Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΑΠΟ astrobuysell.com/uk


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχετε δει το astrobuysell.com/uk? Τρελες τιμες σε μεταχειρισμενα, χωρις φορους τελωνειου, αλλα αντε και τους πειθεις να στο στειλουν Ελλαδα, πως ειναι δυνατο να πληρωσεις με ασφαλεια τους τυπους αυτους απο Αγγλια?

Ειναι δυνατο καποιος courier να δινει αντικαταβολη για Ελλαδα?

Καποιος αλλος ασφαλης τροπος αγορας?

Εχει αγορασει ποτε κανεις σας απο εκει?

 

Οι εμπειροι ας απαντησουν γιατι πιστευω οτι αν βρεθει καποιος τροπος αγορας μεταχειρισμενων με ασφαλεια απο Αγγλια μπορουμε να γλιτωσουμε ΠΟΛΛΑ χρηματα και τα ονειρα μας για μεγαλα τηλεσκοπια να γινουν πραγματικοτητα!

 

Σιγουρα θα ξερετε κατι για ασφαλεις αγορες μεταχειρισμενων απο το εξωτερικο, αφου πολλοι αγοραζετe πραγματα απο το astromart, ετσι δεν ειναι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην συγκεκριμενη σελιδα το μονο που κανουμε ειναι να ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ οτι δεν χρειαζομαστε .... ΠΟΤΕ αγοραζουμε επειδη οι τιμες ειναι υπερβολικες.

 

Ποιο γενικα, αγοραζουμε απο Αστρομαρτ και πουλαμε στο ΑστροΜπαιΣελλ ... :wink:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα σου προτεινα πριν αγορασεις κατι,να βαλεις μια αγγελια στο αστροβοξ και να αναγραφεις τι θελεις.Ειμαι σιγουρος οτι ολο και καποιος θα εχει κατι που δεν χρειαζεται,και του πιανει χωρο στο συρταρι...

Αν αισθανεσαι επισφαλης με τις αγορες απο εξω,σου δυναται και η μοναδικη ευκαιρια να ελεγξεις το αντικειμενο(αν και θεωρω δεδομενο,οτι οταν ενας "αστροβοξ" λεει "αριστη κατασταση",τοτε θα ειναι κυριολεκτικα καινουργιο) :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου δοκίμασε και μείνε στο astromart όπως λέει και ο Αντώνης. Πολύ καλύτερες τιμές και σαφέστατα πιο δοκιμασμένο. Η επιλογή που αναφέρει ο Κώστας για το Astrovox είναι επίσης καλή λύση.

Να προσθέσω στα παραπάνω την απόλυτα θετική εμπειρία που έχω προσωπικά από άλλους χρήστες του Astromart - και βέβαια και του Astrovox. Από όσο γνωρίζω, το ίδιο θετική εμπειρία έχουν τόσο ο Αντώνης όσο και ο Κώστας.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To μονο κακο με το Astromart ειναι οτι ναι μεν θελει να κανεις registration δινοντας πιστωτικη καρτα, (πραγμα που εγω δεν θα ηθελα να δωσω ποτε (αντικαταβολη γιατι δεν κανουν αραγε?) αλλα το πιο χαζο ειναι οτι τουλαχιστον να σε αφηνανε να σερφαρεις για να δεις τουλαχιστον τι εχει.

 

Οποτε εγω που δεν θελω να δινω στοιχεια πιστωτικης δεν μπορω να πω...

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To μονο κακο με το Astromart ειναι οτι ναι μεν θελει να κανεις registration δινοντας πιστωτικη καρτα, (πραγμα που εγω δεν θα ηθελα να δωσω ποτε (αντικαταβολη γιατι δεν κανουν αραγε?) αλλα το πιο χαζο ειναι οτι τουλαχιστον να σε αφηνανε να σερφαρεις για να δεις τουλαχιστον τι εχει.

 

Οποτε εγω που δεν θελω να δινω στοιχεια πιστωτικης δεν μπορω να πω...

 

Και εμένα μου την δίνει πολύ αυτό! :frown: :evil:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To μονο κακο με το Astromart ειναι οτι ναι μεν θελει να κανεις registration δινοντας πιστωτικη καρτα, (πραγμα που εγω δεν θα ηθελα να δωσω ποτε (αντικαταβολη γιατι δεν κανουν αραγε?) αλλα το πιο χαζο ειναι οτι τουλαχιστον να σε αφηνανε να σερφαρεις για να δεις τουλαχιστον τι εχει.

 

Οποτε εγω που δεν θελω να δινω στοιχεια πιστωτικης δεν μπορω να πω...

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν διστάζεις να δώσεις τα στοιχεία της πιστωτικής σου μην το κάνεις. Άνοιξε μια καινούργια προπληρωμένη πιστωτική με 30 ευρώ σε μια τράπεζα που δίνει τέτοιες κάρτες και χρησιμοποίησε αυτή τόσο στο astromart όσο και στο paypal.

Όταν είναι να κάνεις κάποια αγορά τη φορτώνεις και κάνεις τη δουλειά σου.

Πραγματικά αξίζει τον κόπο!

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν διστάζεις να δώσεις τα στοιχεία της πιστωτικής σου μην το κάνεις. Άνοιξε μια καινούργια προπληρωμένη πιστωτική με 30 ευρώ σε μια τράπεζα που δίνει τέτοιες κάρτες και χρησιμοποίησε αυτή τόσο στο astromart όσο και στο paypal.

Όταν είναι να κάνεις κάποια αγορά τη φορτώνεις και κάνεις τη δουλειά σου.

Πραγματικά αξίζει τον κόπο!

Φιλικά,

Ηλίας.

Φιλε eliasg2004 συμφωνω μαζι σου.

Εγω Τοσα χρονια χρησιμοποιω ποιστοτικη στο διαδικτυο και ποτε δεν απαθα ΤΙΠΟΤΑ.

Το θεμα ειναι να εχεις "ασφαλες Υπολογιστη *"

Υ.Σ. *ενα πολυ καλο firewall, παρα πολυ καλο antivirus, να μην μπαινεις σε "περιεργα sites" κ.τ.λ

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω εκδοσει μια "electron Visa" (ΟΧΙ πιστωτικη,αλλα χρεωστικη)και ακολουθω την τακτικη...."την φορτωνω λιγο πριν ξοδεψω".Κανενα προβλημα απολυτως. 8)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι παιδια το ξερω υπαρχουν κατι ATTICA Gift Card και αλλες.

 

Απλα δεν ετυχε να αγορασω κατι απο το νετ ακομα για αυτο...

 

Παντως με τους φορους, τους εκτελωνισμους γενικως απο Αμερικη λεω οι τιμες δεν απεχουν στο συνολο και πολυ , νομιζω δηλ.

 

Απο Ευρωπη κατι πρεπει να γινεται..

 

Παντως και εδω Θεσσαλονικη να τα παρω δεν με χαλαει και πολυ.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας και παλι!

Μολις εκανα αιτηση εγγραφης στο astromart.

Φανταζομαι οτι ο κυνδινος για αγορες απο astromart ενοειτε οτι ειναι μικρος, γιατι για να γινεις μελος δινεις τα πραγματικα σου στοιχεια και νουμερο πιστωτικης και ετσι αποκλειονται οι απατεωνες.

Οταν φτασει η στιγμη να κανω καποια αγορα, μπορειτε να μου πειτε: α)με ποιο τροπο θα δωσω τα λεφτα μου στον πωλητη?

β) Τα λεφτα τα δινεις ολα στον πωλητη πριν την αγορα και μετα αυτος, αν ειναι καλος ανθρωπος στο στελνει?

 

Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι πολυ σημαντικο επισης, που καταληγει το θεμα που ανεφερεται σε αλλο post, για τις αγορες απο το εξωτερικο, σχετικα με τον εκτελωνισμο βαριων δεματων που πλεον αναφερετε οτι γινεται απο την fedex με μεγαλο εξοδο για τον παραληπτη? Ποια ειναι η λυση για να μην υπερχρεωθουμε κατα τον εκτελωνισμο των μεγαλων δεματων μας, απο την fedex?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

α)με ποιο τροπο θα δωσω τα λεφτα μου στον πωλητη?

Με paypal

β) Τα λεφτα τα δινεις ολα στον πωλητη πριν την αγορα και μετα αυτος, αν ειναι καλος ανθρωπος στο στελνει?

Ακριβώς αυτό συμβαίνει! Βέβαια υπάρχουν κάποιες ασφαλιστικές δικλείδες: α) να βαθμολογήσεις τον πωλητή, όπως και εκείνος βαθμολογεί εσένα, και β) μπορείς να καταγγείλεις κάποια πιθανή απάτη στο paypal, όπου σε αυτή την περίπτωση η εταιρεία θα δεσμεύσει τα χρήματα που έλαβε ο πωλητής και θα παγώσει τον λογαριασμό του μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα. Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, αλλά είναι μεγάλη και χρονοβόρα διαδικασία και για τα δύο μέρη.

Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι πολυ σημαντικο επισης, που καταληγει το θεμα που ανεφερεται σε αλλο post, για τις αγορες απο το εξωτερικο, σχετικα με τον εκτελωνισμο βαριων δεματων που πλεον αναφερετε οτι γινεται απο την fedex με μεγαλο εξοδο για τον παραληπτη? Ποια ειναι η λυση για να μην υπερχρεωθουμε κατα τον εκτελωνισμο των μεγαλων δεματων μας, απο την fedex?

ΠΑΝΤΑ και ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ χρησιμοποιούμε USPS.

Ξεκίνα με μικρές αγορές, να δεις τι γίνεται και προχωράς - γιατί όχι - και σε μεγαλύτερες. Χοντρά-χοντρά επιλέγεις:

First class international, χωρίς τελωνείο, χωρίς ασφάλεια, μέσα σε 7-10 μέρες παράδοση για δέματα μέχρι 4 lbs (προσοφθάλμια, barlow, φιλτρα κλπ)

Express international για βαρύτερα πράγματα, με ασφάλεια και τελωνείο, αλλά η παράδοση γίνεται μέσα σε 5-7 μέρες από Πόρτα-πόρτα. Πληρώνεις εκτελωνισμό, φόρους κλπ υπολογισμένους πάνω στη δηλωμένη τιμή του πακέτου+αξία μεταφορικών.

 

Παντως με τους φορους, τους εκτελωνισμους γενικως απο Αμερικη λεω οι τιμες δεν απεχουν στο συνολο και πολυ , νομιζω δηλ.

Απέχουν και μάλιστα πολύ!

Απλό παράδειγμα: televue barlow 2x στην Ελλάδα 140-160 ευρώ και στο astromart, $80 μαζί με τα μεταφορικά (first class) και χωρίς τελωνεία!

Οι πωλητές είναι ιδιώτες και μπορούν να σε διευκολύνουν με πολλούς τρόπους στην αποστολή και στη δήλωση περιεχομένων.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης