Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως ξέρει κανείς πως βαζουμε τους φακους στο προσοφθαλμιο γιατί τους βάζω όπως να ναι και τα βλέπω όλα μαύρα ακόμα και τη λάμπα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 354
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τι είδους photo μπορεί να τραβήξει

 

Τίποτα δεν μπορεί να τραβήξει τελείως για τα μπάζα είναι! Είναι ο ίδιος που έδιναν με τα μικροσκόπια στο Lidl κάποτε. Μην πετάξεις λεφτά! Τον δοκίμασα στο τηλεσκόπιο και μιλάμε ούτε το φεγγάρι δεν βγάζει καθαρά. Πάρε μια webcam καλύτερα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως ξέρει κανείς πως βαζουμε τους φακους στο προσοφθαλμιο γιατί τους βάζω όπως να ναι και τα βλέπω όλα μαύρα ακόμα και τη λάμπα;

 

Φίλε αν και δεν ασχολήθηκα καθόλου με αυτό το προϊόν νομίζω πως στον χώρο που δέχεται το τηλεσκόπιο τα προσοφθάλμια δεξιά έχει ένα ρυθμιστή.Εκεί αν είσαι σε μέρα με τον ερευνητή στόχευσε κάπου ένα σημείο αρκετά μακριά αν μπορείς κάποια κολόνα της δέη η κάποιο δέντρο σε απόσταση τουλάχιστον 150 μέτρα.Εφόσον κλειδώσεις το σημείο πήγαινε στο προσοφθάλμιο που τον έχεις τοποθετημένο εννοείται και γύρνα τον δεξιό ρυθμιστή από τέρμα δεξιά σιγά σιγά προς τα αριστερά..

Αν το τηλεσκόπιο σου είναι εντάξει τότε θα πρέπει να δεις ένα ανάστροφο σημείο που κλείδωσες με τον ερευνητή σου..Αν πάλι δεν δεις τίποτα τότε ίσως να παίζει κάτι με το τηλεσκόπιο κάτι δεν είναι εντάξει...

Την λάμπα που λες του σπιτιού σου μιλάς???????Αν λες του σπιτιού σου είναι αδύνατο να δεις το παραμικρό γιατί απλά η λάμπα είναι πάρα πολύ κοντά..Ούτε τα απλά κιάλια δεν εστιάζουν τόσο κοντά...

 

Έτυχε μια φορά να αγοράσω τον ερευνητή μπας και μου χαλάσει λέμε τώρα ο δικός μου και τον χρησιμοποιήσω...Δυστυχώς ήταν μια μπούρδα και μισή..Ούτε ποιότητα είχε ούτε φακούς της προκοπής..Έκανε μόνο για χαβαλέ στην παραλία... :D

www.retrovisions.gr

www.retrosystem.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά πόσοι είναι αυτοί πο ολοκλήρωσαν το τηλεσκόπιο;;;

και πόσοι είναι που το χρησιμοποιούν;;

Γεώργιος Ε. Μιχαήλ

ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΟΥ

www.astronomos.gr

http://amateur-skopelos-observer.blogspot.gr/

http://volnet.gr/home/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ολοκλήρωση μόνο τον οπτικό σωλήνα και τον έχω τοποθέτηση στη ρομποτική στήριξη του τηλεσκοπίου Meade DS-2080AT-LNT.Το μόνο πρόβλημα που είχα αντιμετώπιση με το τηλεσκόπιο ήταν στην ευθυγράμμισή του, αλλά αυτό το ξεπέρασα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης