Jump to content

Τελικα μεγαλο καταδιοπτρικο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνήθως το 2" nosepiece βιδώνει στο σώμα του διαγώνιου με ένα κολάρο. Δοκίμασε να αφαιρέσεις κι αυτό το κολάρο πριν προσπαθήσεις να βιδώσεις ότι απέμεινε από το διαγώνιο κατευθείαν στο πίσω μέρος του ΟΤΑ.

Ελπίζω μονάχα το διαγώνιό σου να μην είναι εξαίρεση (δηλ. να μην είναι φτιαγμένο από ένα κομμάτι ενιαίο μέταλλο όπως πχ αυτά της televue). Το NLR έχει φτιαχτεί με δεδομένο τα διαγώνια της Baader και της Celestron (που μια εποχή είχε στενή συνεργασία με την Baader). Αυτό το ενδιάμεσο κολάρο όμως υπάρχει και σε άλλες εταιρείες και η διάμετρός του είναι περίπου στάνταρ.

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά,

Ηλίας.

CIMG0393.jpg.6d5f31b75e63355e2e2b34e500a247c2.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καταρχας ενα ευχαριστω στο Astroshop.de

 

Παραγγελνω το nexstar locking ring και ενα υγρο καθαρισμου της baader πριν απο ενα μηνα. Δεν ειχαν στοκ το locking ring, οποτε δεν μου χρεωσαν αμεσα την καρτα. Μετα απο δυο βδομαδες που τους ηρθε, ξεχασαν οτι δεν με εχουν χρεωσει, οποτε μου καναν ετσι δυο δωρακια, αξιας περιπου 45 ευρω...

 

Ηθικο διδαγμα: Οι στραβες στις αγορες μεσω internet δεν γινονται παντα εις βαρος του αγοραστη...

 

Λοιπον 1ον δεν εγιναν τα πραγματα τελικα ετσι...

Η astroshop.de πληρωθηκε τελικα καταφερνοντας το απιστευτο να παρει δηλαδη χρηματα απο προπληρωμενη visa με μηδενικο υπολοιπο....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2ον περι του διαγωνιου...

Δεν υπαρχει περιπτωση αυτο το διαγωνιο να βιδωσει στο πισω μερος του τηλε, αλλα και να βιδωνε θα ηταν τελικα πολυ μακρυ...

Χρειαζεται ενα διαγωνιο σαν το Baader Maxbright 2" Dielectric Mirror Diagonal που να μπορει να κανει αυτο: http://www.nexstarsite.com/EquipmentReviews.htm

 

Ρωτησα στο optcorp να δουμε ποιο διαγωνιο το κανει αυτο και ελπιζω οτι θα τσιμπησω κανενα φθηνο διηλεκτρικο με 99% ανακλαστικοτητα για 70 ευρω...

 

3ον περι gps align...

Τελικα καταφερα να κανω το απολυτα αυτοματο gps align.

To προβλημα δεν ηταν στο χειριστηριο...

Απλα το gps εχει μεσα του ενα σωληνακι με δυο αισθητηρες στην μια ακρη του και μεσα σε αυτο μια μεταλικη μπαλιτσα... Αυτο λοιπον ειναι το level sensor του τηλε, αυτο δηλαδη που καταλαβαινει ποσο ανυψωμενος ειναι ο σωληνας.

Ε λοιπον η μπαλιτσα ειχε φυγει απο τον σωληνα και ειχε σφηνωσει στο εσωτερικο του gps...

Γιαυτο το λογο το τηλε γυρνουσε ασταματητα κατα το υψος...

Οι αισθητηρες εψαχναν να αναγνωρισουν που ειναι οριζοντιο το τηλε, αλλα δεν υπηρχε η μπαλιτσα να τους το πει...

 

Με το που την εβαλα πισω στην θεση της, την ασφαλισα καλα εννοειται, το gps align δουλευει μια χαρα.

\:D/ \:D/ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Ενα βιντεο απο το τηλε μου, να κανει το αυτοματο gps align.

 

Πρωτα βρισκει την θεση του οριζοντιου επιπεδου.

Υστερα βρισκει την θεση του βορρα.

Μετα σου ζηταει να διαλεξεις το πρωτο αστερι και κατευθυνεται αυτοματα σε αυτο.

Αφου το ευθυγραμισεις στο κεντρο του προσοφθαλμιου, σου ζηταει να διαλεξεις το δευτερο αστερι και κατευθυνεται αυτοματα σε αυτο.

Αφου ευθυγραμισεις και το δευτερο στο προσοφθαλμιο, η ευθυγραμιση τελειωσε.

 

Μπορει να φαινεται cool, (τρεμε meade!) αλλα δεν το χρησιμοποιω σχεδον ποτε.

 

Χρησιμοποιω το auto two star ή συνηθεστερα το two star aling, που σου επιτρεπει να διαλεξεις εσυ τα αστερια της ευθυγραμισης απο εναν πολυ μεγαλυτερο καταλογο, απο οτι τα αστερια που σου δινει επιλογη στο gps align... Απλα πρεπει μετα να κατευθυνεις το τηλε σε αυτα, δεν παει μονο του σαν το gps align αυτοματα...

Ετσι μπορεις να διαλεξεις αστερια που εχουν πολυ μεγαλη γωνιακη αποσταση στον ουρανο, βελτιωνοντας κατα πολυ την ποιοτητα της ευθυγραμισης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον το σερβις του τηλεσκοπιου μου τελειωσε χθες!!! \:D/ \:D/ \:D/

 

Παρακατω τα αποτελεσματα:

 

Καταρχην καθαρισα ολα τα προσφθαλμια, κυαλια αλλα και τον διορθωτικο φακο του τηλεσκοπιου μου \:D/ \:D/

 

Τα συνεργα?

Το υγρο baader optical wonder, τα πανακια intrinsics και μια βουρτσα Wooster Angled Cleaning Brush - 2".

Το υγρο αγορασμενο απο astroshop.de και τα δυο δευτερα απο optcorp.com

O καθαρισμος του διορθωτικου φακου, που ηταν και το δυσκολο κομματι της υποθεσης, εγινε συμφωνα με τις οδηγιες για τον καθαρισμο φακων του Dr Clay.

http://www.arksky.org/asoclean.htm#mirrors

Απο το αποτελεσμα του καθαρισμου που εκανα πρεπει να πω οτι ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

Θα ελεγα οτι ο καθαρισμος ειχε επιτυχια 95%!!! Πλεον εχουν μεινει πανω στον φακο καποιες πολυ μικρης εκτασης περιοχες, οπου υπαρχουν πολυ ελαφρα καταλοιπα απο το υγρο καθαρισμου και τις προηγουμενες βρωμιες.

Παρα πολυ ελαφρια, σε ενα γρηγορο ψαξιμο δεν φαινεται τιποτα!

Οποτε εκρινα οτι το αποτελεσμα ειναι ακρως ικανοποιητικο και αν εκανα καποια προσπαθεια για βελτιωση το πιο πιθανο θα ηταν να ειχε αρνητικα αποτελεσματα.

Φυσικα μια ελαφρια σκονιτσα ξαναρθε και καθησε πανω στον φακο...

Θα τρελαθω!!!

Πλακα κανω ολα καλα \:D/ \:D/ \:D/

CIMG0491.jpg.d5c3c6e6517ff96ed2ff2a425a244715.jpg

CIMG0510.jpg.1bd4645df6685e265d9a853008d159f7.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κομματι δευτερο:

Βελτιωση του τριποδα.

 

Εχετε ακουσει οτι αν γεμισεις τα ποδια με αμμο, αυξανει λογο βαρους η σταθεροτητα του τριποδα??

 

Ε λοιπον πρεπει να σας πω οτι τελικα η αμμος δεν ειναι και τοσο βαρια...

Ο τριποδας ζυγιζε πριν 4 κιλα ακριβως.

Τωρα ζυγιζει 5,7 κιλα...

Δεν ειναι και μεγαλη διαφορα...

Στοχευα να προσθετω καμια 8 κιλα βαρος στον τριποδα, αλλα αυτο σας ενημερωνω οτι δεν γινεται με την αμμο. Ειναι πολυ ελαφρια...

 

Για τον αν υπαρχει βελτιωση στην σταθεροτητα του τριποδα δεν μπορω να πω ακομη, μια που χθες παρατηρησα, στηνοντας το τηλε πανω στο τσιμεντο, με τα ποδια του σε πληρη εκταση.

Συνηθως στηνω πανω σε χωμα, με τα ποδια σε μιση εκταση, οποτε και δεν υπηρχαν χθες συγκρισιμα αποτελεσματα... Θα δουμε στο μελον...

 

Πριν απο αυτο γυαλισα τον ατσαλενιο μου τριποδα, με διαλυμα υδροχλωρικου οξεος και συρματινο σφουγγαρακι.

Ενοειται πως μετα καθαρισα το υδροχλωρικο οξυ απο τον τριποδα...

Το αποτελεσμα απιστευτο!

Ο τριποδας πλεον εχει γυαλισει και ολες οι μικροσκουριες εχουν εξαφανιστει!

 

Αλλαξα τελος και ολες τις παλιες κολλες που υπηρχαν στον τριποδα με καινουργια.

Το αν ειναι τοσο καλη η κολλα που χρησιμοποιησα θα φανει σε βαθος ενα-δυο χρονων... (Αν αντεξει, ειναι καλη...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κομματι τριτο:

Τοποθετηση λωριδων velcro, ωστε να παρκαρω ανετα το χειριστηριο οπου θελω!

Θελω κατω απο το προσοφθαλμιο? Μπορω

Θελω στον βραχιονα του τηλε? Φυσικα!

Θελω στον βραχιονα και να μην βλεπω το φως του χειριστηριο οταν παρατηρω? Και αυτο γινεται!

 

Εγινε τοσο καλη η τοποθετηση που μοιαζει σαν το velcro να ηταν εκει απο το εργοστασιο! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Επισης με velcro στερεωθηκε και το laser pointer στην κορυφη του σωληνα.

Το τηλε μου εχει αποκτησει πλεον μια περιεργη hi-tech οψη... :-note :-note

 

 

Παιδια αν θελετε να στερεωνετε πραγματα πανω στο τηλε σας, οι αυτοκολητες λωριδες velcro ειναι μια τελεια λυση!!! =D> =D>

CIMG0483.thumb.jpg.32f1a2584a6fd12c3b1745e310f3048e.jpg

CIMG0487.jpg.5a17e2bf306c839e4d32832a57187289.jpg

CIMG0482.thumb.jpg.63fac4341e07f15c98a0573f7a756eaf.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κομματι δευτερο:

Βελτιωση του τριποδα.

 

Εχετε ακουσει οτι αν γεμισεις τα ποδια με αμμο, αυξανει λογο βαρους η σταθεροτητα του τριποδα??

 

Ε λοιπον πρεπει να σας πω οτι τελικα η αμμος δεν ειναι και τοσο βαρια...

Ο τριποδας ζυγιζε πριν 4 κιλα ακριβως.

Τωρα ζυγιζει 5,7 κιλα...

Δεν ειναι και μεγαλη διαφορα...

Στοχευα να προσθετω καμια 8 κιλα βαρος στον τριποδα, αλλα αυτο σας ενημερωνω οτι δεν γινεται με την αμμο. Ειναι πολυ ελαφρια...

 

 

Βάλε σκάγια ψιλά (κυνηγίου)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάλε σκάγια ψιλά (κυνηγίου)

E ναι, αυτο μου ειπαν και αλλοι, αλλα σκεφτηκα που να τα βρισκω τωρα...

Απλα δεν μου ανεφερε κανεις οτι η αμμος ειναι πολυ ελαφρια...

Τελος παντων, τωρα την εβαλα και δεν εχω σκοπο να την ξαναβγαλω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνεχιζω λοιπον,

κομματι τεταρτο:

Τοποθετηση κοντου διαγωνιου, ετσι ωστε το διαγωνιο να μην βρισκει στη βαση, οταν το τηλε κοιταει στο ζενιθ.

 

Τελικα η δουλεια μου εγινε με το διαγωνιο της opt για ριφρακτορες.

Περιεργο ετσι?

Απλα το μπροστινο του μερος μπορουσε να αφαιρεθει και το υπολοιπο που μενει να βιδωθει κατευθειαν στο πισω μερος του sc τηλε μου.

Στερεωνεται και σφιγκεται στην θεση του με την βοηθεια του nexstar locking ring της baader.

 

Συζητηση με γυναικα υπαλληλο της opt:

-Εεε, μηπως αυτο το διαγωνιο μπορει να αφαιρεθει το μπροστα μερος του και μετα οτι μενει να βιδωθει κατευθειαν στο πισω μερος του sc?

-Τι σας πω, μπορει αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε...

 

Ε, εδω δεν ηθελε να της πω: πανε δοκιμαστο :-({|= :-({|= , διπλα σου δεν το εχεις και αυτο και τα celestron sc?

Δεν της το ειπα, απλα το αγορασα και τελικα ναι, κανει μια χαρα! \:D/

Πολυ πιθανο αυτο το κοντο πλεον διαγωνιο, να μειωνει κατα καποια εκατοστα την εστιακη αποσταση του τηλε μου και να μου δειχνει πλεον λιγο μεγαλυτερο κομματι του ουρανου...

Αλλα η διαφορα πιστευω οτι ειναι μικρη...

CIMG0513.jpg.d76b2d16c015cf9611f17ec41b4f9ffd.jpg

CIMG0511.jpg.97c2e1418a70d76eb3fafba581cb2a14.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα χθες το βραδυ το τηλε μου ηταν ετοιμο για παρατηρηση!!!

 

Στην πρωτη φωτο καθεται στο γραφειο μου και περιμενει να βγει εξω... :cheesy:

 

Στη δευτερη φωτο ειναι στημενο στην πισω αυλη μου.

 

Τριτη φωτο: ο hyperion zoom πανω και φυγαμε!!! Στοχος???

 

Τεταρτη φωτο: Στοχος η Σεληνη φυσικα!!! Εφοσον υπαρχει η Σεληνη ψηλα στον ουρανο, μονο αυτη, κανενας πλανητης και τα φωτεινα αστρα φαινονται...

 

Φωτο 5: Ουαουουουουουουουου!!!!

 

 

 

 

Καλα λοιπον η παρατηρηση ηταν λιγο αδιαφορη, μια που το seeing ηταν εντελως χαλια και δεν μπορουσα να βαλω μεγαλυτερη μεγεθυνση απο 13-16mm στον zoom... Για παραδειγμα του χαλια seeing, δεν εχω δει πιο χαλια τον κρονο με το τηλεσκοπιο μου...

Τωρα ομως που το ξανασκεφτηκα, παντου γυρω μου υπηρχαν φωτα, που ριχναν φως ακομα και πανω μου, στο πρωσοπο μου..!

Οποτε να βαλουμε και εντελως μειωμενο contrast λογω γυρω φωτων?

Παντως την δοση μου την πηρα για καμια ωρα... :lol:

 

 

Συμπερασμα:

Το τηλεσκοπιο μου ειναι πλεον στην καλυτερη κατασταση που ηταν ποτε και αναμενει προσεχως deep sky περιπετειες!!!

\:D/ \:D/ \:D/

 

Καθε παρατηρηση σας και ερωτηση, καλοδεχουμενη!

CIMG0479.jpg.646d94b7f9770915c043e8e1f5854718.jpg

CIMG0493.thumb.jpg.6dd3083e4bd2d1c60c6b8eb2e26d43e5.jpg

CIMG0503.thumb.jpg.479211ce998f0cfe22837e203066cf1a.jpg

CIMG0495.thumb.jpg.0c4d9172478ad4d1e467dccd9a0325ea.jpg

CIMG0496.thumb.jpg.3d67e768840f5ee52506a53b093eae23.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Λοιπον.. μολις παρελαβα το PST μου, το τοποθετησα πανω στο nexstar μου και ναι, δινει πολυ καλες εικονες της επιφανειας του Ηλιου.

Τραβηξα και μερικες φωτογραφιες απο τον εξοπλισμο μου..

 

Εδω το Nexstar μου με βραδυνη ενδυμασια:

(Τelrad+Stelarview F50M ερευνητης+50mw πρασινο λειζερ)

CIMG1223.thumb.jpg.50aa03a526e81236ae9399e003756b95.jpg

CIMG1228.jpg.c393089d051d7ab070ad2da6cd5de69e.jpg

CIMG1221.jpg.3ce67085787fc4653e7751d08c311d9b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον Stelarview F50M ποσο τον πηρες και απο που?

 

Φανταζομαι θα μπορει να τοποθετηθει καμερα πανω του....

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό φαίνεται... έχει και το goto.... super! =D>

Celestron OMNI 150 XLT

Φακοί:25mm 150XLT, Hyperion 17mm & 3,5mm, UW 6mm, UO H.D Abbe Orthos 5mm 9mm

Barlow: Televue 2x

Φίλτρα: Baader Planetarium UHC-S, Meade 4000 Moon Filter

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

KΑΛΟΤΑΞΙΔΟ..... :-({|= \:D/

 

Ελπίζω από εμένα να μη περιμένεις να σου πω.....περισσότερα.!!!! :D

Τα έχουμε πει ....και τώρα θα τα λέμε με περισσότερο ενδιαφέρον,επί της σκηνής που λένε....

Kαλά για τη τοποθεσία ...δε το συζητώ.... :!:

 

Το PST είναι το H-a ή Ca-K ?

Στη θέση που το έχεις βάλει μαζί με το ΤV προσοφθάλμιο,λόγω του βάρους των,δε ξέρω εάν ο μηχανισμός-τρόπος στήριξης του σωλήνα του ΝΕΧSTAR,...μετά μήπως εμφανίση κανένα πρόβλημα... :?: :-k

Τελικά δεν έδωσες το φίλτρο της Baader...καλά έκανες.

Ποιό προσοφθάλμιο έχεις επάνω στο PST...δηλ μεγέθυνση Χ

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον Stelarview F50M ποσο τον πηρες και απο που?

Aπο εδω:http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-166-168-9755

Δεν τον δοκιμασα ομως το βραδυ ακομα, για να ξερω ποσο καλος ειναι (αν δειχνει σημειακα αστερακια, οπως κανουν για παραδειγμα τα κυαλια μου)

 

Το PST είναι το H-a ή Ca-K ?

Το Ηa ειναι..

Στη θέση που το έχεις βάλει μαζί με το ΤV προσοφθάλμιο,λόγω του βάρους των,δε ξέρω εάν ο μηχανισμός-τρόπος στήριξης του σωλήνα του ΝΕΧSTAR,...μετά μήπως εμφανίση κανένα πρόβλημα...

Η αληθεια ειναι οτι πραγματικα ειναι μεγαλο βαρος, αλλα εσφιξα λιγο το παξιμαδι του πανω-κατω αξονα. Αλλιως απο το βαρος γλυστρουσε ο συμπεκτης και ο σωληνας πηγαινε σε κατακορυφη θεση. Τωρα ομως ολα καλα.

Ποιό προσοφθάλμιο έχεις επάνω στο PST...δηλ μεγέθυνση Χ
Εχω εναν 13αρι hyperion οπου με τα δαχτυλιδια μετατροπης εστιακου μηκους τον εχω κανει 8mm. Aπο οτι ειδα σηκωνει και παραπανω μεγεθυνση η εικονα.

Τον Nagler 12mm τον εβαλα πιο πολυ για εφε στην φωτογραφια..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φοβάμαι ότι μπορεί να προκληθεί στρέβλωση στο σωλήνα του PST λόγω του βάρους του κύριου σώματος του, που είναι πίσω.

Γι'αυτό και αν πρόσεξες κάτω από το μαύρο κύριο σώμα, έχει δύο σπειρώματα για βίδες.... :-k :idea:

Αυτό το σημείο στήριξης,που είναι για τον ερευνητή, νομίζω ότι δεν κάνει. :-k

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Πέτρο, δε μου φαίνεται καλή ιδέα η στήριξη του PST από το σωλήνα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είχαμε συζητήσει και παλαιότερα.. Ray's brackets είναι ίσως η καλύτερη λύση στο πρόβλημα. Πέρα από το πιθανό θέμα στρέβλωσης που ανέφερε ο Πέτρος παραπάνω, το τηλεσκόπιο έχει γίνει πολύ βαρύ στο πίσω μέρος. Δεν είναι καλό να ζορίζεις τόσο τα μοτέρ ούτε να παρασφίγγεις το dec nut.

Αν θέλεις να αποφύγεις τα brackets μια εναλλακτική λύση θα ήταν να προσαρμόσεις ένα dovetail στο πλάι και κατά μήκος του σωλήνα και πάνω του να κρεμάσεις με ένα quick release clamp το PST ή ότι άλλο θέλεις αλλά αυτή τη φορά σωστά ζυγισμένο και όχι στο πίσω μέρος του τηλεσκοπίου.

Σε κάθε περίπτωση όμως η κίνηση κοντά στο ζενίθ θα έχει μεγάλο backlash και θα είναι πιθανότατα προβληματική...

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Το τηλεσκοπιο μου, βγηκε προς πωληση στις μικρες αγγελιες.

Οποιος θελει, ας ριξει μια ματια εδω:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=10193

 

Ευχαριστω!

 

Πωληθηκε πλεον...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Tελικα, περασε ο καιρος και ειδα μια καλη αγγελια στο astromart... οποτε βρεθηκα επιτελους μαζι με ενα Celestron Nexstar 11GPS!

Θυμαστε που ελεγα οτι μου αρεσουν τα μεγαλα πεδια??

Ετσι αρχικα αγορασα ενα skywatcher 102mm διοπτρικο και οταν ειδα ποσο καλο ειναι και ποσο ταιριαζουν τα απιστευτα μεγαλα πεδια του με τα πολυ μικρα πεδια του Nexstar, ειπα να το τελειωσω το θεμα και αγορασα ενα Orion 120mm!

Τα δυο αυτα τηλεσκοπια ταιριαζουν τελεια! Οτι δεν εχει το ενα, το εχει το αλλο. Το διοπτρικο απιστευτα μεγαλα αστρικα πεδια 4.5 μοιρων και το Nexstar απιστευτα μεγαλη δυναμη και μεγεθυνση...

 

Ετσι το ολο θεμα κατεληξε στο τερας που φαινεται στις παρακατω φωτογραφιες!!! \:D/ \:D/ \:D/

01.thumb.jpg.b495cc5784780f565fbdd42a7108176f.jpg

02.thumb.jpg.40af8c970288ce995104f89785e6a18c.jpg

03.thumb.jpg.56d59537f599a8e3fa527d3038638bf1.jpg

04.thumb.jpg.604da655d70772381c8bd005f9567328.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο Laskos το Celestron Nextar 8i!

 

Ποσο ειπες το "μαλλι"?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης