Jump to content

Περιοδικό 'ΟΥΡΑΝΟΣ'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο συνέδριο της Πάτρας μαζί με τον φάκελο πήρα και το περιοδικό ΟΥΡΑΝΟΣ που το εκδίδει η ‘ Εταιρία Αστρονομίας και Διαστήματος ‘του Βόλου .

 

Εχθές το βράδυ άρχισα να το διαβάζω και διαπίστωσα πως πρόκειται για μία αξιόλογη τριμηνιαία περιοδική έκδοση με άριστη επιμέλεια και θέματα.

Που σίγουρα πέρα από όποιον ασχολείται με την αστρονομία (και πιθανόν να το διαβάζει) ενδιαφέρει και πολλούς άλλους.

Πιστεύω πως πρέπει να βρεθεί ο τρόπος ώστε η κυκλοφορία του να μην περιορίζετε μόνο στους συνδρομητές του, αλλά να υπάρχει και στα περίπτερα ώστε να γίνει προσιτό στο ευρύτερο κοινό.

 

Αυτό που με προβλημάτισε είναι πως ενώ στα περίπτερα μπορεί να βρει κανείς ένα σορό περιοδικά που τα περισσότερα από αυτά μάλλον κακό κάνουν σε όποιον τα διαβάζει, δεν υπάρχει κανένα με θέμα την Αστρονομία.

 

 

 

 

Συγχαρητήρια για όσους συμμετέχουν στη έκδοση του ‘ΟΥΡΑΝΟΣ’ .

 

Ευχαριστώ.

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το περιοδικο ουρανος ειναι μια πολυ αξιολογη προσπαθεια,οπως καθε προσπαθεια της εταιριας αστρονομιας και διαστηματος βολου.Παρα τα περιορισμενα τους οικονομικα,δεν το βαζουν κατω και συνεχιζουν. =D> =D>

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο συνέδριο της Πάτρας μαζί με τον φάκελο πήρα και το περιοδικό ΟΥΡΑΝΟΣ που το εκδίδει η ‘ Εταιρία Αστρονομίας και Διαστήματος ‘του Βόλου .

 

Εχθές το βράδυ άρχισα να το διαβάζω και διαπίστωσα πως πρόκειται για μία αξιόλογη τριμηνιαία περιοδική έκδοση με άριστη επιμέλεια και θέματα.

Που σίγουρα πέρα από όποιον ασχολείται με την αστρονομία (και πιθανόν να το διαβάζει) ενδιαφέρει και πολλούς άλλους.

Πιστεύω πως πρέπει να βρεθεί ο τρόπος ώστε η κυκλοφορία του να μην περιορίζετε μόνο στους συνδρομητές του, αλλά να υπάρχει και στα περίπτερα ώστε να γίνει προσιτό στο ευρύτερο κοινό.

 

Αυτό που με προβλημάτισε είναι πως ενώ στα περίπτερα μπορεί να βρει κανείς ένα σορό περιοδικά που τα περισσότερα από αυτά μάλλον κακό κάνουν σε όποιον τα διαβάζει, δεν υπάρχει κανένα με θέμα την Αστρονομία.

 

 

 

 

Συγχαρητήρια για όσους συμμετέχουν στη έκδοση του ‘ΟΥΡΑΝΟΣ’ .

 

Ευχαριστώ.

 

 

Ποτε σε αυτον το τοπο προωθηθηκαν πραγματα που αξιζαν?Μονο τα σκουπιδια πανε μπροστα ολοι οι υπολοιποι πανε σπιτια τους :D

"Nowadays in science there is no EUREKA!There is only ...hmm that''s funny..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το περιοδικο "ΟΥΡΑΝΟΣ" ειναι μια φοβερη προσφορα απο την εταιρεια Βολου και αξιζει την υποστηριξη ολων μας! Το περιοδικο ειναι πραγματι αξιολογο και πλουσιο σε περιεχομενο.

 

Η συνδρομη των 10 ευρω ειναι ελαχιστο σε σχεση με την ποιοτητα του περιοδικου. Πραγματι αξιζει την στηριξη ολων μας!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρει κάποιος να μας παραπέμψει σε κάποιο link ή κάποιο τηλεφωνο για να γίνεις συνδρομητής στο περιοδικό αυτό?

 

Ευχαριστώ

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ συμφωνώ ότι είναι μια πολύ καλή δουλειά και τζάμπα για αυτά που σου δίνει.

 

Όποιος δεν είναι συνδρομητής να γίνει για πολλούς και διάφορους λόγους :wink:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρει κάποιος να μας παραπέμψει σε κάποιο link ή κάποιο τηλεφωνο για να γίνεις συνδρομητής στο περιοδικό αυτό?

 

Ευχαριστώ

 

http://www.astronomos.gr/ Έχει τα απαραίτητα τηλέφωνα της εταιρείας για να επικοινωνήσεις και να γίνεις συνδρομητής στον "Ουρανό".

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το περιοδικο "ΟΥΡΑΝΟΣ" ειναι μια φοβερη προσφορα απο την εταιρεια Βολου και αξιζει την υποστηριξη ολων μας! Το περιοδικο ειναι πραγματι αξιολογο και πλουσιο σε περιεχομενο.

 

Η συνδρομη των 10 ευρω ειναι ελαχιστο σε σχεση με την ποιοτητα του περιοδικου. Πραγματι αξιζει την στηριξη ολων μας!

 

=D> =D> =D> =D>

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα 10e που είναι η ετήσια συνδρομή πιθανά να μην καλύπτονται ούτε τα έξοδα αποστολής του περιοδικού.

 

Και μιας και συμφωνούμε για την αξιόλογη αυτή έκδοση πιστεύω πως θα πρέπει να προτείνουν οι εκδότες έναν τρόπο ώστε, συμβάλλοντας όλοι μας να κυκλοφορεί

ο ΟΥΡΑΝΟΣ και στα περίπτερα Πανελλαδικά .

Ευχαριστώ.

 

Δημήτρης Μπαξεβανάκης.

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... συμβάλλοντας όλοι μας να κυκλοφορεί

ο ΟΥΡΑΝΟΣ και στα περίπτερα Πανελλαδικά .

Δημητρη,

 

Εγω προσωπικα το βλεπω λιγο δυσκολο επειδη δεν ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει τετοιο ενδιαφερον ωστε καθε περιπτερο στη χωρα μας να εχει τουλαχιστον ενα και δυο εντυπα και παρολο που ειναι τριμηνιαιο.

 

Πραγματι η καλυτερη λυση ειναι με συνδρομη ... ειναι μια απλη καταθεση στον λογαρισμο της Εταιρειας Βολου και τιποτα αλλο ... και μετα δεχομαστε το περιοδικο στο σπιτι μας.

 

Οποιος φιλος δεν εχει δει ουτε ενα τευχνος του "ΟΥΡΑΝΟΣ", δεν ξερει τι χανει. Ειναι μια πολυ ομορφη και αξιολογη προσπαθεια και προσφορα στην χωρα μας. Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι ειναι τριμηνιαιο ... ποσο θα χαρω να μαθω οτι εγινε διμηνιαιο η και ακομα μηνιαιο!!! :mrgreen: [-o<

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο "Ουρανός" είναι ουσιαστικά δωρεάν, αξίζουν συγχαρητήρια στην Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος. Πραγματικά φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να υπάρχει ο "Ουρανός" πανελλαδικά σε περίπτερα, όμως θα μπορούσαν να υπάρχουν κάποια κεντρικά σημεία διάθεσης ανά πόλη ή να συνεργαστούν με κάποια αλυσίδα όπως ο Παπασωτηρίου όπου περνάει κοινό που θα μπορούσε να το αγοράσει. Στον Παπασωτηρίου στην Πάτρα είχα δει τος προηγούμενους μήνες κάποια τεύχη του περιοδικού "Αστροσκάν" που όμως παρέμενε απούλητο για εβδομάδες. Τελικά ίσως το κοινό να είναι τόσο περιορισμένο, δυστυχώς...
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή και εγώ το παίρνω, θα συμφωνήσω πως η Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος αξίζει πολλά συγχαρητήρια!!!! =D> \:D/ =D> =D> Είναι πραγματικά άξιοι!!! :cheesy:Πολυ καλή δουλειά και συντονισμός με εξαίρετικές φωτογραφίες και άρθρα!!!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το περιοδικό είναι από τα καλύτερα που έχω διαβάσει!!!Εχώ την χαρά να είμαι μέλος της Εταιρείας και Διαστήματος και συνδρομήτρια!!Έχει εξαίρετα θέματα πάνω σε όλους τους κλάδους της αστρονομίας και ενήμερωση για ''αστρονομικές'' εκδηλώσεις σε όλη την ελλάδα!Το πιο ώραιο είναι ότι πολύ φοιτήτες συμμετέχουν στο περιοδικό ''ΟΥΡΑΝΟΣ'' και πάλι μπράβο!!!Πάντως μερικά περιοδικά τα δώρισα στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας και έχει κεντρισεί το ενδιαφέρον αρκετών! :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται πως συμφωνώ με όλους σας για την ποικιλία και πληρότητα των πληροφοριών που μας παρεχει το περιοδικό =D> :!: :wink: Εγω δυστυχώς εχω μόνο 4 τεύχη κι έχω χάσει πολλά σημαντικά θεματα και αρθρα :( Περιμένω τώρα το 5ο 8) 8)
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εταιρεία αστρονομίας και διαστήματος πουλάει πάντως τόμους με τεύχη παλαιότερων ετών!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εταιρεία αστρονομίας και διαστήματος πουλάει πάντως τόμους με τεύχη παλαιότερων ετών!

Και μαλιστα σε πολυ καλες τιμες. Η συνδρομη μου παει πισω μερικα χρονια και ειναι σχεδον δεδομενο οτι θα αποκτησω και εγω τους συγκεκριμενους τομους ωστε να εχω μια ποιο πληρη συλλογη.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλήθεια :?: :-s :shock: Δεν το ξερα αυτό :? Μήπως μπορει να μου δωσει καποιος περισσοτερες πληροφοριες για το ποια τευχη πουλάνε και το πως μπορω να τα προμηθευτω :?:
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερα να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά να στα πουν όλα:

 

http://www.astronomos.gr/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ευτυχώς τα έχει το σχολείο μου..τα έδωσε ένας καθηγητης μου!!!!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ευτυχώς τα έχει το σχολείο μου..τα έδωσε ένας καθηγητης μου!!!!

 

Συγχαρητήρια σε αυτόν που φροντίζει για την προμήθεια του ‘ΟΥΡΑΝΟΥ’

γιατί προφανώς θα έχει ιδιαίτερη αγάπη για την δουλειά του.

 

Σε πιο σχολείο πηγαίνεις ?

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eιναι πολυ καλός καθηγητής..ο πρώτος που με προετρεψε για τον διαγωνισμο,ηταν καθηγητης μου στα μαθηματικα!!!Πηγαίνω στο 1ο Γενικό ή Ενιαίο Λύκειο Κοζάνης στη Γ' λυκείου!!!

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης