Jump to content

Βαλίτσα αλουμινίου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20070903.p.valitsaaluminiu

 

Για όποιον θέλει να φτιάξει βαλιτσάκι για τα προσοφθάλμια του είναι ότι πεις.

 

Για τους ποιο νέους το έχουμε συζητήσει εδώ http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5460&highlight=%C2%E1%EB%E9%F4%F3%DC%EA%E9

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ καλό από τι βλέπω....

 

Αλλα 24 ευρώ δεν ξέρω τι ποιότητα θα έχει...

 

Παντώς από τι βλέπω θα το προτιμίσω....

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και το praktiker είχε καλές τιμές στις βαλίσες αλουμινίου. Εγώ πήρα μια προσφορά με 3 τεμάχια (διαφορετικών μεγεθών) που έκανε κάπου στα 30 ευρώ.

 

Τα έχω κάνει βαλιτσάκι P.S.T. (μεγάλο), βαλιτσάκι προσοφθαλμίων (μεσαίο) και βαλιτσάκι αξεσουάρ (μικρό).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αλλα 24 ευρώ δεν ξέρω τι ποιότητα θα έχει...

 

 

Η ποιότητά της είναι άριστη.Βράχος.Το κακό είναι πως δεν έχω μέτρο σύγκρισης τιμών.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέτοια βαλιτσάκια πωλούνται σε καταστήματα με σιδερικά – εργαλεία κλπ. Για παράδειγμα, εδώ στην Αθήνα, τα έχω δει σε καταστήματα της οδού Αθηνάς. Δεν θυμάμαι όμως πόσο στοίχιζαν για να συγκρίνουμε τιμές.

 

Αν αγοραστεί, θα απαιτηθεί και η διαμόρφωση του εσωτερικού χώρου με ειδικό υλικό για την απορρόφηση των κραδασμών.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν αγοραστεί, θα απαιτηθεί και η διαμόρφωση του εσωτερικού χώρου με ειδικό υλικό για την απορρόφηση των κραδασμών.

 

RICOFON :wink:
Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και το praktiker είχε καλές τιμές στις βαλίσες αλουμινίου. Εγώ πήρα μια προσφορά με 3 τεμάχια (διαφορετικών μεγεθών) που έκανε κάπου στα 30 ευρώ.

 

Τα έχω κάνει βαλιτσάκι P.S.T. (μεγάλο), βαλιτσάκι προσοφθαλμίων (μεσαίο) και βαλιτσάκι αξεσουάρ (μικρό).

Κι' εγώ έχω πάρει το σετ αλλά .....δεν τόχω ακόμα αξιοποιήσει :mrgreen:

ΥΓ. Το P.S.T μου το απέκτησα με το βαλιτσάκι του :P

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Ορίστε και το δικό μου βαλιτσάκι προσοφθαλμίων. Πρόκειται γι' αυτό του γνωστού κιτ της Celestron Eyeopener, το οποίο για κάποιον λόγο μου αρέσει πολύ. Η αλήθεια είναι πως μεταφέρεται πολύ εύκολα, είναι ελαφρύτερο, ομορφότερο, με στρογγυλευμένες γωνίες, έχει το λογότυπο και δίνει την αίσθηση του σετ με το τηλεσκόπιο, σε σχέση με την γνωστή κινέζικη βαλίτσα που επίσης έχω και είναι αποθηκευμένη στο εξωτερικό ερμάριο της φωτογραφίας (δεν φαίνεται, είναι οριζόντια πίσω από της Celestron και κάτω από την εργαλειοθήκη). Μάλιστα είναι ήδη επενδυμένη με αφρό και σε αναμονή για να υποδεχθεί την συλλογή όταν, μοιραία, μεγαλώσει. Μέχρι τότε έχω προμηθευτεί και κόψει αφρώδες υλικό στα μέτρα της μικρής βαλίτσας, καθώς 2 ογκώδη προσοφθάλμια δρομολογούνται και σκοπεύω να τα χωρέσω εκεί.

Η τρίτη βαλίτσα στο πρώτο πλάνο περιέχει τον υπόλοιπο εξοπλισμό τακτοποιημένο στα διάφορα χωρίσματά της. Τα κιάλια είναι τοποθετημένα εκτός, σε ετοιμότητα, τα Rocktrail μάλιστα γυμνά, μπροστά από το σκιάδιο του Nexstar. Επίσης ορατά από αριστερά προς τα δεξιά: Λογιστικό φύλλο με τα προσοφθάλμια, χάρτης του ουρανού 70x100 σε κορνίζα (περιέχει και ορυκτολογικούς χάρτες από πίσω, ενώ έπεται ο ομόσταυλος χάρτης της σελήνης), φακός σημάτων του 1960 με άσπρο, κόκκινο & πράσινο φως (περιείχε όταν τον ξέθαψα μπαταρίες Berek του 1980- υδήχαρις νοσταλγία), στην γαλαρία θήκη εργαλείων και μπαλαντέζα πάνω από την επόμενη βαλίτσα προσοφθαλμίων πάνω από μεγάλη χάρτινη θήκη εμπεριέχουσα το υπόλοιπο αφρώδες υλικό, κουτάκια και ψιλοπράγματα, μανδηλάκια Kleenex (από κάτω Baader Microstage), φωτογραφικός τρίποδας (κάτω από το ψευτοCelestron καπέλο), πίσω εκτυπώσεις αστρονομικού και γεωλογικού ενδιαφέροντος, δίπλα τσάντα με άλλες εκτυπώσεις, αφρώδες υλικό και διάφορα μικροπράγματα, εμπρός χάρτες και Meade MySkyPlus, προέμπροσθεν το σκιάδιο (μέσα γάντια μιας χρήσης χωρίς ταλκ), ημερολόγιο παρατήρησης, βιβλία πεδίου, μετεωρολογικοί σταθμοί, και αστρονομικό ημερολόγιο 2010. Μέσα μπαίνει και ένα δερμάτινο μπουφάν για τις μη προγραμματισμένες παρατηρήσεις. Χωράει επίσης και το Nexstar σε 2 τμήματα, αλλά προτιμώ να το φυλάω στο σαλόνι. Ίσως μπει μπροστά- μπροστά ένα Skywatcher Truss 5.1 Dobson για αστραπιαίες αστροπαρατηρήσεις

Ήδη έγραψα πολλά, τα προσοφθάλμια δεν τα περιγράφω καθώς αναφέρονται αλλού και είναι αναγνωρίσιμα πιστεύω. Μετά από κάποια σημαντική προσθήκη ή αλλαγή θα αναρτήσω εκ νέου.

 

.jpg.9f701e6cc0da7be65b9d8d4552bdea10.jpg

Όλοι ήμαστε κάποτε μικροί...

 

.jpg.254cd40da82fc9e54d0e50f6430cdc0c.jpg

Ο Κλειδούχος του Σύμπαντος...

 

.jpg.832d2afdf7abc57eb9f76c8f1bc2faad.jpg

Όλα εντάξει

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης