Jump to content

Μέτρηση της ακτίνας της γης με ...χρονόμετρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα μία ενδιαφέρουσα άσκηση η οποία παρουσιάζει και έναν εξαιρετικά πρωτότυπο τρόπο για τη μέτρηση της ακτίνας της γης.(θεωρητικά τουλάχιστον...)

Λοιπόν η άσκηση λέει:

Υποθέστε ότι βρίσκεστε κοντά στον ισημερινό σε μία περιοχή χωρίς βουνά στον ορίζοντα.Ξαπλώνετε και περιμένετε να δύσει ο ήλιος.Τότε βάζετε σε λειτουργία το χρονόμετρο, σηκώνεστε όρθιοι, περιμένετε να δύσει ο ήλιος από την νέα θέση και κλείνετε το χρονόμετρο. Αν η ένδειξή του είναι 11.1s και το ύψος κατά το οποίο <<ανεβαίνουν>> τα μάτια σας καθώς σηκώνεστε είναι H=1.7 m

να υπολογίσετε την ακτίνα της γης!!

Λύνοντας την άσκηση βρήκα αποτέλεσμα 5.3*10^6 m.Καλό φαίνεται αν και υπάρχει μία απόκλιση απο την πραγματική τιμή.Θα βάλω και τη λύση μου αλλά θα ήθελα να δω και τις δικές σας σε περίπτωση που έχω κάνει κάποιο λάθος.

Επίσης, αν γνωρίζετε θα ήθελα να μου πείτε κατά πόσο θα μπορούσε να γίνει στην πραγματικότητα μία τέτοια μέτρηση.

 

Φιλικά,

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ εξυπνο,αλλα δεν ξερω αν ισχυει γιατι δεν την ελυσα.Με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο τον τρόπο λύσης?
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης