Jump to content

Αλλαγή ρουλεμαν HEQ5 - HEQ6


dimpap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε στελιο πλεον δεν εχω τζογο σε κανεναν αξονα,η βαση δουλευει τελεια.

Τωρα εχτες το βραδυ ρυθμιζα την πολικη γιατι την ειχα κανει μπ$%&^*#λο,οταν τα καταφερα εβγαλα δυο φωτο.με 10 και 15 λεπτα

αποτελεσμα ηταν τελειω.

 

Δεν συνεχισα γιατι ο αερας δεν με αφησε.

Το περιοδικο σφαλμα ειναι πολυ καλο.

 

Τωρα ησυχασα. :lol: :lol:

 

Υ.Γ. την βαση την χτυπαγα με την βαριοπουλα για να βγου ν τα μεγαλα γραναζια αλλα αυτη βραχος,δεν επαθε τιποτα. :cheesy: :cheesy:

Σ.Ε.Α.Α (συλλογος ερασιτεχνικης αστρονομιας αργολιδας)

 

http://astropanorama-panorama.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέτοια «πειράγματα» μπορούν να ωφελήσουν πολύ μιά βάση. Πριν από χρόνια είχα κάνει βίδες τη δική μου ΕQ-5 (πρόγονος της ΗΕQ-5) για να καθαρίσω τα εργοστασιακά γρέζια (βρήκα πολλά), να αλλάξω τη λίπανση και να τη ρυθμίσω όσο καλύτερα γίνεται. Η διαφορά στη χρήση ήταν πολύ αισθητή! Η κίνηση των μοτέρ (αλλά και οι χειροκίνητες κινήσεις) έγιναν πιό ομαλές και το ζύγισμα της βάσης πιό εύκολο και ακριβές. Επίσης η ρύθμιση του backlash μπόρεσε να γίνει πιό ακριβής ώστε αυτό να μειωθεί. Η «επέμβαση» όμως προτείνεται μόνο σε όποιον ξέρει τι κάνει και γιατί, αλλιώς μπορεί να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από αυτά που θα λύσει. Καλή τύχη και ...θάρρος!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης