Jump to content

αγορά του πρώτου μου τηλεσκόπιου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας θα ήθελα να με βοηθήσετε με την αγορά του πρώτου μου τηλεσκόπιου.

Τι λέτε να πάρω ένα Dodson για αρχή και μετά ένα Νευτώνειο η να πάρω το Νευτώνειο αμέσως?

Ασχολούμαι 3 μήνες τώρα με κιάλια10-50 και 15-70 δεν έχω δει ποτέ μέσα από τηλεσκόπιο και θα ήθελα να μου πείτε αν βλέπεις χρώματα πχ στα νεφελώματα η τα βλέπεις γκρίζα, μένω Κρήτη και δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε μια αστροπαρατήρηση για να δω από διάφορα τηλεσκόπια. Μένω σε μέρος που δεν έχει τόσο φωτορύπανση μόνο μερικούς στύλους στους δρόμους, αλλά το μονοπάτι του γαλαξία , σφεροτα σμήνη , νεφελώματα , ο γαλαξίας Ανδρομέδα φαίνονται με γυμνό μάτι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Διονυση,

κατ αρχην τα εχεις μπερδεψει λιγο.....

Το dobsonian ειναι ειδος υψοαζιμουθιακης στηριξης οχι οπτικης σχεδιασης...

Τα dobsonian ειναι ως επι το πλειστον νευτωνεια και αυτα.......

Δευτερον αν δεν σε ενδιαφερει η αστροφωτογραφηση παρε χωρις δευτερη σκεψη dobsonian...

Ειναι φτηνο, ευκολο στην χρηση, χωρις μηχανισμους ευαλωτους σε βλαβες.

Ενα νευτωνειο πραγματικα καταλληλο για αστροφωτογραφηση χρειαζεται στιβαροτατη ισημερινη στηριξη(= μεγαλο κοστος)

Τα νεφελωματα δεν προκειται να τα δεις σε καμμια περιπτωση με τα χρωματα που εχουν στις φωτογραφιες ακομα και αν κοιταζες μεσα απο τα τηλεσκοπια με τα οποια αυτες ληφθηκαν.Τα περισσοτερα ειναι απλως γκρι

η με καποιο απαλο αδιορατο σχεδον χρωμα στον προσοφθαλμιο.

Εισαι ευτυχης που ζεις κατω απο καλο ουρανο.......θα χεις ατελειωτες ωρες παρατηρησεων απο το σπιτι :-)

 

Καλα να περνας

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι λάθος μου ήθελα να πω κατοπτρικό. Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα από αστροφοτογραφια τώρα αν πάρω ένα Dodson και θέλω μετά να ασχοληθώ και με την αστροφοτογραφια θα πρέπει να αγοράσω άλλο (εκτός αν μπορέσω και το πουλήσω) αν πάλι μετά δεν ασχοληθώ θα έχω δώσει άδικα τόσα λεφτά γιαυτο θα ήθελα να μου πείτε ένα 8’ Dodson και ένα 8’ κατοπτρικό ή καταδιοπρικό πιο έχει πιο καλά αποτελέσματα μπορείτε να μου πείτε σαν πιο ειδικοί στα τηλεσκόπια..

Να σας πω τώρα τι τηλεσκόπια έχω ξεχωρίσει.

Από νευτώνειο Dodson ένα 8’ η 10’

Από νευτώνειο κατοπτρικό CELESTRON C8-N ή CELESTRON C10-N

Από καταδιοπρικό το CELESTRON G-8 ή TAL 200Κ

Τι λέτε ??

:?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Διονύση,

ο Γιώργος προσπάθησε να σε βοηθήσει αλλά εσύ επιμένεις να τα έχεις λίγο μπερδεμένα.

Ταπεινή μου γνώμη είναι να μην πάρεις ακόμη τηλεσκόπιο πριν αποκτήσεις κι άλλες γνώσεις για τα τηλεσκόπια και τις δυνατότητές τους, και να καταλάβεις τι περιλαμβάνει η αστροφωτογράφηση ώστε να αποφασίσεις αν θέλεις να ασχοληθείς. Τότε θα μπορείς πολύ πιό εύκολα να κάνεις την σωστή επιλογή.

Σε κάθε περίπτωση, συμβουλές να δεχθείς μόνο από έμπειρους ερασιτέχνες (όπως ο Γιώργος) και όχι από πωλητές εξοπλισμού, είτε είναι απλό κατάστημα οπτικών/φωτογραφίας είτε 'εξειδικευμένο' σε αστρονομικό εξοπλισμό.

Πάντως, από την στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα φωτορύπανσης και έχεις μικρό πρόβλημα μεταφοράς, προσπάθησε να πάρεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερο τηλεσκόπιο (σε ίντσες).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Διονύση

Νομίζω ότι τα πιό κατάλληλα τηλεσκόπια για αρχάριους αλλά και τα φθηνότερα σε σχέση με την απόδοσή τους είναι τα Dobsonian. Ένα 8" ή 10" θα σου δείξει πολλά αντικείμενα και ίσως να μη χρειαστεί να πάρεις κάτι μεγαλύτερο για πολλά χρόνια.

Αν αργότερα θέλεις να ασχοληθείς με την αστροφωτογραφία, αγοράζεις μιά καλή ισημερινή στήριξη και χρησιμοποιείς τον ίδιο σωλήνα. Καλό είναι να διαβάσεις κάποιο βιβλίο "εισαγωγής" στην αστρο-παρατήρηση όπως το εξαιρετικό Nightwatch (υπάρχει μεταφρασμένο).

Αν χρησιμοποιείς μεγάλα κιάλια χωρίς κάποια στήριξη, τότε "χάνεις" πολλά.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το Nightwatch και από τι έχω διαβάσει καλύτερο για αρχή θεωρείται ένα Dobsonian και τα κιάλια που έχω 15-70 έχω πάρει φυσικά και τρίποδο, εξάλλου αν δεν έχεις πάρει τρίποδο δεν αξίζουν είναι πολύ κουραστικά και δεν έχεις μια σταθερότητα για παρατήρηση.

Λέω να κάνω την αγορά ενός Dobsonian 8’ 10’ ή και 12’ αλλά δεν έχω παρατηρήσει ποτέ μέσα από ένα τηλεσκόπιο και κάνω την εξής ερώτηση. ένα Dobsonian 8’ έχει τα ίδια αποτελέσματα με ένα κατοπτρικό 8’;; και αν πάρω ένα Dobsonian θα έχω καλή παρατήρηση πλανητών με ενδιαφέρει βέβαια πιο πόλη το deep sky

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διονύση το Dobsonian είναι κατοπτρικό οπότε η ερώτησή σου είναι άτοπη. Αφού έχεις το Nightwatch κατά τήν άποψή μου δέν θά έπρεπε να ρωτάς τέτοια πράγματα. Ίσως μία δέυτερη ματιά πιό προσεκτική να σου λύσει πολλές απορίες. Γιά να διαλέξεις τηλεσκόπιο πρέπει να πάρεις υπ όψιν σου πολλά πράγματα που εγώ νομίζω οτι μερικά απο αυτά μόνο στήν πράξη μπορείς να τα καταλάβεις οπότε μία βόλτα σέ κάποια εξόρμηση τής αστρονομικής ενώσεως μπορεί να σου λύσει πολλές απορίες. Άς πούμε ο όγκος και το βάρος κατά πόσον μπορεί να είναι αποτρεπτικά για σένα?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλή θα το ήθελα να πάω σε μια εξόρμηση αστρονομικής παρατήρησης αλλά όπως είπα μένω Κρήτη και θα έπρεπε να ανέβω Αθήνα…..

Εντάξει με το βάρος δεν έχω και τόσο ιδιαίτερο πρόβλημα, έχω μεταφορικό μέσο και σπάνια θα το μετακινώ από το σπίτι μου γιατί όπως είπα έχω πολύ καλό νυχτερινό ουρανό.

Την ερώτηση μου την διατύπωσα λάθος πάλι και ξανά ερωτώ ένα Dobsonian κατοπτρικό 8’ και ένα κατοπτρικό με Ισημερινή στήριξη 8’ έχουν τα ίδια αποτελέσματα στης παρατηρήσεις τον πλανιτο κ στα deep skay?

Και αν μπορείτε να μου πείτε πιο θεωρείτε πιο καλό τηλεσκόπιο ένα Dobsonian 8’ ή10' το CELESTRON C8 η CELESTRON G-8 και το TAL 200K είμαι ανάμεσα σε αυτά.

Πάντως συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός .

:wink: :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:idea: Μάλλον έκανα λάθος τα νευτώνεια Dobson και τα νευτώνεια κατοπτρικά με Ισημερινή στήριξη είναι τα ίδια τηλεσκόπια το μόνο που αλλάζει είναι η στήριξη τους, έτσι δεν είναι!! πάλι καλά που το κατάλαβα ΤΩΡΑ :shock: …..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλυτερο τηλεσκοπιο ειναι αυτο που χρησιμοποιεις περισσοτερο οποτε βλεπεις και περισσοτερα :-)

Και λιγο πιο σοβαρα τωρα(οχι οτι η προηγουμενη προταση αποτελει αστειο, καθε αλλο)....

Καλυτερο και χειροτερο ειναι λεξεις σχετικες στην προκειμενη περιπτωση γιατι το καλυτερο και χειροτερο εξαρταται απο το τι παρατηρησεις και τι χρηση εχεις σκοπο να κανεις....

Αν σε ενδιαφερει η deep sky παρατηρηση κυριως τοτε ενα dobsonian ειναι το "καλυτερο".

Αν σε ενδιαφερουν περισσοτερο οι πλανητες τοτε ενα διοπτρικο (ακομα καλυτερα και αποχρωματικο) ειναι το "καλυτερο"...

Αν σε ενδιαφερει η αστροφωτογραφηση ενα schmidt cass ενα νευτωνειο σε στιβαρη ισημερινη βαση η ενα διοπτρικο αποχρωματικο ειναι το "καλυτερο".

 

ΥΓ ως στιβαρη βαση για deep sky αστροφωτογραφηση δεν θεωρω καμμια απο αυτες που εχουν τα κινεζικα νευτωνεια του εμποριου....

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ενδιαφέρει πιο πολλή να παρατηρώ Deep sky.. Aν πάρω τώρα ένα Dobsonian τηλεσκόπιο 10’ θα μπορώ να παρατηρώ και πλανήτες αν ναι δηλαδή θα είναι θαμπή με ένα 10’ dos?? Δηλαδή όσο πιο μεγάλη είναι η Εστιακή απόσταση τόσο πιο λίγο θα είναι κατάλληλο για πλανήτες?? :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η επιλογή τηλεσκοπίου είναι κάτι δύσκολο άν δεν ξέρεις τι απαιτήσεις έχεις απο ένα τηλεσκόπιο. Κάποιος που δέν έχει εμπειρία απο τηλεσκόπια χάνεται μέσα στους τύπους των τηλεσκοπίων και προσπαθεί να βγάλει άκρη. Αφού δέν μπορείς απο κοντά νά δείς τι σου ταιριάζει πιό πολύ τότε μήν βιαστείς να αγοράσεις. Διάβασε το nightwach(τα λέει πολύ αναλυτικά εκεί μέσα) προσπάθησε να εξοικοιωθείς με τους τύπους των τηλεσκοπίων τα θετικά και τα αρνητικά του κάθε τύπου. Όταν εξοικοιωθείς κάνε ερωτήσεις στον εαυτό σου τί είναι σημαντικό για σένα και τί όχι ώστε να κατασταλάξεις. Καλύτερα να κατασταλάξεις πρώτα τι θές καί μετά να το αγοράσεις παρά να αγοράσεις κάτι και μετά να κατασταλάξεις ότι ήθελες κάτι άλλο. Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες καί έτσι μπορεί ένα τηλεσκόπιο που είναι καλό για σένα να μήν είναι καλό για κάποιον άλλον. Ρωτάς ποιό είναι καλύτερο τηλεσκόπιο μεταξύ κάποιων μοντέλων που παραθέτεις. Αυτήν τήν ερώτηση πρέπει να τήν κάνεις στόν εαυτό σου όταν θά έχεις κατασταλάξει στό τί περίπου ζητάς γιατί εγώ ας πούμε θά σου απαντήσω σύμφωνα με τίς δικές μου ανάγκες καί όχι με τις δικιές σου. Όταν θά έχεις μπεί στο πνεύμα μάλον θά κάνεις πλέον άλλες ερωτήσεις όπως "έχει καλά οπτικά το τάδε μοντέλο?" καί όχι ποιό τηλεσκόπιο είναι καλύτερο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Σκέφτηκα καλά και αποφάσισα την αγορά ενός Dobsonian λέω να πάρω το CELESTRON Dobson StarHopper 10’ τι λέτε έχει καλά οπτικά? Σκέφτομαι αν παραγγείλω αυτό το τηλεσκόπιο να πάρω και το βαλιτσάκι της CELESTRON ACCESSORY KIT που είναι προσφορά 150ευρο πιστεύω ότι έχει καλά προσοφθάλμια . λιπών τι λέτε?? μου προτείνετε κανένα άλλο Dobsonian με καλύτερα οπτικά?

:arrow: Το Dobson 10’ λέτε να είναι πολύ μεγάλο, δεν με νοιάζει τι βάρος του αλλά αν θα με βολεύει στην παρατήρηση δεν θέλω να είμαι συνέχεια όρθιος….

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διονύση

Δεν θα βρεις τραγικές διαφορές στα οπτικά των τηλεσκοπίων αυτής της κατηγορίας τιμής, μεταξύ κατασκευαστών. Όλα φτιάχνονται στην Κίνα, αλλά είναι μιά χαρά, τουλάχιστον για εμάς τους ερασιτέχνες. Έχω ακούσει καλά λόγια για το μοντέλο που σε ενδιαφέρει και έχω κοιτάξει μέσα απο μερικά 8" της προηγούμενης σειράς αυτής της εταιρίας -όλα πολύ καλά.

Την ίδια άποψη έχω και για το βαλιτσάκι. Για το ύψος παρατήρησης πρέπει να κοιτάξεις το επίσημο site της εταιρίας (κάνε και κάτι μόνος σου :) ).

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παράγγειλα τελικά το CELESTRON Dobson StarHopper 10’ και θα μου έρθει σε μια εβδομάδα!! :D :D

Θα ήθελα να σα κάνω μια ερώτηση για τα προσοφθάλμια, επειδή δεν έχει το βαλιτσάκι Celestron Accessory Case (5 προσοφθ, 1 Barlow 2X, 6 φίλτρα, μεταλλική θήκη) μου πρότεινε το Vixen Accessory Case που περιέχει 5 προσοφθ, 1 Barlow 2X, λιπών τι λέτε είναι καλά προσοφθάλμια?? τα Celestron έχουν επιπλέον 6 φίλτρα.

Να περιμένω να πάρω τις Celestron η να πάρω τις Vixen??

:?: :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διονύση

απο ότι ξέρω, οι προσοφθάλμιοι των δύο set είναι είτε πανομοιότυποι είτε παρόμοιας ποιότητας. Τα φίλτρα της Celestron είναι μόνο για πλανήτες/Σελήνη αλλά τίποτα αξιόλογο-δεν θα σου λείψουν.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλτρο σελήνης να πάρω θα μου χρειαστεί? Γιατί είναι και η έκλειψη στης 27 Οκτωβρίου η δεν κάνει και πολλά το φίλτρο,,,
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο φίλτρο είναι μόνο για τη νύχτα, όταν η Σελήνη είναι πολύ φωτεινή ή η μεγέθυνση που την βλέπεις σχετικά μικρή - ΔΕΝ κάνει για ημερήσια παρατήρηση και θα είναι σίγουρα επικίνδυνο να το χρησιμοποιήσεις. Για ημερήσια παρατήρηση Ήλιου/έκλειψης θα σου πρότεινα το Baader Solar film με το οποίο θα κατασκευάσεις -ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ- ένα ηλιακό φίλτρο. Γενικώς, απέφυγε όλα τα φίλτρα παρατήρησης ημέρας που προσαρμόζονται στον προσοφθάλμιο -είναι πολύ επικίνδυνα.
Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

an den kanw lathos stis 27/10 (ksimerwmata 28 ) einai ekleipsi selinis kai oxi iliou ara tha mporouses na xrisimopoiiseis to filtro. Wstoso einai kati to axriasto katemena eidika otan milame gia ekleipsi pou i fwteinotita tis selinis einai miwmeni
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:idea: Λιπών σκέφτηκα μήπως είναι καλύτερα να μην πάρω το σετ βαλιτσάκι τις Vixen που περιέχει 5 προσοφθ, 1 Barlow 2X και να πάρω καλύτερα ένα Barlow Celestron Ultima 2X που είναι καλλίτερος και 2-3 προσοφθάλμια, ακόμα το τηλεσκόπιο θα έχει μαζί του ένα προσοφθάλμιο 36mm 2’’ ιντσών.

Τι λέτε η να πάρω το βαλιτσάκι η το Barlow Ultima2X με προσοφθάλμια; Και αν ναι τι προσοφθάλμια μου προτείνετε να πάρω?? :?:

Sorry αν γίνομαι κουραστικός… :wink: :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

An kai den gnwrizw tin piotita twn prosofthalmiwn kai twn filtrwn pou yparxoyn sta valitsakia tis celestron, gnwrizw apo prwto xeri tin piotita tou ultima barlow tis celestron o opoios einai pragmatika poly kalos. To thema einai oti to kosto enos ultima barlow mazi me 2-3 kala sxetika prosofthalmia einai isws triplasio apo to kostos gia to valitsaki.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βαλιτσάκι τις Vixen έχει 150euro και ο Barlow Ultima2X έχει 99ευρο, αν πάρω τώρα και 2-3 προσοφθάλμια Plossl που το καθένα έχει 20 ως 40euro, θα δώσω περίπου 200euro, δεν νομίζετε ότι είναι καλύτερη επιλογή τι λέτε?? :?: :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης