Jump to content

ερευνητης κοκκινης κουκιδας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια οταν κοιταω με τον ερευνητη μου στο χωριο επειδη ειναι μαυρος ο στοχος του ερευνητη και ο ουρανος ειναι θεοσκοτινος δεν μπορω να δω αμα εχω στοχευσει καλα εκει που θελω κ λεω να παρω εναν ερευνητη με κοκκινο σκοπευτρο.εχω δει το telrad στο πλανηταριο απο 78 στα 55 ευρω τι λετε να το παρω εχω το dob 8". :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κ εγω εχω τον sky surfer που ειναι πιο στιβαρος , μεταλικος, αλλα κ πιο ακριβος θα ελεγα πως ο telrad εχει καθιερωθει κ αποτελει αναγκαιο βοηθημα για στοχευση κ σε συνδυασμο με τον ερευνητη κανει θαυματα! Στον συστηνω ανεπιφυλακτα!!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν παιζει ρολο τι τηλεσκοπιο εχεις , ο red dot finder οπως λεγεται σε βοηθαει να βρεις ενα συγκεκριμενο σημειο του ουρανου στοχευοντας την κοκκινη κουκιδα με τα 2 ματια ανοιχτα. Δεν εχει κατα κανονα καμμια μεγενθυση αλλα πολυ γρηγορα βαζεις το τηλεσκοπιο σου στο σημειο του ουρανου που βλεπεις με γυμνο ματι.Παρα πολυ χρησιμος. Ο telrad ειναι ο πιο δημοφιλης αν κ υπαρχουν κ αλλοι.

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χώνομαι και εγώ γιατί έχω μπερδευτεί. Για διοπτρικό 3" ποιον ερευνητή κόκκινης κουκίδας θα προτείνατε;

Εναν απλο .Οποιοδηποτε

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε 80άρι τηλεσκόπιο δεν νομίζω να χωράει ο telrad.Διάβασε εδώ.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6109&start=0

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για διοπτρικό 3" ποιον ερευνητή κόκκινης κουκίδας θα προτείνατε;

 

Δεν παιζει ρολο τι τηλεσκοπιο εχεις.

 

Σε 80άρι τηλεσκόπιο δεν νομίζω να χωράει ο telrad.

 

Αν και δεν έχω δει τον Telrad από κοντά, νομίζω ότι είναι τεράστιος για να κάτσει στο τηλεσκόπιό μου. Ο Rigel quikfinder μάλλον είναι καλή επιλογή, αφού έρχεται με 2 βάσεις και για μεγαλύτερο τηλεσκόπιο που προφανώς θα πάρω στο μέλλον.

Α, η στήριξη που έχω είναι η ΑΖ3 και μάλλον δε θα με βόλευε επιπλέον μεγάλο βάρος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με 80αρι τηλεσκοπιο δε πιστευω να χρειαζεσαι καν ερευνητη .Βαλε εναν προσοφθαλμιο μεγαλης εστιακης αποστασης .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με 80αρι τηλεσκοπιο δε πιστευω να χρειαζεσαι καν ερευνητη .Βαλε εναν προσοφθαλμιο μεγαλης εστιακης αποστασης .

 

:shock:

Πως είπατε; Θα εντοπίσεις ένα σμήνος ή έναν γαλαξία μόνο με το τηλεσκόπιο, χωρίς ερευνητή;

Δεν έχω συλλογή προσοφθαλμίων (ακόμα), το 20mm είναι το μεγαλύτερο που έχω σε εστιακή απόσταση, δίνει μεγέθυνση 30x. Άσε που είναι πιο βολικό να ψάχνεις με τον ερευνητή 9x50, παρά με το τηλεσκόπιο με χαμηλή μεγέθυνση.

Πάντως αν εννοείς ότι και να το εντοπίσω δεν πρόκειται να δω τίποτα λόγω των 3", συμφωνώ. Νεφελώματα και γαλαξίες μόνο για πλάκα. Κάνα σμήνος όμως... Π.χ. είδα τον γαλαξία Μ31, μια άσπρη θολή μουτζούρα. Όχι πως με μεγαλύτερο τηλεσκόπιο θα δεις κάτι διαφορετικό. Την είδαμε και με το 8άρι του Σωτήρη, απλώς πιο ευδιάκριτη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως είπατε; Θα εντοπίσεις ένα σμήνος ή έναν γαλαξία μόνο με το τηλεσκόπιο, χωρίς ερευνητή;

 

Ναι

Άσε που είναι πιο βολικό να ψάχνεις με τον ερευνητή 9x50, παρά με το τηλεσκόπιο με χαμηλή μεγέθυνση.

Οπως σε βολευει .

Πάντως αν εννοείς ότι και να το εντοπίσω δεν πρόκειται να δω τίποτα λόγω των 3", συμφωνώ. Νεφελώματα και γαλαξίες μόνο για πλάκα.

Οχι δεν εννοουσα αυτο Κάνα σμήνος όμως... Π.χ. είδα τον γαλαξία Μ31, μια άσπρη θολή μουτζούρα. Όχι πως με μεγαλύτερο τηλεσκόπιο θα δεις κάτι διαφορετικό. Την είδαμε και με το 8άρι του Σωτήρη, απλώς πιο ευδιάκριτη.

Κι εμεις την ειδαμε με το 8" απο τη Ποτιδεα στις αστροβραδιες .Ακομη και με κιαλια 10Χ50 .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης