Jump to content

Πρόβλημα με Skysensor 2000 PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

 

Διαβάστε το παρακάτω μήνυμα που έστειλα στον έμπορο που μου προμήθευσε το skysensor 2000 PC. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος κάτοχος παρόμοιο πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ

 

Κώστας

 

>>>

 

On January 2004 I bought the Vixen Skysensor 2000 PC.

 

The EPROM version is v2.10 and MT-4 motors are supplied.

 

Skysensor 2000 PC is connected to the Vixen GP mount I have.

 

I have used Skysensor for three years with no problem.

 

Currently I face the following problem.

 

After a succesfull 3-star alignment, when a target is selected and GOTO is pressed, the scope moves then slows down unexpectedadly and then moves again. Then it stops, pointing to a wrong direction. The target is completely missed!

 

I have initialized the Skysensor memory pressing the 4 direction buttons after switching on the unit, I have checked the motors. Everything is ok!

But the problem still persists...

 

I do not know what is going wrong. Do you think that the memory battery of the Skysensor 2000 PC has to be changed or there's something else I miss?

 

I use the Vixen AC adapter (item # 3599) to provide power to the Skysensor.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα απο οτι ειδα το εχεις 3 χρονια το μηχανημα.

Την εσωτερικη μπαταρια την εχεις αλλαξει ποτε?

Ισως εκει να ειναι το προβλημα.

Δες αν χανει τις ρυθμισεις (ωρας,τοποθεσιας) οταν κοψεις την τροφοδοσια.

 

Θεμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Θέμη,

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν αντιμετωπίζω προβλήματα επανεκίνησης του συστήματος ή διαγραφής των δεδομένων από τη μνήμη. Αυτό θα ήταν μια ένδειξη ότι η εσωτερική μπαταρία θέλει άλλαγμα.

 

Θα ήθελα να τονήσω ότι κάποιες φορές έχω πρόβλημα και με το alignment. Στο δεύτερο star alignment ενώ το αστέρι βρίσκεται στο νότο το σύστημα στρέφεται στην ανατολή ή τη δύση. Μιλάμε για πολυ μεγάλη απόκλιση από το στόχο μας.

 

Υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά με τα μοτέρ MT-4 αλλά δεν ξέρω πώς μπορώ να τεστάρω τη σωστή λειτουργία τους πέρα από τα να πατώ τα κουμπιά N-S / E-W του skysensor για να τα θέσω σε κίνηση αλλάζοντας την ταχύτητα των γραναζιών τους κάθε φορά.

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επανέρχομαι στο θέμα του skysensor 2000 PC.

Άλλαξα τη ROM μπαταρία με μια καινούργια αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται.

Τώρα δεν μπορώ να κάνω 3-star alignment και το τηλεσκόπιο μετά από ενα GOTO πηγαίνει σε λάθος θέση.

 

Έχω ακολουθήσει όλες τις οδηγίες του manual και δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω που εστιάζεται το πρόβλημα.

 

Επόμενα βήματα

 

1) έλεγχος skysensor 2000 PC (κεφαλής) σε κάποιον φίλο που έχει το ίδιο σύστημα.

 

2) σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόβλημα με το (1) τότε πρέπει να φταίει κάποιο μοτέρ ή η βάση (worm gears).

 

Πάντως σύμφωνα με την παράγραφο 2.1.3 του manual ο έλεγχος των μοτέρ πέρασε με επιτυχία...

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα καλησπέρα. Μπορεί να είναι άσχετο απλά το αναφέρω μήπως και σου ρίξει κάποια ιδέα. Πρόσφατα αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με την EQ6 στο DEC motor. Ενεργοποιώντας το συγκεκριμένο μοτέρ με το χειριστήριο, ενώ ξεκίναγε σωστά κάποια στιγμή άρχιζε να γυρίζει τρελά και να "χορεύει". Αρχικά πίστεψα ότι ήταν πρόβλημα μηχανικό, κάτι στο μοτέρ καθαυτό, αλλά στη συνέχεια μετά από έρευνα με τη βοήθεια ενός φίλου και αφού ανοίξαμε το μοτέρ, φάνηκε ότι το πρόβλημα ήταν ηλεκτρονικό. Για καλή μου τύχη και εντελώς τυχαία ανέφερα το πρόβλημα στον Μαρίνο (Starguider) ο οποίος μετά από ψάξιμο κατάφερε να εντοπίσει και να αντικαταστήσει τον controller του συγκεκριμένου μοτέρ στην πλακέτα και το σύστημα επανήλθε.

Κεντρική ιδέα: μην αποκλείσεις την περίπτωση να είναι ηλεκτρονικό το πρόβλημα και όχι μηχανικό.

Μια δεύτερη - αν και λιγότερο πιθανή - περίπτωση, άλλαξε το τροφοδοτικό που χρησιμοποιείς: Μου έχει τύχει ΚΑΙ αυτό :(

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να εντοπίσεις γρήγορα το πρόβλημα και να είναι όσο το δυνατόν πιο "αναίμακτο".

Καλή συνέχεια.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας κι'από μένα.

Κώστα σαν φίλος της παραγράφου 1 :D νομίζω ότι τελικά είναι καλή η σκέψη μου να δοκιμάσεις το δικό μου skysensor .Ετσι θα οδηγηθούμε στην επόμενη κίνηση. Αγνόησε τα περί μπαταρίας που σου γράφω στο π.μ. Πότε την άλλαξες βρε θηρίο :!:

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία,

 

Σε ευχαριστώ για τις ιδέες που μου βάζεις. Κάθε πρόβλημα έχει τη λύση του και εύχομαι να βρώ γρήγορα τι γίνεται και αναίμακτα όπως λες!

 

κ. Νίκο,

 

Σας έστειλα prive μήνυμα -)

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα με το skysensor 2000 PC εντοπίστηκε. Φταίει το μοτέρ της ορθής αναφοράς. Στη διάρκεια του GOTO όταν το γρανάζι του περιστρέφεται, ξαφνικά επιταχύνεται χωρίς λόγο και μετα επανέρχεται στην προηγούμενη φάση του. Αυτή η μη φυσιολογική επιτάχυνση έχει σαν αποτέλεσμα το τηλεσκόπιο να χάνει την κατεύθυνση του και ο στόχος να μην βρίσκεται στο πεδίο. Νομίζω ότι με λίγα λόγια ότι αυτό που γίνεται το περιέγραψε γλαφυρά ο Ηλίας στο προηγούμενο μήνυμα ...κάποια στιγμή άρχιζε να γυρίζει τρελά και να "χορεύει"...

 

Τώρα είναι θέμα service.

 

Ευχαριστώ όλους που ανταποκρίθηκαν στο πρόβλημα μου αυτό.

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοί φίλοι,

 

Τελικά το μοτέρ δεν φταίει. Φταίει το καλώδιο που συνδέει το hand controller με τα μοτέρ. Κατέληξα στο συμπέρασμα αυτό ύστερα από την αντιπαράθεση με ένα άλλο καλώδιο ενός φίλου που έχει το skysensor 2000 PC v2.10

 

Τώρα πρέπει να γίνει χρήση ενός πολυμέτρου για να βρεθεί ποια σύνδεση "έχει σπάσει" στο καλώδιο...

 

Μόλις έχω περισσότερα νέα θα σας ενημερώσω.

 

Παραθέτω μερικά links σαν reference για όσους αντιμετώπισουν παρόμοια προβλήματα στο μέλλον...

 

1) Sky sensor 2000 User list

 

RA Motor turning wildly

http//tech.groups.yahoo.com/group/ss2k/message/4432

 

Cable for ss2000PC

http//tech.groups.yahoo.com/group/ss2k/message/6857

 

2) Repairing the most common problems on the LX200 Dec/RA drive.

http//members.aol.com/ccdastro/decfix.htm

 

3) MAPUG-Astronomy Topical Archive

http//www.mapug-astronomy.net/AstroDesigns/MAPUG/ArhvList.htm

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις κανένα σχεδιάγραμμα του καλωδίου? Όπως το καταλαβαίνω μου φαίνεται σαν διαρροή τάσης μεταξύ των εσωτερικών γραμμών. Κατά τον έλεγχο κάνε το εξής:

1. Βάζεις τη λειτουργία beeper του πολυμέτρου

2. Ελέγχεις γραμμή γραμμή τα πινάκια.

3. Σε κάθε γραμμή στρίβεις το καλώδιο για (βραχυκύκλωμα στη διαδρομή)

4. Πολλές φορές το κόψιμο είναι στο σημείο που τελειώνει το καλώδιο και αρχίζει το βύσμα. Ομοίως στρίβεις και πιέζεις ελαφρά τις δύο άκρες των βυσμάτων

5. Αν είναι δυνατό άνοιξε τα βύσματα και κοίτα τα πινάκια από τη πίσω πλευρά για τριχίτσες ή ελαφρά ξεκολλημένα εσωτερικά καλωδιάκια

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις κανένα σχεδιάγραμμα του καλωδίου?

 

Γεια σου Σπύρο,

 

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Σου στέλνω το σχεδιάγραμμα που ζήτησες.

 

Κώστας

 

ssk2000-cables.jpg.f34ef3bf9c80b4ced7dd37a521a9479e.jpg

Skysensor 2000 PC - cable connectors

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kώστα μάλλον το RJ 45 είναι (και αν δεν είναι αυτό αλλά το μακρύ πλακί, τότε πας για καινούργιο καλώδιο στη περίπτωση που δεν ανοίγει αυτό το βύσμα)

Σε αυτή τη περίπτωση κάνεις το εξής: Όπως κοιτάς το βύσμα γράφεις σε ένα χαρτί τη σειρά που πάνε τα καλώδια ανάλογα με το χρώμα τους. Πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά και ζητάς να σου φτιάξουνε ένα καινούργιο βύσμα δίνοντας τους εσύ τη σειρά που θα βάλει τα καλώδια στο RJ 45

 

Ερωτήσεις

-Και τα δύο μοτέρ κινούνται περίεργα?

-Έχεις παρατηρήσει αν η ταχύτητα τους είναι μεγαλύτερη/μικρότερη από το κανονικό όταν παρατηρείται το πρόβλημα?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα δύο μοτέρ κινούνται περίεργα?

-Έχεις παρατηρήσει αν η ταχύτητα τους είναι μεγαλύτερη/μικρότερη από το κανονικό όταν παρατηρείται το πρόβλημα?

 

Γεια σου Σπύρο,

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω παρατηρήσει ότι το μοτέρ που συνδέεται στον άξονα της ορθής αναφοράς κινείται περίεργα. Κάποιες φορές η ταχύτητα του είναι μικρότερη από το κανονικό ενώ κάποιες μεγαλύτερη.

 

μφχ

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης