσεις.

 

Εχεις δίκιο πως το ρομποτικό χαλάει τη γοητεία της αναζήτησης του ουράνιου αντικειμένου. Απλά είναι πολύτιμο εργαλείο στην αστροφωτογράφηση.

 

Πάντως αν επιμένεις σε αυτές τις προτιμήσεις και σε αυτές τις ανάγκες (μη ρομποτικό, ευκολία στη μετακίνηση, μικρός όγκος) η ιδανική λύση είναι μάλλον ένα διοπτρικό, όπως αυτό της προσφοράς ή κάποιο άλλο ανάλογο (το κρεμάς και στον τοίχο για διακόσμηση).

 

Θα σου πρότεινα μάλιστα να ξεκινούσες με το bresser-άκι του LIDL για να εξασκηθείς εκεί κι όταν το εξαντλήσεις, να προχωρήσεις σε κάτι σοβαρότερο και να σου μείνει για να κάνουν εξάσκηση σε αυτό τα ανηψάκια σου...

 

:cheesy:

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...χώρο στο σπίτι μου δεν έχω, εκτός κι αν πετάξω τα έπιπλα και κρατήσω μόνο ένα κρεββάτι και το τηλεσκόπιο. 8-[

 

Γιατί όχι, μια απαραίτητη θυσία στο όνομα της αστρονομίας! :mrgreen:

 

Εχεις δίκιο πως το ρομποτικό χαλάει τη γοητεία της αναζήτησης του ουράνιου αντικειμένου. Απλά είναι πολύτιμο εργαλείο στην αστροφωτογράφηση.

 

Λάθος, αστροστάτη χρειάζεσαι για να ακολουθεί τον στόχο η ισημερινή σου, οχι GoTo.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...χώρο στο σπίτι μου δεν έχω, εκτός κι αν πετάξω τα έπιπλα και κρατήσω μόνο ένα κρεββάτι και το τηλεσκόπιο. 8-[

 

Γιατί όχι, μια απαραίτητη θυσία στο όνομα της αστρονομίας! :mrgreen:

 

:lol: :lol: :lol:

Μήπως το να μετακομίσεις μόνο και μόνο για να αγοράσεις τηλεσκόπιο δεν είναι θυσία; :mrgreen:

 

να μη βιαστώ να πάρω κάτι που τελικά μπορεί να μη με εξυπηρετεί και να θέλω να το αλλάξω σε μια βδομάδα

 

Για το λόγο αυτό ακριβώς, πριν μερικές ημέρες συζητούσαμε σε αυτό το post με πολλούς φίλους, το ίδιο θέμα:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6020

 

Το διάβασα πριν λίγες μέρες. Πλάκα πλάκα ψάχνοντας εδώ μέσα και διαβάζοντας τι έχετε γράψει κατατοπίστηκα σχετικά με τα είδη των τηλεσκοπίων, τις στηρίξεις κ.λ.π. Μπράβο παιδιά, πολύ ωραίο το Forum και μας βοηθάτε πολύ εμάς τους νέους να μάθουμε πράγματα που αλλιώς θα χρειαζόμασταν πολλά βιβλία, πολύ χρόνο και πολλλές ασπιρίνες για τους πονοκεφάλους.

Βεβαίως στην αρχή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι σε ενδιαφέρει και τι όχι.

Π.χ εγώ τώρα μπορεί να λέω ότι δε με ενδιαφέρει η αστροφωτογραφία αλλά σε λίγο καιρό να με ενδιαφέρει οπότε να χρειαστώ μια καλή ισημερινή

ή να λέω πως με ενδιαφέρουν οι πλανήτες και ένα αποχρωματικό με καλύπτει αλλά σύντομα να θελήσω να στραφώ σε γαλάξίες και νεφελώματα και τότε θα χρειάζομαι ένα μεγάλο κατοπτρικό,

να μη θέλω GO TO αλλά αύριο να πάθω ψύχωση και να θέλω να παρακολουθώ καθημερινά όλους τους τεχνητούς δορυφόρους οπότε ένα ρομποτικό θα με βοηθούσε... :lol:

 

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, αν είχα χώρο θα έπαιρνα σίγουρα ένα 8άρι Dob και θα έβλεπα και πλανήτες για αρχή και γαλαξίες - νεφελώματα - αστρικά σμήνη. Θα έπαιρνα ένα τηλεσκόπιο και θα ξεμπέρδευα. Το κουβάλημα - μετακόμιση σιγά σιγά το συνηθίζεις, το παίρνεις απόφαση.

Επειδή δεν τρελλαίνομαι για αστροφωτογραφία δεν βλέπω το λόγο για ισημερινή, εκτός απ' το ότι το Dob της Skywatcher είναι άσπρο :? ενώ το κατοπτρικό σε ισημερινή της ίδιας είναι γαλάζιο :)

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Πάντως ένα μικρό αποχρωματικό είναι πολύ βολικό. Το κουβαλάς στο αυτοκίνητο μέσα στη θήκη του και όποτε και όπου σου' ρθει το στήνεις. Τσιμπάει ελαφρώς στην τιμή... :cry:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

nickthegreek13_7

 

Λάθος, αστροστάτη χρειάζεσαι για να ακολουθεί τον στόχο η ισημερινή σου, οχι GoTo.

 

Εχει κι απ' αυτό επάνω, όταν το αγόρασα του είπα να βάλει πατάτες, τζατζίκι, απ' όλα και το πήρα κομπλέ! Το μόνο που χρειάζομαι αυτή τη στιγμή είναι έναν βοηθό για το κουβάλημα για τα άτιμα τα αντίβαρα. Τι να σου κάνει όμως, σήμερα έβγαλε πάλι κάτι συννεφούκλες...

 

:-k

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που χρειάζομαι αυτή τη στιγμή είναι έναν βοηθό για το κουβάλημα για τα άτιμα τα αντίβαρα.

 

Σωτήρη, εγώ προσφέρομαι για το κουβάλημα. Έχω σηκώσει εγώ βάρη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε με χαλάει το κουβάλημα Σωτήρη. Παλιά έκανα βάρη και σήκωνα 13kg αλτήρες σε κάθε χέρι (δικεφάλους). Άσε που έχω κουβαλήσει εκατοντάδες 18κιλα δοχεία τυρί... Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δουλεύω σε βάρδιες πρωί - απόγευμα - νύχτα. Και όταν πρέπει στις 10 το βράδυ να είσαι στη δουλειά ή να ξυπνήσεις στις 5 το πρωί... :(

 

Τι να σου κάνει όμως, σήμερα έβγαλε πάλι κάτι συννεφούκλες...

:-k

 

Τι θα γίνει επιτέλους μ' αυτήν την υπόθεση; Αηδεία έχει καταντήσει πια! :x

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

18κιλα???????????

 

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

Καλά, πια είσαι, η ...γυναίκα - επανάσταση;;;;

 

http://youtube.com/watch?v=HCIPo6zPTfs

 

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Να σου γνωρίσω τον Ταρσούδη, τον Χουλκ της ελληνικής ερασιτεχνικής αστρονομίας που σηκώνει eq6 + 10'' Dobsonian + 4 μερίδες σουβλάκια, όλα μαζί με ένα χέρι να κάνετε παρέα!!

 

:D :D

 

Και που χρειαζόμουν δυνατά χέρια για το χτίσιμο του ψευδο-παρατηρητηρίου στην ταράτσα!!! Κανένας άλλος εθελοντής;;;

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χτίσιμο παρατηρητηρίου στην ταράτσα, καλή μαγκιά! =D> =D> =D>

Η Κομοτηνή έχει πολλές γειτονιές που είναι ό,τι πρέπει γι'αυτό, χαμηλά σπίτια τριγύρω, όχι πολλά φώτα... Έχει και τα καλά της μια μικρή πόλη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο μικρή κ να είναι η πόλη (κ η Κομοτηνή δεν είνα κ κανα χωριό) παρατήρηση δεν μπορεί να γίνει εκτός αο το ηλιακό μας σύστημα
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα δε συγκρίνεται με το σκοτεινό ουρανό που θα βρεις λίγα χλμ παρά έξω... Με το μάτι δεν μπορείς να δεις και πολλά, από το έδαφος τουλάχιστον, εκτός από πλανήτες και μερικά αστέρια. Αλλά αν κατευθύνεις το τηλεσκόπιο με το GoTo; :-k Δεν είναι και ό,τι καλύτερο αλλά για καθημερινή λύση... Ε, δε θα πας και για τους πιο δύσκολους στόχους. Πάντως, έστω και για πλανήτες - σελήνη είναι βολικότατη λύση η ταράτσα. Μπορείς να παρακολουθείς με τις ανέσεις του σπιτιού σου από κάτω και χωρίς να τρέχεις στις ερημιές κουβαλώντας όλο τον εξοπλισμό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και δείτε τι φωτογραφίες έχει βγάλει από την ταράτσα:

 

http://users.sch.gr/agent/astro_photosEOS.htm

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δείτε εδώ τι έφτιαξε ο Τάσος:

 

http://users.sch.gr/agent/news009.htm

 

ΑΨΟΓΟ!!!! Τελικά όποιος έχει μεράκι και όρεξη μπορεί να κάνει πράξη κάθε του επιθυμία!!! Συγχαρητήρια Τάσο!!! Και οι φωτογραφίες είναι το κάτι άλλο!!!

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα δε συγκρίνεται με το σκοτεινό ουρανό που θα βρεις λίγα χλμ παρά έξω... Με το μάτι δεν μπορείς να δεις και πολλά, από το έδαφος τουλάχιστον, εκτός από πλανήτες και μερικά αστέρια. Αλλά αν κατευθύνεις το τηλεσκόπιο με το GoTo; :-k Δεν είναι και ό,τι καλύτερο αλλά για καθημερινή λύση... Ε, δε θα πας και για τους πιο δύσκολους στόχους.

 

Υπατία πίστεψέ με δε θα δεις τίποτε.

Μέσα απ την πόλη των Φιλιατρών (6000 κάτοικοι) το πιο λαμπρό νεφέλωμα, το νεφέλωμα του Ωρίωνα το έχω δει χειρότερα με 14'' απ ότι με 3'' σε σκοτεινό ουρανό

 

Πάντως, έστω και για πλανήτες - σελήνη είναι βολικότατη λύση η ταράτσα. Μπορείς να παρακολουθείς με τις ανέσεις του σπιτιού σου από κάτω και χωρίς να τρέχεις στις ερημιές κουβαλώντας όλο τον εξοπλισμό.

 

Εδώ όπως έγραψα κ πριν συμφωνώ.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπατία

 

Ετοίμασε τα μπράτσα σου, περισσότερα δε λέω!!

 

:cheesy:

 

Dimidour

 

Ψάξε το site του Τάσου για να δεις και τις πατέντες που έχει φτιάξει!

 

Φιλιατρά

 

Δεν είναι οι συνθήκες παντού οι ίδιες και η απόδειξη είναι η φωτογραφίες του Τάσου. Φυσικά με γυμνό μάτι δε θα δεις αυτό που δείχνουν οι φωτογραφίες του Hubble! Αλλο η παρατήρηση κι άλλο η φωτογράφηση. Ενας άλλος πασίγνωστος αστροφωτογράφος, ο Γιώργος Ταρσούδης τα έχει κάνει επίσης όλα από την ταράτσα του.

 

http://lunarcaptures.wordpress.com/

George Tarsoudis

Κοιτώντας ψηλά και μακριά

http://astronomy.bouzaras.info

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης