Jump to content

ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΚΛΕΙΨΗ ΣΕΛΗΝΗΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω τα παρακάτω:

 

Megrez 90 F/6.9 FD APO (μόνο ο σωλήνας - 1260 euro)

 

Canon EOS 400D (body – 650 euro)

EF 70-200mm f/4L USM (630 euro)

 

Όπως θα καταλάβατε, η πρωταρχική χρήση του παραπάνω εξοπλισμού θα είναι η παρατήρηση και φωτογράφηση της Σελήνης. (Προφανώς πορτραίτα της Σελήνης διότι για μεγάλες μεγεθύνσεις θέλω πολλές ίντσες.) Τώρα θα μου πείτε ότι και με το DOB 8" μια χαρά φαίνεται η Σελήνη καθώς και πολλά περισσότερα ενώ είναι και 960 euro φθηνότερο. Το θέμα είναι ότι δίνω μεγάλη βάση στο κάτι παραπάνω από άποψη ποιότητας που προσφέρει το αποχρωματικό.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1) Είναι καλό το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο? Το μόνο που ξέρω είναι κάποια θετικά σχόλια σε διάφορα forums.

 

2) Ποία βάση θα μου προτείνατε?

 

3) Επιπλέον εξοπλισμός (προσοφθάλμια, φίλτρα κλπ...?)

 

4) Σε αυτές τις ίντσες και αυτά (περίπου) τα χρήματα έχετε υπόψη σας κάποιο άλλο καλό αποχρωματικό?

 

5) Ο φακός της Canon (EF 70-200mm f/4L USM) μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν φακός καθημερινής χρήσης? (πορτραίτα, σχετικά κοντινές λήψεις κλπ)

 

Thanks. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο αυτα που λες φιλε ammonite καταλαβαινω οτι εισαι αρκετα νεος στο χομπυ (οχι οτι εγω ειμαι παλιος αλλα μετα απο ενα χρονο σκληρη μελετη και πολλες ερωτησεις κατι εμαθα).

 

Λοιπον ας τα παρουμε με την σειρα:

 

Αν θελεις να κανεις μονο πορτραιτα της σεληνης δεν χρειαζεσαι το τηλεσκοπιο αλλα μονο την μηχανη και τον φακο και ενα τριποδα.

 

Κανεις μεγαλο λαθος αν νομιζεις οτι με αυτο το τηλεσκοπιο δεν μπορεις να παρεις μεγαλες μεγενθυνσεις της σεληνης ή και αλλων αντικειμενων (χρηση barlow νομιζω).

 

τωρα σχετικα με το τηλεσκοπιο απ οτι ξερω ειναι πολυ καλο εργαλειο,

για βαση κοιτα eq5 skyscan pro, για φιλτρα και ολα τα σχετικα ρωτα τους παλιους.

 

Παντος αν δεν εχεις σχετικη εμπειρια καλυτερα να το μελετησεις λιγο το πραγμα πριν προβεις σε καποια αγορα.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που ξερω για το συγκεκριμενο αποχρωματικο της WO ειναι τα πολυ καλα σχολια στα διαφορα forum k reviews. Θα με ενδιεφερε κ εμενα η αποψη των πιο εμπειρων γιατι ψαχνω ενα ''εισαγωγικο'' στα αποχρωματικα.

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πανεμορφο τηλεσκοπιο .

Τον φακο μπορεις να τον χρησιμοποιεις και καθημερινα .

Αν θες ψαξε το τελευταιο τευχος του Selenology .

Υπαρχει ενα αρθρο πανω σε τετοιες σκεψεις .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε, πληροφορήθηκα από άτομο που παρακολούθησε την ομιλία του κ. Σιμόπουλου στο συνέδριο Ελλήνων και Κυπρίων Φυσικών στην Κέρκυρα ότι η Ελλάδα θα κάνει 15 χρόνια να ξαναδεί εκλειψη σελήνης, ενώ η επόμενη ορατή από Ευρώπη είναι 21 Φεβρουαρίου 2008 (μεγέθους 1.11)- το τελευταίο είναι έγκυρο, δεν μου το μετέφεραν τρίτοι! 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε, πληροφορήθηκα από άτομο που παρακολούθησε την ομιλία του κ. Σιμόπουλου στο συνέδριο Ελλήνων και Κυπρίων Φυσικών στην Κέρκυρα ότι η Ελλάδα θα κάνει 15 χρόνια να ξαναδεί εκλειψη σελήνης[

 

http://www.mreclipse.com/Special/LEnext.html Μέχρι το 2020 έχουμε αρκετές μερικές και ολικές εκλείψεις ορατές σε Ευρώπη-Ελλάδα, δυστυχώς οι ολικές είναι τα ξημερώματα ή στη δύση..αλλά κάτι θα δούμε!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η Ελλάδα θα κάνει 15 χρόνια να ξαναδεί εκλειψη

 

15 χρόνια????????? :shock: ?????????

 

Αντώνηηηηηηηηη με ακούς???

 

Δάσκαλε χρειάζομαι επειγόντως μαθήματα φωτογράφησης σεληνιακής έκλειψης!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η Ελλάδα θα κάνει 15 χρόνια να ξαναδεί εκλειψη

 

15 χρόνια????????? :shock: ?????????

Μπα ... παρεξηγηση εγινε καπου .... δεκαπεντε μηνες ουτε και απο την τελευταια (Μαρ/2007) .... τωρα, αν μιλαμε για ολικη εκλειψη ΗΛΙΟΥ, τοτε τα 15 χρονια ειναι καπως μεσα επειδη θα εχουμε κατι (δακτυλιωδης) στο 2028 αν δεν κανω λαθος.

 

Αντώνηηηηηηηηη με ακούς???

 

Δάσκαλε χρειάζομαι επειγόντως μαθήματα φωτογράφησης σεληνιακής έκλειψης!

Θα εχεις κατι σε πολυ λιγο στην αλλη ενοτητα (σου) .... :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω τα παρακάτω:

 

Megrez 90 F/6.9 FD APO (μόνο ο σωλήνας - 1260 euro)

 

Canon EOS 400D (body – 650 euro)

EF 70-200mm f/4L USM (630 euro)

 

Όπως θα καταλάβατε, η πρωταρχική χρήση του παραπάνω εξοπλισμού θα είναι η παρατήρηση και φωτογράφηση της Σελήνης. (Προφανώς πορτραίτα της Σελήνης διότι για μεγάλες μεγεθύνσεις θέλω πολλές ίντσες.) Τώρα θα μου πείτε ότι και με το DOB 8" μια χαρά φαίνεται η Σελήνη καθώς και πολλά περισσότερα ενώ είναι και 960 euro φθηνότερο. Το θέμα είναι ότι δίνω μεγάλη βάση στο κάτι παραπάνω από άποψη ποιότητας που προσφέρει το αποχρωματικό.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1) Είναι καλό το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο? Το μόνο που ξέρω είναι κάποια θετικά σχόλια σε διάφορα forums.

 

 

:

 

 

καλο ειναι να κοιτάξεις κάτι σαν κι αυτό:

orion/skywatcher 100ED f/9

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάγκες, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. :)

 

Θα εχεις κατι σε πολυ λιγο στην αλλη ενοτητα (σου) .... :wink:

 

Αντώνη εννοείς ότι θα βγάλεις online κάποιο tutorial? [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης