Jump to content

Διπλο ειδωλο σε Binoculars - Help!


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω ενα φιλο που εχει ενα ζευγαρι επωνυμα κυαλια (δεν θυμαμαι την μαρκα που μου ειπε αλλα ειναι εταιρειας - τιμης περι τα 100 ευρω μου ειπε) τα οποια του παρουσιαζουν ενα προβλημα:

Μου επε πτι οταν εστιαζει και αφου εστιασει αντι η εικονα να ειναι καθαρη αντ' αυτου εμφανιζει ενα ειδωλο (σαν σκια) η οποια ειναι αρκετα εμφανης και ενοχλητικη. Το θεμα ειναι οτι ουτε εγω ουτε αυτος δεν γνωριζει απο τι προερχεται αυτο.

 

Εχει κανενας καποια συμβουλη να του δωσει;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως δεν είναι εστιασμένα και τα δύο προσοφθάλμια; Συνήθως το ένα από το δύο έχει ανεξάρτητη εστίαση για την περίπτωση που κάποιος έχει διαφορετικό βαθμό μυωπίας σε ένα από τα δύο μάτια.

 

Δοκίμασε να τραβήξει τα κιάλια λίγο μακριά από τα μάτια του;

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω πως το δοκιμασε...

 

Εξυπνο παιδι ειναι θα το δοκιμασε δεν μπορει.

 

Αυτος σκεφτεται μηπως πεσανε καπου και οι φακοι κουνηθηκανε. Το θεμα ειναι θα ειχε τετοιο αποτελεσμα απο το πεσιμο ή οχι?

 

Και αν ναι μπορει να τα ανοιξει και να κανει κατι?

 

Τι λες?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βεβαίως και ένα πέσιμο θα μπορούσε να δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα.

 

Αν δεν έχει που να απευθυνθεί για έλεγχο (δεν έχω κάτι να προτείνω) και αν πιστεύει ότι πλέον τα κιάλια καταστράφηκαν ας δοκιμάσει να τα ανοίξει.

 

Το έχω δοκιμάσει. Διόρθωσα το πρόβλημα εστίασης αλλά τα οπτικά τμήματα λερώθηκαν πολύ...

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω nemea.

 

Αλλος καμια ιδεα?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείς ότι από κάτω από την καθαρή εικόνα (όταν εστιάσει) ... έχει μία ακιά?

 

αν κατάλαβα καλά και είναι αυτό.....

....αντιμετώπιζα και εγώ ένα τέτιο πρόβλημα..

και μου έχουν βιδώσει καλύτερα τον έναν αντικειμενικό φακό που είχε χαλαρώσει..

...και τώρα είναι τέλεια.

 

..αν κατάλαβα λάθος... άκυρο :)

 

'Ελπις

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλλον κατι τετοιο πιστευω οτι εχει.

 

Το ανιγμα ειναι επικινδυνο? Χρειαζεται κατι να προσεξει?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή δεν είναι και ο ειδικός των κυαλιών... :)

...οι αντικειμενικοί φακοί σε κάποια μοντέλλα δεν ειναι βιδωτοί πάνω στον σωλήνα και σε άλλα κολλημένοι?

 

...αν είναι βιδωτοί νομίζω αυτή η δουλειά γίνεται χωρίς το άννοιγμα των κυαλιών. (δλδ να ξεβιδώσει τους αντικειμενικούς).

 

'Ελπις

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω αυτο πιστευω φιλε μου.

 

Απλα θελει να ξερεις που προυπηραν οι φακοι (σε πιο σημειο ακριβως) γιατι αν δεν εχει εγκοπη μετα θα χαθει το παιδι...

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η περιγραφή του προβλήματος είναι ασαφής. Κατ΄αρχήν το πρόβλημα εμφανίζεται

α) μόνο στον ένα προσοφθάλμιο;

β) και στους δύο ανεξάρτητα;

γ) όταν κοιτάζει κανονικά και με τα δύο μάτια αλλά όχι στον κάθε φακό μόνο του;

 

Όταν αυτό απαντηθεί με σιγουριά τότε μπορούμε να βγάλουμε κάποιο στοιχειώδες συμπέρασμα.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τον ρωτησω και θα σου πω, ενταξει?

 

Καλημερα σε ολους!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχάς μην βιαστείς να χαλάσεις τα κιάλια, ανοίγοντάς τα. (εκτός κι αν δεν κατάλαβα την συμβουλή που σου δόθηκε να τα ανοίξεις)

 

Υπάρχουν βίδες ρύθμισης αλλά και αρκετές δυσκολίες για collimation σε κιάλια.

 

Στο παρακάτω link θα πάρεις μια καλή ιδέα.

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=416

 

Δεν γνωρίζω κάποιο εργαστήριο ή ειδικό ο οποίος θα μπορούσε να κάνει αυτή την δουλειά για σένα.

... και μετά σου λένε ότι όλα αυτά γίνανε μόνα τους!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο γνωστος μου μου ειπε οτι οταν κοιταει με το ενα ματι σε καθε εναν απο τους φακους ξεχωριστα δεν εμφανιζεται διπλο ειδωλο, δηλ. συμπεριφερεται κανονικα.

 

Αν ομως κοιταξει και με τα δυο ματια ταυτοχρονα τοτε εμφανιζεται το διπλο ειδωλο.

 

Μαλλον εχουν χαλαρωσει ως προς τον αξονα τους λετε? και τι μπορει να κανει γιαυτο παιδια?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aαααα ειναι μαρκας Tesco.

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tasco θα εννοείς?

 

και μένα έτσι ήταν το πρόβλημα... έβλεπες ένα αστέρι ...και ταυτόχρονα μία σκιά του αστεριού από κάτω.

 

πάντως πολλές ιδέες υπόθηκαν ....ας δοκιμάσει κάτι :)

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο γνωστος μου μου ειπε οτι οταν κοιταει με το ενα ματι σε καθε εναν απο τους φακους ξεχωριστα δεν εμφανιζεται διπλο ειδωλο, δηλ. συμπεριφερεται κανονικα.

 

Αν ομως κοιταξει και με τα δυο ματια ταυτοχρονα τοτε εμφανιζεται το διπλο ειδωλο.

 

Μαλλον εχουν χαλαρωσει ως προς τον αξονα τους λετε? και τι μπορει να κανει γιαυτο παιδια?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Είναι φανερό ότι το πρόβλημα προκαλείται από κακή ευθυγράμμιση των δύο σκελών των κιαλιών μεταξύ τους. Αυτό οφείλεται είτε σε κακό μηχανικό παραλληλισμό των δύο σκελών, ή σε κακή ρύθμιση της θέσης των πρισμάτων. Είναι μιά «ασθένεια» πολύ συνηθισμένη σε φθηνά και όχι και τόσο φθηνά κιάλια. Όταν είναι σε μεγάλο βαθμό, τα μάτια μας εξαντλούν το μικρό περιθώριο «αλληθωρισμού» που έχουν, ο εγκέφαλος αδυνατεί να συνθέσει μία κοινή εικόνα από τα δύο μάτια και το είδωλο φαίνεται διπλό. Τα περισσότερα προσεγμένα κιάλια έχουν από μία βιδίτσα κάτω από το περίβλημα κάθε σκέλους, περίπου στο σημείο που πατάει το πιό παχύ μέρος του δείκτη κάθε χεριού όταν κρατάμε τα κιάλια (για κιάλια με πρίσματα τύπου porro). Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η συνδυασμένη ρύθμισή τους και στα δύο σκέλη «φέρνει» τη μία εικόνα πάνω στην άλλη με ακρίβεια, μετακινώντας πολύ ελαφρά τα πρίσματα. Έτσι δεν υπάρχει πιά διπλό είδωλο και ταυτόχρονα εξαφανίζεται το στρές των ματιών από την προσπάθεια των μυών τους να ταιριάξουν τις δύο εικόνες. Η ρύθμιση απαιτεί να κοιτάζει κανείς κάποιο μακρινό στόχο μέσα από τα κιάλια έχοντάς τα σταθερά στηριγμένα και κοιτάζοντας από απόσταση από αυτά (τα μάτια τουλάχιστον 20 cm μακριά από τους προσοφθάλμιους). Αυτή η ρύθμιση διορθώνει και την περίπτωση που η διπλή εικόνα οφείλεται σε κακό μηχανικό παραλληλισμό των δύο σκελών και την περίπτωση αρύθμιστων πρισμάτων.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης