Jump to content

Τελικά αξίζει...τον κόπο ένα Dob 8''


pascal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά ,

να πώ καταρχήν οτι είμαι πολύ χαρούμενος ,γιατι χθες πρωτοαντίκρυσα τον κρόνο και τη σελήνη ,μέσα απο το νεο μου dob 8'' skywatcher...(με τον μαμίσιο εξοπλισμο)

και μπορώ να πω οτι ''μαγέυτηκα'' απο αυτα που είδα..

=D> Τώρα θα ήθελα τη βοήθειά σας για κάτι....

 

1. Στή σελήνη με ψιλοτύφλωσε το φώς ,και ήταν πολύ ''λευκη'',αλλα ήταν ωραία ,δεν ξέρω μήπως ήταν επειδη ειναι σχεδόν σε ολική φάση ,πρέπει να βάλω καποιο φίλτρﴨ??????

 

2. Ο κρόνος ήταν φανταστικός ,με το 20'' και το 4'' προσοφθαλμιο ,αλλα επίσης και αυτος ήταν λευκός ,δεν θάπρεπε να δώ κάποια χρώματᴨ?????

 

Να διευκρινήσω οτι ακομα δεν εχω barlow ,oυτε zoom ,και δεν ξέρω τι πρέπει σιγα σιγά να πάρω για να καλυτερε΄ψω την παρατήρηση ,π'αντα σε λογίκα πλαίσια οικονομικής δυνατότητας..

 

Ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς..

Pascal ''Dobakias''

\:D/ \:D/ \:D/ :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

:-({|= :-({|= :-({|= \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

:-({|= . I LOVE MUSIC -SPACE- XTREME LIFE. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και καλορίζικο!

 

 

Ένα φίλτρο σελήνης σίγουρα θα σε βοηθήσει να την δεις καθαρότερα. Η μεγάλη διάμετρος του τηλ. σου συλλέγει πολύ φως από ένα τέτοιο αντικείμενο και είναι λογικό να σε "τυφλώνει". Αν δεν θέλεις να δώσεις τώρα επιπλέον χρήματα, τότε μείωσε την διάμετρο με μια μάσκα (ένα κομμάτι χαρτόνι σαν καπάκι μπροστά στο dob με μια κυκλική τρύπα μικρότερης διαμέτρου, π.χ. 6" ή 5"). Αυτό θα μειώσει την φωτεινότητα αλλά θα βελτιώσει το είδωλο.

Έχε επίσης υπ'όψη πως αφού το τηλ. είναι καινούριο, είναι πιθανό να χρειάζεται ευθυγράμμηση στα 2 κάτοπτρα.

 

Όσο για τα "χρώματα" δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, το λευκό χρώμα πιθανώς αυτό να οφείλεται στο ότι το είδωλο που έχεις δεν είναι αρκετά οξύ.. Τα dob τα καταφέρνουν καλά στο βαθύ ουρανό, αλλά στα πλανητικά οι γνώμες διίστανται.. Λογικά θα δεις λεπτομέριες με διαφορετικές χρώματα-σκιες.

 

Φιλικά

Ηλίας

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok ..τωρα καταλαβα γιατί στο καπάκι του μεγάλου κατοπτρου εχει και πιο μικρές τρύπες με καπάκια #-o #-o

οπότε για σελήνη αφήνω το καπάκι και ξεκουμπώνω τις μικρές τάπες ..

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες =D>

:-({|= . I LOVE MUSIC -SPACE- XTREME LIFE. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά χρώματα βλέπεις σε πλανήτες. Ο Κρόνος φαίνεται κίτρινος με μια πορτοκαλί ρίγα. Ίσως τον έβλεπες σε πολύ χαμηλή μεγέθυνση οπότε ήταν υπερεκτεθειμένος. Παίξε με τις μεγεθύνσεις. Δοκίμασε να έχεις το καπάκι με την μικρή τρύπα να δεις, για τη Σελήνη δουλεύει ωραία, αλλιώς πάρε ένα φίλτρο Σελήνης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα το δοκιμάσω αποψε ,ευχαριστώ...

επίσης βρε dobsonades ,vα ρωτήσω κατι ακομα..το finderskope ειναι λιγο αβολο οταν ο σωληνας ειναι καθετος :cry: εχω στραβολαιμιασει ,εκανα ''μιγιαγκι σαν'' χτες,υπαρχει κανα εξάρτημα γιαυτο :-# ](*,) :-$ :-$ [-o<

:-({|= . I LOVE MUSIC -SPACE- XTREME LIFE. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok ..τωρα καταλαβα γιατί στο καπάκι του μεγάλου κατοπτρου εχει και πιο μικρές τρύπες με καπάκια #-o #-o

οπότε για σελήνη αφήνω το καπάκι και ξεκουμπώνω τις μικρές τάπες ..

 

Σημείωσε όμως ό,τι ναι μέν θα έχεις καλύτερο είδωλο με αυτό τον τρόπο (χαμηλότερη φωτεινότητα-καλύτερη αίσθηση contrast), αλλά δεν θα μπορείς να πηγαίνεις σε υψηλότερες μεγεθύνσεις γιατί θα χαλάσει άμεσα αισθητά η εικόνα που θα πέρνεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τη σελήνη πάρε ένα φίλτρο σελήνης. Μειώνοντας τη διάμετρο του σωλήνα με διαφράγματα κλπ, δεν μειώνεις μονάχα το εισερχόμενο φως της Σελήνης αλλά και τη διακριτική ικανότητα του τηλεσκοπίου.

Κοινώς, αν βάλεις ένα διάφραγμα που μειώνει τη διάμετρο σε 50μμ (αν δεν κάνω λάθος τόσο πρέπει να είναι το μικρό καπάκι που έχεις) είναι σαν να παρατηρείς τη Σελήνη με μια διόπτρα 50μμ.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο για το finderscope, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις έναν ερευνητή με διαγώνιο αλλά μετά το κακό είναι ότι θα κοιτάς προς το τηλεσκόπιο ενώ θα στοχεύεις προς τον ουρανό, δεν είναι και ό, τι βολικότερο αλλά τουλάχιστον δεν στραβολαιμιάζεις.

 

Εγώ πάντως δεν έχω αλλάξει τίποτα από το τηλεσκόπιο πέρα των προσοφθαλμίων, νομίζω ότι είναι πολύ προσεγμένο γενικώς, ακόμη και ο 9x50 ερευνητής είναι εξαιρετικός. Απλά συνήθως αποφεύγω στόχους που είναι ακριβώς στο ζενίθ. Με οποιοδήποτε τηλεσκόπιο εξάλλου αυτό το σημείο είναι προβληματικό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε pascal καλως ορισες στο κλαμπ των dobsonadwn 8" sky-watcher.......

Εχεις κανει μια πολυ καλη αγορα με το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο, αυτο το εχω καταλαβει διοτι δεν υστερει σε τιποτα απο αλλα πανακριβα μεχρι ενα σημειο..

Οντως ειναι λιγο δυσκολα τα πραματα με τον ερευνητη οταν ειναι το τηλεσκοπιο σε καθετο σημειο αλλα εχω αρχιση να το συνηθιζω.Μετα εγω αγορασα της HYPERION BAADER ZOOM γιατι ακομα δεν εχω οικονομικες δυνατοτητες να αρχισω μια συλλογη απο προσοφθαλμια καλης ποιοτητας. Θελω να σου πω οτι με εχει ανταμειψει και ειναι μια καλη επιλογη.

Επισης πειρα και 2 φιλτρακια ενα O-III (οξυγονου) & MOON & SKYGLOW οπου το δευτερο το χρησιμοποιω σε πλανητες σεληνη και κανα νεφελωμα και αυτο ειναι πολυ καλο.Αυτα απο μενα σου ευχομαι καθαρους ουρανους και ειμαι σε θεση να σε βοηθησω λογο οτι ειμαι κατοχος του και εγω.

 

=D> =D> =D> για την επιλογη σου. =D> =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλορίζικο

Για 'μένα η καλύτερη λύση για να μη στραβολαιμιάζεις κοιτώντας

από τον ερευνητή στο ζενίθ, είναι το να βάλεις το τηλεσκόπιο σε

τραπεζάκι.

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο μεγαλε και καλες παρατηρησεις.

 

Για το τι μπορεις να παρεις σχετικα στη συνεχεια για τον εξοπλισμο σου - παντα ειπαμε κανοντας και ερευνα αγορας - θα σου συνιστουσα να παρεις αυτα που ..... εχω παρει εγω!!! :wink:

 

Δες τα απο την υπογραφη μου εδω κατω. =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοτάξιδο! :mrgreen:

Δημήτρη, μήπως ξέρεις με ποιο τρόπο υπολογίζουμε το σωστό ύψος του τραπεζιού σύμφωνα με δικό μας ύψος; Εκτός από το ύψος μας παίζει μήπως και κάτι άλλο ρόλο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙΛΕ PASCAL ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ Κ ΕΓΩ..ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ..ΤΑ ΜΕΙΩΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΓΚΟΣ Κ ΚΛΑΣΙΚΑ ΤΟ ΓΕΓΩΝΟΣ ΟΤΙ ΣΚΟΝΙΖΕΙ Κ ΘΕΛΕΙ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ.ΤΟ ΠΙΟ ΣΠΑΣΤΙΚΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΣΤΡΑΜΕΝΟ Κ ΠΛΑΓΙΑ...Κ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΚΡΟΝΟΣ ΣΕ 300Χ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΑ 400Χ...Η ΕΙΡΩΝΙΑ ΤΩΝ ΙΝΤΣΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 50% ΑΥΞΗΣΗ ΜΕΓΕΘΥΝΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ...ΑΣΕ ΠΟΥ Η ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ Κ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΩΝ 400Χ

ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΕΣ..

ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΗΛΟΤΕΡΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ(ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ 10'?)

ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ(ΜΟΝΟ) ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 500Χ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΦΩΝΟΣ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΡΟΝΟ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ..ΣΗΜΕΡΑ ΕΒΛΕΠΑ ΧΩΡΣΜΑΤΑ CASSINI ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ..ΠΑΝΤΩΣ ΔΕ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ Κ ΜΙΚΡΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΓΙΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ,ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΗΣΗ Κ ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΕΙΔΩΛΟΥ....ΞΕΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΙΣΤΟΛΙ... :cheesy:

αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σου πω κατι,επειδη ειχα το ετχ-70 αυτα που εβλεπα με το ετχακι μπορω νατα δω και με κυαλια 8-[ οποτε μπροστα στο dob μου φαινεται πειχνιδι το μικρο τηλεσκοπιο,κι απο αυριο που θα χω και barlow θα γουσταρω τρελλά :cheesy: :cheesy: :cheesy:
:-({|= . I LOVE MUSIC -SPACE- XTREME LIFE. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω σου ειπα με πια πραγματα θα σπαστεις,εννοειται οτι δεν υπαρχει συγκριση με το ετχ70...οσο για τα κιαλια τα καλα κανουν χ12 μεγενθυση,αυτο που ειχες καπου 150χ...να φανταστεις οτι στα 100χ αρχιζεις να καταλαβαινεις οτι βλεπεις κρονο με τα κιαλια απλα βλεπεις κατι φωτεινο..παντως για να ξερεις στο dob8 την 300χ θα απολαμβανεις και την 400χ σπανια,στο λεω για τα προσοφθαλμια που θα παρεις καποτε..και παρε με μεγαλο πεδιο..καλοταξιδο...
αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης