Jump to content

Εκρηξη κομήτη 17P/Holmes!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος δεν είδε τον κομήτη ακόμη, να βιαστεί, γιατί, πέραν των όσων παράθεσε η Κατερίνα, ο κομήτης θα καθίσταται διαρκώς αμυδρότερος και για έναν άλλο λόγο, που δεν θυμάμαι να ειπώθηκε έως σήμερα: Ο κομήτης απομακρύνεται από εμάς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τον είδα και εγώ εχθές το βράδυ.Καμία σχέση με αυτό που είχα δει στις 26 του Οκτώβρη! Η φαινόμενη διάμετρος του είναι η 6πλάσια απο την άρχικη, αλλά ο ίδιος ο κομμήτης είναι κατά πολύ πιο αμυδρός.Έχει χάσει και αυτό το κιτρινωπό χρώμα που είχε.Καλά μας ήρθε πάντως! :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απόψε μετά από αρκετές συννεφιασμένες νύχτες ο ουρανός επιτέλους ήταν καθαρός.

Έτσι το παρατηρησιακό ενδιαφέρον στράφηκε στον κομήτη. Παρόλο που οι συνθήκες ήταν μάλλον από τις καλύτερες δυνατές για τα δεδομένα της Λάρισας, ο κομήτης δεν φαινόταν όπως τις προηγούμενες παρατηρήσεις, κατά τις πρώτες νύχτες της εμφάνισής του. Σαφώς με μεγαλύτερη διάμετρο, αλλά και σαφώς πιο αμυδρός. Καμία εσωτερική δομή δεν ξεχώριζε και το μόνο που φαινόταν ήταν μια μεγάλη ομιχλώδης σφαίρα. Αυτό όμως που είναι χαρακτηριστικό είναι η μετακίνησή του. Τώρα πια σχηματίζει ορθογώνιο τρίγωνο με τους α και δ Περσέα με αυτόν να κατέχει τη θέση της ορθής γωνίας.

Καλό βράδυ σε όλους

Γιώργος

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από 3 παρατηρήσεις με τα κιάλια όταν είχε καλό καιρό σήμερα ήρθε επιτέλους και η ώρα του τηλεσκοπίου!!! \:D/ Ο καιρός πολύ καλός και καθαρός στην Πάτρα αν και είχε αρκετό κρύο και μαζευτήκαμε στο Πανεπιστήμιο στην έδρα του Ωρίωνα για να παρατηρήσουμε τον κομήτη..12-15 μέλη και φίλοι του συλλόγου ήρθαν..τα όργανα παρατήρησης: κιάλια, ένα etx-70, ένα questar 3.5" και το dob celestron 10" (χεχεχε! Να σαι καλά βρε Νίκο!)! Τα είδαμε όλα! πραγματικά φοβερός ο κομήτης και η διάμετρος του, κρίμα που δεν τον είδα όταν ήταν πιο λεπτομερής ο πυρήνας του, αν και με μεγάλη μεγέθυνση κάτι διακρινόταν. Εγώ προσωπικά χαιρόμουν σαν μικρό παιδί..φοβερή ήταν αυτή η χρόνια από κομήτες! Είδαμε και μερικά ακόμα deep sky (πρώτη καλή ματιά στο M42 για τον φετινό χειμώνα) για να ικανοποιηθεί η περιέργεια κάποιων εκ των παρευρισκομένων φίλων..Ελπίζω να ξαναδούμε τον Holmes και άλλες μέρες αν μας κάνει το χατήρι ο καιρός.. :cheesy:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ τον παρατήρησα ξανά απόψε με το 10ιντσο dob μου. Καμία σχέση με τις προηγούμενες ημέρες. Μπορεί να αυξάνει σε έκταση, αλλά το ασαφές πια της εικόνας που εμφανίζει δεν φθάνει για να συγκριθεί με το καλοσχηματισμένο και πρωτότυπο σχήμα των πρώτων ημερών. Γι’αυτό και θεωρώ ως καλύτερη από τις μέχρι τώρα παρατηρήσεις μου μέσα από την Αθήνα την πρώτη της 26-10-2007, τις εντυπώσεις της οποίας έχω διατυπώσει στην 2η σελίδα αυτού του thread. Εύχομαι σύντομα να μου δοθεί η ευκαιρία να παρατηρήσω τον κομήτη και από σκοτεινό ουρανό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αποψινή ξαστεριά μου επέτρεψε να δω τον κομήτη, ο πυρήνας φαίνεται πολύ αμυδρά πλέον, ενώ έχει διασταλεί, όπως είναι αναμενόμενο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απόψε κατάφερα να τον δω κι εγώ για πρώτη φορά με τηλεσκόπιο. Με εντυπωσίασε η σαφήνεια των ορίων της κόμης (από τι μιά πλευρά τουλάχιστον) και μου θύμησε μια μέδουσα σε σκοτεινά νερά. Με το διοπτρικό των 81mm ο πυρήνας φαινόταν με πολύ δυσκολία στις 156Χ, αλλά με το 10ιντσο η λεπτομέρεια ήταν εξαιρετική σε όλες τις μεγεθύνσεις, και φαίνονταν και κάποια αστέρια πίσω από την αραιή κόμη του κομήτη. Καθόλου αντίληψη χρώματος, αλλά συνολικά πολύ εντυπωσιακό σώμα!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από 3 παρατηρήσεις με τα κιάλια όταν είχε καλό καιρό σήμερα ήρθε επιτέλους και η ώρα του τηλεσκοπίου!!!

 

Παναγιώτη από μέρες σου έλεγα να το δεις με τηλεσκόπιο! Δυστυχώς άργησες με την έννοια ότι ήταν πολύ ενδιαφέρον να παρακολουθήσεις όλη του την εξέλιξη όλες αυτές τις ημέρες (και να δεις και λίγο χρωματάκι). Χτες που τον παρατήρησα τον είδα αισθητά αμυδρότερο ακόμα και σε σχέση με δύο ημέρες πριν. Η αίσθηση του χρώματος έχει εξαφανιστεί εδώ και κάμποσες ημέρες όμως παραμένει όμορφος και νομίζω ότι έχει ενισχυθεί η νεφελώδης όψη του διά γυμνού οφθαλμού, ξεχωρίζει πιο πολύ από τις προηγούμενες ημέρες, πιθανώς λόγω της μεγαλύτερης διαμέτρου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδή έχασα επεισόδια με τον κομήτη τώρα τι λαμπρότητα έχει?

ψηνομαι και γω να τον δς με τηλε αυτές τις μέρες...

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Put on your 3D glasses and take a look at Comet Holmes here:

 

http://spaceweather.com/comets/holmes/09nov07/vantuyne1.jpg?PHPSESSID=g024cg1hnuh67mrtscnt7alcl2

 

Enjoy!!

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις γύρισα από μίνι εξόρμηση-παρατήρηση σε πολύ σκοτεινό ουρανό στο χωρίο μου (25 λεπτά δρόμος)..

...παρέα ...τα Celestron 15x70.

 

...μιλάμε ο κομήτης ήταν Super-Θέαμα!

...έμοιαζε σαν βαμβακό-μπαλα ή χιονό-μπαλα!! :cheesy:

 

 

*********......και σε ένα θέμα που αννοίχτηκε για αγορά ή όχι των Celestron 15x70...

..να πω μόνο ότι σήμερα παρατηρούσα με αυτά στο χέρι 4 γαλαξίες..

Τους δύο κοντινούς Μ31 (γαλαξίας της Ανδρομέδας) και Μ33 και το ζεύγος γαλαξιών Μ81 και Μ82 στην Μ. 'Αρκτο.

Είναι πολύ ελαφριά για τους αντικειμενικούς φακούς που έχουν.

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις το διάβασα!! :)

 

Απ ό,τι φαίνεται πάντως είναι απλά μια πρόταση για το πώς συνέβη η έκρηξη. Ελπίζω σύντομα να έχουμε και άλλες απόψεις και να καταλάβουμε για ποιο λόγο βλέπουμε αυτή την μοναδική εικόνα! :mrgreen:

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες το βράδυ είχα επιτέλους την ευκαιρία να δω κι εγώ τον κομήτη από σκοτεινό ουρανό. Ομολογουμένως, η εμπειρία ήταν καλύτερη από την αναμενόμενη. Ο κομήτης, από σκοτεινό ουρανό, εξακολουθεί να είναι έντονα ευδιάκριτος πάνω στο ουράνιο στερέωμα, παρά την συνεχιζόμενη πτώση της επιφανειακής λαμπρότητάς του. Ήταν απολαυστικός στις χαμηλές μεγεθύνσεις, τόσο με κιάλια (10x, 15x), όσο και με τηλεσκόπιο (39x), σαν μια μεγάλη χιονόμπαλα πάνω σε σκοτεινό φόντο. Η απόλαυση συνεχίστηκε και σε μεγαλύτερες μεγεθύνσεις (78x, 100x, 156x), όπου, παρά τις περί του αντιθέτου πεποιθήσεις μου, ήταν ορατός ο πυρήνας του κομήτη, ενώ το περίγραμμα του κομήτη ήταν εντυπωσιακό, με το βόρειο τμήμα του να φαίνεται ως μια καλοσχηματισμένη καμπύλη και το νότιο να τελειώνει ασαφώς. Όμορφη αίσθηση, αυτό που κατέθεσε ήδη ο Λεωνίδας Παπασωτηρίου σε άλλο thread ( http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=69711&highlight=#69711 ), να παρατηρείς την κατεύθυνση που παίρνει ο κομήτης μέσα στο βράδυ σε σχέση με τα άστρα πεδίου, τα οποία άλλα βρίσκονταν μέσα του και άλλα γύρω από αυτόν, προκαλώντας το καθένα διαφορετικά ερεθίσματα κι εντυπώσεις στο μάτι και το μυαλό του παρατηρητή. Για να δώσω ένα παράδειγμα, θυμάμαι ένα άστρο πάνω ακριβώς στην καλοσχηματισμένη οριογραμμή του κομήτη, όπου αρχικά φαινόταν μόνο με averted vision, ενώ όταν κοιτούσες κατευθείαν πάνω του εξαφανιζόταν! Στην πορεία της βραδιάς βέβαια, λόγω της μετακίνησης του κομήτη, τελικά αποκαλύφθηκε πλήρως.

 

Πανέμορφη εμπειρία! =D> =D> =D>

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρά τη φανερή πτώση της επιφανειακής λαμπρότητας νομίζω ότι η συνολική λαμπρότητα του κομήτη έχει αυξηθεί τις τελευταίες ημέρες.

Οι εκτιμήσεις συνολικής λαμπρότητας πάντως δε δείχνουν αύξηση, αλλά κυμαίνονται μεταξύ +2.5 και +3.0 .

http://www.cfa.harvard.edu/icq/CometMags.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα επιτέλους κατάφερα να τον δω και εγώ με κιάλια 10x50 Vixen Ultima. Είχα πάρει μαζί μου και το ETX-90 αλλά δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου δε μπόρεσα να το στήσω.

 

Θέλω απλά να πω και εγώ τι εμπειρία ήταν η παρακολούθησή του.

 

Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να καταφέρω να βρω χρόνο για να στήσω τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω οπως ο Ελπις(γεια σου)σημερα βγηκα με τα 15Χ70 και το "μικρο"

ED 80 πανω στη βαση του τηλεσκοπιου του Lidl.

Συμφωνω με τον Ηλια οτι μαλλον μερα με τη μερα η γινεται ολο και πιο ευδιακριτος.

Φανταζομαι πως θα φαινεται σε σκοτεινο ουρανο.

:shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κομήτης έφθασε σε διαστάσεις το μέγεθος του Ήλιου μας.

:shock:

http://www.ifa.hawaii.edu/faculty/jewitt/holmes.html

 

Παιδια τον εχει παρατηρηση κανεις αυτες τις ημερες; Να μας κανει καμια περιγραφη :D Γιατι λογο καιρου εχω να τον δω καμια εβδομαδα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Κυριακή που τον παρατήρησα απο πολύ σκοτεινό ουρανό, φαινόταν πεντακάθαρα με γυμνό ματι.Στο προσοφθάλμιο ήταν κάτι το εκπληκτικό!!Εχει μεγαλώσει πάρα πολύ σε διάμετρο και έχει χάσει λίγη απο τη λαμπρότητα του,ο πυρήνας του επίσης, πλέον φαίνεται ως ένα πολύ μικρό άσπρο κυκλάκι καμία σχέση με τον πυρήνα που βλέπαμε την προηγούμενη βδομάδα..Επίσης, ξεχωρίζει πεντακάθαρα πλέον μια υποψία ουράς, όχι ακριβώς ουρά,μπορείς να ξεχωρίσεις απο που έρχεται ο ηλιακός άνεμος γιατί το σχήμα του δεν είναι πλέον τόσο σφαιρικό...

Αξίζει πράγματι παρατήρηση ο ΗΟLMES!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω Τηλέμαχε για την περιγραφη σου.

Λοιπον χθες το βραδυ μου εκανε την χαρη και εβγαλε για λιγο καλο καιρο, δεν μπορεσα να βγαλω το τηλεσκοπιο αλλα δεν πειραζει πηρα τα κυαλια. Ο κομητης εχει χασει λιγο σε φωτηνοτητα αλλα εχει μεγαλωση αρκετα :shock: τωρα βρησκετε διπλα ακριβος στον Mirfak. και υπαρχει μια μικρη υποψια για ουρα :P

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι πρότινος όλοι γνωρίζαμε ότι ο ήλιος ήταν το μεγαλύτερο αντικείμενο στο ηλιακό σύστημα. Τώρα, ο κομήτης 17P/Holmes παίρνει επάξια την πρώτη θέση από τον ήλιο. Ο κομήτης 17P/Holmes εξερράγη στο μέγεθος και τη φωτεινότητα του ήλιου στις 24 Οκτωβρίου. Συνεχίζει να επεκτείνεται και είναι τώρα το μεγαλύτερο ενιαίο αντικείμενο στο ηλιακό σύστημα. Η διάμετρος της ατμοσφαιρικής του σκόνης μετρήθηκε σε 1.4 εκατομμύριο χιλιόμετρα στις 9 Νοεμβρίου του 2007 από τη Rachel Stevenson, ο Ιαν. Kleyna και Pedro Lacerda του πανεπιστημιακού ιδρύματος της Χαβάης για την αστρονομία. Από τότε μέχρι σήμερα ο κομήτης έλαβε πρωτοφανείς διαστάσεις μετά από την έκρηξη που έλαβε χώρα στις 24 Οκτωβρίου και έγινε 50% φωτεινότερος από τότε (οι αυξητικές τάσεις του συνεχίζονται). Αυτή η καταπληκτική αύξηση του κομήτη οφείλεται από τη σκόνη που εκτινάσσεται από έναν μικροσκοπικό στερεό πυρήνα φτιαγμένο από πάγο και βράχο,διαμέτρου μόλις μόνο 3.6 χλμ !!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κομήτης χθες το βράδυ βρισκόταν δίπλα από τον α του Περσέα (Mirfak), άστρο με mag. 1,8 και περίπου 5.000 φορές λαμπρότερο από τον Ήλιο μας. Απόψε πρόκειται να τον «καταπιεί». Όμορφο θέαμα, κυρίως από σκοτεινό ουρανό. Όσοι πιστοί, προσέλθετε!

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχετε καιρο????? :shock:

 

γιατι εμεις.... ](*,) ](*,)

Αυτή την στιγμή όχι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις με τα τερτίπια που έχει ο καιρός! Για να καταλάβεις, παρά τις βροχές, καταιγίδες κλπ, κατάφερα και τον είδα με άνεση τις τελευταίες δύο βραδιές από Αθήνα. Και βέβαια, το θέαμα δεν είναι μόνο για απόψε. Λογικά, ο Mirfak θα παραμείνει εντός της περιοχής του κομήτη τουλάχιστον για ένα ακόμη εικοσιτετράωρο. Αύριο οι καιρικές συνθήκες πανελλαδικά φαίνονται ευνοϊκότερες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης