Jump to content

Οι πρωτες μου αστροφωτογραφιες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις πριν απο εξι μηνες μπηκα και εγω στην μεγαλη κοινοτητα της ερασιτεχνικης αστρονομιας.

Μου κολησε την τρελα ο προεδρος του ΣΕΑΘ,Δημητρης Πρασοπουλος(ατιμε!!!!!) ,και εκτοτε πιστευω πως εχω κανει αρκετα μεγαλη προοδο.

Πριν εξι μηνες δεν ηξερα απολυτος τιποτα για τον νυχτερινο ουρανο,τηλεσκοπια κ.λ.π.

Αποκτησα λιπον και εγω ενα διοπτρικο bresser lidl και εκανα τα πρωτα

μου βηματα αλλα μεσα σε ενα μηνα βρεθηκα να αγοραζω ενα meade lxd75 8'' f4 και αρκετο εξοπλισμο(προσ/μια-barlow-φιλτρα κ.λ.π.)

Στα τελη Νοεβριου μαζι με ενα φιλο απο το ΣΕΑΘ τον Σταθη βγαλαμε τις προτες φωτο.

Ο Σταθης εβαλε την canon eos400 και εγω το τηλεσκοπιο ,τα αποτελεσματα τα βλεπετε παρακατο.

Πριν δυο μηνες απεκτησα laptop,internet και μια spc900nc web cam και εκανα μερικες ληψεις πειραματικα.Τα αποτελεσματα και αυτα παρακατο.

Ειναι μεγαλη η τρελα με την αστρονομια και την αστροφωτογραφια παιδια

και ευχομαι να ειμαστε ολοι γεροι και να συνεχισουμε να κανουμε με χαρα το χομπυ μας!(και με αρκετα euro!!!!!!)

Φυσικα περιμενω να μου πειτε τη γνωμη σας οι κατεχοντες και μη!

Μονο μη βαρατε παιδια δεν το αντεχω το ξυλο !!!!

Ζητω ταπεινα συγνωμη για τα ορθογραφικα μου λαθη.

 

Φιλικα Αθανασιος Σισμανης

Καθαρους ουρανους!!!!

P-17-holms.jpg.0fd055def353a66f64e5eeb0f0ca2b01.jpg

saturn.jpg.0c52bb14144d165034a281e31b9a43b9.jpg

1456360629_Moon2.jpg.4784f37388d0171f2d918e59357ac3e5.jpg

256589178_Moon1.jpg.1334631767cdb309588f1b13ad208e06.jpg

Clavius.jpg.07759914426ef3c4c47d9817ed48e4fc.jpg

Copernicus.jpg.3490ad481d91f18f5c89e0231b004241.jpg

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΙΣΜΑΝΗΣ

Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω τα λογια ειναι περριτα, 6 εικονες 6.000 λεξεις. Απο μενα εχεις πολλα!

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

\:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Συνεχισε ετσι περιμενω και αλλες...Καλη συνεχεια στο hobby.

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θανάση πολύ καλός. BRAVO δώστα όλα.

=D> \:D/ :D :wink: :P =D>

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΑΣ :cheesy:

 

Αυτά που ο ΘΕΟΣ μας έχει δώσει πρέπει να τα σεβόμαστε , να τα προστατεύουμε και να τα αγαπάμε. ΔΕΝ μας ανήκουν , τα έχουμε όλα δανεικά!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή συνέχεια φίλε...... Πολύ καλός...... Εύγε.....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θανάση μερικές από αυτές τις φωτό τις είδα και εγώ από πρώτο χέρι! (Τις έδειξες όταν ήρθες στο σπίτι μου, τότε που προσπαθούσαμε να εγκαταστήσουμε ανεπιτυχώς το Starry Night 6pro+ στον υπολογιστή σου!). Έτσι σου εκφράζω και εγώ δημοσίως τα συγχαρητήρια μου! =D> =D>

Συνέχισε!!!

Μου μυρίζει....Ταρσούδης Νο 2!!!

 

Φιλικά...ο συνονόματός σου!!

 

Υ.Γ. Πρόσεχε ρε φίλε και λίγο!!!Ένα κεφάλι τό ΄χεις!!!

(Ξέρει αυτός!!)

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου, τουλάχιστον όσο είμαι εγώ εδω μέσα(και δεν είναι λίγος ο καιρός), δεν έχω δει πιο δυναμικό ξεκίνημα!!!!!!!!!!!

 

ΘΕΡΜΑ συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και φυσικά καλη συνέχεια..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!!!! :oops:

Τα καλα σας σχολια με κανουν να θελω να προσπαθησω πιο πολυ.

Τρεμε Ταρσουδη!!!!!!!!!! :twisted: Για να συμπληρωσω τον φιλο ptolemeo!

Αστειευομαι φυσικα, μακαρι καποια στιγμη να μπορεσω να φτασω στο επιπεδο του φιλου μου του Γιωργου.

 

Και παλι σας ευχαριστω!!!

Να ειστε ολοι καλα.

 

Φιλικα

Αθανασιος Σισμανης.

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΙΣΜΑΝΗΣ

Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο οτι εψαξα το τηλεσκοπιο σου πρεπει να ειναι αυτο ετσι δεν ειναι;

 

Πιστευω και γω οτι εκανες μια "καθαρη αρχη" με την εννοια οτι εδωσες στον εαυτο σου ενα καλο επιπεδο ποιοτητας στις φωτογραφιες σου. Αυτο πιστευω γινεται οταν ο χαρακτηρας καποιου ειναι επιμελης και επιμονος με στοχο το πιο τελειο αποτελεσμα. Πιστευω οτι οι ωρες που εφαγες βγαζοντας αυτο το αποτελεσμα να ηταν τοσες οσο να σε χαροποιησει αυτο το αποτελεσμα.

 

Η φωτο παντως του Holmes ειναι πολυ ευκρινης και ομορφη, πραγμα που μαρτυρα το πολυ καλο Seeing που ειχες τοτε, την καλη ευθυγραμμιση του τηλεσκοπιου και την σωστη ρυθμιση απο μερους σου.

 

Για την Σεληνη μπορω να πω οτι ειναι καλες αλλα πιστευω οχι και τελειες. Λειπει νομιζω η οξυτητα και οχι τοσο η φωτεινοτητα. Η δε ζουμαρισμενη Σεληνη καλη, αλλα χωρις οξυτητα (τι Barlow εχεις;).

 

Παντως αυτο που φαινεται αμεσα ειναι η καλαισθησια σου (φαινεται απο το πως γραφεις τα παντα και γυρω απο την εικονα σου) και η επιμονη σου για το καλο αποτελεσμα.

 

Δηλαδη, το ημισυ το παντος! :P :P =;

images.jpg.e6bff9cf91d139e6d65db7b235a95832.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε altinaki ,μου επητρεπεις να σε αποκαλω ετσι γιατι σας παρακολουθω ολους αρκετο καιρο στο astrovox,σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις και τα σχολια.Στη φωτο του holms παρατηρησε κανεις την τροχια ενος μετεωρου η δορυφορου που διαγραφεται στο αριστερο μερος της φωτο!Γιαυτο εβαλα αυτη την φωτο.

Οι φωτο του κρονου και οι δυο της σεληνης clavius-copernicus ειναι με powermate 5x της televue .Αγορασα αυτον γιατι συνεργαζεται καλα με μικρα f και γιατι ειναι televue!!!!Την πολικη ευθυγραμμιση την βελτιωνω καθε φορα.(ετσι νομιζω δηλαδη)

Για την ευθυγραμμιση των κατοπτρων ,μεχρι και εχθες το βραδυ παιδευομουν γιατι διαπιστωσα οτι το πρωτευον κατοπτρο δεν ηταν κεντραρισμενο στην βαση συγκρατησης του!Το εβγαλα ,το επλυνα και το κεντραρισα,και ευθυγραμμισα απο την αρχη.Μακρια απο λειζερ collimeitor !Εγω το φορτωθηκα ,υπαρχουν αλλες πιο αξιοπιστες λυσεις.Και την βαση την εχω λυση.Εβγαλα τα μοτερ ,μαζεψα τον τζογο απο τα γραναζια, γρασαρισα και εγινε πρωτη!(δεν ειναι και eq6 pro αλλα παλι καλα)Ευτυχως το lxd75 εχει πολυ σταθερο τριποδο, και αναβαθμισα και το autostar497(με υπολογιστη που εχει xp γιατι αν ειδατε την αλλη μου αναφορα στο astrovox τα vista εχουν προβλημα.)Παντως τα περισσοτερα τηλεσκοπια δεν εχουν τιποτα σωστα ρυθμισμενο,αν πιανουν τα χερια σας τολμηστε!

Οσο για seeing και τη φωτορυπανση φιλε altinaki,μενω στο κεντρο της Αλεξανδρουπολης γυρω απο πολλες καμιναδες(ζεστα καυσαερια) φωτα δρομων και σπιτιων για να μην μιλησω για την δεσμη φωτος του φαρου που σαρωνει τον ουρανο καθε τρια δευτερα!

Οσο για την οξυτητα κ.λ.π. εχει δικιο γιατι ακομη μαθαινω τα προγραμματα ληψης εικονας-βιντεο και επεξεργασιας αυτων.Πριν απο δυο-τρεις μηνες αγορασα τον πρωτο μου υπολογιστη και μου ειναι ολα καπως δυσκολα(ακομη και που σας γραφω αυτα τυραννιεμαι αφανταστα!)

 

Φιλικα Αθανασιος Σισμανης

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΙΣΜΑΝΗΣ

Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, την γραμμη που εκανε αυτο το αντικειμενο (δορυφορος) την παρατηρησα και ηθελα να το επισημανω, απλως το ξεχασα στην πορεια! :oops:

 

Πολυ ωραιος συνδυασμος παντως και των δυο μαζι!

 

Ως αναφορα στο θεμα του καθαρισμου του πρωτευοντος σου θα ελεγα οτι δεν χρειαζοταν να το βγαλεις κιολας... Υπαρχουν και πιο ηπιες λυσεις...

 

Διαβασε εδω κατι που ειχα γραψει και θα καταλαβεις οτι δεν χρειαζεται να τον αφαιρεις γιατι μπορει και να κανεις και καποια ζημια. Το πρωτευον λεγεται οτι πρεπει να βγαινει οσο το δυνατον πιο λιγο. Ισως και μια φορα καθε 10 χρονια, εκτος αν υπαρχει σοβαροτατο προβλημα...

 

Παραλληλα, ειδα οτι απο παλια ειχα κατι μαυρα στιγματα - σκουπιδακια στον πρωτευον και σκεφτηκα οτι θα ηταν καλη ευκαιρια να τα αφαιρεσω καπως μιας και εκανα και την τρυπα.

 

Ακουστε κατι απλο και ευκολο που εκανα...

 

Πηρα ενα σκουποξυλο που ειχα στο σπιτι, το γυρισα απο την μερια που εχει την πλαστικη λαβη και κολλησα επανω του με μια χαρτοταινια απο κατω ενα μεγαλο βαμβακι. Πανω του, για να τραβηξω τα σκουπιδακια, ηθελα να του βαλω κατι υγρο για να μεινουν στο βαμβακι ολα τα σκουπιδακια.

 

Πηρα λοιπον λιγο οινοπνευμα, ηπιας μορφης, για φαρμακευτικη χρηση που ειχα και - ΠΡΟΣΕΞΤΕ - εριξα πρωτα σε χαρτι κουζινας και μετα το χαρτι αυτο το ακουμπισα λιιιιγοοοο στο βαμβακι ωστε να μην μουσκευτει παρα πολυ... Ετσι ειχα την απαραιτητη υγρασια για να παρω τα σκουπιδακια.

 

Το πρωτευον μετα απο αυτο εγινε γυαλι! Wink Wink

 

Δειτε τις αναλογες φωτο.

 

Και το θεμα του Collimation ειναι φυσικα επισης πολυ σοβαρο. Παντως και με χαλια ευθυγραμμιση οπως ειπες οτι ειχες η φωτο σου ηταν αρκετα καλες (ιδιαιτερα του Holmes).

 

Παντως το επιπεδο των φωτογραφιων σου για τοσο λιγο καιρο που ασχολεισαι ενα πραγμα δειχνουν και θα το ξαναπω: Εμμονη με την τελειοτητα. Μπραβο πραγματικα!

 

ΥΓ: Μαλλον ο καιρος στην Αλεξανδρουπολη πρεπει να ειναι ανωτερος απο τον δικο μας εδω περα! :mrgreen:

 

ΥΓ: Οντως οι Televue Barlow (στο συνολο τους) θεωρουνται κορυφαιοι και αυτος ειναι και ο λογος που εχω και εγω εναν (3x). =D>

 

Καλη συνεχεια! =;

t_dsc00372_174.jpg.45bd8cba50878218d8505ab3dd3f5445.jpg

t_dsc00373_159.jpg.5167f97010f66409fbe073f44c218e36.jpg

t_dsc00381_862.jpg.431bdefb24f095d2ce31987237172fca.jpg

t_dsc00383_457.jpg.6eeaaf029f7ed260a75ace68ad67c885.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο γιατι να μην αφαιρεσεις το κατοπτρο; Εαν το βαλεις παλι στην ιδια θεση δεν εχει προβλημα. Ασε που με το βαβακι αφηνει χνουδι + οτι το οινοπνευμα....δεν ξερω αν πρεπει. Εγω το βγαζει το..."ποτιζω" απιονισμενο νερο, το αφηνω να στεγνωσει (με προσοχη) και το ξαναβαζω στην θεση του (καλο θα ηταν να σημειωσεις με νουμερα ποια βιδα αντιστοιχεί που; ). Ουτε το τρυβω με τιποτα, ουτε το ακουμπω!!! Just Clear Water :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια!

Το κατοπτρο το αφαιρεσα ,οχι τοσο για να το καθαρισω, αλλα για να το κεντραρω στην βαση που το συγκρατει.Στο δικο μου τηλεσκοπιο το κατοπτρο συγκρατειται σε τρεια σημεια.Αν δειτε το κατοπτρο απο πανω θα δειτε τα τρεια λαμακια που πιανουν στις ακρες το κατοπτρο.Στο δικο μου το ενα λαμακι φαινοτανε να μην πιανει το κατοπτρο οσο τα αλλα δυο.Οταν το εβγαλα διαπιστωσα οτι ειχα δικιο και ετσι το κεντραρισα απο την αρχη.

Εκανα ενα προχειρο σχεδιο.Τσεκαρετε και τα δικα σας αν θελετε γιατι οι Κινεζοι που τα συναρμολογουν δεν φαινεται να ενδιαφεροντε και πολυ!

 

Φιλικα Αθανασιος Σισμανης

katoptro.jpg.2c9104e9abeda0708ff3fa2c8957fc47.jpg

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΙΣΜΑΝΗΣ

Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για το καθαρισμα συμφονω με τον Bi2L οπως και για το μαρκαρισμα στις βιδες.Στο στεγνωμα μπορειτε να χρησιμοποιησετε το πιστολακι για τα μαλλια, αλλα προσοχη να το βαλετε στο κρυο για να διωξετε το νερο απο το κατοπτρο και οχι να στεγνωσει το νερο πανω σε αυτο!

 

Φιλικα Αθανασιος Σισμανης.

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΙΣΜΑΝΗΣ

Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ηξερα οτι ειχες και προβλημα σοβαροτατο και επρεπε να αφαιρεσεις το πρωτευον. Αν ηταν ετσι τοτε φυσικα καλα εκανες γιατι, με εναν σμπαρο επιασες 2 τρυγονια!!! :P

 

Bi2L, η ιδεα μου απλα γλιτωνει αρκετο χρονο οταν δεν τον εχεις βασικα εκεινη την στιγμη και δεν θελεις να κανεις ευθυγραμμιση σε ενα ηδη ευθυγραμμισμενο συστημα, ειναι χασιμο χρονου. Σκουπιδακια ομως οπως τα τριμματα απο τον σωληνα απο την μπογια, καποια τριχα, ή κατι που φαινεται τελος παντων ειναι πολυ ευκολο να αφαιρεθουν με αυτη την τεχνικη. Αν εχει επισης και καποια θολουρα ή μουτζουριτσα απο γρασσο ή κατι παρομοιο καθαριζεται και αυτο πολυ ευκολα.

 

Χρησιμοποιησα το φαρμακευτικο οινοπνευμα γιατι 1) ειναι πιο ηπιο στην συνθεση του γιατι χρησιμοποιειται στο σωμα μας οποτε και ο καθρεπτης δεν παθαινει τιποτα και 2) καταφερνει να στεγνωσει πολυ πιο γρηγορα, ακομα και με χωρις ανεμιστηρα, χωρις να αφηνει ιχνη στιγματων.

 

Το θεμα ειναι να μην ριξεις κατευθειαν το οινοπνευμα στο βαμβακι και το "λασπωσεις" και επισης να μην τριψεις. Ενα απλο και απαλο περασμα ειναι αρκετο να κατακρατηθουν και να καθαριστουν τα παντα...

 

Και πιστεψτε με ο πρωτευον οντως γινεται καθρεπτης!!! \:D/ \:D/

 

Αυτα παιδια και καλη μας συνεχεια! :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρω την ιδεα με το σκουποξυλο πολυ επικινδυνη φιλε.

 

Διοτι εαν υπαρχει καποιο χαλικακι η πετριτσα κολλημενη στον πρωτευων και με το βαμβακι ακομη θα το γρατζουνισεις εφοσον το συρεις επανω στον φακο.

 

Για μενα δεν ενδυκνειται.

 

Εγω μια φορα που καθαρισα τον πρωτευων χωρις να αφαιρεσω το κατοπτρο εκανα την εξης διαδικασια.

 

Καταρχην επλυνα το εσωτερικο του σωληνα με νερο οχι ομως με πιεση αλλα σε χαμηλη ροη για να καθαρισω τον σωληνα.

 

Μετα........

 

Χρησιμοποιησα ενα βαποριζατερ σαν αυτο που εχουν οι κομμωτες.

 

Γυρισα το τηλεσκοπιο σε καθετη θεση με τον πρωτευων προς τα κατω.

 

Ρυθμισα το βαποριζατερ στον αραιο ψεκασμο και το γεμισα νερο βρυσης.

 

Ψεκασα αρκετο νερο πανω στο κατοπτρο ωστε να δημιουργηθει λιμνιτσα απο ακρη σε ακρη για να φουσκωσει η βρωμια. Το αφησα κανα πενταλεπτο.

 

Κατοπιν γυρισα το τηλεσκοπιο σε οριζοντια θεση και ψεκασα παλι με νερο σε αραιο ψεκασμο ωστε να δημιουργηθουν ροες νερου πανω στον πρωτευων που θα τραβηξουν την βρωμια προς τα κατω απο αυτον.

 

Ελενξα το κατοπτρο εαν ειχε καθαρισει σε μεγαλο βαθμο. Εαν οχι επαναλαμβανω την ιδια διαδικασια.

 

Τσεκαρω με ενα φακο τον πρωτευων για βρωμια.

 

Το κατοπτρο καθαρισε.

 

Στην συνεχεια αλλαξα το νερο με απιονισμενο στο βαποριζατερ. Ψεκασα καμια δεκαρια φορες στον αερα να καθαρισει πληρως ο σωληνας του βαποριζατερ.

 

Εβαλα την συμπυκνωμενη ροη στο βαπο και ψεκασα με την πιεση πανω στον πρωτευων να καθαρισει απο το νερο της βρυσης αλλα και τα τελευταια υπολοιματα.

 

Τελος στεγνωσα με σεσουαρ.

 

Ο πρωτευων εγινε αστραφτερος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bi2L, η ιδεα μου απλα γλιτωνει αρκετο χρονο οταν δεν τον εχεις βασικα εκεινη την στιγμη και δεν θελεις να κανεις ευθυγραμμιση σε ενα ηδη ευθυγραμμισμενο συστημα, ειναι χασιμο χρονου.

Γιωργο απο οτι καταλαβα το τηλεσκοπιο σου οταν βγαζεις το κατοπτρο αλλαζει και η ευθυγραμμιση του;;

ειμαστε λιγo off...any way, ενδιαφερον "off" ομως :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι ξερεις κανενα νευτωνειο που οταν αφαιρεις τις βιδες πισω που συγκρατουν το πρωτευον κατοπτρο και βγαλεις το πρωτευον εξω να το πλυνεις και μετα το ξανατοποθετησεις εστω και στην ιδια θεση που ηταν να ειναι το ιδιο ευθυγραμμισμενο οπως ηταν στην αρχη (αν ηταν απο την αρχη εννοειται);

 

Εννοειται φιλε μου οτι χρειαζεσαι ξανα ευθυγραμμιση γιατι δεν μπορει να ξερεις και ποσες ακριβως στροφες θα πρεπει να στριψεις την καθε βιδα μετα.

 

Ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος βρε παιδια. Αλλιως ελεειστε τον τυφλο! (εμενα δηλαδη για να μην παρεξηγουμαστε! :wink:

 

Επειδη ομως εχουμε ξεφυγει, γιατι το θεμα που ανοιχτηκε ηταν οι φωτογραφιες του φιλου μας, ας μην το αναλυσουμε το θεμα του Collimation ή του καθαρισματος για πολυ ακομη, OK παιδια;

 

Ο καθενας εχει τον τροπο του οποτε αν του ταιριαζει γιατι να ](*,) τα κεφαλια μας; :P

 

Σωστοooooooςςςςς;;;;; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρδόν ;;;;;;;;;;;; :shock: :shock: :shock: :shock: :P

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης