Jump to content

Περί διακριτικής ικανότητας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τρώει το κεφάλι μου τελευταία, έχω κάποιες απορίες που πρέπει οπωσδήποτε να απαντηθούν. :mrgreen:

 

Το θεωρητικό όριο διακριτικής ικανότητας (όριο Dawes) ενός π.χ. 8" είναι 0,65" (0,65 δευτερόλεπτα δηλαδή έτσι; ) Αυτό πρακτικά τι ακριβώς σημαίνει;

 

1) Ότι δεν μπορούμε να διακρίνουμε αντικείμενα με μικρότερη φαινόμενη διάμετρο; (τότε πως βλέπουμε τόσα μακρινά αστέρια τα οποία έχουν κατά πολύ μικρότερη; ) Τα διακρίνουμε απλά σαν κουκίδες και επειδή είναι τόσο φωτεινά;

 

2) Κάποιος είχε πει ότι το χώρισμα cassini είναι περίπου 0,5"-0,6". Πώς το διακρίνουν τότε πολλοί ερασιτέχνες με τα 8" τους; Κάποιος το έχει δει λέει και με 4"!

 

3) Τελικά τι σημαίνει ακριβώς αυτό; Ότι οποιοδήποτε σώμα μικρότερο από αυτό το όριο, θα φαίνεται σαν σημειακό σημείο αν είναι αρκετά φωτεινό, αλλιώς δεν θα φαίνεται καθόλου; Στις λεπτομέρειες της Σελήνης πόσο ακριβώς μας περιορίζει;

 

4) Η διακριτική ικανότητα του γυμνού ματιού πόσο είναι;

 

ΥΓ: Θέλω καλές απαντήσεις! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2) Κάποιος είχε πει ότι το χώρισμα cassini είναι περίπου 0,5"-0,6". Πώς το διακρίνουν τότε πολλοί ερασιτέχνες με τα 8" τους; Κάποιος το έχει δει λέει και με 4"!

 

Ειδικά για το Cassini δε νομίζω να είναι τόσο δύσκολο όσο το παρουσιάζεις, αφού και εγώ το έχω δει (σε καλές βραδιές!!) από τη Ν. Μάκρη με το ΤΑΛ-120Μ και ούτε αυτό είναι κάνα σούπερ τηλεσκόπιο, ούτε εγώ είμαι κάνας σούπερ παρατηρητής :cheesy: :cheesy:

 

Ειδικά τα τέλη του 2001 το έβλεπα σχετικά άνετα...

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω έχει να κάνει με το Resolving Power ενός τηλεσκοπίου. 0,65 arc seconds ενός 8" σημαίνει οτι σε τέλειες συνθήκες χρησιμοποιώντας την μέγιστη μεγένθυνση, θα μπορείς να "σπάσεις" διπλό που απέχει τόση απόσταση ο ένας απο τον άλλον.Αν έχω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος. :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τρώει το κεφάλι μου τελευταία, έχω κάποιες απορίες που πρέπει οπωσδήποτε να απαντηθούν. :mrgreen:

 

Το θεωρητικό όριο διακριτικής ικανότητας (όριο Dawes) ενός π.χ. 8" είναι 0,65" (0,65 δευτερόλεπτα δηλαδή έτσι; ) Αυτό πρακτικά τι ακριβώς σημαίνει;

 

1) Ότι δεν μπορούμε να διακρίνουμε αντικείμενα με μικρότερη φαινόμενη διάμετρο; (τότε πως βλέπουμε τόσα μακρινά αστέρια τα οποία έχουν κατά πολύ μικρότερη; ) Τα διακρίνουμε απλά σαν κουκίδες και επειδή είναι τόσο φωτεινά;

 

2) Κάποιος είχε πει ότι το χώρισμα cassini είναι περίπου 0,5"-0,6". Πώς το διακρίνουν τότε πολλοί ερασιτέχνες με τα 8" τους; Κάποιος το έχει δει λέει και με 4"!

 

3) Τελικά τι σημαίνει ακριβώς αυτό; Ότι οποιοδήποτε σώμα μικρότερο από αυτό το όριο, θα φαίνεται σαν σημειακό σημείο αν είναι αρκετά φωτεινό, αλλιώς δεν θα φαίνεται καθόλου; Στις λεπτομέρειες της Σελήνης πόσο ακριβώς μας περιορίζει;

 

4) Η διακριτική ικανότητα του γυμνού ματιού πόσο είναι;

 

ΥΓ: Θέλω καλές απαντήσεις! :mrgreen:

Αγαπητέ Μάνο,

Θα προσπαθήσω να λύσω τις απορίες σου, αν και η εξηγήσεις θα απαιτούσαν σχήματα και εκτενή παρουσίαση.

 

Λόγω του φαινομένου της περίθλασης του φωτός που συμβαίνει όταν αυτό περνάει από ένα άνοιγμα (οπή, φακός, κάτοπτρο κλπ.), τα σημειακά αντικείμενα, δηλ. αυτά που έχουν αμελητέες διαστάσεις, δεν απεικονίζονται σαν σημειακά, αλλά το είδωλό τους έχει διαστάσεις μεγαλύτερες και ίσες με το όριο Dawes του τηλεσκοπίου (η μονάδα μέτρησης είναι το δευτερόλεπτο της μοίρας (") όπως γράφεις ή arc-second.) Λέγοντας διαστάσεις εννοούμε τη φαινόμενη διάμετρο του αντικειμένου στον ουρανό και για τα αστέρια είναι συνήθως πολύ μικρότερη από 0,01 arcsec.

 

Παράδειγμα: Έστω δύο αστέρια που έχουν στον ουρανό φαινόμενη διάμετρο 0,001 arcsec το πρώτο και 0.003 arcsec το δεύτερο. Λόγω της περίθλασης του φωτός δεν θα παρουσιαστούν στο εστιακό επίπεδο του τηλεσκοπίου με αυτές τις διαστάσεις αλλά σαν φωτεινοί δίσκοι (δίσκοι Airy) με διάμετρο 0,65arcsec (0.65”) για ένα τηλεσκόπιο 8 ιντσών. Κανένα αστρικό είδωλο δεν μπορεί να φανεί πιο μικρό από αυτό το όριο, όσο μικρό κι αν είναι στην πραγματικότητα. Αν χρησιμοποιήσουμε μεγαλύτερο τηλεσκόπιο, οι δίσκοι θα γίνουν 0,47arcsec (για 10ιντσο) ή 0,32 arcsec (14ιντσο). Η σχέση που δίνει τη διακριτική ικανότητα r σε arcsec για ένα τηλεσκόπιο διαμέτρου ιντσών είναι r=4,56/D.

Με βάση αυτά απαντώ στις ερωτήσεις που έθεσες (με διαφορετική σειρά):

 

1 και 3. Ασφαλώς μπορούμε να διακρίνουμε αστέρια με πραγματική φαινόμενη διάμετρο μικρότερη από το όριο του Dawes, αρκεί η φωτεινότητά τους να είναι εντός των δυνατοτήτων του τηλεσκοπίου. Ο όρος διακριτική ικανότητα αναφέρεται στο κατά πόσο μπορούμε να διακρίνουμε ξεχωριστά δύο αστέρια που είναι τόσο κοντά μεταξύ τους ώστε οι φωτεινοί δίσκοι τους να εφάπτονται ή να αλληλεπικαλύπτονται. Όταν τα κέντρα τους απέχουν κατά το όριο του Dawes, τότε αλληλεπικαλύπτονται κατά μία ακτίνα και αρχίζουν να φαίνονται σαν ένα αστέρι αντί για δύο. Στην πράξη το seeing δυσκολεύει περισσότερο τα πράγματα και μπορεί να μην καταφέρουμε να έχουμε καλύτερη διακριτική ικανότητα από 1,0~ 0,7arcsec ακόμα και με μεγάλα τηλεσκόπια. Το αν ένα αστέρι θα το δούμε σαν σημείο ή σαν δίσκο στον προσοφθάλμιο φακό εξαρτάται από τη μεγέθυνση αλλά για να γίνει κατανοητό πρέπει να απαντηθεί σε συνδιασμό με την ερώτηση 4.

 

 

4. Η διακριτική ικανότητα του γυμνού ματιού είναι συνήθως 60~90 arcsec. Αυτό σημαίνει ότι οποιοδήποτε είδωλο ή αντικείμενο παρουσιάζεται μπροστά μας με φαινόμενη διάμετρο μικρότερη απ’ αυτό το τόξο, το βλέπουμε σαν σημείο, δηλ. χωρίς διαστάσεις, εκτός αν το μεγεθύνουμε.

Ας πάμε πάλι στο παραπάνω παράδειγμα: Το 8ιντσο τηλεσκόπιο κάνει όλα τα αστέρια να φαίνονται σαν δίσκοι 0,65arcsec. Με τα δικά μου μάτια που τυχαίνει να έχουν διακριτική ικανότητα 85arcsec πρέπει να μεγεθύνω τους δίσκους των 0,65sec τόσες φορές ώστε να φαίνονται σαν δίσκοι 85arcsec. Δηλ. να χρησιμοποιήσω μεγέθυνση 85:0,65 = 130 φορές. Τότε θα πάψω να βλέπω τα αστεράκια σαν σημεία και θα αρχίσω να τα διακρίνω σαν ελάχιστους δίσκους. Επιπλέον θα μπορώ να διακρίνω ως ξεχωριστά αστέρια που η μεταξύ τους φαινόμενη απόστασή τους είναι στο όριο του Dawes, δηλ. θα εκμεταλλεύομαι στο έπακρο τη διακριτική ικανότητα του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου (εφόσον βέβαια τα οπτικά του επιτρέπουν να φτάνει σ΄ αυτή τη θεωρητική ανάλυση). Στην πράξη αν χρησιμοποιήσω κάπως μεγαλύτερη μεγέθυνση (200Χ) θα δω ευκολότερα τις λεπτομέρειες, παρότι στην εικόνα δεν θα προστεθεί επιπλέον λεπτομέρεια.

 

2. Πράγματι το χώρισμα Cassini στον Κρόνο είναι της τάξης των 0,5~0.6 arcsec. Κι όμως είναι ορατό όχι μόνο με τηλεσκόπια 4 ιντσών αλλά και με 2,4 ιντσών (60mm), ενώ θεωρητικά θα απαιτούνταν τηλεσκόπιο 8~10 ιντσών!

Γιατί συμβαίνει αυτό το παράδοξο με τα μικρά τηλεσκόπια; Ας σκεφτούμε όλα τα (άπειρα και συνεχόμενα) φωτεινά σημεία στις «όχθες» του Cassini. Λόγω της περίθλασης αυτά σκορπούν σε δίσκους που αλληλεπικαλύπτονται και στην περιοχή των «οχθών» και επάνω στο μαύρο κενό του χωρίσματος (λιγότερο όμως γιατί λείπουν τα φωτεινά σημεία του κενού). Επιπλέον, ο δίσκος στον οποίο σκορπά ένα φωτεινό σημείο είναι φωτεινότερος στο κέντρο και σκοτεινότερος προς την περιφέρειά του. Το αποτέλεσμα είναι να χαθεί η καθαρά μαύρη περιοχή, όμως θα αφήσει στη θέση της μια περιοχή απλά λιγότερο φωτεινή από τις «όχθες». Επειδή αυτό το φαινόμενο της διαβάθμισης του κοντράστ συμβαίνει κατά μήκος μιας γραμμής (της καμπύλης του χωρίσματος) γίνεται εύκολα αντιληπτό στο μάτι. (Και κυρίως επειδή ο εγκέφαλός μας επεξεργάζεται πολύ αποτελεσματικότερα τα ερεθίσματα που φτιάχνουν γραμμές από ότι τα σημεία.) Αν το Cassini ήταν μια σκοτεινή οπή φαινόμενης διαμέτρου 0,5arcsec κι όχι γραμμή φαινόμενου πλάτους 0,5arcsec, δεν θα φαινόταν καθόλου.

Ανάλογο φαινόμενο συμβαίνει με γραμμικά χαρακτηριστικά στη Σελήνη. Έτσι, η χαράδρα πλάτους 700m που βρίσκεται μέσα στην κοιλάδα Vallis Alpes μπορεί να φανεί με ένα τηλεσκόπιο 10 ιντσών (σε άριστες συνθήκες) παρότι το φαινόμενο πλάτος της είναι 0,38arcsec (για τη Σελήνη σε απόσταση 380.000 km). Αντίθετα, ένας σκοτεινός κρατήρας 700m δεν θα φανεί με το ίδιο τηλεσκόπιο (θα φανεί όμως σαν σημείο αν τα χείλη του φωτιστούν έντονα από πλάγιο φως.) Γενικά, στη Σελήνη και στους πλανήτες θα πρέπει να έχουμε χαρακτηριστικά με έντονο κοντράστ (και άριστο seeing) για να εκμεταλλευτούμε τη διακριτική ικανότητα του τηλεσκοπίου.

 

Ελπίζω αυτές οι πληροφορίες να σε βοηθήσουν και για όποια άλλη απορία εδώ είμαστε...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως, αν το διαβάσει κανείς ολόκληρο... :-k

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποιος έχει το ενδιαφέρον να ασχοληθεί με αυτό το ερώτημα θα έχει σίγουρα και την υπομονή να διαβάσει ένα μεγαλούτσικο μήνυμα!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ελπίζω :?

 

Περισσότερα για το χώρισμα Cassini:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=767&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=2019

Το χώρισμα είναι πιό προσιτό στα πολύ μικρά τηλεσκόπια όταν ό Κρόνος είναι κοντά στη Γη.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ομολογουμένως είμαι λίγο μπερδεμένη γιατί όσες πράξεις και να κάνω βάση τού τύπου που δίνει ο κ. Σοφολόγης

δε μου βγαίνει το 0,65 για το 8 ιντσο, αλλά 0,58 περίπου. :(

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο λάθος στη διαίρεση ή εμένα μου διαφεύγει κάτι; :?

 

Στην αστρονομική εγκυκλοπαίδεια υπάρχει ο παρακάτω τύπος :

ω = 206265 Χ 1.22 Χ λ/D . Αυτός πότε χρησιμοποιείται;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πάρα πολύ Στέφανε. Πάρα πολύ καλό! Κάπως έτσι τα σκεφτόμουν κι εγώ με το απλό μυαλουδάκι μου.

 

Δηλαδή για να καταφέρουμε να διακρίνουμε κάποια λεπτομέρεια θα πρέπει να την μεγενθύνουμε τόσο ώστε να ξεπεράσει τη διακριτική ικανότητα του γυμνού οφθαλμού; :-k Σε συνδυασμό φυσικά με τη διακριτική ικανότητα του τηλεσκοπίου.

 

Όσο για το χώρισμα cassini, εννοείται πως παίζει ρόλο και η γωνία των δαχτυλίων... Φέτος θα είναι ορατό λέτε;

 

ΥΓ: Και όντως, 4,56/8=0,57

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν πολυ διαφωτιστικη η απαντηση! =D>

Ειχα και εγω καποιες αποριες-ερωτηματα σε σχεση με το οριο Dawes που απαντηθηκαν πληρως!

 

ΥΓ. Και διαβαζεται πολυ ανετα! :)

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μονη ισως μικρη απορια που εχω ακομη ειναι ο ακριβης τροπος υπολογισμου της διακριτικης ικανοτητας του γυμνου οφθαλμου.

Θα ηταν αρκετα χρησιμο αν εξηγησετε λιγο ακομη πως εσεις το υπολογισατε.

Σκεφτομαι να προσπαθησω να σπασω καποιο στενο διπλο συστημα για να το υπολογισω αλλα υπαρχουν καποιοι περιοριστικοι παραγοντες οπως το seeing και ισως ακομη και η εξοικιωση και ικανοτητα του καθε παρατηρητη γιαυτο και μπερδευομαι λιγο.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Στέφανε =D> =D> =D>

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Λόγω της περίθλασης του φωτός δεν θα παρουσιαστούν στο εστιακό επίπεδο του τηλεσκοπίου με αυτές τις διαστάσεις αλλά σαν φωτεινοί δίσκοι (δίσκοι Airy) με διάμετρο 0,65arcsec (0.65) για ένα τηλεσκόπιο 8 ιντσών. Κανένα αστρικό είδωλο δεν μπορεί να φανεί πιο μικρό από αυτό το όριο, όσο μικρό κι αν είναι στην πραγματικότητα...

 

Μια και έγιναν διευκρινιστικές ερωτήσεις, ας εμβαθύνουμε λίγο :-)

Σύμφωνα με τη θεωρία η ακτίνα του φωτεινού δίσκου του Airy είναι: α=1.22*λ/D (σε rad).

Αν θεωρήσουμε ένα μέσο μήκος κύματος [πχ. το πράσινο, λ=5.6*10e5 cm] και μετατρέψουμε σε δευτερόλεπτα του τόξου, τότε: α=14/D, όπου:

α: Η ακτίνα του φωτεινού δίσκου σε δευτερόλεπτα του τόξου

D: Η διάμετρος του κυρίως φακού ή κατόπτρου.

 

’ρα η γωνιακή διάμετρος του δίσκου του Airy για ένα τηλεσκόπιο 8 ιντσών = 8*2.54 = 20.32cm, είναι 2*α=2*14/20.32=1.33 δευτερόλεπτα του τόξου

 

Από τα παραπάνω μπορούμε να δούμε ότι η διάμετρος του δίσκου για ένα τηλεσκόπιο συγκεκριμένης διαμέτρου εξαρτάται από το μήκος κύματος του φωτός. Πχ στο κόκκινο έχει μεγαλύτερη διάμετρο από ότι στο ιώδες.

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Μάνο,

Θα προσπαθήσω να λύσω τις απορίες σου, αν και η εξηγήσεις θα απαιτούσαν σχήματα και εκτενή παρουσίαση.[...]

 

Ουάου, ποιοτικότατο ποστ, keep up the good work =D> =D> =D>

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε πολύ Στέφανε! Μία πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση που δείχνει πόσο εμβαθύνεις σε τέτοια τεχνικά θέματα! Εύγε =D> =D>

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι που όσα έγραψα πιό πάνω ξεκαθάρισαν κάποια ζητήματα και ζητώ συγνώμη για το λάθος με τη διακριτική ικανότητα του 8ιντσου. Πράγματι η σωστή τιμή για το όριο Dawes στις 8 ίντσες δεν είναι τα 0,65arcsec αλλά τα 0,57 arcsec. Ωστόσο τα 0,65arcsec είναι η ακτίνα του δίσκου του Airy για το 8ιντσο όπως υπολογίζεται με το κριτήριο του Rayleigh. Εξάλλου το post του φίλου Γιάννη Μπελιά υποδεικνύει άλλο ένα λάθος μου πιό πάνω, όπου γράφω ότι το όριο Dawes δίνει τη διάμετρο των φωτεινών δίσκων των αστεριών ενώ στην πραγματικότητα αντιστοιχεί κατά καλή προσέγγιση στην στην ακτίνα τους, όπως φαίνεται και στο παράδειγμα με την αλληλεπικάλυψη κατά μία ακτίνα.

 

Κατερίνα, η απορία σου έχει μάλλον ήδη λυθεί από το post του Γιάννη. Ο τύπος που αναφέρεις δίνει τη διακριτική ικανότητα του τηλεσκοπίου σαν εκτίμηση της ακτίνας του δίσκου του Airy, λαμβάνοντας υπόψη και το μήκος κύματος λ του φωτός.

 

Μάνο, είναι όπως το διατυπώνεις: για να καταφέρουμε να διακρίνουμε κάποια πολύ μικρή λεπτομέρεια θα πρέπει να την μεγενθύνουμε τόσο ώστε το φαινόμενο μέγεθός της μέσα στον προσοφθάλμιο φακό να ξεπεράσει τη διακριτική ικανότητα του γυμνού οφθαλμού.

 

Δημήτρη, τη διακριτική ικανότητα για τα δικά μου μάτια τη μέτρησα με τον αμεσότερο δυνατό τρόπο: Εκτύπωσα μια σειρά από πυκνές εναλασσόμενες άσπρες-μαύρες γραμμές, (όπως οι στόχοι για τη μέτρηση της οπτικής ποιότητας των φωτογραφικών φακών), τοποθέτησα το χαρτί σε σημείο που να φωτίζεται πολύ καλά, και άρχισα να απομακρύνομαι απ΄αυτό. Όταν πιά άρχισα σχεδόν να μη βλέπω άσπρες-μαύρες γραμμές αλλά μια ενιαία γκρίζα επιφάνεια, μέτρησα την απόσταση των ματιών μου από το στόχο. Η διαίρεση της απόστασης μαύρης γραμμής από τη γειτονική μαύρη (ή άσπρης από άσπρη) δια την απόσταση μου από το χαρτί, δίνει την εφαπτομένη της γωνίας που ψάχνουμε. Με ένα επιστημονικό κομπιουτεράκι βρίσκουμε τη γωνία από την εφαπτομένη της.

Επίσης βρίσκει κανείς εύκολα τέτοιους στόχους με γραμμές στο internet ή μπορεί να φτιάξει απλά στο word με ...κεφαλαία γιώτα (bold) που όμως θα απέχουν μεταξύ τους όσο είναι και το πάχος τους (ψάξτε λίγο τις γραμματοσειρές). Η μέτρηση πρέπει να γίνεται φορώντας τα τυχόν γυαλιά οράσεως γιατί στην ουσία ψάχνουμε τη διακριτική ικανότητα του αμφιβληστροειδούς.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρα πολύ ενδιαφέρον. Με μια πολύ πολύ πρόχειρη μέτρηση έβγαλα τη δική μου διακριτική ικανότητα στα 75" περίπου. Δεν εκτύπωσα βέβαια τις γραμμές, τις έβλεπα από την οθόνη του υπολογιστή, δεν ξέρω αν έχει σημασία. :-k

 

ΥΓ: Έκανα εγχείριση laser μυωπίας πριν από 4 μήνες. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...

Δημήτρη, τη διακριτική ικανότητα για τα δικά μου μάτια τη μέτρησα με τον αμεσότερο δυνατό τρόπο: Εκτύπωσα μια σειρά από πυκνές εναλασσόμενες άσπρες-μαύρες γραμμές...

 

Στέφανε μπράβο, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ :)

Θεωρητικά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο τύπο, όπου τώρα το μάτι θεωρείται σαν ένα μικρό τηλεσκόπιο. Αυτό που κάνει τη διαφορά είναι ότι έχει μεταβαλλόμενη διάμετρο, λόγο της διαστολής-συστολής της ίριδας.

Έτσι, αν θεωρήσουμε διάμετρο ίριδας 7mm έχουμε α=20'' και για 2mm α=70''. Πολύ κοντά στα πειραματικά σου αποτελέσματα, αφού σε συνθήκες φωτισμού ημέρας η ίριδα πρέπει να είναι γύρω στα 3-4mm.

Από την άλλη υπάρχει και το εξής πείραμα. Με φόντο τον ουρανό κοιτάξτε ένα σύρμα της ΔΕΗ, και υπολογίστε πάλι τη διακριτική ικανότητα του ματιού όπως έκανε ο Στέφανος. Κάποιοι με αυτόν τον τρόπο έχουν φτάσει ακόμα και στο 1''!! Σας θυμίζει αυτό ίσως κάτι; (Χώρισμα Cassini)

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά είναι πολύ ωραία όλα αυτά που λέτε.

Πρακτικά όμως, που με βοηθάνε όλα αυτά σε σχέση με τη διακριτική ικανότητα;

 

Και εξηγούμαι :

Υπολογίζοντας με τους 2 τύπους για 8 ιντσο, το r είναι 0,57 περίπου και το ω είναι 0,7 περίπου. Οι τύποι δείχνουν να μην είναι και τόσο ακριβείς σε σχέση με το ζητούμενο.

Όπως κατάλαβα δηλαδή -και διορθώστε με αν κάνω λάθος-, η διακριτική ικανότητα είναι υποκειμενική, ο τύπος που βασίζεται στα πειράματα του Rayleigh κι αυτός υποκειμενικός.

 

Αφού όλα αυτά είναι υποκειμενικά γιατί απλά δεν περιμένω μια βραδιά με πολύ καλό seeing μιας κι απ΄ό,τι κατάλαβα αυτός είναι ο βασικότερος παράγοντας;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα, όσο και αν αναλύσεις τα data και λερώσεις τα χέρια σου με τύπους, όταν βγεις έξω στον Αθηναϊκό ουρανό, άλλα πράγματα έχουν μεγαλύτερη σημασία φοβάμαι... 8-[
[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Με μια προχειρη και γρηγορη εκτιμηση ειμαι καπου στο 80" αλλα θα το ψαξω περισσοτερο.

Πολυ εξυπνος και απλος τροπος για να υπολογισουμε την διακριτικη ικανοτητα των ματιων μας!=D>

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης