Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

gia sas. thelw na asxolitho me tin astronomia kai skeftomai na parw prota to vivlio skaywatser kai skeftomai na agoraso ena tileskopeio to thema ti einai kalitero gia arxei kalia h thleskopeio ekei den meno se polu. mporo na diatheso kai 1500euro alla gia arxei mipos prepi na arxisw me kati pio ftino mipos;;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia file Dionysh.

Egw ws katallhlotero prwto thleskopio thewrw ena dobsonian 6-8" h ena dioptriko 3-4" me kalh omws sthriksh.

Tha prepei na matheis ton ourano,arxika asxoloumenos me thn ekmathhsh twn asterismwn kai parathrhsh me kyalia.

Otan eisai etoimos gia thleskopio mporeis na skefteis gia sygekrimena montela tou emporiou.

Mhn kaneis to lathos ws arxarios na ksodepseis polla xrhmata gia na pareis ekseligmena montela pou apeythynontai se empeirous erasitexnes.Kati aplo,eyxrhsto kai diaskedastiko einai oti prepei gia arxh.

 

Elpizw na se bohthsa,mhn distaseis na rwthseis o,ti allo thes.

 

Kala na pernas!

Giorgos

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως θα διαβάσεις και στο Nightwatch, είναι πολύ καλό να αρχίσεις με (καλά) κιάλια. Με ένα κόστος 250 Ευρώ (κιάλια+τρίποδο+red-dot finder), θα σου περισσέψουν 1200+ με τα οποία μπορείς να πας πολύ καλές διακοπές ή να τα φυλάξεις όταν νιώσεις ότι σ'αρέσει τελικά το hobby -και τότε θα ξέρεις και το κατάλληλο τηλεσκόπιο που θα πρέπει να πάρεις.

"Χρυσός κανόνας" γιά μένα: αυτό που χρησιμοποιείς πιό συχνά είναι το καλύτερο.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Red dot finder = ?
"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι ερευνητής που προβάλει μιά κόκκινη κηλίδα σε μιά γυάλινη επιφάνεια χωρίς να μεγεθύνει ή να αντιστρέφει το είδωλο όπως τα κοινά finder των τηλεσκοπίων. Είναι μικρότερος (συνήθως) σε όγκο και σε τιμή και είναι χρήσιμος έως απολύτως αναγκαίος για κιάλια ή τηλεσκόπια που μεγεθύνουν από περίπου 12-15Χ και πάνω.
Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τι είναι ο ερευνητής;
"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουσιαστικά είναι ένα μικρό (διοπτρικό συνήθως) τηλεσκόπιο, σε συζυγή διάταξη με το κύριο όργανο παρατήρησης, παρόμοιο με τις διόπτρες των όπλων, που παρέχει μικρή μεγέθυνση (πχ. 6Χ-9Χ) γιά ευκολότερη ανεύρεση των αντικειμένων πριν αρχίσει κανείς να τα παρατηρεί απο τον προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου (ή των κιαλιών).
Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ αγόρασα το δικό μου Red dot finder απο εδώ

 

http://www.bigbinoculars.com/rd.htm

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο link. Έχει και περιγραφή του τι είναι το red dot finder (από εκεί κατάλαβα τι είναι). Κανένα μαγαζί σε Ελλάδα παίζει; :roll:
"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά έχω εγώ και ο MARINOS. Προσωπικά οι, μέχρι στιγμής, εντυπώσεις μου είναι άριστες. Τα έχω λιγότερο από ένα μήνα.

 

Τώρα σχετικά με το τι θα βλέπεις, τα κιάλια είναι μια πολύ καλή αρχή. Μπορείς να δεις τους κοντινούς σε μας πλανήτες (έχω δει την Αφροδίτη με υποψία φάσης, τον Δία με 4 δορυφόρους του, επίσης φαίνεται ο Άρης, Κρόνος και νομίζω και ο Ερμής), αστέρια, πολλά deep sky objects (π.χ. Πλειάδες, γαλαξίας Ανδρομέδας κ.λπ.), επίσης πολύ καλά τη σελήνη και αρκετούς κρατήρες της.

 

Αυτό που όμως που μάλλον σε ενδιαφέρει δεν είναι κυρίως το τι βλέπεις αλλά πώς το βλέπεις, δηλαδή πώς φαίνεται (αυτό με έκαιγε εμένα όταν ήταν να πάρω). Τα κιάλια δεν είναι τηλεσκόπιο. Βλέπεις αρκετά πράγματα, που με τηλεσκόπιο είναι δύσκολο να δεις, χάρη στο μεγάλο τους οπτικό πεδίο. Δεν έχουν όμως σε καμία περίπτωση την μεγενθυντική ικανότητα των τηλεσκοπίων. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, με τα συγκεκριμένα κιάλια ο Δίας φαίνεται ως ένα σχετικά μεγάλο κίτρινο άστρο, δεν βλέπεις όμως σε καμία περίπτωση την επιφάνειά του, τα χρώματα κ.λπ..

 

Καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις. :roll:

"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τέτοια μεγένθυση (15x) και τέτοια διάμετρο φακών (70mm) το βάρος στα κιάλια πλέον αποτελεί πρόβλημα αφού το χέρι κουράζεται πολύ πιο έυκολα, συν ότι η παραμικρή κίνηση πολλαπλασιάζεται 15 φορές. Ένα τρίποδο λοιπόν είναι απαραίτητο. Τα δικά μου κιάλια (Celestron SkyMaster - πλέον λέγονται BigBino - 15x70) τα πήρα από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης (http://www.astronomy.gr/) αν θυμάμαι καλά γύρω στα 150 ευρώ. Τον τρίποδα τον αγόρασα από μαγαζί με φωτογραφικά είδη, 30 ευρώ.
"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
ta 10x50 einai tis plaka pou exeis dionisi i kati onomasto?

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης