Jump to content

Τηλεσκόπια στο Lidl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry...

 

Τώρα είδα καλύτερα τα posts. Όντως το Celestron Firstscope 114 δεν το βρίσκω ούτε εγώ στο site της aktis, στα ετοιμοπαράδοτα, αλλά ούτε και με αυτή την τιμή (99 euros). Μήπως ήταν κάποια προσφορά που δεν ισχύει πλέον?

Φίλε Αμωνίτη σου έστειλα ένα π.μ. το είδες;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επισης τα lidl εχουν και τα κυαλια bresser που πολλοι ζητουσατε..

Βλεποντας αυτο το ποστ ερχονται στο νου μου αναμνησεις απο τα χριστουγεννα εκεινα οταν πηρα το bresseraki απο τα λιντλ και ξεκινησε η περιπετεια μου στον κοσμο της παρατηρησιακης αστρονομιας.....

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dn kserw an einai afto p lete alla eida ena firstscope me 300euro! oxi me 99. sorry gia ta greeklish..plz apantiste

 

Στην αρχική σελίδα της Aktis πάνω ψηλά γράφει ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ AKTISHOPPING 2007

http://www.aktistar.com/

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα έχει βάλει κ το Vixen Cosmostar 114/900 στα 99 ευρώ κ αυτό. Shocked Shocked

 

Περίεργα πράγματα...

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

AAAA παιδια θα τρελαθω!!!! ποιο λετε να παρω??επειδη δεν ξερω απο αυτα...και επειδη ειναι προσφορες θελω πρωτα να παρω και μετα θα προσπαθω να τα μαθω... ποιο λετε το bresser το Vixen Cosmostar 114/900 η το Celestron Firstscope 114??????????επεισης αν μ περισεψουν λευτα μ συστηνετε να παρω τπτ extra?? προσοφθαλμιους, οτιδηποτε....

thx πραγματικα για την γρηγορη απαντηση!!! :cheesy:

keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα δύο της Aktis σαφώς είναι ανώτερα του lidll.Ακόμη καλύτερο είναι το Vixen.Δεν ξέρω όμως σε τι βάση το έχει.Πάρε ένα τηλέφωνο κ μετά τα ξανα λέμε.Το θέμα είναι αν πραγματικά θέλεις τέτοιο τηλεσκόπιο.Μπορεί να είναι πολύ καλές προσφορές αλλά είναι μικρά τηλεσκόπια.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μια ποιο προσεκτική ματιά η προσφορές στην ακτις μπορεί να φαντάζουν λιγότερο δελεαστικές. Πχ η Skywatcher HEQ5 Synscan Pro Go-To

v. 2.5

Με τέτοια version δεν το κόβω και προσφορά .

Φίλε μου πάρε τηλέφωνο ρώτα τι ακριβώς δίνει και πες μας .

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλε filiatra θέλω για αρχή ένα τέτοιο τηλεσκόπιο. Μετά αφού εξικοιωθώ με αυτό και μάθω όλα τα βασικά για τα τηλεσκόπια και πάρω και το nightwatch θα προχωρήσω στην αγορά ενός άλλου τηλεσκοπίου που ίσως να είναι το dob 8'' αλλά δν ξέρω ακόμη. μέχρι τότε βλέπουμε...

τηλ δν χρειαζεται να παρω γτ λέω να περάσω αύριο καμία βόλτα να τα δω και από κοντά..

keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τηλ δν χρειαζεται να παρω γτ λέω να περάσω αύριο καμία βόλτα να τα δω και από κοντά..

Αυτό είναι το καλύτερο.

Πάντως αφού θέλεις ένα τέτοιο τηλεσκόπιο αν το Vixen είναι σε ισημερινή τότε πάρτο.99 ερυρώ σε σχέση με τα 80 του lidll είναι μέρα με την νύχτα.Πρόσεξε μόνο σε πια στήριξη το έχει βάλει.Δες τα κ τα ξαναλέμε αύριο.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μια ποιο προσεκτική ματιά η προσφορές στην ακτις μπορεί να φαντάζουν λιγότερο δελεαστικές. Πχ η Skywatcher HEQ5 Synscan Pro Go-To

v. 2.5

Με τέτοια version δεν το κόβω και προσφορά .

Φίλε μου πάρε τηλέφωνο ρώτα τι ακριβώς δίνει και πες μας .

Νομίζω πως υπερβάλεις.Δεν ξέρω αν η version που αναφέρεις είναι καλή προσφορά ή όχι αλλά έχει τόσες άλλες που σου πέφτει το σαγόνι βλέποντας τες.

12'' dob O-O 1100 ευρώ.

12'' dob celestron 750 ευρώ

Vixen Geoma ED80A Fieldscope 360 ευρώ κ τόσα άλλα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα έχει βάλει κ το Vixen Cosmostar 114/900 στα 99 ευρώ κ αυτό. Shocked Shocked

 

Περίεργα πράγματα...

 

Δεν υπάρχει τίποτα το περίεργο.

Όσο και να ακουγεται παραξενο, οι προσφορές που εβγαλε φέτος η Ακτις είναι αξιόπιστες. Πρόκειται για όργανα που χρησιμοποιήθηκαν σε δοκιμές ή που βρίσκονταν στον εκθεσιακό χώρο ή σε στοκ, που όμως δεν επηρεάζεται η λειτουργικότητά τους. Κατα την γνώμη μου είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για όσους έχουν αποφασίσει να αποκτήσουν το πρώτο τους τηλεσκόπιο, ή για όσους θέλουν να αναβαθμίσουν τον εξοπλισμό τους.

Πχ το Vixen 114 ή το Celestron 114 είναι σαφώς πολύ πιο αξιόπιστα αστρονομικά όργανα από οποιοδήποτε Bresser 80mm του Lidl, και σε τιμή μοναδική.

Επίσης, χωρίς καμία διάθεση διαφήμισης, η Ακτις θεωρείται από τις πιο αξιόπιστες εταιρείες στην χώρα μας, όπως και το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης, ή ο Νομικός (Meade) και η Arcus (William Optics) στην Αθήνα, και δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με τα Lidl και ο,τι ευκαιριακό φέρνουν κατά καιρούς.

 

Φιλικά

Κώστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, χωρίς καμία διάθεση διαφήμισης, η Ακτις θεωρείται από τις πιο αξιόπιστες εταιρείες στην χώρα μας, όπως και το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης, ή ο Νομικός (Meade) και η Arcus (William Optics) στην Αθήνα, και δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με τα Lidl και ο,τι ευκαιριακό φέρνουν κατά καιρούς.

 

Φιλικά

Κώστας

 

Απο την πλευρά μου πάντως δεν υπάρχει καμία διάθεση δυσφήμισης!

Πράγματι αυτά που δίνει είναι πολύ καλές προσφορές. Ομως να που το κακό μου μάτι έπεσε πάνω στην HEQ5 που έτσι και αλλιώς απο τότε που βγήκε το νέο χειριστήριο με V3 πωλούνται τόσο και λιγότερο και έγινα επιφυλακτικός!

Γι αυτό του είπα να πάρει τηλέφωνο να ρωτήσει όλες τις πιθανές παραμέτρους της προσφοράς και αν είναι όπως δείχνει να προχωρήσει άφοβα.

Απο προσωπική εμπειρία πάντως εμπιστεύομαι τα LIDL. Είχα αγοράσει ενα USB για να ακούς MP3 . Εργοστασιακή εγγύηση δεν είχε . Τα LIDL ομως μου είχαν δώσει εγγύηση ενα χρόνο με την απόδειξη αγοράς. Το USB χάλασε μετά απο 7 μήνες γιατί μου έπεσε στο χιόνι. Το πήγα πίσω και χωρίς πολύ διαδικασία (κανα 10 λεπτο νομίζω) μου έδωσαν τα λεφτά μου πίσω καθως δεν υπήρχε κομμάτι αντικατάστασης. Αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτέ σε καμία αντιπροσωπία. Με αυτό θέλω να πω οτι δεν υπάρχει ελλείμα αξιοπιστίας σε σχέση με τις αντιπροσωπίες όταν μιλάμε φυσικά για το ίδιο προϊών. 8)

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως αφού θέλεις ένα τέτοιο τηλεσκόπιο αν το Vixen είναι σε ισημερινή τότε πάρτο.99 ερυρώ σε σχέση με τα 80 του lidll είναι μέρα με την νύχτα.Πρόσεξε μόνο σε πια στήριξη το έχει βάλει.Δες τα κ τα ξαναλέμε αύριο.

 

Το Vixen το δίνει με την Astro 3. Βάρος μέχρι 4.5 κιλά . Παίρνει μοτέρ αλλά μπορεί να κάνει στοιχειώδη αστροφωτογράφηση όπως μου είπαν από την aktis.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και ποσο κανει το μοτερ?ξερει κανεις?μ ειπε ενας γυρω στα 20 ευρω αλλα δν ξερω. οταν παει να το παρει κανεις πακετο τι πραγματα συμπεριλαμβάνονται??πηγε κανενας να δει?γτ δν γραφει στην σελίδα.
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως αφού θέλεις ένα τέτοιο τηλεσκόπιο αν το Vixen είναι σε ισημερινή τότε πάρτο.99 ερυρώ σε σχέση με τα 80 του lidll είναι μέρα με την νύχτα.Πρόσεξε μόνο σε πια στήριξη το έχει βάλει.Δες τα κ τα ξαναλέμε αύριο.

 

Το Vixen το δίνει με την Astro 3. Βάρος μέχρι 4.5 κιλά . Παίρνει μοτέρ αλλά μπορεί να κάνει στοιχειώδη αστροφωτογράφηση όπως μου είπαν από την aktis.

 

Δυστυχώς δεν την ξέρω καθόλου αυτή την βάση.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο το έχει το Astroshop Γερμανίας 500 ευρώ. Γιατί τόσο ακριβά; Είναι τόσο καλό;

Ας πεί όποιος ξέρει μια γνώμη.

 

Εγώ θα θέσω αλλιώς το ερώτημα. Γιατί τόσο φτηνά εδώ στα LIDL; Μήπως τα συγκεκριμένα είναι από ελαττωματικές παρτίδες; :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ΜΟΝ2 είναι αξιοπρεπής στήριξη που αν δεν απατώμαι μπορεί να σηκώσει μέχρι και 8ιντσο νευτώνειο. Από εκεί και πέρα ο σωλήνας είναι ένας επίσης αξιοπρεπέστατος 4ιντσος refractor, φαντάζομαι ο ίδιος ή σίγουρα ανάλογος με αυτόν της Skywatcher και της Celestron, ενώ είναι αρκετά μακρυς για να έχει αμελητέο και εύκολα αντιμετωπίσημο χρωματικό σφάλμα. Κορυφαίο κοντραστ, μηδενικές ανάγκες συντήρησης, επηρεαζεται πολύ λιγοτερο από το seeing, ουσιαστικά μηδενικός χρόνος προσαρμογής.

Από εκεί και πέρα, κάνει για έναν αρχάριο; Κατά τη γνώμη μου όχι, εκτός και αν ο αρχάριος έχει κάνει καλά την έρευνά του και γνωρίζει τι περιμένει και τι θέλει. Καθε επιλογή τηλεσκοπίου είναι ούτως ή άλλως συμβιβασμός, αλλά πιστεύω ότι ένας αρχάριος θα ευχαριστηθεί περισσότερο ένα 8ιντσο dob παρά έναν 4ιντσο refractor σε ισημερινή. Και κάνω αυτή τη σύγκριση δεδομένου ότι ένα 8ιντσο dob έρχεται πάνω κάτω στα ίδια χρήματα.

Αυτή είναι η άποψή μου και ελπίζω να βοηθά.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Εγώ θα θέσω αλλιώς το ερώτημα. Γιατί τόσο φτηνά εδώ στα LIDL; Μήπως τα συγκεκριμένα είναι από ελαττωματικές παρτίδες; :-k

 

Ειναι φτηνα γιατι κλεινουν συμφωνια για ολη την ευρωπη για ολα τα μαγαζια. Σκεψου το λιγο αλλο να παρεις ενα κομματι και αλλο για ολη την ευρωπη :wink: Αγοραζουν με μεγαλη εκπτωση απο τις εταιριες.

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Εγώ θα θέσω αλλιώς το ερώτημα. Γιατί τόσο φτηνά εδώ στα LIDL; Μήπως τα συγκεκριμένα είναι από ελαττωματικές παρτίδες; :-k

 

Ειναι φτηνα γιατι κλεινουν συμφωνια για ολη την ευρωπη για ολα τα μαγαζια. Σκεψου το λιγο αλλο να παρεις ενα κομματι και αλλο για ολη την ευρωπη :wink: Αγοραζουν με μεγαλη εκπτωση απο τις εταιριες.

 

Φιλικα Δημητρης

 

Το ελπίζω φίλε Δημήτρη. Σκέφτομαι να κάνω αγορά τηλεσκοπίου και να πραγματοποιήσω ένα όνειρο που είχα από παιδί. Σκεφτόμουν και για 8" Dob, όπως ανέφερε ως πρώτη καλή επιλογή ο φίλος eliasg2004, αλλά δεν με βολεύει ως προς το θέμα της μεταφοράς.

 

Ως προς το θέματα αστροφωτογράφισης ένα διαθλαστικό είναι κατάλληλο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ΜΟΝ2 είναι αξιοπρεπής στήριξη που αν δεν απατώμαι μπορεί να σηκώσει μέχρι και 8ιντσο νευτώνειο.

H MON2 δηλαδή με ποια EQ μπορεί να συγκριθεί; Παίρνει goto;

Το συγκεκριμένο 102/1000 πως τα παέι στην επίγεια παρατήρηση; Από την άλλη κάπου διάβασα για τα αχρωματικά πως ασφάλεια για χρωματικό λάθος αποτελεί ένα f>12. Ισχύει αυτό;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης