Jump to content

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χμμμ εγω την ελυσα ως εξης...

 

το αστερι οπως και να 'χει θα κανει 24 ωρες για να ξαναβρεθει στην ιδια θεση.

ετσι βρηκα σε ποση ωρα διανυει το το νυχτερινο τοξο.

απο εκει και περα ειναι ευκολα. βρισκεις ποση ωρα κανει να παει στα μισα του καθε τοξου (μεσουρανει) και προσθετεισ στην ωρα που σου δινει. αυτη δεν ειναι η λυση;

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το 3ο θέμα αλλιώς το έκανα:

Στο Α:Πρόσθεσα το 5h30min50sec με το (24-16h24min02sec)/2

Στο Β:Πρόσθεσα στο αποτέλεσμα του Α το 16h24min02sec/2

Στο Γ:Από το 5h30min50sec αφαίρεσα το (24-16h24min02sec)/2

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι σωστό...

 

Το 5.10 έχω την εντύπωση ότι είναι το ε).Ο τροχός του Φιζώ είχε χρησιμοποιηθεί για τον υπολογισμό της ταχύτητας του φωτός.(φυσική γ λυκειου γενικης παιδειας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο νομιζω δεν ισχυει παντα. αφου μας δινει το ποσο χρονο κανει απο την ανατολη ως τη δυση του αστεριου......... και δεν ειναι 12 ωρες.το νυχτερινο τοξο ειναι 16 ωρες.....μας το δινει...
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτο εβαλα κι εγω και ετσι πρεπει να 'ναι.

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο νομιζω δεν ισχυει παντα. αφου μας δινει το ποσο χρονο κανει απο την ανατολη ως τη δυση του αστεριου......... και δεν ειναι 12 ωρες.το νυχτερινο τοξο ειναι 16 ωρες.....μας το δινει...

 

ακριβως.

απο εκει πηγα κι εγω.

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το 3ο θέμα αλλιώς το έκανα:

Στο Α:Πρόσθεσα το 5h30min50sec με το (24-16h24min02sec)/2

Στο Β:Πρόσθεσα στο αποτέλεσμα του Α το 16h24min02sec/2

Στο Γ:Από το 5h30min50sec αφαίρεσα το (24-16h24min02sec)/2

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι σωστό...

 

Το 5.10 έχω την εντύπωση ότι είναι το ε).Ο τροχός του Φιζώ είχε χρησιμοποιηθεί για τον υπολογισμό της ταχύτητας του φωτός.(φυσική γ λυκειου γενικης παιδειας)

 

γιατι αφαιρεσες απο το 24?

α ρε για το 5.10 εχεις δικιο πως δεν το καταλαβα.....

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ας πουμε πως αυτο το αστερι ειναι ο ηλιος... αυτα που ισχυουν για τον ηλιο ισχυοθν και για καθε αλλο αστερι.

 

κανει 24 ωρες για να ξαναβρεθει στην ιδια θεση γιατι η Γη σημπληρωνει μια περιστροφη γυρω απο τον ευατο της σε 24 ωρες.

αρα για να βρεις την διαρκεια του τοξου της νυχτας πρεπει να αφαιρεσεις απο το 24 το τοξο που διανυει την μερα.

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να και η τριτη σελιδα.πω πω ατελειωτα ηταν τα θεματα :lol: :lol:

μαλλον εχεις δικιο βροχη........αν και δεν ειμαι σιγουρος.

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

........

3.thumb.jpg.f4e68cccfe54a6c5fb8ced3071e509ac.jpg

Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω το για το 5.14 και το 5.17 θα θελα τη γνωμη σας :!: :) :)
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν ειμαι καθολου σιγουρη γι αυτα τα δυο εχς βαλει ενστικτοδως κατι αλλα δεν θυμαμαι τι :?

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα ιδια με τον george2 εβαλα εγω.....
Πριν προχωρήσεις στα μυστήρια του ουρανού μην παραλείψεις να εμβαθύνεις στα μυστήρια της μάνας Γης............
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαγκες εγω αρχικα σκεφτηκα οπως η βροχη και λιιγο οπως ο george2,ομως ειχα αναλωσει το χρονο αλλου(θεωρια σχετικοτητας) και δν προλαβα να ολοκληρωσω τη σκεψη μου.Εγω το εκκρεμες του φουκω εβαλα και αυτο πρεπει να ειναι;)(να'ναι καλα το αστροβοξ!!).Επισης στο 5.17 εβαλα το β,διοτι ο σειριος ειναι στον αστερισμο του μεγαλου κυνος.Και αλλιως να το σκεφτουμε,το καλοκαιρι ο διας και η αιγα φαινονται τη νυχτα οποτε ειναι αδυνατο να ανατελλουν μαζι με τον ηλιο.Καλη επιτυχια να εχουμε ολοι παιδια!!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΑΡΥΤΙΚΟΙ ΦΑΚΟΙ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΨΑ.ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΔΩΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΔΥΣΚΟΛΑ1 ](*,) 1Η ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΑΩ :mrgreen: :wink: :wink:

 

 

Οι βαρυτικοί φακοί χρησιμεύουν στον εντοπισμό της σκοτεινής ύλης (που μπορεί να είναι και αμυδροί αστέρες κ.α…). Κατά την παρατήρηση ενός άστρου και όταν παρεμβληθεί μεταξύ παρατηρητή και αστέρα ένας αμυδρός αστέρας, θα υπάρξει διαταραχή στην φωτεινότητα του πρώτου έτσι καταλαβαίνουμε ότι στην περιοχή υπάρχει σκοτεινή ύλη. Μέχρι στιγμής έχουν ανακαλυφτεί 35 τέτοιοι φακοί. Περισσότερες πληροφορίες στο βιβλίο της Αστρονομίας και Διαστημικής (Ο.Ε.Δ.Β.) σελ. 124-125

 

[/img]

870007948_mag_fak..JPG.72cf0939d1cb5e81367275d33da4660d.JPG

cjferoussis
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά τα θέματα μου αρέσουν περισσότερο από τις προηγούμενες χρονιές. Επιτέλους βγήκε η "έκθεση", μπήκε άσκηση ενώ υπάρχουν και πολλαπλής επιλογής όπου δίνεται η ευκαιρία να καλυφθούν εν συντομία περισσότερα θέματα και να δουν τις γνώσεις του μαθητή. Βέβαια λείπει κάτι αμιγώς παρατηρησιακό (ίσως βέβαια αυτό να είναι καλό). Όπως και να χει εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους.

 

Υ.Γ.Θανάση μπορούσες να βάλεις όλα τα σκαναρισμένα κομμάτια σε ένα ποστ. :wink:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα μου άρεσε η ερώτηση για τις "ημέρες του Κυνός" (5.17), αν και νομίζω ότι είναι αρκετά εξεζητημένη για τον διαγωνισμό αυτό. Για όσους φίλους ενδιαφέρονται να μάθουν κάτι παραπάνω για το θέμα, τους παραπέμπω στο άρθρο:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_days

 

Για όλους τους υπόλοιπους, αρκεί να πω ότι η σωστή απάντηση είναι ο Σείριος. Καλά αποτελέσματα σε όλους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί ρε παιδιά να μην πέφτει καμιά ερώτηση πιο πρακτική (πχ παρατηρησιακή αστρονομία, τηλεσκόπια..) ?

 

Δεν έχω κανένα παράπονο :lol: Συμφωνώ απόλυτα με τον Τηλέμαχο. Όντος τα θέματα ήταν πολύ πιο τσιμπημένα, αλλά και πολύ πιο ουσιώδη από τις προηγούμενες χρονιές. Αυτό λογικά θα ωφείλεται στο γεγονός ότι πέρσι δεν είχε προετοιμαστεί κατάλληλα η ομάδα της ολυμπιάδας (όπως όλοι ξέρουμε τα παιδιά θα μπορούσαν να τα είχαν πάει πολύ καλύτερα αν ήταν συνηθισμένα σε τέτοιου είδους ασκήσεις). Η αλλαγή αυτή του τύπου των θεμάτων αν και πολύ τρομαχτική αρχικά =P~ =P~ ανέβασε αρκετά το επίπεδο του διαγωνισμού :D

 

Γενικά δεν έγραψα όσο θα ήθελα να γράψω αλλά θα δείξει...

 

Πάντως στο δεύτερο θέμα με έσωσε εκείνη η καταπληκτικήηηη ομιλία για το Cassini-Huygens και αυτό το γλυκούλι cdακι που μας έδωσαν στο τέλος :mrgreen:

Όταν δεν είχα τίποτα άλλο να γράψω κατέφευγα στο θέμα με το Huygens :lol: :lol: :lol:

 

Καλά αποτελέσματα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης