Jump to content

ΦΛΕΓΟΝΤΑΙ ΤΑΥΓΕΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΝΩΝΑΣ!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα το πρωι στις 6:00 καπoιος εβαλε φωτια στο Παλαιο Φρουριο της Κερκυρας, βεβαια την προλαβαν εγκαιρος και δεν εκαψε τιποτα.

 

DSC00028.JPG.97724c675ae67b033494e0186addc883.JPG

το παλαιο φρουριο της Κερκυρας.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ειπε καποιος σε ενα τοπικο καναλι της Πελοποννησου και ειπε οτι καποιοι Επιχειρηματίες τους εδωσαν 1.000.000 ευρω για βάλουν τις φωτιές.

 

 

'Ελεος πια με τις ανυπόστατες ανοησίες! Ας μην τις αναπαράγουμε!

Προσωπικά εντύπωση μου έκαναν οι ηλιθιότητες υποψηφίου ο οποίος είναι και καθηγητής πανεπιστημίου (!!!) για μικροτσίπ που χρησιμοποιήθηκαν για εμπρησμούς και για “Τουρκολάτρες και Προσκυνημένους ”(!!!) έλληνες βουλευτές. Ο παρουσιαστής της εκπομπής τον έκανε "ρόμπα" κατά το κοινώς λεγόμενο... Ρωτώντας τον να κατονομάσει έναν τουρκολάτρη ο θιασώτης της πατριδοκαπηλίας φυσικά έγινε "κότα". Του χρειαζόταν του πατριδοκάπηλου μπουρδολόγου!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

Δε θα επιτραπεί ούτε συζήτηση με ρατσιστική απόχρωση ούτε πολιτικές αντιπαραθέσεις γι'αυτό και απομακρύνθηκαν σχετικά κείμενα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήμουν απόψε στην πλατεία Συντάγματος για την διαμαρτυρία που προκάλεσαν τα ιστολόγια για τις καταστροφικές πυρκαγιές. Πολύς κόσμος ντυμένος στα μαύρα, ούτε ομιλίες, ούτε συνθήματα, ούτε μουσικές. Ωραίος, νέος (στην πλειοψηφία του) κόσμος σε παρέες, φιλικό κλίμα. Ένας νέος πρωτοφανής τρόπος διαμαρυρίας. Εμφανίστηκαν κάποια κομματικά (πάντα κακόγουστα) πανό, αλλά έφαγαν κράξιμο ομαδικό ("κάτω τα πανό") και πήραν δρόμο!

 

Δείτε κι εδώ:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngentityid=827477&lngdtrid=244

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα το πρωι στις 6:00 καπoιος εβαλε φωτια στο Παλαιο Φρουριο της Κερκυρας, βεβαια την προλαβαν εγκαιρος και δεν εκαψε τιποτα.

 

Φοβάμαι ότι η μεγάλη προβολή από τα κανάλια για πολιτικούς λόγους ανοίγει την όρεξη σε οιονδήποτε έχει μία μικρή προδιάθεση πυρομανούς ή κάποιου ανεγκέφαλου χόυλιγκαν.

 

Φιλικά,

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα το πρωι στις 6:00 καπoιος εβαλε φωτια στο Παλαιο Φρουριο της Κερκυρας, βεβαια την προλαβαν εγκαιρος και δεν εκαψε τιποτα.

 

Φοβάμαι ότι η μεγάλη προβολή από τα κανάλια για πολιτικούς λόγους ανοίγει την όρεξη σε οιονδήποτε έχει μία μικρή προδιάθεση πυρομανούς ή κάποιου ανεγκέφαλου χόυλιγκαν.

 

Φιλικά,

 

angelos

 

Περισσότερο δίκιο δε θα μπορούσες να έχεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως παιδια απο οτι φαινεται η κατασταση στον αγαπημενο μας Παρνωνα ειναι ασχημη!

Μολις τωρα γυρισα απο Αστρος και ειδα πολυ πυκνους καπνους να εχουν ζωσει ολο το βουνο.

Δεν μπορουσα να καταλαβω τοσο καλα λογω αποστασης αλλα εικαζω οτι η φωτια δεν ειναι πολυ μακρια απο το μερος που παρατηρουμε!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτια εχει ξεφυγει :( Υπαρχουν δυο μετωπα ΒΔ και ΒΑ χωρις να μπορουν να επιχειρησουν αποτελεσματικα τα αεροπλανα λογω της ιδιομορφιας του εδαφους.
Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως παιδια απο οτι φαινεται η κατασταση στον αγαπημενο μας Παρνωνα ειναι ασχημη!

Μολις τωρα γυρισα απο Αστρος και ειδα πολυ πυκνους καπνους να εχουν ζωσει ολο το βουνο.

Δεν μπορουσα να καταλαβω τοσο καλα λογω αποστασης αλλα εικαζω οτι η φωτια δεν ειναι πολυ μακρια απο το μερος που παρατηρουμε!

Στις ειδησεις του ΝΕΤ εδω και μερικα λεπτα εγινε κουβεντα για πυρκαγια σε εξελιξη εδω και οκτω μερες με 200.000 στρεμματα να εχουν γινει σταχτη. Αυτη την στιγμη, ο αγωνας γινεται στο νοτιο-δυτικο τμημα του Παρνωνα. :oops:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορουσα να καταλαβω τοσο καλα λογω αποστασης αλλα εικαζω οτι η φωτια δεν ειναι πολυ μακρια απο το μερος που παρατηρουμε!

Πραγματικά φίλε Δημήτρη,η φωτιά που καίει αυτή τη στιγμή δεν είναι πολύ μακριά αλλά ούτε και πολύ κοντά στο το σημείο παρατήρησης.Υπολογίζω πως αν μέσα στο επόμενο 2μέρο δεν σβήσει τότε τα πραγματα είναι άσχημα για το παρατηρητήριο μας.Τώρα η πόλη της Σπάρτης είναι σκοτεινή από τους καπνούς και στάχτες έχουν γεμίσει τα πάντα.Και απ ότι μου είπαν παρόλα τα εναέρια μέσα που επειχειρούν στην κατάσβεση τα πράγματα είναι δύσκολα.Το δάσος που καίγετε αυτή τη στιγμή ήταν άθικτο από φωτιά εδώ και 200 χρόνια.Φανταστήτε το χαμό........φρίκη :oops: :oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά η καταστροφή στον Πάρνωνα δεν έχει τέλος. Αφού αφανίστηκε ένα μοναδικό στο είδος του δάσος, στην περιοχή των Αγριάνων, με έλατα και σπάνιους κέδρους που υπήρχαν μόνο εκεί, η φωτιά συνεχίζει να κατακαίει ένα εξίσου σημαντικό και όμορφο ελατοδάσος νότια και νοτιοδυτικά πολύ κοντά στην περιοχή Πολύδροσο (Τζίτζινα).

Η περιοχή είναι ιδιαίτερα δύσβατη με πολύ πυκνό δάσος και βαθιά φαράγγια. Αυτή ίσως και να είναι η μοναδική δικαιολογία που μέχρι τώρα, οχτώ μέρες από τη μέρα που φούντωσε το δάσος, όλες (ελάχιστες) οι προσπάθειες κατάσβεσης έχουν πέσει στο κενό.

Οι περιοχές αυτές βρίσκονται αρκετά μακριά από το γνωστό σε πολλούς από εσάς καταφύγιο του Πάρνωνα (πεδίο αστρονομικών παρατηρήσεων). Αν όμως η φωτιά επεκταθεί πέρα από κάποια οριακά σημεία βόρεια και ανατολικά τότε κανείς δε θα μπορεί να προβλέψει τι θα γίνει. Με λίγα λόγια κλάψτε τον Πάρνωνα.

Σήμερα επιχειρούσαν στο βουνό έντεκα! εναέρια μέσα (Beriev, Canadair κ.α), αλλά και σημαντική επίγεια δύναμη της Πυροσβεστικής, χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα, αλλά τώρα είναι πλέον αργά.

Η γενική αίσθηση που επικρατεί εδώ είναι πως, λες και κανείς δε θέλει να σβήσει η φωτιά πριν ολοκληρώσει το καταστροφικό της έργο στο σύνολο του βουνού.

 

Η οικολογική καταστροφή του Πάρνωνα είναι τέτοιου μεγέθους, ώστε δεν υπάρχουν λόγια για να περιγραφεί.

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις γύρισα Σπάρτη απο Τρίπολη. Στη διαδρομή η εικόνα του αγαπημένου μας Πάρνωνα να καίγεται για ΕΒΔΟΜΗ μέρα ήταν τραγική. Ο καπνός είχε σχηματίσει μια τεράστια στήλη και το μέτωπο φαινόταν ιδιαίτερα απειλητικό.

 

Δεν θέλω κάν να σκεφτώ τι θα γίνει το βράδυ που δεν θα επιχειρούν τα εναέρια μέσα. Το μόνο θετικό είναι ότι δεν φυσά.

 

Μου φαίνεται τελικά ότι ο Θανάσης έχει απόλυτο δίκηο. Μάλλον αυτοί που προσπαθούν να σβήσουν τη φωτιά δεν πρέπει να το θέλουν και τόσο πολύ. Δεν εξηγείται διαφορετικά το γεγονός ότι συνεχίζει να καίει για ΕΒΔΟΜΗ μέρα επαναλαμβάνω. Ή αυτό ή είναι όλοι τους ανίκανοι και επικίνδυνοι, αφού δεν μπόρεσαν επί τόσες ημέρες να αξιολογήσουν σωστά την κατάσταση και να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα.

 

Δυστυχώς όμως, αυτούς έχουμε, με αυτούς θα πορευθούμε.

 

ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου φαίνεται τελικά ότι ο Θανάσης έχει απόλυτο δίκηο. Μάλλον αυτοί που προσπαθούν να σβήσουν τη φωτιά δεν πρέπει να το θέλουν και τόσο πολύ. Δεν εξηγείται διαφορετικά το γεγονός ότι συνεχίζει να καίει για ΕΒΔΟΜΗ μέρα επαναλαμβάνω.

 

Αν ισχύει κάτι τέτοιο,τότε δεν υπάρχει καμμία ελπίδα για κανένα δάσος.Δε θέλω όμως να το πιστέψω.Θέλω να υπάρχει κάτι να ελπίζω για το μέλλον μας.Δε θέλω να σβήσω όλες τις ελπίδες.. Δεν έχω τι άλλο να πω..

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To μερος που πηγαινουμε εμεις παντως εχει μεινει ανεπαφο. Η πλευρα του Παρνωνα που καηκε ειναι η πισω την οποια εμεις δε βλεπουμε.

 

Το λεω πληροφοριακα για να μη νομιζει καποιος οτι καταστραφηκε το μερος που παμε χρονια τωρα.

 

Δυστυχως ομως η καταστροφη ειναι ανυπολογιστη

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρουσα μαρτυρία – άρθρο για τις πυρκαγιές από - φερόμενο - εθελοντή δασοπυροσβέστη. Βιαβάστε το, αξίζει τον κόπο: http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?t=3554

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω δει τόσες φορές να αναφέρεται σε blogs και forums που έχει καταντήσει spam. Μην το αναπαράγετε κι εδώ βρε παιδιά!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε πειράζει βρε Γιώργο.. Καλό μας κάνει.. Για να μη ξεχνάμε τι πέρασαν και τι θα περάσουν κάποιοι από εμάς... :cry: :cry:
ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν μας κάνει καλό βρε Αργύρη όπως και τα σπαμ που παιρνουμε για το θέμα! Τα chain mails έχουν γινει μάστιγα και με το θέμα των πυρκαγιών επίσης!

Τα σβήνω χωρις καν να τα διαβάζω.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι πάντως πως εγώ πρώτη φορά εδώ το είδα οπότε...

 

οπότε συγχωρείσαι :cheesy:

 

Για να επανέλθω στις φωτιές σε Ταΰγετο και Πάρνωνα είναι γνωστό ότι ισχυρός όμιλος γερμανικών συμφερόντων επιθυμούσε να κατασκευάσει πάνω στα δύο αυτά βουνά χιονοδρομικά κέντρα και σαλέ. Οι Γερμανοί ενδιαφέρονταν επίσης και για το Γράμμο στη Βόρεια Ελλάδα, ο οποίος κάηκε μερικώς τον Ιούλιο...

Το γερμανικό κεφάλαιο είναι παράλληλα δραστήριο στη Δυτική Πελοπόννησο και στην Εύβοια, αγοράζοντας τεράστιες εκτάσεις γης είτε μέσω ιδιωτών είτε μέσω offshore εταιριών. Ας τους σταματήσουμε!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν το είχα διαβάσει πάντως Γιώργο...

Βρε παιδιά δεν υπάρχουν λόγια. Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να βρω λόγια να γράψω ούτε μια γραμμή για όλα αυτά.

Πως να περιγράψεις τη θλίψη και συνάμα την οργή κι ένα "γιατί ;" που έχει πλοκάμια παντού ;

Όταν πριν λίγες μέρες επέστρεφα από το χωριό μου στην Κύμη και είδα την καμένη γη στην κυριολεξία να έχει φτάσει ως τη θάλασσα, βουβάθηκα!

Ο κόμπος στο στομάχι γίνεται ρουφήχτρα και σου κλέβει τη μιλιά... :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο,αυτα που λες τα εχω ακουσει και εγω και εχουν βαση.Αλλα για να μπορεσει να τα πραγματοποιησει καποιος θα πρεπει να δραστηριοποιηθει αναλογα σε καποια μπανανια,οπου ολοι εξαγοραζονται και ο κοσμος δεν ξερει τι του γινεται.Αντι για μπανανια της κεντρικης Αμερικης η της Αφρικης διαλεξανε αυτη τη φορα την ευρωπαικη μπανανια,την Ελλαδα. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πηγη: in.gr

 

Καταστροφικές όχι μόνο για τον άνθρωπο, αλλά και για ένα από τα πλέον απειλούμενα και ευαίσθητα είδη πανίδας στην Ελλάδα, το τσακάλι, ήταν οι πρόσφατες πυρκαγιές στην Πελοπόννησο. Σύμφωνα με τον «Αρκτούρο», τα τσακάλια έχασαν στις φωτιές το 70% του ζωτικού τους χώρου διαβίωσης στην περιοχή.

 

 

«Το τσακάλι, είδος απειλούμενο στη χώρα μας, έχασε έναν από τους σημαντικότερους βιοτόπους του, χωρίς μάλιστα να μπορεί να εποικήσει γειτονικές κατάλληλες περιοχές» τονίζει σε σχετική ανακοίνωσή του ο «Αρκτούρος», επισημαίνοντας παράλληλα πως «η απώλεια εκατοντάδων ατόμων από είδη πανίδας θέτει σε κίνδυνο ακόμη και τη συνέχεια ύπαρξης κάποιων ειδών».

 

Ορισμένες από τις περιοχές που κάηκαν (δυτικός και βόρειος Ταΰγετος, ανατολική Μάνη - Οίτυλο, νοτιοδυτική Αρκαδία, περιοχή Ιθώμης, βόρεια και δυτική Μεσσηνία, ανώτερο τμήμα της κοιλάδας του Αλφειού ποταμού) αποτελούν μερικούς από τους σημαντικότερους βιότοπους του είδους στην Πελοπόννησο.

 

Κάηκαν επίσης σημαντικές περιοχές για το τσακάλι, όπως αυτή του Χαλκείου-Σουληναρίου και το δάσος του Σοφικού, όπου επιβίωναν μερικές από τις τελευταίες ομάδες τσακαλιών στη βόρεια Πελοπόννησο.

 

Σύμφωνα με τον «Αρκτούρο», τσακάλια που πιθανόν επιβίωσαν από τις πρόσφατες πυρκαγιές είναι πολύ δύσκολο να βρουν καταφύγιο και να επιβιώσουν μακροπρόθεσμα σε γειτονικούς βιότοπους.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτα τα e-mail πάντως για εμένα που δεν έχω άμεση εικόνα του τι γίνεται πχ στην Πελοπόννησο με της φωτιές ειναι ο μονος τρόπος να ενημερωθώ απο ένα άλλο πρίσμα εκτός απο ιδιωτικά συμφέροντα (ιδιωτικά κανάλια εφημερίδες) και φυσικά την κρατική ενημέρωση. Το τι θα πιστέψω ειναι αλλο θέμα. Πάντως μπορούν πάντα να αποτελέσουν ενα εφαλτήριο για μια μικρή έρευνα στο νετ.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Για να επανέλθω στις φωτιές σε Ταΰγετο και Πάρνωνα είναι γνωστό ότι ισχυρός όμιλος γερμανικών συμφερόντων επιθυμούσε να κατασκευάσει πάνω στα δύο αυτά βουνά χιονοδρομικά κέντρα και σαλέ. Οι Γερμανοί ενδιαφέρονταν επίσης και για το Γράμμο στη Βόρεια Ελλάδα, ο οποίος κάηκε μερικώς τον Ιούλιο...

Το γερμανικό κεφάλαιο είναι παράλληλα δραστήριο στη Δυτική Πελοπόννησο και στην Εύβοια, αγοράζοντας τεράστιες εκτάσεις γης είτε μέσω ιδιωτών είτε μέσω offshore εταιριών. Ας τους σταματήσουμε!

 

Το θέμα είναι ότι αν τα φτιάξουν θα μας μείνουν αμανάτι οι εγκαταστάσεις αφού κάθε χρόνο όλο και λιγότερο χιόνι πέφτει στη χώρα μας.....

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης