Jump to content

Aktistar φθηνότερο απο Πλανητάριο Θεσ/νίκης?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρετε γιατί τώρα που έγινε ηλεκτρονικό κατάστημα το Site του πλανηταρίου έγινε και ακριβότερο...

 

Συγκεκριμένα τον Barlow ultima celestron 2x

 

στο πλανητάριο κοστίζει 138euro (είναι και τιμή προσφοράς απο 152 αρχική)

 

ενώ στην Aktistar 103 euro...

 

35 ευρώ διαφορά.... :-k :-k :-k

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιος λες να πληρωσει την αναβαθμιση του site ΕΜΕΙΣ μαλλον :lol:

 

Φιλικα Δημητρης

 

Τραγικότητες.

 

Γιατί να σχετίζεται η ανανέωση του σάιτ με τις τιμές

των τηλεσκοπίων ; :evil:

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομίζω ότι άλλαξαν οι τιμές με το νέο site. Τώρα αν σε κάποιον φαίνονται ακριβές οι τιμές, σεβαστό, αλλά μη γίνουμε υπερβολικοί ότι τις φούσκωσε το νέο site.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θεώρησα γενικά και αυθαίρετα ακριβές τις τιμές του Πλανηταρίου με το νέο site... απλά σε συγκεκριμένο εξοπλισμό...(barlow celestron ultima 2x)

 

και σε σύγκριση με άλλο ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα για το ίδιο προιόν το να έχει το ένα 38% ακριβότερο προιον είναι πιστεύω κάπως οξύμωρο...

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω γράψει πολλές φορές.Η Aktis είναι απ τα φθηνότερα μαγαζιά στην Ευρώπη σε πάρα πολλά απ τα προιόντα της.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιος λες να πληρωσει την αναβαθμιση του site ΕΜΕΙΣ μαλλον :lol:

 

Φιλικα Δημητρης

 

Τραγικότητες.

 

Γιατί να σχετίζεται η ανανέωση του σάιτ με τις τιμές

των τηλεσκοπίων ; :evil:

 

Αν και το ειπα αστειευομενος θα σου απαντησω σοβαρα:

Γιατι στην Ελλαδα ζουμε και καποιος πρεπει να πληρωσει το μαρμαρο.

 

Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κατι ακομα που θα το αφησω να το κρινετε εσεις:

ΔΥΟ φορες επικοινωνησα μαζι τους και τους παρακαλεσα να μου στειλουν ενα τιμοκαταλογο των προϊοντων τους και τους εξηγησα οτι θελω να κανω μεγαλη αγορα, το αποτελεσμα και τις δυο φορες ηταν να παρω στα χερια μου ενα τιμοκαταλογο με προιοντα μεχρι 700ευρω, ξαναεπικοινωνησα και με πηρε αργοτερα καποιος κυριος απο το πλανηταριο της θεσσαλονικης και αφου μιλησαμε αρκετη ωρα τον ρωτησα για συγκεκριμενες τιμες και η μονη απαντηση που πηρα ηταν μισολογα και βεβαια τιποτα συγκεκριμενο και καμια τιμη ακριβως απλα μου ελεγε οτι αυτο περιπου κανει τοσο και το αλλο περιπου κανει τοσο, και αναρωτιεμαι πλεον για το ποσο σοβαρη επιχειρηση ειναι αφου και ο συγκεκριμενος κυριος μου ειπε οτι θα μου στειλει αναλυτικο τιμοκαταλογο και μαντεψτε τη μου εστειλε τελικα...

ναι πολυ σωστα καταλαβατε μου εστειλε λοιπον ΠΑΛΙ ενα τιμοκαταλογο με τα προϊοντα τους μεχρι 700 ευρω.

 

Τα συμπερασματα δικα σας.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κύρως της κάθε εταιρίας το καταλαβαίνει κανείς από την χρόνια ύπαρξή της στο χώρο κ από αυτά που έχει προσφέρει στην ερασιτεχνική αστρονομία. Ο κάθε ένας μπορεί να το κρίνει αυτό αφού έχει πρώτα συνεργαστεί με μια εταιρία. Οι τιμές είναι ίδιες κ δεν έχουν αλλάξει, αυτό το ξέρουμε όλοι.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο χώρος της Αστρονομίας νομίζω πως δε χρειάζεται τέτοιου είδους έριδες.

Ναι μεν και οι δύο είναι έμποροι που αποβλέπουν στο κέρδος-επάγγελμα είναι άλλωστε- , αλλά ας δούμε και το πόσο εξυπηρετούν αυτά τα δύο καταστήματα.

Το ότι δεν βγάζουν τιμές είναι προφανώς λόγω έντονου ανταγωνισμού.

Το θέμα τολμώ να ομολογήσω πως είναι λιγάαακι..... "πονηρό" :-k

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω,δεν νομιζω πως ειναι θεμα δημοσιας συζητησης.

Αλλωστε ο εκαστοτε υποψηφιος αγοραστης,με λιγη ερευνα πριν την αγορα,και με 2-3 προσωπικα μηνυματακια στο αστροβοξ,εχει πληρη εικονα και επιλεγει ασφαλεστερα τον προμηθευτη του.

Ας πουλαει ο καθενας οτι θελει,και οσο θελει.Τι μας νοιαζει εμας?

:-#

Επισης υπαρχουν και εναλλακτικες λυσεις.Προσφατα εδωσα εναν Ultima X 2

ολοκαινουργιο για 65€(εφυγε για Αγγλια).Και φυσικα,με λιγο ρισκο παντα αλλα φθηνα,astromart.Οποτε...... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας πουλαει ο καθενας οτι θελει,και οσο θελει.Τι μας νοιαζει εμας?

:-#

Επισης υπαρχουν και εναλλακτικες λυσεις.Προσφατα εδωσα εναν Ultima X 2

ολοκαινουργιο για 65€(εφυγε για Αγγλια).Και φυσικα,με λιγο ρισκο παντα αλλα φθηνα,astromart.Οποτε...... :cheesy:

Ετσι το βλεπω και εγω ... οπως ο καθε εμπορος εχει το δικαιωμα να εχει κατι προς πωληση σε ΟΤΙ τιμη επιθυμει, και εμεις εχουμε το δικαιωμα να επιλεξουμε ΠΟΥ και ΠΩΣ θα ξοδεψουμε τα λεφτα μας μετα απο ερευνα τιμων με την βοηθεια γνωστων κτλ.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, μην εμπλεκόμαστε σε τέτοιες συζητήσεις να χαρείτε. Το τί και απο ποιόν ο καθένας μας το καθορίζει απο μόνος του σύμφωνα με την τσέπη του, την αποψή του και τις γνώμες που ακούει.

Τέτοιες συζητήσεις μας βάζουν συμμέτοχους σε παιγνίδια ανταγωνισμού και προσωποποιούν έριδες που δεν πρέπει να μας αφορούν.

 

Ας κάμουν καλά και εμέις θα κάνουμε καλύτερα.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι το βλεπω και εγω ... οπως ο καθε εμπορος εχει το δικαιωμα να εχει κατι προς πωληση σε ΟΤΙ τιμη επιθυμει, και εμεις εχουμε το δικαιωμα να επιλεξουμε ΠΟΥ και ΠΩΣ θα ξοδεψουμε τα λεφτα μας μετα απο ερευνα τιμων με την βοηθεια γνωστων κτλ.

 

Νομίζω ότι πιο ξεκάθαρα και πιο ουσιαστικά δεν μπορεί να τοποθετηθεί κανείς. Συμφωνώ 100%

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο κάτω κάτω της γραφής να λειτουργήσει και ο ανταγωνισμός. Το θέμα είναι να μπορεί ο εκάστοτε αγοραστής να βρίσκει το προϊόν που επιθυμεί και στα δύο καταστήματα και στη συνέχεια να επιλέγει αυτό που τον συμφέρει! Το δυστύχημα θα ήταν να πουλάνε και τα δύο καταστήματα με την ίδια τσουχτερή τιμή σε σχέση με το εξωτερικό πάντα!
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους! :D

Ο καθένας πρώτα πρέπει να ψάχνει και να συγκρίνει και μετά να αγοράζει, ώστε να έχει το κεφάλι και την τσέπη του ήσυχα! =; =;

Πάντως αυτό που ΠΡΕΠΕΙ επιτέλους να γίνει είναι να βάλουν όλοι οι έμποροι τιμοκατάλογο στα site τους για όλα τα προϊόντα όπως κάνει ο AKTIS, αλλά και να τον ενημερώνουν συχνά!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης