Jump to content

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Είμαι νέο μέλος στο forum αλλά το ενδιαφέρον μου για την αστρονομία μετράει πολλά έτη. Για την ώρα κάνω παρατηρήσεις με ένα διοπτρικό 60mm αλλά σκέφτομαι να αλλάξω σε νέο και καλύτερο. Θα ήθελα, από την εμπειρία σας, να μου πείτε, δεδομένου ότι οι περισσότερες παρατηρήσεις μου θα είναι από μια ταράτσα στο Χαϊδάρι, ποιά θεωρείτε καλύτερη επιλογή :

 

1. Μεγαλύτερο (και καλύτερο) διοπτρικό (80, 90 ή 100mm, επίσης η Orion έχει ένα αποχρωματικό 80mm σε τιμή πολύ κάτω από 1000 ευρώ)

 

2. Κατοπτρικό 8" ή 10" (δελεαστικό το XT8 Dobson της Orion)

 

Καταλαβαίνω ότι το διοπτρικό προσφέρει πλεονέκτημα στην παρατήρηση κοντινών αντικειμένων ενώ το κατοπτρικό στα DSO. Αναρωτιέμαι όμως αν τα κοντινά αντικείμενα είναι σχετικά περιορισμένα οπότε και πρέπει κανείς να δώσει έμφαση στον βαθύ ουρανό.

 

Και μια τελευταία ερώτηση: Πιστεύετε ότι αξίζει η επένδυση σε μια βάση με GO TO για παρατηρήσεις μέσα από την πόλη;

 

Συγνώμη αν σας κούρασα, περιμένω με ανυπομονησία τις συμβουλές σας.

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλως ήρθες στο Astrovox!

 

H επιλογή τηλεσκοπίου είναι λίγο δύσκολη υπόθεση και εξαρτάται κύρια απο το ποσό χρημάτων που μπορείς να διαθέσεις και ύστερα απο το τι θέλεις να παρατηρείς στον ουρανό.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, όσο μεγαλύτερη διάμετρο πρωτεύοντα καθρέπτη επιλέξεις τόσο το καλύτερο.

Αυτή τουλάχιστον είναι η γνώμη μου.

Ενα τηλεσκόπιο με διάμετρο 10 ιντσών π.χ. συγκεντρώνει πολύ περισσότερο φώς απ' ότι ενα 4 ιντσών , με συνέπεια να "βλέπει" πιο "βαθιά" στον ουρανό και να προσφέρει μεγαλύτερο είδωλο.

Αυτό είναι και το άμεσο κριτήριο για το πόσο "βαθιά" στον ουρανό μπορείς να κοιτάξεις, και κατα συνέπεια πόσο μεγάλη διακριτική ικανότητα θα έχει το τηλεσκόπιο.

 

Οσον αφορά την ποιότητα της εικόνας, τα αποχρωματικά διοπτικά προσφέρουν την καλύτερη ποιότητα στα ερασιτεχνικά τηλεσκόπια.

Είναι ιδανικά για πλανήτες, τη Σελήνη , διπλά άστρα και για αρκετά DSO , τουλάχιστον αυτά του καταλόγου Messier.

Eίναι όμως πολύ ακριβά και προσφέρονται σε μικρές διαμέτρους.

Εχω διαβάσει κι εγώ για το διοπτικό Orion που λές, αλλά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.

 

Τα νευτώνεια είναι μια πολύ καλή οικονομική λύση διαμέτρου-ποιότητας, και υπάρχουν αρκετά μοντέλα στην ελληνική αγορά.

Ιδιαίτερα, αυτα με βαση Dob έχουν τον καλύτερο λόγο τιμής/απόδοσης, αφού προσφέρουν μεγάλες διαμέτρους σε τιμή πολύ κατώτερη απο ένα αντίστοιχης διαμέτρου διοπτικό ή Scmidt-Cassegrain.

Αν θέλεις να το στηρίξεις σε μια βάση με Go-To , τότε ανεβαίνει το κόστος αρκετά.

 

Πάντως μια καλή αρχή είναι να βρεθείς σε μια αστροπαρατήρηση, όπου θα έχεις τη δυνατότητα να δείς μέσα απο αρκετά τηλεσκόπια διαφόρων διαμέτρων και ποιότητας οπτικών.

Θα σε βοηθήσει πολύ να αποφασίσεις.

Εδω στο Astrovox διοργανώνουμε κάποια μέλη αστροπαρατηρήσεις, οπότε μπορείς να συμετάσχεις αν θέλεις.

 

Και κάτι τελευταίο.

Θα σε συμβούλευα να μην αποπειραθείς να παρατηρήσεις απο την ταράτσα του σπιτιού σου στην Αθήνα, ιδιαίτερα τα DSO.

Θα απογοητευτείς πολύ και θα χάσεις το χρόνο σου, αφού το 99% των γνωστών DSO απλά δεν φαίνονται!

Η φωτορύπανση στην Αθήνα είναι πολύ μεγάλη.

 

Αυτά προς το παρόν..Οτι αλλη βοήθεια χρειαστείς, εδώ είμαστε. :)

 

Φιλικά

Θόδωρος Ξανθόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Den tha sou protino eteria gia na agoraseis an deis ena dio periodika tha katalaveis ti "paizei" kai pia einai kali. To kiriotero einai na prosekseis apo pou tha agoraseis ;) .

 

 

San pareis tileskopio perna na mas peis kamia apopsi!

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτείνω να πάρεις το ΤΑΛ 200 Κ

Εγώ έχω το ΤΑΛ 1 με εστιακή απόσταση 810 4,5΄΄ ίντσες

Με το ΤΑΛ 1 τους έχω ξετρελάνει όλους. Βλέπω αντικείμενα που τα αμερικάνικα δεν μπορούν να δουν.

Το ΤΑΛ 200 Κ θα το αγοράσω και εγώ.

 

Η διαδικασία είναι η ακόλουθη. Παίρνεις τηλέφωνο στην αντιπροσωπία στην Ρωσία. Σου στέλνουν κάποια χαρτιά για να τα συμπληρώσεις και μετά αφού καταθέσεις τα χρήματα στον τραπεζικό λογαριασμό σου στέλνουν με το ταχυδρομείο στο σπίτι. Το ΤΑΛ 200 Κ , 8΄΄ και με εστιακή απόσταση 2000 μέτρα κοστίζει 1050,00 ευρώ και 250,00 τα ταχυδρομικά έξοδα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπω αντικείμενα που τα αμερικάνικα δεν μπορούν να δουν.

 

Με αγωνια περιμενω να μαθω τι ειναι αυτο/αυτα που βλεπεις και τα οποια δεν μπορουν να δουν τα αμερικανακια;;;;

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον εννοεί ότι το ρώσσικο διαθέτει καλύτερα οπτικά και βλέπει πιο αμυδρούς αστέρες και DSO απ' ότι τα εφάμιλλα αμερικάνικα :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Basika... katoptrika 4.5" amerikanika den ypaxoun.Ayta twn gnwstwn amerikanikwn etaireiwn me tetoia diametro einai made in China.Safws ta Tal einai poly kelytera twn idias diametrou kinezikwn se optika kai poiothta kataskeyhs.

 

YG merkoyrh h estiakh apostash tou Tal 200 K einai 2000mm kai oxi m :-)

diorthwse to :-)

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιά το ζήτημα των "Ρωσικών" τηλεσκοπίων θα ήθελα να πω την άποψή μου:

Έχω διαβάσει review για καταδιοπτρικά ΤΑΛ στο http://www.cloudynights.com και τα συναισθήματα ήταν "ανάμεικτα" ως προς την ποιότητα και την επιμέλεια κάποιων περιφερειακών εξαρτημάτων τους. Το ίδιο διαπίστωσα και στο δικό μου (ρωσικό, άλλης εταιρίας).

Δεν μπορώ να αμφισβητήσω την ποιότητα των οπτικών τους (το δικό μου έχει πιστωποιητικό που δείχνει σφάλμα λ/10), τη στιβαρότητα της κατασκευής, και κάποια έξτρα (70 μοιρών Kelner προσοφθάλμιο, 2.6X Barlow, ανεμιστηράκι!!!, θήκη μεταφοράς, κ.α.).

Το συνέκρινα σε δύο/τρείς παρατηρήσεις δίπλα-δίπλα με το τηλεσκόπιο του "Thodoros " (ίδιας διαμέτρου με το Maksutov μου) που απάντησε πριν -ένα κατωπτρικό Skywatcher 5" σε μέτρια :roll: κατάσταση.

Τα αντικείμενα στο νευτώνιο ήταν αισθητά πιό φωτεινά σε όλες τις παρατηρήσεις deep-sky. Το νευτώνιο χρησιμοποιούσε μέτριους kellner, το δικό μου καλούτσικους Plosll -ίσως γι'αυτό το Maksutov είχε καλύτερο contrast (κατά τη γνώμη μου).

Το νευτώνιο (με τρίποδο/finder κλπ -δηλαδή πλήρες) κόστιζε το 1/3 της τιμής του δικού μου σωλήνα, μιά σημαντική παράμετρος γιά έναν μισθωτό όπως εγώ.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

File marino,

gia na ginei swsth sygrish prepei idioi prosofthalmioi idies megethynseis,

pithanologw pws genikws me to maksutov tha xes megalyteres...

af etairou einai thleskopia diaforetikhs optikhs sxediashs.....

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης