Jump to content

Λογισμικό Open Source


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

ποιά προγράμματα ανοικτού λογισμικού θα προτείνατε για πρώτη επαφή

με την παρατήρηση και μελέτη των άστρων ?

 

Ευχαριστώ

Γιάννης

--

g1@nNlS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To Carte De Ciel....ή και το Stellarium νομιζω οτι ειναι free.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Bi2L !

 

βασικά έχω κατεβάσει το Carte De Ciel (με την ελληνική μετάφραση)

και το βλέπω.

 

Θα δοκιμάσω και το Stellarium .

 

--

Γιάννης

--

g1@nNlS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κορυφαίο θεωρείται και ειναι, κατα τη γνώμη μου, το Starry Night,τώρα στη έκδοση 6.0. Λίγο βαρύ σαν πρόγραμμα αλλα αν αποκτήσεις την έκδοση του Starry Night Backyard θα είναι πιο ευκολόχρηστο.

There''s a starman waiting in the sky

He''d like to come and meet us

But he thinks he''''d blow our minds

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μενα το πιο ευχρηστο προγραμμα ειναι Carte De Ciel =D> το οποιο δεν ειναι τυπου πλανηταριου, δηλαδη να βλεπεις πως ειναι το καθε αντικειμενο γαλαξιας ή νεφελωμα , ειναι τυπου σαν να εχεις εναν λογισμικο χαρτη!:-({|=

Για αυτη την δουλεια κανει το stellarium το οποιο καταργει (με την καλη την εννοια) το πλανηταριο και δινοντας με εικονες τα παντα, απο γαλαξιες μεχρι νεφελωματα κ.α. Επισης εγω εχω και το Starry night 6 το οποιο ειναι ενα φοβερο προγραμμα συνδιασμου τον παραπανω, αλλα το τιμημα ειναι βαρυ γιατι θελει ενα δυνατον υπολογιστη!!! \:D/ \:D/ \:D/ :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-note :-note

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε marjohn έχε υπόψη και το Redshift, είναι τα δύο πιο γνωστά μαζί με το StarryNight, αλλά αρκετά πιο φθηνό.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Themis και quendi ευχαριστώ θα τα δοκιμάσω και αυτά.

 

Μια διευκρίνηση αν γνωρίζετε ποιο απο τα παραπάνω έχει καλύτερη συνεργασία με ένα τηλεσκόπιο ?

 

και ποιο απο τα παραπάνω έχει το καλύτερο και πιο εύχρηστο online update με νέα και πληροφορίες ?

--

g1@nNlS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους

 

επίσης και το Google Earth με τη νέα του έκδοση έχει τη δυνατότητα

να μετατραπεί σε Sky Viewer !

--

g1@nNlS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Stellarium είναι για τα μπάζα. Απορώ που πολλοί το εκθειάζουν!

Πολύ καλό και freeware όπως το Cartes du Ciel είναι και το HNsky http://www.hnsky.org. Όμως τόσο το CdC όσο και το HNsky χρειάζονται τον κατάλογο GSC για να έχουν αμυδρούς αστέρες.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Stellarium είναι για τα μπάζα. Απορώ που πολλοί το εκθειάζουν!

 

Μα γιατί γίνεσαι κακός? Ο αρχάριος όταν ξεκινάει θέλει να βλέπει και τα δεντράκια του και τα σπιτάκια και στον ορίζοντα. Θέλει να νομίζει οτι αυτο που βλέπει ειναι live, να μην ξεχωρίζει την πραγματικότητα απο το πρόγραμμα! Αυτό τον βοηθάει...και μετά πέφτει πιο βαθια..

 

Έτσι είναι..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομίζω ότι είναι για τα μπάζα, απλά είναι για διαφορετικό κοινό και για διαφορετικό σκοπό. Κανένα πρόγραμμα που μπορεί να φέρει οποιονδήποτε σε επαφή με το ουρανό δεν είναι για τα μπάζα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O astrovox έχει απόλυτο δίκιο , το Stellarium

κάνει πολύ καλά τη δουλειά του κράχτη για το χώρο της αστρονομίας .

 

Τουλάχιστον εμένα ήταν η πρώτη επαφή με το χώρο αυτό και με ενθουσίασε.

--

g1@nNlS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομίζω ότι είναι για τα μπάζα, απλά είναι για διαφορετικό κοινό και για διαφορετικό σκοπό. Κανένα πρόγραμμα που μπορεί να φέρει οποιονδήποτε σε επαφή με το ουρανό δεν είναι για τα μπάζα.

Αντρέα σωστά μιλάς αλλά σ αυτό το φόρουμ νομίζω πως το έχουμε ξεπεράσει αυτό το στάδιο.Δεν νομίζεις πως πρέπει να λέμε τα σύκα σύκα κ την σκάφη σκάφη?Το πρόγραμμα πολύ απλά δεν κάνει για την δική μας δουλειά.Ενα παιχνιδάκι είναι κ τίποτε άλλο.Τώρα αν σε μερικούς αρέσει δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα να το χρησιμοποιούν.Κακό δεν κάνει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια εγω πιστευω οτι αν το Stellarium ειχε την δυνατοτητα να εκτυπωνει ευκολα χαρτες (γινεται βασικα με το Control+S) και ειχε δυνατοτητες για να προσθετεις κυκλους Telrad θα ηταν πολυ πολυ καλο.

 

Απλα οσοι εχουν συνηθισει σε προγραμματα οπως το Cartes Du Ciel ειναι δυσκολο να ξεσυνηθισουν και να μπουν στο περιβαλλον του Stellarium.

 

Απλως εμενα τα "πολυ ξερα" γραφικα του Cartes Du Ciel με ξενερωνουν αφανταστα, λες και ειμαι στην δεκαετια του '80.

 

Θελω να πω με αυτο οτι θα ηθελα τουλαχιστον το Cartes Du Ciel να εχει λιιιιγο πιο συγχρονα γραφικα. Αυτο και τιποτα αλλο. :P =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα μου αρέσει η απλότητα του HNsky. Έχοντας προσθέσει τον GSC έχει και αστέρες μέχρι 16 μέγεθος. Και στο CdC πρέπει να προστίθεται αυτός ο κατάλογος.

Στα screenshots δεν δείχνει καλά γιατί μείωσα την ανάλυση για να μπορούν να ανέβουν εύκολα στο astrovox. Νοιώθω και περήφανος που έχω συμβάλλει στη βελτίωση του προγράμματος αυτού μιας και ανακάλυψα ένα λάθος στα όριο των αστερισμών Δράκοντα και Μεγάλης Άρκτου και έστειλα email στον συγγραφέα ο οποίος με χιλιοευχαρίστησε και το διόρθωσε. Επίσης υπάρχει έκδοση του προγράμματος που τρέχει σε win3x οπότε άν έχουμε κανένα αρχαίο κομπιούτερ στην αποθήκη μπορούμε να το αξιοποιήσουμε :cheesy:

Να σημειώσω επίσης πως το HNsky δέχεται αρχεία με τροχιακά στοιχεία για κομήτες και αστεροειδείς σε φορμά TheSky. Τα σώζουμε με το όνομα που έχουν τα αντίστοιχα του προγράμματος αντικαθιστώντας κάθε φορά τα παλιά.

HNsky_1.jpg.dcccfc21abf4202860a9b81fe04a39ae.jpg

HNsky_2.jpg.5f6d5b393e1b86d45fd998ce7c8ebd42.jpg

HNsky_3.jpg.9707e70a3d0ecdb81045a5974e95c8eb.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης πολύ καλό πρόγραμμα και freeware είναι το wineclipse.

 

http://www.lcm.tuwien.ac.at/scs/welcome.htm

 

Μόνο 700k και ταχύτατο! Εξαιρετική η δυνατότητα για αναζήτηση ηλιακών εκλείψεων με βάση συντεταγμένες περιοχής. Επισυνάπτω screenshot με την επόμενη ολική έκλειψη ηλίου ορατή από την Αθήνα στις 28/6/2299 :cheesy:

 

ΥΓ open sourche είναι άλλο από freeware. Πρέπει να δίνεται και ο κώδικας του προγράμματος.

eclipse_1.jpg.242aca06b1574722f81acd75067cf90f.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό το HNSKY,αλλά δεν έχει δυνατότητα αναζήτησης αστέρων καταλόγου TYCHO2.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης