Jump to content

Τελικα μεγαλο καταδιοπτρικο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ευχαριστω-ευχαριστω για τα καλα σας λογια! Αν θελετε συνεχιστε, μ αρεσει! :lol:

 

Λοιπον παμε τωρα στον λογαριασμο, μολις τον εκανα...

Λοιπον το Nexstar κοστισε 1970ευρω μαζι με ολα, ταχυδρομικα, τελωνεια, αν υπολογισω και τα λιγα πραγματακια του που εχω βγαλει για πωληση...

Το διοπτρικο, με την ολη ιστορια, αγορασε - πουλησε - ξαναγορασε, μου βγηκε σχετικα φθηνα τελικα, 250ευρω.

Τα υπολοιπα αξεσουαρ τα οποια ειναι πολλα, μπαρα και δαχτυλιδια, ασπιδα δροσου, 2 διαγωνια, crayford, λειζερ, βαρακια, αυτοκολλητα κτλ βγηκαν συνολο 580ευρω.

Ετσι το τηλεσκοπιο, οπως το βλεπετε, συνολικα κοστισε 2800ευρω.

 

Το κομπιουτερ που φαινεται στις φωτογραφιες δεν το βαζω στον λογαριασμο. Το αγορασα υποτειθεται για χρηση με το τηλεσκοπιο, αλλα δεν βλεπω να το χρησιμοποιω... Ποιος συνδεει τωρα το κομπιουτερ με το τηλεσκοπιο μεσα στην νυχτα κτλ... Ισως καποια στιγμη να το χρησιμοποιησω. Προς το παρον το χρησιμοποιω σαν τον προσωπικο φορητο μου υπολογιστη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε βλέπω να ρίχνεις τα σχέδια στο τραπέζι για μόνιμη εγκατάσταση σιγά,σιγά,ή κάνω λάθος

Μπα, δεν ειμαι για μονιμη εγκατασταση εγω...

Το τηλεσκοπιο παροτι φαινεται τεραστιο, ειναι αρκετα φορητο.

Οταν ειναι να το μεταφερω, βγαζω το δαχτυλια με το διοπτρικο, τα αντιβαρα και το διαγωνιο με το προσοφθαμιο(δεν χωραει στο αμαξι μου αλλιως) Ετσι πλεον πρεπει να ζυγιζει 26κιλα περιπου και ειναι μια χαρα φορητο. Λιγο βαρυ βεβαια... Ειναι 2,5φορες πιο βαρυ απο το 8i μου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον, επειδη με ρωτησατε ποιες ειναι οι εντυπωσεις μου απο το τηλεσκοπιο: Καταρχην εχω ηδη παρατηρησει τρεις βραδιες με το τηλε.

Αυτο που θα ηθελα να πω ειναι οτι δεν ξεχωριζει ο 11αρης σωληνας ή η ρομποτικη βαση, αλλα ολο το πακετο μαζι κανει φοβερη δουλεια.

Ειναι φορητο για να μεταφερεται σε σκοτεινους ουρανους, ειναι αλταζιμουθιακη η στηρηξη, πραγμα που σημαινει οτι υπαρχει μεγαλη ανεση στην παρατηρηση, ειναι μεγαλος ο σωληνας του nexstar και αποκαλυπτει πολλες λεπτομερειες, χωρια οτι σε καποια μικρα αντικειμενα που ο 8αρης ζοριζεται, εδω φαινονται καλα. Εδω θελω να πω, για οποιον το σκεφτηκε, οχι, ο εντεκαρης σωληνας δεν νομιζω να εχει μαγικες ιδιοτητες, απλα ειναι αρκετα μεγαλος... Αν ηταν 14αρης ακομα καλυτερα, αν ηταν 16αρης ακομα καλυτερα κοκ. Με το goto γυρνας ολο τον ουρανο, οσο θελεις εσυ, με το πρασινο λειζερ το τοποθετεις ανετα και χειροκηνητα με το ματι, ενω με το διοπτρικο τοποθετημενο απο πανω, εχεις 2 τηλεσκοπια σε ενα. Οτι δεν εχει το ενα τηλεσκοπιο το εχει το αλλο. Το διοπτρικο δινει σουπερ ομορφες εικονες ευρεος πεδιου απο τα αστερακια του ουρανου και γενικα ειναι ομορφο να μπορεις να κοιτας τα αντικειμενα και απο τους δυο σωληνες.

Αυτα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης θελω να πω, οτι οποιος βλεπει ετσι στις φωτογραφιες το τηλεσκοπιο και του αρεσει, αλλα τα 2800 ευρω του φαινονται πολλα για να αγορασει κατι τετοιο, οτι θα μπορουσε να εχει πολυ παρομοια εμπειρια, αγοραζοντας ενα 8αρι ρομποτικο nexstar, cpc, meade lx90 ή lx200 και να τοποθετησει απο πανω του ενα μικρο 80αρι φθηνο αχρωματικο.

Οπως ειπα, στο τηλεσκοπιο μου δεν βλεπω να μετραει τοσο ο 11αρης σωληνας ή το 120mm διοπτρικο(μετρανε και αυτα τωρα που το ξανασκεφτηκα...), αλλα η ολη ευκολια στην χρηση και η δυνατοτητα να εχεις 2 τηλεσκοπια σε 1.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης