Jump to content

CELESTRON NexImage CCD Camera


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hullo everybody

 

Ειμαι νεος σε αυτο το site καθως επισης και νεος σχετικα στο χωρο της αστρονομιας. Εχω ενα Skywatcher 114EQ1 Compact και θελω σιγα σιγα να ξεκινησω αστροφωοτγραφια. Εχω δει στο πλανηταριο θεσσαλονικης την CELESTRON NexImage CCD Camera με 169 ευρω. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν κανεις την εχει χρησιμοποιήσει και τι μπορει να μου πει για αυτη την καμερα. Επειδη αυτο τον καιρο ειμαι και λιγο οικονομικα στριμογμενος μπορει καποιος να μου προτεινει κανενα αλλο μοντελο καμερας σχετικα φθηνο?

 

Thanx

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι μια χαρά κάμερα, τίμια γι αυτά που προσφέρει. Ωστόσο, θεωρώ ότι η τιμή στην οποία τη βρήκες είναι υπερβολική. Την είχα πάρει όταν πρωτοβγήκε $90 από το ebay. Σήμερα κυκλοφορεί ακόμα φθηνότερα.

Εναλλακτικά - και ίκαλύτερα - μπορείς να πάρεις μια toucam pro σε οποιαδήποτε έκδοση την βρεις. Είχε βγει σαν απλή pro, II pro και τελευταία αν δεν κάνω λάθος σαν SPC900NC. Μπορείς να τη βρεις καινούργια ή μεταχειρισμένη και με τη χρήση ενός φθηνού αντάπτορα που βιδώνει στη θέση του φακού της κάμερας να τη μετατρέπεις σε πλανητική webcam.

Για να πάρεις μια ιδέα, μια καινούργια SPC 900NC στην Ελλάδα κοστίζει 50 ευρώ στα www.pixmania.com. Με έναν αντάπτορα (10-20 ευρώ) έχεις φτιάξει μια πλανητική ανώτερη από την neximage σε λιγότερο από τα μισά χρήματα από ότι έχεις βρει την τελευταία. Αυτό το λέω διότι πρακτικά η neximage είναι μια toucam ΙΙ pro σε διαφορετικό κουτί.

Καλές αγορές.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.pixmania.com/gr/gr/185491/art/philips/webcam-spc-900nc.html#

Πολυ καλη , κ σηκωνει κ αρκετες μετατροπες αν εχεις ορεξη !!!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια !

Εχω τη NexImage .Την αγορασα την ιδια τιμη περυσι το Πασχα και θα αγορασω και τη ToUcam .

Τη NexImage την εχω χρησιμοποιησει με την EQ1 .

Θα σε παιδεψει καπως .Κυριως αν ο στοχος σου ειναι στο σημειο που πρεπει να χαλασεις τη χοντρικη πολικη ευθυγραμμιση γιατι αναλογως που στοχευεις το αντιβαρο << βρισκει>> με το μοτερ .Ετσι μεχρι να εστιασεις σου εχει φυγει απο το οπτικο πεδιο .Και μετα μεχρι να ρυθμισεις την εικονα( φωτεινοτητα, αντιθεση κ.λ.π. ) σου εχει ξαναφυγει .Βεβαια εγω χρησιμοποιουσα το 90mm maksutov me f/13,8 . Αρα πολυ μικρο πεδιο .

Θα χρειαστεις και το μοτερ το οποιο δε σου κρατει το στοχο στο κεντρο απλως θα τον εχει στο οπτικο σου πεδιο για πεσισσοτερη ωρα .

Θα χρειαστεις κι ενα IR_cut φιλτρο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι μια χαρά κάμερα, τίμια γι αυτά που προσφέρει. Ωστόσο, θεωρώ ότι η τιμή στην οποία τη βρήκες είναι υπερβολική. Την είχα πάρει όταν πρωτοβγήκε $90 από το ebay. Σήμερα κυκλοφορεί ακόμα φθηνότερα.

Αστρομαρτ με ..... 50$ ... δηλαδη 35 ευρουλια!!!!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Hullo again

 

Μια ακομα ερωτηση. Θα χρειαστω κανενα αλλο φλιτρο εκτος απο IR_cut φιλτρο; Για να παρω εγχρωμες φωτο το IR_cut φιλτρο ειναι αρκετο;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτη τη μηχανη ειναι ηδη εγχρωμη .

Το IR-cut δε παιζει καποιο ρολο σε αυτο . Απλως απο τις ρυθμισεις θα επιλεγεις εγχρωμη φωτογραφηση .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Μολις εμαθα οτι η δικη μου ειναι καμμενη . :?

Στην ουσια ουτε μια γεματη εβδομαδα δε την ειχα χρησιμοποιησει :?

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης