Jump to content

Βοήθεια... για το registax


spartiatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τραβήξει ένα μικρό βιντεάκι τύπου( mpeg-4)με μια ψηφιακή CASIO.

Όταν λοιπόν το διαλέξω με το registax δεν το ανοίγει,ενώ ένα παραθυράκι μου γράφει: failed to start AVI decompression . Αν κάποιος ξέρει να βοηθήσει ας το κάνει, γιατί εγώ τ π τ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου ταιριάζει ο τίτλος παιδιά, γι'αυτό θα ρωτήσω και εγω σχετικά..

 

Εστω οτι τραβάμε 10 εικόνες μιας περιοχής, στοχεύοντας στο περίπου ενα κρατήρα, αλλα επειδή διαθέτουμε dob.. δεν είναι κεντραρισμένες στον Κρατήρα, αλλα στο περίπου..

όταν λοιπόν αυτές οι 10 εικόνες μπούν στο Registax, τσεκαριστούν είτε 1, είτε πολλά alligment points, και ξεκινήσει η διαδικασία, αυτό που προκύπτει είναι ενα θολό πράγμα που δείχνει τον κρατήρα (συνήθως..) σε 10 διαφορετικά σημεία.

Με άλλα λόγια δεν μου κεντράρει.. 8-[

 

Τι να κάνω?

#-o ](*,)'

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου ταιριάζει ο τίτλος παιδιά, γι'αυτό θα ρωτήσω και εγω σχετικά..

 

Εστω οτι τραβάμε 10 εικόνες μιας περιοχής, στοχεύοντας στο περίπου ενα κρατήρα, αλλα επειδή διαθέτουμε dob.. δεν είναι κεντραρισμένες στον Κρατήρα, αλλα στο περίπου..

όταν λοιπόν αυτές οι 10 εικόνες μπούν στο Registax, τσεκαριστούν είτε 1, είτε πολλά alligment points, και ξεκινήσει η διαδικασία, αυτό που προκύπτει είναι ενα θολό πράγμα που δείχνει τον κρατήρα (συνήθως..) σε 10 διαφορετικά σημεία.

Με άλλα λόγια δεν μου κεντράρει.. 8-[

 

Τι να κάνω?

#-o ](*,)'

 

Παναγιώτη, όπως είπες μόνο ενα θολό πράγμα θα βγεί.Θα μπορούσες όμως να κάνεις κάτι άλλο.Δες αν η κάμερα σου έχει High Speed Shooting Mode και σετάρισε το ώστε με το που πατάς το κλείστρο, να βγαίνουν 3 (οι και περισσότερες αν το επιτρέπει η ψηφιακή σου) διαδοχικές φωτογραφίες.Έτσι θα έχεις κάποια καλά frames και θα μπορείς να τα στακάρεις στο Registax με αρκετά καλά αποτελέσματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό κάνω nick, μπορώ μέχρι και 4 συνεχόμενες,

αλλα τι γίνεται για τις 40-50 που τραβάω συνήθως?

 

Εκτός αυτού, έχω ακόμα αυτές απο την Εκλειψη Σελήνης να ευθυγραμίσω, για να φτιάξω το βιντεάκι (θυμάσαι?)

μια πρώτη δοκιμή που εχω κάνει, είναι (ταρα)κουνημένη σαν φραπέ!

 

Στην ουσία, ψάχνω για ενα πρόγραμμα, που να επιλέγεις ενα σημείο στην φώτο, και αυτό να σου κόβει αυτόματα π.χ. ενα παραλληλόγραμο 4/3 και 1024Χ768 γύρω απο αυτό το σημείο..

ακούγεται πολύ απλό, αλλα ακόμα ψάχνω..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό κάνω nick, μπορώ μέχρι και 4 συνεχόμενες,

αλλα τι γίνεται για τις 40-50 που τραβάω συνήθως?

 

Μα δεν θα στακάρεις τα 50 frames, μόνο τα 4 καλά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι και τα 50..

αλλα αν διαλέξω ας πούμε το 1, 12, 36, 40

δεν θα είναι απο την ίδια λήψη (4απλή) αλλα απο άσχετες μεταξύ τους, οπότε αντε να τις ευθυγραμίσω μετά..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης