Jump to content

Φίλτρα Lumicon


Μανούσος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άγγελε εδώ να πούμε όμως, πως ούτε κατά διάνοια δεν συγκρίνεται η φωτορύπανση του Αγρινίου με της Αθήνας! Η κατάσταση εδώ είναι τουλάχιστον απελπιστική και σε οποιαδήποτε πόλη της επαρχίας, επειδή όπου και να πηγαίνω εκτός Αθηνών το κοιτάω αυτό, ΠΑΝΤΑ βλέπω περισσότερα αστέρια σε αστερισμούς από ότι στην Αθήνα και ο ουρανός είναι αρκετά κλικ πιο σκοτεινός, συγκριτικά πάντα και είναι φυσικό βέβαια!

Να φανταστείς ότι καλοκαίρι στην Καλαμάτα (πολύ μεγαλύτερη από το Αγρίνιο) έβλεπα κανονικά αστερισμούς που στην Αθήνα θα ήταν τουλάχιστον αστείο για να το καταφέρω!!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το συζητώ Τάσο, απλώς ανέφερα το παράδειγμα γιατί και η Νέα Μάκρη πιστεύω ότι θα είναι λίιιιιιγο καλύτερα από Αθήνα.

Για αυτό ανέφερα και το παράδειγμα του Ηλία που παρατηρεί από Αττική.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά η Νέα Μάκρη από ανατολικό ουρανό είναι super! Σκεφτείτε πως το καλοκαίρι είχα πάει σε beach party στην παραλία του σχοινιά με αρκετά μεγάλο φεγγάρι και ο γαλαξίας μας ήταν ευδιάκριτος! δεν μπορούσα να το πιστέψω! Επίσης λίγο πιο πάνω με το αυτοκίνητο προς το Γραμματικό μπορείς επίσης να κάνεις πολλά πράγματα με οδήγηση λιγότερη των 25 λεπτών, έχουμε κάνει αστροφωτογράφιση εκεί και ξέρετε τι απαιτήσεις έχει για σκοτεινό ουρανό! Γι'αυτό μην απογοητεύεσαι, για όλα υπάρχουν λύσεις και η περιοχή που μένεις για το νομό Αττικής είναι μια χαρά!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη έχεις απόλυτο δίκιο. Πάνω στην κουβέντα ξέχασα ότι ο Πάνος μένει στην Νέα Μάκρη οπότε και ο Άγγελος έχει δίκιο! :mrgreen: Παραμονή Πρωτοχρονιάς ήμουνα σε προάστιο της Ραφήνας και ο ουρανός ήταν μακράν καλύτερος από ότι μέσα στην Αθήνα...για να ξαναγυρίσουμε όμως στο θέμα μας, Πάνο πάρε τα βασικά φίλτρα που είπαμε και θα δεις ότι θα σε καλύψουν πλήρως.

 

1. OIII

2. UHC ή το ολόιδιο Orion Ultrablock

3. Moon

 

Προτίμησε 2" για τους λόγους που ήδη συζητήσαμε και μην απογοητεύεσαι! Εδώ θα είμαι να σου βάζω πάντα "φωτιά" ! :mrgreen: :P

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη μην απογοητεύεσαι καθόλου! Ο ..."ουρανός μου" που πρέπει να είναι χειρότερος από τον δικό σου - τα τελευταία χρόνια τυπικά 4.5, άντε στην καλύτερη βραδιά 5 mag - μου επιτρέπει να διακρίνω με 11 ίντσες κάποιους γαλαξίες 13ου μεγέθους με πλάγια όραση, ενώ σε πολλούς γαλαξιες 12ου μεγέθους διακρίνω στοιχεία της δομής τους.

Αυτά που θα δεις στην επόμενη εξόρμηση σε κάποιο σκοτεινό μέρος σίγουρα θα είναι πολύ περισσότερα και θα διακρίνεις λεπτομέρειες που σου διέφευγαν από Νέα Μάκρη. Ότι και να παρατηρήσεις θα είναι καλύτερο, ενώ θα εντοπίσεις στόχους που απλά "δεν υπάρχουν" από την ταράτσα σου: σκοτεινά νεφελώματα για παράδειγμα, δεν νομίζω να καταφέρεις να παρατηρήσεις από το σπίτι.

Από την άλλη όμως είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να ασχολείσαι με την αστρονομία ακόμα και κάθε μέρα αν σου επιτρέπει ο καιρός. Δεν μπορώ κάθε ΣΚ να είμαι στην Πίνδο, στο Γαλαξίδι ή στην Κύθνο, αλλά μπορώ ακόμα και μέσα στη βδομάδα να έχω πρόσβαση σε ουρανούς με μέτρια φωτορύπανση που ωστόσο είναι πολύ-πολύ-πολύ καλύτεροι και σκοτεινότεροι από τους ουρανούς της Κυψέλης που μένω.

Αφήνοντας έξω τα αντικείμενα DSO, μπορείς να ασχοληθείς με διπλούς όπως είπε νομίζω και ο Άγγελος παραπάνω. Θα πάθεις πλάκα με την ικανοποίηση που μπορείς να αντλήσεις παρατηρώντας και σκιτσάροντας διπλούς. Αν πραγματικά μπορείς να βγαίνεις τουλάχιστον κάθε βδομάδα, μπορείς να μπεις σε κάποιο πρόγραμμα παρατήρησης και καταγραφής μεταβολών στη λαμπρότητα μεταβλητών (περισσότερα δες στο http://www.aavso.org). Αν δε κάποια στιγμή ασχοληθείς με CCD, εκεί να δεις δυνατότητες: από φάσματα, μεταβλητούς, project για αναζήτηση super nova, καταγραφή περάσματος εξωπλανητών, μέχρι την απλή ευχαρίστηση του να καταγράψεις ένα αντικείμενο DSO, έστω και αν δεν πολυ-μοιάζει με το τελευταίο APOD :)

Κυριολεκτικά ο χρόνος που έχεις στη διάθεσή σου και η δική σου όρεξη είναι τα μοναδικά όρια... (βέβαια η οικονομική κατάσταση ειδικά αυτή την περίοδο είναι επίσης ένα σημαντικό όριο ... :mrgreen: :( )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με όλους.Μην απογοητεύεσαι και μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα...Είμαι και εγώ πολύ νέος στην όλη φάση..Το τηλεσκόπιο το έχω απο το καλοκαίρι και πραγματικά το έχω ευχαριστηθεί στο έπακρο..και να φανταστείς δεν έχω τρελό εξοπλισμό.Σε σκοτεινό ουρανό έχω βρεθεί μόνο μια φορά,για μια περίοδο 6 ημερών...Η διαφορά ήταν κολλοσιαια ακομα και οταν παρατηρούσα με έναν plossl 25mm.Δεν είχα ούτε φίλτρα ούτε άλλον φακό...Και όμως το ευχαριστήθηκα όσο δεν πάει..Οι εικόνες που έλαβα φούντωσαν την "φλόγα"...Στην πόλη τώρα.Η διαφορά είναι εμφανής. Όμως κάτι που λέω στον εαυτό μου επιβεβαιώνεται συνέχεια: μην υποτιμάς την πόλη,μπορεί και αυτή να σου δείξει πράγματα. Αν εξαιρέσεις τους γαλαξίες και κάποια νεφελώματα όλα τα άλλα είναι δικά σου να τα κυνηγήσεις...Πλανητικά,σφαιρωτά,ανοικτά,διπλούς και ό,τι άλλο θελήσεις...

Μην απογοητεύσαι και μην μπαίνεις στο τριπάκι "2000 ευρώ για 2 φορες τον χρόνο παρατήρηση", δεν πάει έτσι.Είναι άδικο ,όπως είπε και ο Τάσος...

 

Αυτά απο εμένα..

Καθαρούς ουρανούς :mrgreen:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο γεια σου και από μένα !!!

Μην απογοητεύεσαι και πρωτίστως μην το βάζεις κάτω !!!

Εγώ είμαι από την Θάσο όπου έχουμε μηδενική φωτορύπανση αλλά έχουμε άλλου είδους θεματάκια … υγρασία πάνω από 90 % και πολύ συννεφιά καθώς το βουνό παγιδεύει τα σύννεφα με αποτέλεσμα να έχουμε σπάνια την ευκαιρία για μια ‘’καθαρή’’ παρατήρηση τον χειμώνα … όπως είπαν και τα παιδιά δεν υπάρχει κανένα μέρος στον κόσμο που να είναι πάντα κατάλληλο για παρατήρηση με ιδανικές συνθήκες . Να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι η αστρονομία είναι ένα χόμπι το οποίο έχει σκοπό να σε ξεκουράζει να σε ταξιδεύει να σε κάνει να ξεχνάς τα προβλήματα και όχι να σου δημιουργεί περισσότερα !!!

Κλείνοντας θα σε αφήσω με ένα ρητό από την πολιτεία του Πλάτωνα. Η αστρονομία αναγκάζει την ψυχή να δει προς τα πάνω και μας οδηγεί από αυτόν το κόσμο σε έναν άλλο.

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας το ενδιαφέρον και τις προτροπές σας.

 

Το αντικείμενο είναι μάλλον πολυσύνθετο, πολύπλοκο και με πολλές παραμέτρους. Και αυτό όμως μπορεί να μην είναι αρνητικό αλλά να σου δίνει πολλούς δρόμους να κινηθείς. Αυτό συνειδητοποίησα από τις τοποθετήσεις σας (ειδικά του Ηλία). Νομίζω ότι η πράξη θα δείξει.

 

Προτίμησε 2" για τους λόγους που ήδη συζητήσαμε και μην απογοητεύεσαι! Εδώ θα είμαι να σου βάζω πάντα "φωτιά" !

 

Άλλωστε όταν έχεις μαζί σου τον προστάτη (έχω αναφερθεί και αλλού για αυτό) των νέων αστρονόμων τι έχεις να φοβηθείς…… :mrgreen: :mrgreen: :lol:

 

Και στο τέλος αν τα πράγματα δεν πάνε καλά, υπάρχει ……… και ψυχιατρείο με 12αρι Dob. Νέοι τρόποι θεραπείας. Ιατρείο σε σκοτεινό ουρανό :lol: :lol:

 

Τελικά σε αυτό το χόμπι όλα είναι λυμένα :^o :^o ………. εκτός από αυτόν τον παλιόκαιρο.

 

 

 

Και για να σοβαρευτώ. Ποιο από τα παρακάτω θα διαλέγατε πέραν τιμής ή καταστήματος αγοράς;;;

 

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=105-156-823-835-471

 

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=8912

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά η Νέα Μάκρη από ανατολικό ουρανό είναι super! Σκεφτείτε πως το καλοκαίρι είχα πάει σε beach party στην παραλία του σχοινιά με αρκετά μεγάλο φεγγάρι και ο γαλαξίας μας ήταν ευδιάκριτος! δεν μπορούσα να το πιστέψω! Επίσης λίγο πιο πάνω με το αυτοκίνητο προς το Γραμματικό μπορείς επίσης να κάνεις πολλά πράγματα με οδήγηση λιγότερη των 25 λεπτών, έχουμε κάνει αστροφωτογράφιση εκεί και ξέρετε τι απαιτήσεις έχει για σκοτεινό ουρανό! Γι'αυτό μην απογοητεύεσαι, για όλα υπάρχουν λύσεις και η περιοχή που μένεις για το νομό Αττικής είναι μια χαρά!

 

Ίσως είναι θέμα άλλου τοπικ αλλά αφού το έφερα μέχρι εδώ, θα ρωτήσω :oops: .

Φίλε Παναγιώτη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Στο Γραμματικό πηγαίνετε σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο ή σταματάτε όπου κρίνετε ότι είναι καλά. Για το Γραμματικό είχα ξαναδιαβάσει σε άλλο θέμα αλλά η περιοχή είναι τεράστια. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μέρος, που μαζεύεται κόσμος ή όπου σου αρέσει σταματάς και στήνεις;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διπλό μήνυμα ...... κάποιος να το σβήσει

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης