Jump to content

HEQ5 PRO ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ME DOB 8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

geia xara kai pali paidia telika sas akousa kai den to poulisa to dob mou apenantias ependisa epano tou agorazontas thn heq5 pro ishmerinh kai merika alla kaloudia.Me ta 2 5kila pou eixe epano telika den mou ekane sosth zigisi kai telika pira kai trito 5kilo kai tora eimai mia xara auto to anafero gia osous thelisoun na paroun thn sugekrimenh ishmerinh kai exoun dob 8ari.Perasa kai to kainourgio firmware sto xeiristhrio kai eimai etoimos plin ton vromokairo pou den me exei afisei toses meres tora na kano 3 star calibrate.Pros to paron den exo kapoia aporia alla pistevo pos tha mou emfanistoun erketes kai elpizo na vro kai allous me ton idio eksoplismo pou na mou tis lysoun.

Episis pira ta eksis kaloudia neximage camera ths celestron,2" 28mm prosofthalmio,celestron uhc/lpr filter kai ena filtro selhnhs.Episis tha ithela na anafero pos vrisko tragiko to gegonos sthn ishmerinh na mhn exei trofodotiko mesa h syskevasia apo thn eteria kai na anagasto na paro ksexoristo.Plironeis 1000 tosa evro kai den sou dinei mesa ena aplo metasxymatisth revmatos eleos.Ayta ithela na po kai sygnomi an sas kourasa elpizo na anoiksei o ouranos syntoma na mirasto mazi sas tis photos kai apories mou.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο φίλε. Κάνε την πρώτη σου δοκιμή (πάντα αφού διαβάσεις ΟΛΟ το manual) και τα ξαναλέμε αν έχεις κάποια ερώτηση (την οποία θα στην απαντήσουν τα άλλα παιδιά με πείρα σε τέτοιο εξοπλισμό......).

 

Εγώ πήρα την EQ6 Pro και έχω Dob 8'' αλλά μου έφτασαν τα δύο 5κιλά για ζύγισμα :-k .

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βάρος του σωλήνα δεν ξεπερνά τα 8 κιλά..... :-k

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η heq5 παιδιά δεν ζυγίζει με το 8". Μία άλλη λύση είναι να πάρεις προέκταση του σίδερου που μπαίνουν τα βαράκια.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα!

 

Α ρε πως με ψηνεται εσεις οι δυο... :twisted: :twisted: :wink:

 

Ποτε θα κα, ποτε θα καμειιιιι, ξαστερια!!!! (Ξυλουρης!)

 

Παιδακια μια οικονομικη λυση για dob 8' στηριξη αλλα με μοτερ και δυνατοτητα αστροφωτογραφησης υπαρχει εκτος την ΕQ5 (απλη) καποια αλλη;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και απο εμενα καλοριζικη η βαση.

 

Παιδακια μια οικονομικη λυση για dob 8' στηριξη αλλα με μοτερ και δυνατοτητα αστροφωτογραφησης υπαρχει εκτος την ΕQ5 (απλη) καποια αλλη;

 

Η heq5 syntrek ειναι μια πολυ καλη επιλογη κατα την γνωμη μου

(απο θεμα σχεσης κοστους - ποιοτητας - δυνατοτητων) για το 8'' f6 αν δεν θες να ξεφυγεις πολυ οικονομικα.

Δελεαστικη ειναι η GPD2 της vixen, αλλα βγαινει ακριβη.. :roll: .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα την ψαξω λιγο με την heq5 syntrek...

 

Μετα τι αλλο χρειαζομαστε για να ξεκινησουμε την φωτογραφηση??

 

Δηλ. με μια δικη μας (καλη) ψηφιακη compact μηχανη βγαζουμε αποτελεσματα οπως π.χ. αυτην εδω??

 

 

Αν οχι, τι αλλο θα εβγαζε τετοιας ποιοτητας φωτογραφιες (δειτε τον Μ1) και σε τι τιμες (Value 4 money παντα).

 

ΥΓ: εννοεις αυτην την HEQ5 Syntrek του Πλανηταριου των 748 EUR; Αυτη εχει απλα τα 2 μοτερ ετσι και καθολου GOTO δυνατοτητες; Αν ηθελα και Goto πρεπει αργοτερα να αγορασω και το τηλεχειριστηριο SynScan;

 

Αυτη η στηριξη που βρηκα παλι στο Πλανηταριο σε τι τιμη αν ξερεις βγαινει και αν ειναι αμεσα συγκρισιμη τοσο σε τιμη οσο και σε δυνατοτητες με την HEQ5 Syntrek. Απο οτι ειδα αυτη η CG-5 εχει και δυνατοτητες GOTO αλλα δεν ξερω αν κανει για 8', αν ειναι το ιδιο οικονομικη λυση και το ιδιο αξιοπιστη.

 

Δειτε λιγο και τις φωτο για να καταλαβετε για ποιες στηριξεις μιλαω. οκ? :wink:

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=622

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=962

 

Αντε και με σωνετε απο περιττα εξοδα!! =;

1821579967_CourtesyofDimikolgr-M1.jpg.92bdb09bf22bf1fe30b7e01e6d059b71.jpg

1665772745_HEQ5Syntrek748EUR.jpg.2947dccca3acb818edd8e299cc84d19e.jpg

1778833999_CelestronCG-5Goto-Noprice.jpg.d4771ce612b391025896c429b8a608b0.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

magos_ pesta etsi einai opos ta les den ithela na valo proektash pira allo ena varaki kai telos tora.

 

Μάλλον έκανες την καλύτερη δουλεία φίλε μου! Παιδεία πάντως εγώ θα έκανα υπομονή και θα αγόραζα μια EQ-6. Είναι ακριβώς ότι πρέπει. Πολύ πρόσφατα ύμουνα σε αυτό το δείλημα και αγόρασα EQ-6 μιας και τα λεφτά δεν είναι πολύ παραπάνω και είναι πολύ ποιο στιβαρή!

Δυστυχώς όμως την πουλάω.. :(

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Altinaki μακρυά από την CG5.....

 

Τώρα, συμφωνώ με το mago, για αυτό και επέλεξα και εγώ EQ6....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι εγω το ιδιο ακριβως εκανα περιμενα δηλαδη λιγο περισσοτερο για την eq6 (αν και οπως ηρθαν τα πραγματα και η heq5 θα με βολευε..).

 

Altinaki μακρυά από την CG5....

 

Πολυ σωστα, μακρυα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ! Λοιπον μακρια απο την CG5 (μερικοι λογοι :?: )

 

βασιλη και λοιποι η HEQ6 ειναι πολυ πιο ακριβη νομιζω και μαλλον θα μεινω σαν πρωτη σκεψη στην HEQ5 Syntrek που εχει 2 μοτερ στα 748EUR αλλα οχι Goto...

 

Απλα περιμενω τον αλλο μηνα την γεννηση της μικρουλας και οπως καταλαβαινετε η στηριξη... μαλλον θα αργησει!!!

 

Ασε και την γκρινια μολις την δει αμεσως η γυνη!

 

Ευχαριστω παντως και θα σας εχω ενημερους παιδια!! =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το καλό να έρθει η κορούλα σου Altinaki.... Πρώτα η οικογένεια και μετά οι στηρίξεις κλπ κλπ κλπ..... Η δικιά σε 11 μέρες χρονίζει και μας έχει πάρει τα μυαλά.....

 

Προτείνω αν σε ενδιαφέρει πραγματικά η αστροφωτογράφηση να περιμένεις μέχρι να μαζέψεις χρήματα και πήγαινε καρφί για EQ6.... Το Πλανητάριο την έχει (είχε;;;) 1450€ σε 15 άτοκες δόσεις...... \:D/ =D> \:D/ =D>

 

Την αγοράζεις μια φορά και ξενοιάζεις για χρόνια.....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια εχω απογοητευτει εντελως με την celestron neximage δεν μου γεμιζει καθολου το ματι για τα λεφτα της ισως δεν ξερω να την χρησιμοποιω ακομη τι να πω.ο οριον μονο τα αστερια δειχνει νεφελωμα χλωμο και μια τον κρονο που δοκιμασα ηταν χαλια.Εντομεταξι προσπαθω να μαθω το registax 4 αλλα εχω δρομο ακομη ολο δοκιμες κανω αλλα τζιφος αποτελεσματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε έχε υπόψη σου ότι η neximage είναι για πλανητική και μόνο - εκτός και αν την μετατρέψεις - ωπότε καλώς δεν είχες αποτέλεσμα στον Μ42.

Στη neximage, όπως και με κάθε κάμερα γενικότερα, όλο το ζουμί βρίσκεται στην εστίαση. Όταν καταφέρεις να πάρεις κάποιο avi με σωστή εστίαση και σε σχετικά σταθερή ατμόσφαιρα, θα έχεις αποτελέσματα με το registax, ακόμα και αν απλά πατάς κουμπιά από tab σε tab με τις default ρυθμίσεις - εντάξει, στα wavelets θα πρέπει να παρέμβεις πιο άμεσα :mrgreen:

Στο amcap δοκίμασε να εστιάσεις έχοντας πατήσει alt+enter και βλέποντας το είδωλο να αλλάζει σε πλήρη οθόνη. Παίξε με τον εστιαστή μέχρι να μπορείς να διακρίνεις κάποιες "χοντρές" λεπτομέρεις της επιφάνειας του πλανήτη στην οθόνη - για παράδειγμα: τις δύο μεγάλες ζώνες του Δία, ή τον γαλάζιο πόλο του Άρη ΚΑΙ κάποιες λεπτομέρειες στην επιφάνειά του. Ένα άλλο "σημάδι" ότι έχεις φτάσει κοντά στο σημείο εστίασης είναι ότι η περιφέρεια του πλανήτη αρχίζει και διαγράφεται με μεγαλύτερη σαφήνεια.

Πάρε αρκετά avi, παίζοντας με τις ρυθμίσεις του gain και κάνοντας πολύ μικρές αλλαγές - και μέσα και έξω - στον εστιαστή. Μελέτησε τα αποτελέσματα που θα πάρεις και θα έχεις μια ιδέα για το ποιες ρυθμίσεις δουλεύουν καλύτερα και πως.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και πρωτη φορα ολα οσα μου λες τα εκανα ισως επειδη δεν εχουμε και καλο καιρο και γενικα το seing ηταν κακο εχθες δεν ειχα τα αποτελεσματα που ηθελα.I will keep working on it.

οι παρακατω photos ειναι γυρω στις 12:00 δεν μπορεσα να εχω καλυτερα αποτελεσματα γιατι με κατεστρεψαν τα συννεφα :(

 

allmysaturnhj0.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι εγω το ιδιο ακριβως εκανα περιμενα δηλαδη λιγο περισσοτερο για την eq6 (αν και οπως ηρθαν τα πραγματα και η heq5 θα με βολευε..).

 

Altinaki μακρυά από την CG5....

 

Πολυ σωστα, μακρυα..

 

Βασίλη_Μ και sheliak γειά σας

 

Επειδή o Altinakis έκανε την ερώτηση αλλά δεν έλαβε απάντηση και με ενδιαφέρει και εμένα, θέλετε να πείτε μερικούς λόγους, γιατί μακριά από CG-5;

 

Συνήθως, διαβάζω θετικά σχόλια γι αυτήν, ότι είναι σταθερή με τα 2" πόδια της κλπ.

 

Μήπως εννοείτε τις παλαιότερες εκδόσεις ή και την τελευταία με τις αναβαθμίσεις που έχουν γίνει;

Οι συστάσεις σας να θεωρήσω ότι είναι από προσωπικές σας εμπειρίες;

 

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις

Φιλικά

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε δεν ξέρω από φωτογραφία κ δεν μπορώ να σε βοηθήσω.Το μόνο που ξέρω είναι πως αυτό το άθλημα θέλει υπομονή κ πολλές δοκιμές.Κανείς δεν είχε άμεσα αποτελέσματα.Προσπάθεια λοιπόν μέχρι να μάθεις τον εξοπλισμό σου.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη_Μ και sheliak γειά σας

 

Επειδή o Altinakis έκανε την ερώτηση αλλά δεν έλαβε απάντηση και με ενδιαφέρει και εμένα, θέλετε να πείτε μερικούς λόγους, γιατί μακριά από CG-5;

 

Κωνσταντίνε και Altinaki

 

Την CG-5 Την έχω περίπου δύο χρόνια και θα συμφωνήσω με τα παιδιά που λένε μακρυά. Οχι πως είναι κακή, ισα ισα. Αξιοπρεπέστατη είναι με καλό tracking, αξιοπρεπές goto και αρκετά στιβαρή για τηλεσκόπιο μέχρι 8.

Απο εκεί και πάνω δεν τραβάει καλά και ας λέει η Celestron ότι θέλει, το 9,25 μου την έχει παλαβώσει.

Για φωτό όμως και ειδικά για deep sky, δεν αξίζει να την αγοράσεις χωριστά εφόσον υπάρχουν πιό σοβαρές στηρίξεις διαθέσιμες και σε κοντινές τιμές

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αξιοπρεπέστατη είναι με καλό tracking, αξιοπρεπές goto και αρκετά στιβαρή για τηλεσκόπιο μέχρι 8.

 

Αγαπητέ Δημήτρη ευχαριστώ.

Σε αυτή τη περίπτωση και ο Altinakis για 8αρι την θέλει.

 

Και από ότι γνωρίζω το σηκώνει μια χαρά, χωρίς κραδασμούς όταν σταματά η κίνηση, με πολύ απαλή κίνηση στο χαμηλό rate, και πολύ σταθερή, ( ίσως ευθύνονται τα 2 ιντσών πόδια της) και γι' αυτό σε site του εξωτερικού την λένε σταθερότερη από την HEQ-5 που έχει λεπτότερα πόδια. Το να μη σηκώνει το 9,25 SC το καταλαβαίνω. Γενικότερα πάντως ψάχνοντας στο forum δεν είδα, όσους ήδη την έχουν, να αναφέρουν ότι δεν σηκώνει 8αρι νευτώνιο άνετα.

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κωνσταντίνε,

 

Αν σε ενδιαφέρει μόνο για παρατήρηση, στο 8 πιθανότατα θα είναι καλή. Πλήν όμως, φίλοι που την έχουν με 8 Νευτώνιο (Foehammer ας πούμε) μου είχε κάνει την καρδιά περιβόλι (και καλά έκανε δηλαδή) όταν θέλησα και εγώ να ασχοληθώ με τη φωτογραφία, λέγοντας : "Πλανητική Ναι, DSO νιξ". Και είχε απόλυτο δίκαιο. Η στήριξη ταλαντώνεται και στις μεγάλες εκθέσεις αυτό είναι πρόβλημα. Και επειδή ο Altinakis την ψάχνει για φωτό, δεν υπερασπίστικα το απόκτημά μου που ή ουτως ή άλλως θα αλλάξω όταν με το καλό μαζεψω τα χρήματα

 

Φιλικά

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα Δημήτρη.

 

Από ότι λες, όχι για φωτογράφιση, αλλά κάνει για παρατήρηση η CG-5.

 

Ευχαριστώ

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους.

 

Επαναφέρω το θέμα γιατί με αφορά άμεσα. Έχω ακριβώς το ίδιο δίλλημα. Θέλω να επιλέξω ανάμεσα στις HEQ5 – EQ6. Καταλαβαίνω ότι η δεύτερη είναι πιο σταθερή, διάβασα όμως στα παραπάνω σχόλια ότι η HEQ5 σηκώνει τον σωλήνα του 8ιντσου Dob (οι οδηγίες αναφέρουν: Μέγιστο ωφέλιμο φορτίο 14kg) και δεν σκοπεύω να πάω σε μεγαλύτερο σωλήνα. Οι απορία μου είναι η εξής:

 

Εκτός από τον σωλήνα, η βάση θα πρέπει να σηκώσει και το βάρος της φωτογραφικής μηχανής – φακού. Επίσης διάβασα ότι θα χρειαστώ και ένα επιπλέον αντίβαρο 5 kg. Αν αθροίσουμε το βάρος από όλα αυτά που θα μπουν πάνω στη βάση, μήπως τελικά έχω πρόβλημα (για αστροφωτογράφηση)?

Μήπως τελικά το βάρος είναι οριακό?

Τα αποτελέσματα που θα έχω από μια στήριξη EQ6 θα είναι καλύτερα ποιοτικά? (για τον ίδιο σωλήνα πάντα – Skywatcher dob 8άρι)

 

Many thanks.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης