Jump to content

Εκρηξη κομήτη 17P/Holmes!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι βίαιο συνέβη εκεί πέρα. Εχτές ο κομήτης από τον ερευνητή φαινόταν σαν κουκίδα και από το προσοφθάλμιο σαν μια φωτεινή μπάλα. Σήμερα από τον ερευνητή φαίνεται σαν μια φωτεινή μπάλα και από το προσοφθάλμιο σαν κάτι αλλόκοτο. Σαν να βλέπουμε έναν κώνο από πάνω! :-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μόλις πρωτοπαρατήρησα τον κομήτη! Πραγματικά εκπληκτικός και διαφορετικός απο οτιδήποτε εχουμε ξαναδεί. Εντυπωσιακή και η κιτρινωπή απόχρωσή του. Η θέα στο προσοφθάλμιο ήταν πολύ όμορφη, αν και μέσα από ημιδιάφανα σύννεφα.

 

ΥΓ: Δεν περίμενα καλύτερο τρόπο για να εγκαινιάσω το καινούριο William Optics 80mm Megrez Fluorite Doublet μου :)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ εγώ μόλις τον είδα.Μόνο για κομήτης δεν μοιάζει.Τον πυρήνα του τον εντόπισα στο κέντρο κ κάτι σαν μικρός κώνος έφευγε απ αυτόν.Φοβερό θέαμα

 

ΥΓ: Δεν περίμενα καλύτερο τρόπο για να εγκαινιάσω το καινούριο William Optics 80mm Megrez Fluorite Doublet μου :)

 

Καινούριο παιχνίδι?Καλορίζικο.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, τον είδα κι εγώ σήμερα το πρωί. Δεν θυμάμαι άλλη φορά να έχω δει κομήτη υπό αυτές τις συνθήκες, δηλαδή από την Αθήνα, με πανσέληνο και ελαφρούς θυσάνους, και κυρίως… με γυμνό μάτι!

 

Μόλις βρήκα τον Περσέα στον ουρανό, δεν ήταν καθόλου δύσκολο να εντοπίσω τον κομήτη, αφού κυριαρχούσε σε λαμπρότητα μαζί με τους α και β του αστερισμού!

 

Με κιάλια 8x21 φαινόταν σαν μια μικρή μπάλα, ένα λαμπρό σφαιρωτό σμήνος που δεν αναλύεται περισσότερο.

 

Με το τηλεσκόπιο (dob 10”) η παρατήρηση έγινε απόλαυση. Μια μεγάλη αχνή σφαίρα, σαν να επρόκειτο για στρογγυλό πλανητικό νεφέλωμα, και ακριβώς στο κέντρο της, ο λαμπρός σημειακός πυρήνας του κομήτη, όπως συμβαίνει με τους κεντρικούς αστέρες των πλανητικών όταν διακρίνονται, και με την γύρω από αυτόν φωτεινή περιοχή, πράγματι, μετατοπισμένη ελαφρώς εκτός κέντρου, σαν σε σχήμα κώνου, χωρίς να μπορώ όμως να την χαρακτηρίσω απαραίτητα κωνοειδή. Ανέβηκα παρατηρώντας τον μέχρι τις 156x, αλλά τις καλύτερες και πιο ευχάριστες εικόνες τις πήρα από 60x έως 80x.

 

Το φινάλε της παρατήρησης ήρθε στις 5:32, όταν πέρασε από τον κομήτη σχεδόν ξυστά ένας δορυφόρος!

 

Εντυπωσιασμένος =D> =D> =D>

 

PapGeo

---------

Y.Γ.: Ανδρέα καλορίζικο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως φαίνεται απο το προσοφθάλμιο http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=4904

Ακριβώς έτσι τον είδα και εγώ χθες που πήγα στο βουνό με το 10''!! Βέβαια στην φωτο φαίνεται λίγο πιο θολός απ'ότι στην πραγματικότητα.Πολύ περίεργος κομήτης!

Κυριάκος Καβακλιώτης

 

41 . 05΄. 55΄΄ Ν

23 . 33΄. 25΄΄ Ε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σας πω ρε παιδια,μεχρι ποτε θα ειναι ορατος ο κομητης??Γιατι αυτη η συννεφια μας εχει σπασει τα νευρα :evil: :evil:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως φαίνεται απο το προσοφθάλμιο http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=4904

Ακριβώς έτσι τον είδα και εγώ χθες που πήγα στο βουνό με το 10''!! Βέβαια στην φωτο φαίνεται λίγο πιο θολός απ'ότι στην πραγματικότητα.Πολύ περίεργος κομήτης!

 

Τι πήγες να κάνεις στο βουνό με πανσέληνο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Toν είδα και εγω για λίγο με κυάλια 7x50..(τώρα το Σαββατο-Κυρίακο θα υπάρξει περισσότερος χρόνος)

Τον ξεχωρίζεις αμέσως....όντως πολύ εύκολος στόχος...

αλλά μας τα καταστρέφει η σελήνη....

Χθες... που ήμουνα σε μία ερημική παραλία.. είχε τόσο πολύ φως που έβλεπες γύρω σου τα πάντα...

 

'Ελπις

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι πήγες να κάνεις στο βουνό με πανσέληνο;

 

Έλα ντε... ούτε που το σκέφτηκα ότι η φωτορύπανση από την Σελήνη είναι περισσότερη από αυτήν της πόλης!! Πάλι καλά που δεν πήγα πολύ μακριά!

Κυριάκος Καβακλιώτης

 

41 . 05΄. 55΄΄ Ν

23 . 33΄. 25΄΄ Ε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο εμποδιο και να ειναι η Σεληνη, το κυριο προβλημα (τουλαχιστον για μενα) ειναι η νεφωση. Εχω στησει τις τελευταιες τρεις βραδιες αλλα δεν εχω τιποτα να προσφερω για την παρεα επειδη ουτε καν καταφερα να παρω εστω και μια ληψη.

 

Το καλο ειναι οτι ολες οι ενδειξεις δειχνουν ακομα δυο με τρεις εβδομαδες δραστηριοτητας και οποτε ειναι δεδομενο (?) οτι θα τον πετυχουμε και μαλιστα με σκοταδι.

 

Απλα λιγη υπομονη!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σαν edit:

Χρησιμοποιώντας σήμερα το "τηλεσκόπιο" (τηλεφακός με προσοφθάλμιο) με πολλές μεγενθύνσεις...

διέκρινα και εγώ καθαρότατα την μεγάλη θολούρα που υπάρχει γύρω γύρω από τον πυρήνα του κομήτη. \:D/

 

Θα τον δω και με τα 12x80 και 15x70 να δω πώς θα φαίνεται...

 

'Ελπις

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Το καλο ειναι οτι ολες οι ενδειξεις δειχνουν ακομα δυο με τρεις εβδομαδες δραστηριοτητας και οποτε ειναι δεδομενο (?) οτι θα τον πετυχουμε και μαλιστα με σκοταδι.

 

Απλα λιγη υπομονη!

 

Τα λογια αυτα ηχουν ως βαλσαμο στα αυτια ενος ατυχου-μεχρι τωρα τουλαχιστον-αστροπαρατηρητη =D> [-o< [-o<

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν εγω το πρόλαβα λίγο πριν συννεφιάσει όλος ο ουρανός, τον παρατήρησα και τον φωτογράφησα απο Θεσσαλονίκη με αρκετή φωτορύπανση και απο τη πόλη και απο τη σελήνη..

 

Είναι πολύ εύκολος στόχος και στο τηλεσκόπιο ξεχωρίζει άνετα ο πυρήνας του....βέβαια ήθελα και λίγη ουρά... :-#

 

η φωτο είναι με το Sk-80 ED, ΕQ3-2,Canon EOS 400D, με έκθεση 10 sec και iso 200.

holmes2.thumb.jpg.0d33db7e9e2707bfa2640461ad7c8475.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε, μόλις τώρα ...τερμάτισα τη σημερινή <Θέαση> του κομήτη,Holmes/17P,ξέρεις εσύ από πρώτο χέρι,με το ΒΤ80Μ-Α,και σου κόβεται η ανάσα βλέποντας ένα....<Σμήνος> με λαμπρό συμπαγή πυρήνα και που με γυμνό μάτι, σαν ένα αστέρι...!!!!!

Ενα τεράστιο...<Μ13>...!!!!! \:D/ :-({|=

 

Παρατήρηση με το ΒΤ80Μ-Α Vixen και με προσοφθάλμια, (2), SWAN 20mm W.O

Eπίσης και με κιάλια 10Χ50 φαίνεται...μούρλια.... :cheesy:

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΤΑΤΟ!!! ακομα και με απλα κυαλια. Τρεχτε ναι προλαβετε γιατι ενω το meteo εδινε συννεφια στην Αθηνα αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει ουτε συννεφακι. Το εντυπωσιακο και παραδοξο ειναι οτι η ατμοσφαιρα ειναι πολυ καθαρη γιατι παρολη τη φωτορυπανση της σεληνης φαινονται ακομα και οι πλειαδες!!!!! ακριβως διπλα της. Παντος ακομα και με κυαλια φαινεται ο πυρηνας του κομητη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλέμαχε, μόλις τώρα ...τερμάτισα τη σημερινή <Θέαση> του κομήτη, ...

Eπίσης και με κιάλια 10Χ50 φαίνεται...μούρλια.... :cheesy:

Πράγματι, ο ουρανός της Αθήνας απόψε είναι ανοικτός, εύχομαι και ο αντίστοιχος των υπολοίπων φίλων σε άλλα μέρη της Ελλάδας. Είδα τον κομήτη πριν από λίγο με κιάλια 10x50 και φαίνεται μια χαρά, με τον Περσέα στα Β/Α. Όσοι δεν μπόρεσαν να τον δουν έως τώρα, καλή παρατήρηση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος και με κιάλια, εκπληκτικός και μέσα από τον προσοφθάλμιο.

Αλλά αυτό που πραγματικά μου κάνει εντύπωση βρε παιδιά είναι πως φαίνεται με γυμνό μάτι μέσα από το κέντρο της Αθήνας και με μια υπέρλαμπρη σελήνη!

Πριν λίγες ώρες τον χαζεύαμε (giorgosgr, alepohori κι εγώ), έξω από το σταθμό του μετρό στο Μοναστηράκι, που είναι μέσα στην καραενοχλητική... φωτούμπα!

Συνειδητοποιείτε πόσο σπάνιο είναι αυτό ή μόνο εγώ νιώθω τόσο τυχερή; :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες από του φίλου το Webpage εδώ:

http://cometography.com/pcomets/017p.html

 

Μερικές φωτογραφίες του κομήτη από διαφορες χώρες:

http://www.spaceweather.com/comets/gallery_holmes.html

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι,ναι τον ειδα,τον ειδα!!!!!!! =D> =D> :cheesy: :cheesy:

Ο καιρος μου εκανε για λιγο τη χαρη.Ο λαμπρος του πυρηνας ηταν πανεμορφος!!Φαινοταν με γυμνο ματι ακομα και μεσα απο τα συννεφα.Χρησιμοποιησα τα bresser 10x50.Επεται και τηλεσκοπιο :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις είδα και εγώ τον κομήτη. Είναι εντυπωσιακός, με γυμνό οφθαλμό δίνει την αίσθηση ενός άστρου ενώ με κιάλια 8χ40 είναι ξεκάθαρη η νεφελώδης δομή του. Μου κάνει εντύπωση το πόσο λαμπρός είναι, δεδομένης της απόστασής του από τον Ήλιο.

 

Έπεται και παρατήρηση με τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης