Jump to content

Εκρηξη κομήτη 17P/Holmes!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατί δεν φαίνεται η ουρά του κομήτη. Επειδή κινείτε προς τη Γη.?

 

Μα η ουρά ενός κομήτη δεν είναι στην αντίθετη μεριά από την κατεύθυνση της κίνησής του αλλά πάντα αντίθετα από τον ήλιο!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ένας κομήτης αφήνει πίσω του δύο ουρές. Και οι δύο αναπτύσσονται με φορά αντίθετη προς τον ήλιο.

 

Η μία ουρά αποτελείται από στερεά σωματίδια, τμήματα στην ουσία του κομήτη που διαλύεται. Τα σωματίδια αυτά αντανακλούν το φως του ήλιου και έτσι γίνονται εμφανή σε εμάς ως η ουρά του κομήτη. Το καθένα από αυτά τα στερεά σωματίδια ακολουθεί την δική του τροχιά γι' αυτό η ουρά αυτή εμφανίζεται καμπυλωμένη.

 

Η δεύτερη αποτελείται από ιονισμένα μόρια τα οποία σπρώχνονται από τον ηλιακό άνεμο σχηματίζοντας μία ευθεία ουρά. Τα μόρια αυτά είναι αυτόφωτα μιας και λάμπουν λόγω του ιονισμού τους.

 

Στην περίπτωση λοιπόν του κομήτη 17P/Holmes μπορεί να συμβαίνουν κάτι από τα παρακάτω:

 

1) Τα παραπάνω φαινόμενα είναι μικρής έντασης

2) Δεν έχουν προλάβει να αναπτηχθούν πλήρως, οπότε περιμένουμε να γίνουν εμφανή τις επόμενες ημέρες.

3) Ο ήλιος, η γη και ο κομήτης βρίσκονται σε σύνοδο (οπότε και πάλι περιμένουμε).

 

 

Παρακαλώ σχολιάστε και διορθώστε.

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν υπαρξει καποια ουρα θα ειναι αρκετα μικρη αφου ο κομητης ειναι στην αντιθετη πλευρα απο τον Ηλιο και η γωνια μεταξυ Γης και Ηλιου για τον κομητη ειναι μονο 15 μοιρες.

Με ουρα η χωρις ομως, ο κομητης φαινεται ηδη σαν μικρος δισκος με γυμνο οφθαλμο προσφεροντας ακομη πιο εντυπωσιακο θεαμα!!! :)

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια τωρα ο κομητης που ακριβως βρισκεται?

 

Εννοω αυτην την στιγμη για να τον βρω με το τηλεσκοπιο μου?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δίπλα στον δ Περσέα στις 20 περίπου μοίρες ύψος.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτάξτε επίσης την κεντρική σελίδα στο http://spaceweather.com/.

Έχει φωτογραφίες συγκριτικές με τον Δία και τη Σελήνη. Έχει αυξηθεί απίστευτα το μέγεθος του μέσα σε 5 μέρες!!! :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας!

Επιτελους εβρεξε σημερα κι εφυγαν τα συννεφα απο δω, (αλλα εχει κι εναν αερα εξωω!!!)

Κι ετσι βρηκα την ευκαιρια να δω τον κομητη, εστω και με τα κυαλια μου.

Διακρινεται πολυ καθαρα και με γυμνο ματι ακομα σαν ενα θολό αστερακι, κατω αριστερα, απο τον "α" του Περσεα!

Δυστυχως και με τα κυαλια μου το ιδιο διαπιστωσα... :roll:

Οσο κι αν προσπαθησα να τον "εστιασω" παρεμενε θολός... :roll: #-o

 

Ηταν ομως μια ομορφη στιγμη παρακολουθοντας τον νυχτερινο ουρανο για μια ακομη φορα! =D>

Καλές παρατηρησεις και καθαρους ουρανους σε ολους!

:cheesy:

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια πρεπει να τον ειδα και εγω!!!!!

 

Δεν εχει ουρα ειναι, κιτρινολευκος, και λαμπιριζει σαν ενα αστρο δυνατο.

 

Επειδη στην περιοχη μου εχει ενα γηπεδο και τωρα οι προβολεις ειναι ακριβως επανω μου μεσα στην σκοτινια θα τον ξαναδω μολις σβησουν (σε κανενα 30ωρο πιστευω).

 

Επισης ειδα σημερα τον κοκκινοκιτρινο Arcturus που ειναι πολυ ομορφος ετσι οπως φαινονται τα χρωματα του...

 

Τωρα που το σκεφτομαι στην ιδια περιοχη με τον Περσεα τωρα βγαινει κατα τις 2400 ο Αρης με την Σεληνη... Θα επιμεινω και εκει.

 

Αλλα θελω να δω τον κομητη μολις πεσει καθε φως...

 

 

Παιδια να ρωτησω κατι αλλο...

 

O Whirlpool Galaxy κατω απο το αστρο Alkaid της Μεγαλης Αρκτου ειναι ευδιακριτο? Γιατι παιδευτηκα πηγαινοντας κατω ακριβως απο το αστρο που σας ελεγα αλλα δεν βρηκα τιποτα. Μηπως παιζει ρολο που ειναι χαμηλα στον αριζοντα και εχει καποια σχετικη φωτορυπανση?

 

Thank you!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερώτηση αρχάριου: ο κομήτης βρίσκεται ανάμεσα στα δύο αστέρια της βάσης του "τριγώνου" του Περσέα??? πείτε μου ναι, για να χαρώ ότι τον είδα!χαχαχα!! =P~
[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερώτηση αρχάριου: ο κομήτης βρίσκεται ανάμεσα στα δύο αστέρια της βάσης του "τριγώνου" του Περσέα??? πείτε μου ναι, για να χαρώ ότι τον είδα!χαχαχα!! =P~

Ξαναφορτωσα την φωτο της Κατερινας.

Αν ειδες αυτο το ναι να χαρεις!!!!

t_17p-holmes_200.jpg.8040f7946cba415b238da510c53b93c9.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τον καταλαβεις γιατι ειναι θαμπος, ακομα και με γυμνο ματι!!!

Αν καποιος δεν μπορει να το βρει, ας ακολουθησει τον δρομο απο τις Πλειαδες.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα το συννεφο ειναι μεγαλυτερο απο χτες αλλα γιατι εμενα μου φαινεται ο πυρηνας αχνοτερος. παντος εντυπωσιακες ειναι οι θεωριες που αναπτυσονται γυρω απο την εκρηξη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια τον ξαναειδα με τα φωτα απο το γηπεδο κλειστα.

 

Εντυπωσιακο μεγεθος, τον ακολουθουσα με το Dob 8" μου και ηταν πολυ φωτεινος αλλα λογω χαμηλης μεγενθυνσης των προσοφθαλμιων (<120χ) τον ειδα απλα σαν μια κουκκιδα που αλλαζε χροωματα απο λευκο σε κιτρινο νομιζω. Εβγαλα και σχετικη φωτο ε την φηφιακη μου σε afocal καθως και βιντεο το οποιο μου φανηκε καλυτερο αλλα ειναι μεγαλο για εδω (12ΜΒ).

 

Παντως αξιζει να λες οτι τουλαχιστον τον ειδες!

458124936_Holmes-SK-Dob8(29-10-07).thumb.JPG.c882c58488ad46bbb0c1f8bf754678e3.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κομήτης αυτός είναι εξαιρετικά ενδιαφέρων, η ταχύτατη μεταβολή του μεγέθους του είναι ένα θερμό θέμα και υπό συζήτηση, ενώ δεν υπάρχει κάποια ασφαλής απάντηση προς το παρόν.

 

Όσον αφορά το ζήτημα της απουσίας ουράς του κομήτη, εξηγείται εν μέρει από το γεγονός ότι βρίσκεται σχεδόν αντιδιαμετρικά σε σχέση με τον ήλιο ως προς τη Γη, οπότε η όποια ουρά προβάλλεται περίπου στην ευθεία οράσεως με αποτέλεσμα να είναι ορατή ως ένα ασύμμετρο νέφος. Παράλληλα εν γένει οι κομήτες δεν εμφανίζουν εκτενείς ουρές παρά μόνον αν έρθουν κοντά στον Ήλιο (όμως οι κομήτες είναι και πολύ πιο αμυδροί σε τέτοια απόσταση κατά συνέπεια το δεύτερο επιχείρημα δεν είναι τόσο ασφαλές).

 

Είναι πάντως πολύ ενδιαφέρουσα η δομή του μέσα από ένα μικρό τηλεσκόπιο. Η κεντρική περιοχή έχει σχεδόν σταθερή φωτεινότητα, υπάρχει μια απότομη μείωση και το εξωτερικό μέρος σβήνει πιο ομαλά.

 

Μπορείτε να δείτε την τροχιά του σε απεικόνιση τριών διαστάσεων εδώ:

 

http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=17p&orb=1

 

Και εδώ είναι μια κάτοψη του Ηλιακού μας συστήματος, από την παραπάνω υπηρεσία της NASA, όπου φαίνεται η θέση του κομήτη σε σχέση με τη Γη και τους κοντινούς πλανήτες, για τις 29/10/2007.

test1766.gif.5bb8cf722650f4509b7b77e7c90a9251.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνα παντος με το παραπανω μοντελο της NASA ειμαστε και τυχεροι γιατι ουτε η προηγουμενη αλλα ουτε και η επομενη διελευση θα ειναι τοσο κοντινη στη γη. Παντος απο οτι ειδα εχει πολυ μικρο χρονο περιοδικοτητας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλο με αυτους τους κομητες ειναι οτι εμφανιζονται ως εκπληξη,απο εκει που δν το περιμενεις :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς, και κατά την άποψή μου είναι τα πιο συναρπαστικά αντικείμενα για παρατήρηση!!

 

(Εντάξει, ίσως με την εξαίρεση της ολικής έκλειψης ηλίου :))

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμήν, τον είδα κι εγώ χθες το βράδυ από την ταράτσα με τα κυάλια! Κάτι άκουσα για ένα "παράθυρο" στον καιρό στην Αττική το Σαββάτο; [-o< Να μπορέσουμε να κάνουμε καμμιά τηλεσκοπική έξοδο!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρκετό ενδιαφέρον παρουσιάζει η δομή του.

Στη σελίδα κομητών του ΣΕΑ, θα βρείτε τις παρατηρήσεις του Δ. Κολοβού, στις οποίες φαίνονται λεπτομέρειες του πυρήνα και της κόμης:

http://www.hellas-astro.gr/observations.php?topic=comets&subtopic=&period=NONE&t_start=2007-01-01&t_stop=2007-12-31&lang=el

 

Επιτέλους, πότε θα φύγουν τα σύννεφα, εγώ δεν τον έχω δει ακόμα!!! ](*,) ](*,)

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους.

Χθες ο ουρανός της Λάρισας ήταν ανέφελος και η ατμόσφαιρα διαυγέστατη.

Έτσι η ευκαιρία για την παρατήρηση του κομήτη ήταν μοναδική. Με γυμνό μάτι, γίνεται αμέσως αντιληπτός σαν ένα κιτρινωπό άστρο, το οποίο σχηματίζει ισοσκελές τρίγωνο με τους α και δ Περσέα, όπως φαίνεται και στην παραπάνω φωτογραφία. Την κορυφή του τριγώνου κατέχει ο α (Mirfak). Τα άστρα δε που τον πλαισιώνουν συμπληρώνουν με μοναδικό τρόπο το σκηνικό. Το σκηνικό, το οποίο γίνεται ιδιαίτερα εντυπωσιακό όταν το παρατηρεί κανείς με τα κιάλια.

Μέσα από τα κιάλια η θέα του κομήτη πραγματικά είναι μοναδική. Ο πυρήνας χαρακτηριστικά εμφανής περιβάλλεται από μια κιτρινωπή άλω. Συνολικά το αντικείμενο κυριαρχεί ανάμεσα στα άστρα του Περσέα

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης