Jump to content

Υγρασία - Πώς την αντιμετωπίζετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά το μεγαλύτερο πρόβλημα κατά την παρατήρηση είναι η υψηλή υγρασία. Χτες πήγαμε για παρατήρηση, δεν φυσούσε καθόλου. Λέμε, τι γλυκειά νύχτα είναι αυτή; Έλα όμως που μετά από κανένα μισάωρο άρχισα να μην βλέπω τίποτα από τον ερευνητή αλλά και ούτε από το προσοφθάλμιο. Ρίχνω τον φακό μπροστά στον ερευνητή και τι να δω; Ένα παχύ στρώμα υγρασίας το είχε καταλάβει! Το τηλεσκόπιο έσταζε, οι χάρτες μου χάλασαν!

 

Για να μην τα πολυλογώ, όλη νύχτα προσπαθούσαμε να στεγνώσουμε τον ερευνητή, καθώς και τα προσοφθάλμια. Το αποτέλεσμα ήταν όλη νύχτα να καταφέρω να προσθέσω μόνο ένα αντικείμενο στη λίστα των στόχων που έχω δει! ](*,)

 

Η νύχτα ήταν εντελώς αποτυχημένη. Μπορείτε να μου πείτε πως αντιμετωπίζετε την υγρασία; Υπάρχει τρόπος;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης της υγρασίας? (ρωτώ και εγώ επειδή πιστεύω δεν υπάρχει).

 

.....εκτός και αν βάλεις ομπρέλλα από πάνω από το τηλεσκόπιο :D

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια αυτο το πραγμα το παθαινω συνέχεια ακομα και μερικες μερες το καλοκαιρι :cry: ο ερευνητης δεν ειναι κατι... οσο αναφορα για τους Χαρτες φροντισε να τους πλαστικοποιησεις. Εγω καθε φορα πρεπει να καθαριζω τα κατοπτρα γιατι λογο τις υγρασιας γινονται χαλια ](*,)

Καλο θα ηταν οποτε δεν χρεισιμοποιουμε το τηλεσκοπιο μας με καποιο τροπο να σκεπαζουμε φακους, κατοπτρα κ.τ.λ

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ εμένα μου μούσκευε ο δευτερεύων κ σταματούσα την παρατήρηση.Τώρα έχω φτιάξει μία προέκταση του σωλήνα με το λεπτό στρωματάκι που χρησιμοποιούν στα κάμπινγκ κ το πρόβλημα λύθηκε οριστικά..Τον ερευνητή τον σκουπίζω με χαρτοπετσέτα τα προσοφθάλμια με μπατονέτα αλλά κάποια στιγμή όσο κ να σκουπίζω η υγρασία νικάει.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα έχω φτιάξει μία προέκταση του σωλήνα με το λεπτό στρωματάκι που χρησιμοποιούν στα κάμπινγκ κ το πρόβλημα λύθηκε οριστικά..

Για πες τιποτα παραπανω. Καμια φωτογραφια;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικα πιστευω οτι το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να διαλεγεις προσεκτικα τον τοπο παρατηρησεις,να κανεις πρωτα μια ανιχνευτικη εξορμηση να δεις αν εχει πολυ υγρασια ,καθως επισης να διαλεγεις και τις μερες,μαλλον νυκτες,παρατηρησεις...για παραδειγμα αν προκειτε να βρεξει την επομενη μερα λογικο ειναι να εχει extra υγρασια!!!Αλλο τροπο δεν μπορω να σκεφτω.... :D :D :D
"Nowadays in science there is no EUREKA!There is only ...hmm that''s funny..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικα πιστευω οτι το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να διαλεγεις προσεκτικα τον τοπο παρατηρησεις,να κανεις πρωτα μια ανιχνευτικη εξορμηση να δεις αν εχει πολυ υγρασια ,καθως επισης να διαλεγεις και τις μερες,μαλλον νυκτες,παρατηρησεις...για παραδειγμα αν προκειτε να βρεξει την επομενη μερα λογικο ειναι να εχει extra υγρασια!!!Αλλο τροπο δεν μπορω να σκεφτω.... :D :D :D

:roll: Φιλε joxnniss αν εφαρμοζω αυτη την ταχτικη εδω στην Κερκυρα δεν προκειτε να παω ΠΟΤΕ για παρατηρηση :lol:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικα πιστευω οτι το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να διαλεγεις προσεκτικα τον τοπο παρατηρησεις,να κανεις πρωτα μια ανιχνευτικη εξορμηση να δεις αν εχει πολυ υγρασια ,καθως επισης να διαλεγεις και τις μερες,μαλλον νυκτες,παρατηρησεις...για παραδειγμα αν προκειτε να βρεξει την επομενη μερα λογικο ειναι να εχει extra υγρασια!!!Αλλο τροπο δεν μπορω να σκεφτω.... :D :D :D

:roll: Φιλε joxnniss αν εφαρμοζω αυτη την ταχτικη εδω στην Κερκυρα δεν προκειτε να παω ΠΟΤΕ για παρατηρηση :lol:

 

βρηκες και εσυ το μερος ρε αδερφε!!!!!!τι να σου κανω.... :D :D :D :D

"Nowadays in science there is no EUREKA!There is only ...hmm that''s funny..."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω σκεφτει κατι σαν αυτο http://www.clevermarket.gr/ViewShopCategory.aspx?id=10599

Μια σομπα υγραεριου, και για να ζεστενομαι αλλα για την υγρασια, αν και δεν ξερω αν κανει κατι για την υγρασια. Εσεις τι λετε??

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτόματο σύστημα διακοπής λειτουργίας σε περίπτωση ανατροπής της συσκευής σε περίπτωση ανατροπής της συσκευής .

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και με τον milia όταν είχαμε ανεβεί Στρούμπουλα, παπί γίναμε! Μουσκεύουν κάτοπτρα,προσοφθάλμια,finders και άντε να τα καθαρίσεις μετά.Ασέ που και οι εκτυπωμένοι χάρτες γίνανε άχρηστοι! #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης της υγρασίας? (ρωτώ και εγώ επειδή πιστεύω δεν υπάρχει).

 

.....εκτός και αν βάλεις ομπρέλλα από πάνω από το τηλεσκόπιο :D

 

Η θεωριτικη λυση ειναι η ελαχιστη αυξηση της θερμοκρασιας των ευαλωτων επιφανειων καποιους βαθμους πανω απο το σημειο υγρασιας (dew point). Αυτο γινεται με ειδικους θερμαντηρες για καταδιοπτρικα και διοπτρικα (dew heaters/zappers - η αμερικανικη kendrick φτιαχνει αρκετα καλα) η και στην τελικη με ενα πιστολακι μαλλιων με υποδοχη 12v!

Για κατοπτρικα εχουν κυκλοφορησει ειδικοι θερμαντηρες (παλι απο την kendrick) με επιπεδο στρογγυλο σχημα. Ειναι ομως λιγο ακριβουτσικοι.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια απλή λύση για να μην μουσκεύει ο δευτερεύων που ανέφερα ποιο πάνω.Είναι ένα απλό υπόστρωμα που χρησιμοποιούν στα κάμπινγκ.Δε θυμάμαι πως το λένε αλλά σίγουρα το έχετε δει τυλιγμένο στο κάτω μέρος του σάκου ενός ορειβάτη.Οπως βλέπεται το συγκρατεί ένα πλατύ λάστιχο κ μόνο.

11.JPG.fc9ff37c59c75bbfaf7e357de95d8c9b.JPG

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τα προσοφθάλμια υπάρχει πατέντα.Κόβουμε από μία παλιά σόμπα απ αυτές που έχουν σπείρωμα λίγο σύρμα, το τυλίγουμε γύρο απ το προσοφθάλμιο του δίνουμε ρεύμα κ όπως είπε κ ο foehammer φέρνουμε το προσοφθάλμιο στην σωστή θερμοκρασία.Θέλει όμως το μήκος του σύρματος να είναι συγκεκριμένο για να βγάλει την σωστή τάση ή θερμοκρασία δεν θυμάμαι.Ούτε θυμάμαι πως δίνουμε ρεύμα.Μου το έχουν πει δεν το έχω δοκιμάσει κ ούτε πρόκειται.Για να μην παρεξηγηθώ δεν το συστήνω.Το σεσουάρ είναι μία απλή λύση κ εμένα οι απλές λύσεις μου αρέσουν πολύ.Θέλω να βρώ ένα που να δουλεύει κ με μπαταρίες.(ξέρετε κανένα?)Απλά το αναφέρω μήπως κ θέλει να δοκιμάσει κανείς.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ρε παιδια στο μπαλκονι μου και ο εστιαστης, προσοφθαλμιο, ερευνητης εγιναν χαλια. Σημερα το πρωι και κιολας.

 

Εμενα εφταιγε η διαφορα θερμοκρασιας ομως γιατι μπαινοντας μεσα ειχε ζεστη.

 

Ο ερευνητης εβγαλε πανω υγρασια αμεσως..

 

Ερωτηση το πρωτευον το ειδα ενταξει και το εκλεισα.

 

Κανει να κλεινουμε γεινκα τα καπακια αμεσως μολις μπουμε σε ζεστοτερο περιβαλλον ή να τα αφηνουμε? Παιζει ρολο καθολου γιατι υπαρχει και η σκονη ξερετε... :wink:

 

Βατονετες και βαμβακια βλεπω συντομα... :mrgreen:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως θα ήταν καλό για λίγη ώρα να το αφήσεις χωρίς καπάκι. Καθαρά προσωπική μου εκτίμηση. Σκέψου για παράδειγμα τί κάνεις σε ένα χώρο του σπιτιού σου όπου υπάρχει υγρασία. Αν την εγκλωβίσεις αυτή απλά θα κάτσει σε οποιοδήποτε τοίχωμα βρεθεί διαθέσιμο.

 

Επιβεβαίωση παρακαλώ!!

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά, τί σύρματα και σόμπες λέτε; :-s

 

Παρασκευή πήγαμε για παρατήρηση όπως σας είπα και είχε τρελή υγρασία. Δεν φυσούσε καθόλου! Το Σάββατο πήγαμε επίσης (χτες) και φυσούσε πάρα πολύ, παρεπιπτόντως δεν είχε καθόλου υγρασία και ήταν η πιο παραγωγική βραδυά της καριέρας μας. Εχτές βρήκα καμμιά 30 καινούρια αντικείμενα 10mag και πάνω! Και τις 2 νύχτες είχε πολύ κρύο.

 

Οπότε, να βγαίνετε όποτε φυσάει!!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε, να βγαίνετε όποτε φυσάει!!!

Το Προβλημα ειναι οτι οταν φυσαει δεν μπορεις να κανεις πολυ Ζουμ, γιατι μετα φαινονται τα κυματα του αερα και το αντικειμενο που κοιτας τρεμοπαιζει δυστιχως.

Παντος αυτο που ειπε ο Foehammer μου ακουγετε αρκετα καλο.

 

ΥΣ

Καποια στιγμη στο μελλον θα δοκιμασω τα παραπανω (γιατι τωρα εχω παρει πολλα πραγματα και δεν βγαινω και για αλλα) και θα σου πω εντυπωσεις. Πιστευω οτι το dew heaters / zappers σιγουρα θα κανουν κατι και μαζι με την σομπα δεν ξυλιαζω κιολας (ελπιζω να μην φωτηζει πολυ, αλλα καποια πατεντα θα βρω)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανει να κλεινουμε γεινκα τα καπακια αμεσως μολις μπουμε σε ζεστοτερο περιβαλλον ή να τα αφηνουμε? Παιζει ρολο καθολου γιατι υπαρχει και η σκονη ξερετε... :wink:

 

Υγρασία υπάρχει και θα υπάρχει πάντα μπροστά μας,ακόμα και αν δεν την βλέπουμε.Απλώς,αυτήν την εποχή αυξάνεται αρκετά και,σε συνδυασμό με την χαμηλή θερμοκρασία και χαμηλή ατμοσφαιρική πίεση,έχει την τάση να συμπυκνώνεται σε λείες επιφάνειες με θερμοκρασία ακόμα πιο χαμηλή από αυτή του περιβάλλοντος. Επομένως,όταν ένα κάτοπτρο βρεθεί από το κρύο του βουνού στο ζεστό σπίτι μας,δημιουργούνται σχετικά έντονα θερμικά ρεύματα,που συμπυκνώνουν την υγρασία του σωλήνα και αποτυπώνεται στο κάτοπτρο.

 

Κατά την γνώμη μου,όταν πρόκειται να βάλουμε τον εξοπλισμό σπίτι μας,θα πρέπει να έχουμε βάλει όλα τα καπάκια,ώστε να εμποδίσουμε την σκόνη να αναμιχτεί με την υγρασία και αφήσει μόνιμο λεκέ.Σε λίγο χρόνο η υγρασία θα εξατμιστεί.Όπως δημιουργήθηκε η συμπύκνωση,έτσι θα φύγει.Η υγρασία θα παραμείνει,αλλά όχι συμπυκνωμένη.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Κατά την γνώμη μου,όταν πρόκειται να βάλουμε τον εξοπλισμό σπίτι μας,θα πρέπει να έχουμε βάλει όλα τα καπάκια,ώστε να εμποδίσουμε την σκόνη να αναμιχτεί με την υγρασία και αφήσει μόνιμο λεκέ.Σε λίγο χρόνο η υγρασία θα εξατμιστεί.Όπως δημιουργήθηκε η συμπύκνωση,έτσι θα φύγει.Η υγρασία θα παραμείνει,αλλά όχι συμπυκνωμένη.

 

Φίλε alepohori, όταν θα έρθει όμως θερμική ισορροπία στο σωλήνα και το καπάκι είναι κλειστό, δεν θα συμπυκνωθεί τελικά η υγρασία μέσα στο σωλήνα??

 

:-k :-k

 

Πως πήγε η παρατήρηση χτες? πρέπει να είχατε καλό ουρανό!

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε alepohori, όταν θα έρθει όμως θερμική ισορροπία στο σωλήνα και το καπάκι είναι κλειστό, δεν θα συμπυκνωθεί τελικά η υγρασία μέσα στο σωλήνα??

 

Όχι,γιατί το εσωτερικό του σωλήνα θα γίνει αρκετά ζεστό,ώστε να μην επιτρέπει στην υγρασία να συμπυκνωθεί και θα παραμένει σε αέρια κατάσταση,μέσα στο εσωτερικό του.Δεν είμαι φυσικός,αλλά πιστεύω πως θα μπαινοβγαίνει απο τις χαραμάδες του σωλήνα,αφού θα είναι διαλυμμένη με τον περιβάλλοντα αέρα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχεις άδικο, φυσικά όλα είναι συνάρτηση και της θερμοκρασίας. Anyways ελπίζω να μείνουν καθαρά τα οπτικά μας σε κάθε περίπτωση! :mrgreen:
[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το μήκος του σύρματος

 

Οπως λεμε μηκος κυματος?? :mrgreen: :mrgreen:

Σοβαρα τωρα η υγρασια ειναι πολυ σπαστικη!.Στην τελευταια παρατηρηση πριν απο 3 ημερες καταλαβα τι εστι υγρασια.Αφησα για λιγο το σωληνα εξω μεχρι να ανεβει ο holmes και οταν επεστρεψα ο σωληνας μου γλιστρουσε απ'τα χερια :twisted:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης