Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΧΘΕΣ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΗΤΑΝ ΜΑΓΕΙΑ.

Ξεκιναμε απο τις 6 το απογευμα. Πρωτος στοχος ο κομητης ο οποιος αν και με δυσκολεψε λιγο τον εντοπισα,χαμενος μεσα στον Περσεα, χαριν στην θαμπαδα του.

Λιγο πριβ κρυφτει ο Ηλιος στα Δυτικα ο Διας ετοιμαζοταν να κρυφτει και το εντονο πορτοκαλι χρωμα που του εδινε ο Ηλιος εμοιαζε με πυρινη σφαιρα ετοιμη να εκραγει.

Το Φεγγαρι ηταν τοσο λαμπρο που πανω απο ενα λεπτο δεν μπορουσες να το κοιταξεις. Ηταν απιστευτο το ποσο καθαρα φαινοταν που αν λιγο παρασυροσουν απο το θεαμα νομιζες πως αιωρεισαι απο πανω του.

Οι Αλκυονιδες σιγα σιγα ανεβαιναν και θυμιζαν χριστουγεννιατικο δεντρο με τα λαμπακια του που τρεμοσβηνουν.

Στα Βορειαδυτικα ο Βεγκας ξεχωριζε απ' ολα τ'αλλα αστρα.

 

Κατα τις 22:00 υστερα απο ενα 2 ωρα ζεστασιας , υπερβολικη υγρασια ειχε χθες, το μοναδικο κοκκινο αστρο που εδινε αλλο χρωμα στον ουρανο ηταν σε καλο σημειο για παρατηρηση.Για μενα ηταν η πρωτη φορα που το ειδα και φυσικα εμεινα εκπληκτος . Προσπαθησα να διαρινω καποιο χαρακτηριστικο αλλα με τις μεγενθυνσεις που ειχα ηταν δυσκολο. Στα δεξια του Αρη, ο Ωριωνας φαινοταν ακομα (το νεφελωμα) και με γυμνο ματι. Προσπαθησα να διακρυνω και το Μ33 αλλα δυσκολα λογω του Φεγγαριου.

Τελος κατα τις 1:30 ο Πατερας των Θεων υστερα απο πολυμηνη απουσια ξαναπροβαλε μπροστα μου και φυσικα οσες φορες και να το δει κανεις δεν το χορταινει.

Αυτα για χθες... ελπιζω σημερα να μας κανει τη χαρη ο καιρος και να τα ξαναπολαυσουμε.

να ναι καλα και ο φιλος Τηλεμαχος (γιατρος) \:D/ :cheesy: :lol: 8)

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΧΗ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ευχαριστήθηκα και εγώ και ας ήμουν σπίτι και μιλούσαμε στο τηλέφωνο.

Καταλάβαινα απο τη φωνή του ότι έβλεπε ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!

 

πάντα τέτοια φίλε μου και ακόμα καλύτερα( και βαθύτερα σιγα σιγά)

 

=D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω χθες αν και εφαγα αρκετο κρυο ειδα πρωτη φορα μ αστερισμους π περιμενα μια ολοκληρη ευυδομαδα!! :cheesy: αα και ηθελα να δω με τα κιαλια την αδρομεδα γιατι διαβασα οτι φαινεται με το ματι...δλδ με το κιαλι πολυ καλυτερα αλλα τπτ δν ειδα.. :(
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντα τετοια!!!!Εγω χθες παρατηρησα το φεγγαρι που τοσο καιρο ειχα :cheesy: Ειμαι σιγουρος οτι πολλα τηλεσκοπια θα στραφουν αποψε προς τον ουρανο!!!!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω φιλε κογιοτ τετοιο φεγγαρι δεν ξαναειδα. ηταν τοσο φωτεινο που μπορουσα να διαβασω ανετα και οταν εβαζα το ματι στο προσοφθαλμιο ηθελα 3 λεπτα να συνελθω.

Και σημερα θα γινει εξορμηση παλι μονος βεβαια, το πολυ πολυ να με φανε οι λυκοι στα αγρια βουνα του κιλκις

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΧΗ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και σημερα θα γινει εξορμηση παλι μονος βεβαια, το πολυ πολυ να με φανε οι λυκοι στα αγρια βουνα του κιλκις

 

Γι αυτό οι μαστροβοξίτες πρέπει να βρούν την κόκκινη φωτιά, που θα κρατάει μακρυά τα άγρια ζώα και θα διατηρείς και την προσαρμογή στο σκοτάδι. :P

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γι αυτό οι μαστροβοξίτες πρέπει να βρούν την κόκκινη φωτιά, που θα κρατάει μακρυά τα άγρια ζώα και θα διατηρείς και την προσαρμογή στο σκοτάδι. :P

 

Ή όπως είχε κάνει κάποτε ο Κύρος Γρανάζης να βρούμε την λάμπα που εκπέμπει......σκοτάδι!!! :mrgreen: :mrgreen:

 

Το απόλυτο όπλο των αστρονόμων \:D/ \:D/

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω φιλε κογιοτ τετοιο φεγγαρι δεν ξαναειδα. ηταν τοσο φωτεινο που μπορουσα να διαβασω ανετα και οταν εβαζα το ματι στο προσοφθαλμιο ηθελα 3 λεπτα να συνελθω.

Και σημερα θα γινει εξορμηση παλι μονος βεβαια, το πολυ πολυ να με φανε οι λυκοι στα αγρια βουνα του κιλκις

 

 

Η ατμόσφαιρα έφταιγε όχι η σελήνη...

 

και για να μην τυφλώνεσαι απο την φωτεινή σελήνη, απλά μέιωσε τη διάμετρο του 8ιντσου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως, δοκίμασε να μην βγάλεις ολόκληρο το καπάκι αλλά μόνο το μικρό κομμάτι και θα δεις πόσο άνετα θα βλέπεις το φεγγάρι, ούτε φίλτρα ούτε τίποτα! :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά άμα μειώσεις την διάμετρο μειώνεις κ την διακριτική ικανότητα του τηλεσκοπίου.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως, δοκίμασε να μην βγάλεις ολόκληρο το καπάκι αλλά μόνο το μικρό κομμάτι και θα δεις πόσο άνετα θα βλέπεις το φεγγάρι, ούτε φίλτρα ούτε τίποτα! :mrgreen:

 

Οταν λες μην βγαλεις ολοκληρο το καπακι αλλα μονο το μικρι κομματι , τι εννοεις γιατι δεν καταλαβα για ποιο καπακι μιλας; :-k :-k

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΧΗ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν λες μην βγαλεις ολοκληρο το καπακι αλλα μονο το μικρι κομματι , τι εννοεις γιατι δεν καταλαβα για ποιο καπακι μιλας; :-k :-k

 

Το μπροστινό μαύρο καπάκι δεν έχει ένα μικρότερο πάνω του; Ε, βγάλε μόνο αυτό.

 

Παιδιά άμα μειώσεις την διάμετρο μειώνεις κ την διακριτική ικανότητα του τηλεσκοπίου.

 

Ναι, αυτό που λέω είναι καλό μόνο για μικρές μεγεθύνσεις... Και ούτε καν βράζει η Σελήνη έτσι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hταν πραγματικα υπεροχη νυχτα. Ηρθε ο Παναγιωτης σπιτι μαζι με φιλους για να δουμε τον αγωνα και μετα ταινια και λιγο ελειψε να βγαλει τη νυχτα στο μπαλκονι!! Πως καταφερα και τον επεισα να ρθει μεσα ενας Θεος το ξερει.. :mrgreen:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης