Jump to content

Μέτρηση της φωτορύπανσης από το τετράγωνο Πηγάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχς χτες ειχα τη τυχη να ειμαι μεταξυ 2-3 :D

Και μολις λιγο πιο εξω απο το κατεικειμενο μερος στο Καλοβασι !

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέτρησα γύρω στα 7-8 με αρκετή δυσκολία. Φυσικά εξαρτάται από το χρόνο που θα τα κοιτάζεις.

Ίσως πρέπει να βάλουμε χρονικό περιθώριο.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέτρησα γύρω στα 7-8 με αρκετή δυσκολία. Φυσικά εξαρτάται από το χρόνο που θα τα κοιτάζεις.

Ίσως πρέπει να βάλουμε χρονικό περιθώριο.

Δεν εχει να κανει μονο με τον χρονο αλλα και με το Ματι, δεν παιζει ρολο ο χρονος. Αν το ματι σου εχει προσαρμοστει (εχει μεγαλωσει η κορη) δεν θες πολυ χρονο.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέτρησα γύρω στα 7-8 με αρκετή δυσκολία. Φυσικά εξαρτάται από το χρόνο που θα τα κοιτάζεις.

Ίσως πρέπει να βάλουμε χρονικό περιθώριο.

 

Από πού μέτρησες;Μέσα από πόλη ,ή μακρύτερα.Εξαρτάται από την ώρα που επέτρεψες στα μάτια σου να προσαρμοστούν στο σκοτάδι.

Εγώ περίμενα μισή ώρα,κοιτάζοντας ψηλά.Είχε πιαστεί ο σβέρκος μου,αλλά ήθελα αντικειμενικά αποτελέσματα,γιατί σκοπέυω να το κάνω κάθε χρόνο.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέσα στο τετράγωνο οι περισσότεροι αστέρες έχουν μέγεθος πάνω από 5'.

Όπότε είναι δύσκολο να τους διακρίνεις . Ειδικά σε μέρη με πολλή φωτορύπανση δεν διακρίνεις τίποτα. Εγώ τους μέτρησα έξω από την πόλη σε μέτριο( ως προς το σκοτάδι ) ουρανο και για 5 λεπτά.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατα τις 24:55 βγηκα να κοιταξω ποσους μπορω να διακρινω.

 

Αργησα λιγο γιατι ημουν εξω κ εβλεπα την Εθνικη μας.

 

Μενω 3χλμ απο το κεντρο της Αρτας κ με αρκετη υγρασια κ φωτορυπανση μπορεσα να δω 2-3.Μεχρι τι 01:25 καθησα εξω.

Αυριο θα βγω πιο νωρις μηπως κ δω κατι παραπανω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα που πήγα για παρατήρηση στο βουνό καμιά 6-7 χλμ μακριά από την πόλη μέτρησα γύρω στους 15 στο τετράγωνο.Η Ανδρομέδα φαινόταν τέλεια με το μάτι και πρώτη φορά βλέπω και τον M110 τόσο έντονα με το τηλεσκόπιο!

Κυριάκος Καβακλιώτης

 

41 . 05΄. 55΄΄ Ν

23 . 33΄. 25΄΄ Ε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Πριν 2-3 βδομάδες που πήγαμε σε πολύ καλό ουρανό στην κεντρική Κρήτη σε 850 μέτρα υψόμετρο μέτρησα περίπου 17 αστέρια μέσα στο τετράγωνο. Πήγα μετά στο starrynight και έβαλα να δείχνει αστέρια μέχρι 6mag. Στο τετράγωνο είχε 14 αστέρια. Έβαλα μετά 6,5mag και έδειξε γύρω στα 27 αστέρια αν θυμάμαι καλά. Το αποτέλεσμα δείχνει ότι ο ουρανός μας ήταν λίγο καλύτερος από 6mag;

 

Θα επιχειρήσω να επαναλάβω πάντως την μέτρηση αν προλάβω φέτος... :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν 2-3 βδομάδες που πήγαμε σε πολύ καλό ουρανό στην κεντρική Κρήτη σε 850 μέτρα υψόμετρο μέτρησα περίπου 17 αστέρια μέσα στο τετράγωνο. Πήγα μετά στο starrynight και έβαλα να δείχνει αστέρια μέχρι 6mag. Στο τετράγωνο είχε 14 αστέρια. Έβαλα μετά 6,5mag και έδειξε γύρω στα 27 αστέρια αν θυμάμαι καλά. Το αποτέλεσμα δείχνει ότι ο ουρανός μας ήταν λίγο καλύτερος από 6mag;

 

Θα επιχειρήσω να επαναλάβω πάντως την μέτρηση αν προλάβω φέτος... :-k

Ελα βρε θερίο 6+ μπραβο :cheesy: πολυ καλο ουρανο εχετε εκει στην Κρητη, και σκεψου οτι το τετραγωνο δεν ειναι στο ζενιθ :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε όταν τα μέτρησα ήταν σχεδόν στο ζενίθ, ήταν νωρίς. Τέλοσπάντων, θέλω να το ξανακάνω για να σιγουρευτώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ που μέτρησα στις 6-11 μετά τα 15-20 άστρα μπερδευόμουν γιατί στο σημείο που κοιτούσα χωρίς να το θέλω έβλεπα δίπλα με πλάγια όραση κ άλλα.Σίγουρα θα ήταν πάνω από 25 αλλά με ακρίβεια δεν μπορώ να πω.

Ηθελα να το γράχω αλλά το ξεχνούσα.Μπράβο ρε παιδιά που το επαναφέρατε γιατί αξίζει να μοιραζόμαστε τέτοιες πληροφορίες.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προτείνω το εξής:

Με κάποιο αστρονομικό πρόγραμμα που έχει όριο μεγέθους να βάλει κανείς διάφορα όρια μεγέθους και να μετρήσει τα άστρα στην περιοχή του Τετραγώνου. Μετά να κατασκευάσει ένα διάγραμμα του συνόλου των άστρων που φάινονται έναντι του ορίου μεγέθους. Οπότε ο καθένας που βλέπει τόσα άστρα από το διάγραμμα θα ξέρει ποιό είναι το όριο μεγέθους κατά την παρατήρησή του.

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης