Jump to content

Σπουδές φυσικής & αστρονομίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

 

Αν θες να σπουδάσεις Αστρονομια, ναι θα πρέπει να δώσεις πανελλήνιες και να μπεις σε καποιο τμήμα Φυσικής ενδεχόμενα (αν και από Μαθηματικά και Υπολογιστές θα μπορούσες να βρεθείς στο χώρο). Αν αυτό όμως φαντάζει δύσκολο υπάρχει πάντα η ερασιτεχνική αστρονομία οπότε και ξεκινάς σιγα σιγά και μετά μπορείς να αρχίσεις να ασχολείσαι και με πιο σοβαρά θέματα.

 

Αυτά τα ολίγα...κύριο όπλο η θέληση...

 

Φιλικά,

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • RaQua

    RaQua 9 αναρτήσεις

  • nansy

    nansy 5 αναρτήσεις

  • KC

    KC 4 αναρτήσεις

  • milia

    milia 3 αναρτήσεις

Posted Images

Εμα πιά , είναι δύσκολο και είναι δύσκολο φαγοθήκατε όλοι.

Δεν ντρεπεστε να λέτε τέτοια πράγματα σε μικρα παιδιά.

Η δυσκολία είναι πολύ υποκειμενικό ζήτημα.Τα πάντα είναι ζήτημα σωστής παιδείας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ astrozilla,

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ντραπώ, μια και δεν αναφέρω πουθενα ότι "είναι δύσκολο". Η απάντηση μου κατ' αρχάς αφορά μόνο την ερώτηση του φίλου ForReal και στον οποίο αναφέρω ότι "αν αυτό φαντάζει δύσκολο" υπάρχει και μια εναλλακτική.

Σαφώς η δυσκολία είναι υποκειμενική καθώς εξαρτάται από τον κάθε χαρακτήρα, αλλά χωρίς πρότερη γνώση δεν μπορούμε παρά να δώσουμε μια γενική απάντηση.

Ο ουρανός δόθηκε σε όλους ανεξαιρέτως έτσι ώστε όποιος θελήσει να τον παρατηρεί όπως και με όποιο τρόπο θέλει και αν θέλει κανείς να ασχοληθεί σοβαρά θα βρει τον δρόμο του.

 

Φιλικά,

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ astrozilla,

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ντραπώ, μια και δεν αναφέρω πουθενα ότι "είναι δύσκολο". Η απάντηση μου κατ' αρχάς αφορά μόνο την ερώτηση του φίλου ForReal και στον οποίο αναφέρω ότι "αν αυτό φαντάζει δύσκολο" υπάρχει και μια εναλλακτική.

Σαφώς η δυσκολία είναι υποκειμενική καθώς εξαρτάται από τον κάθε χαρακτήρα, αλλά χωρίς πρότερη γνώση δεν μπορούμε παρά να δώσουμε μια γενική απάντηση.

Ο ουρανός δόθηκε σε όλους ανεξαιρέτως έτσι ώστε όποιος θελήσει να τον παρατηρεί όπως και με όποιο τρόπο θέλει και αν θέλει κανείς να ασχοληθεί σοβαρά θα βρει τον δρόμο του.

 

Φιλικά,

 

Γρηγόρης

Δεν νομιζω να αναφερθηκε σε εσενα

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας και από μένα.......

 

διάβασα το θέμα και είπα να εκφράσω και εγώ μια άποψη μιας και έχω σπουδάσει Φυσική & Αστρονομία :)

 

Λοιπόν κάποια πραγματάκια - καταρχάς σπούδασα στο πανεπιστήμιο της Γλασκώβης στην Σκοτία που ήταν από τα καλά πανεπιστήμια τόσο στην Φυσική όσο και στην Αστρονομία (Διάρκεια σπουδών 4 χρόνια). Και εγώ όπως και εσύ αποφάσισα να σπουδάσω Α&Φ λόγο της αγάπης μου στην Αστρονομία.

 

Όντως το αντικείμενο είχε πάρα πολλά Μαθηματικά μιας και ακολουθούσαμε το πρόγραμμα του Μαθηματικού μέχρι το 3 έτος (και το 4 είχε ακόμα αρκετά μαθήματα μαθηματικών)

 

Αρχικά θα ήθελα να σου πω ότι όταν σκάφτεσαι ότι θα σπουδάσεις αστρονομία να έχεις ξεκάθαρο στο μυαλό σου ότι στα πανεπιστήμια δεν διδάσκετε τόσο το "παρατηρισιακό" κομμάτι της αστρονομίας όσο το "αστροφυσικό" κομμάτι. Εγώ είχα την τύχη το πανεπιστήμιο που πήγα να έχει αρκετή «παρατηρισιακή» αστρονομία στο πρόγραμμα με πολλά πρακτικά μαθήματα (μέχρι να κάνουμε εμφάνιση φωτογραφιών σε σκοτεινό θάλαμο είχαμε μάθει... πολύ χρήσιμο σήμερα \:D/ ). Παρόλα αυτά το "παρατηρισιακό" κομμάτι κάπου στο 2 χρόνο τελείωσε και από εκεί και πέρα 2 χρόνια ήταν ουσιαστικά μόνο κοσμολογία/αστροφυσική... σε βαθμό που προς το τέλος είχα χάσει τελείως επαφή με το τι σπούδαζα και γιατί... (ήταν κυρίως όλα τα περι θεωριών εξέλιξης του σύμπαντος, μαύρης ύλης, θεωρία χορδών και μπουζουκιών κτλ κτλ)

 

Οπότε σκεφτόμενος σπουδάζω αστρονομία μην έχεις στο μυαλό σου ότι θα είσαι σε ένα αστεροσκοπείο και θα χαζεύεις γαλαξίες.

 

 

Μετά θα σου πρότεινα σπουδές στο εξωτερικό ειδικά για τέτοια αντικείμενα, τόσο η υλικοτεχνική υποδομή, η επαφή με τις τελευταίες εξελίξεις στην έρευνα όσο και το γεγονός ότι τα πράγματα δουλεύουν (βλέπε απεργίες Ελληνικών πανεπιστημίων κτλ) για εμένα το κάνει μονόδρομο (όσοι φίλοι αναφέρουν το κόστος θα ήθελα να πώ ότι δεν διαφέρει πολύ από το να σπουδάζεις Ελλάδα μακριά από το σπίτι σου ΚΑΙ το πιο σημαντικό τουλάχιστον εκεί σε 4 χρόνια έχεις πάρει πτυχίο σε αντίθεση με 5-6-7 που είναι το νορμάλ στην Ελλάδα)

 

Σκεφτόμουν να κάνω και ένα σχόλιο για την επαγγελματική αποκατάσταση σε αυτό τον τομέα αλλά δεν θα το κάνω... αντί για αυτό θα πώ την δική μου ιστορία. Σπούδασα Αστρονομία (& ευτυχώς μαζί και Φυσική κατόπιν παρότρυνσης της οικογένειάς μου γιατί αλλιώς ακόμα δουλειά θα έψαχνα) επειδή αγαπούσα την Αστρονομία και ήθελα να μάθω περισσότερα. Τελειώνοντας τις σπουδές μου έπρεπε να αντιμετωπίσω το πραγματικό πρόβλημα του τι δουλειά θα κάνουμε για να πληρώσουμε το νοίκι... Έτσι έκανα ένα μεταπτυχιακό στην έρευνα εκμετάλλευση πετρελαίου και μετά από αρκετές περιπέτειες κατέληξα στην Ελλάδα διευθυντής πωλήσεων σε μια εταιρία για αρκετά χρόνια και τώρα να έχω δικό μου καταδυτικό κέντρο... Που θέλω να καταλήξω? Οι σπουδές αστρονομίας όσον αφορά το να βρεις μια δουλειά ειδικά στην Ελλάδα έχουν όση αξία έχουν οι σπουδές στην ιστορία του ινδικού κινηματογράφου... από την άλλη στην δική μου περίπτωση το έκανα επειδή το αγαπούσα και ασχολήθηκα με το πως θα βρώ δουλειά μετά... ευτυχώς μου έκατσε καλά ... θα μπορούσε να μην είχε κάτσει και το μόνο που θα είχα θα ήταν ένα πανεπιστημιακό χαρτί με καμία αξία στην αγορά εργασίας...

 

Αυτά τα ολίγα από μένα....

 

Σταύρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκεφτόμουν να κάνω και ένα σχόλιο για την επαγγελματική αποκατάσταση σε αυτό τον τομέα αλλά δεν θα το κάνω... αντί για αυτό θα πώ την δική μου ιστορία. Σπούδασα Αστρονομία (& ευτυχώς μαζί και Φυσική κατόπιν παρότρυνσης της οικογένειάς μου γιατί αλλιώς ακόμα δουλειά θα έψαχνα) επειδή αγαπούσα την Αστρονομία και ήθελα να μάθω περισσότερα. Τελειώνοντας τις σπουδές μου έπρεπε να αντιμετωπίσω το πραγματικό πρόβλημα του τι δουλειά θα κάνουμε για να πληρώσουμε το νοίκι..

 

Επισης πολυ σημαντικο που πρεπει να αναφερθει.Να μην κοιταξουμε μονο οτι μας αρεσει (και κατ επεκταση να το σπουδασουμε ) αλλα να εχει και καποιο "αντικρυσμα" στην αγορα εργασιας...

Δυστυχως απο οτι βλεπω οποιος θελησει να ασχοληθει με θετικες επιστημες,στην Ελλαδα,στην καλυτερη,να ειναι σε καποιο φροντιστηριο...Για αυτο ειτε φευγεις εξωτερικο (υποθετω) η ασχολεισαι με αυτο που σου αρεσει μονο εγκυκλοπαιδικα... =P~

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι έκανα ένα μεταπτυχιακό στην έρευνα εκμετάλλευση πετρελαίου και μετά από αρκετές περιπέτειες κατέληξα στην Ελλάδα διευθυντής πωλήσεων σε μια εταιρία για αρκετά χρόνια και τώρα να έχω δικό μου καταδυτικό κέντρο...

 

Αγαπητέ Σταύρο

 

Οι σπουδές που έκανες στη Φυσική και Αστρονομία στην Αγγλία δεν έχουν σχέση με την επαγγελματική σου πορεία στην Ελλάδα αργότερα. Γιατί δεν συνέχισες τις σπουδές σου σε διδακτορικό επίπεδο μετά; Όπως ξέρεις με το χαρτί αυτό από ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού (Αγγλία,Αμερική κυρίως) που να συνοδεύεται με πλούσιο ερευνητικό και συγγραφικό έργο, σου ανοίγουν οι πόρτες στην Ελλάδα. Αρκεί να έχεις πάντα τις κατάλληλες γνωριμίες για να βρεις δουλειά σε κάποιο πανεπιστήμιο.

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Γρηγορη σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Ενας φιλος μου που ειναι πολλα χρονια στη σχολη για φυσικος,μου λεει να μην μπω καν στον κοπο..Χασιμο χρονου και τα λοιπα...Το ερωτημα ειναι,οσο κι αν αγαπας κατι,αξιζει να ρισκαρεις τοσα χρονια σπουδων ή ισως να ηταν καλυτερα αν ειχα την αστρονομια ως ενα ειδος χομπι.. :P Ειμαι ηδη 23,δεν ειμαι μικρη,αλλα δεν με λες και μεγαλη ξερω γω ... [-X
Eν οίδα, ότι ουδέν οίδα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρά!

 

Αποφασίζεις και πράτεις...είναι θέμα προσωπικό κάποιες επιλογές όπως και το πως τα βλέπουμε τα πράγματα. Εννοώ ότι μπορεί κάποιος να λέει ότι είναι δύσκολο από την προσωπική του μεριά αλλά δεν σημαίνει ότι είναι για σένα απαραίτητα.

 

Πάντως σε οποιαδήποτε περίπτωση υπάρχουν περισσότερες από μια προσεγγίσεις σε κάποια θέμετα.

 

Καλή δύναμη, ότι και αν αποφασίσεις!

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...
Γεια σας και από μένα.......

 

διάβασα το θέμα και είπα να εκφράσω και εγώ μια άποψη μιας και έχω σπουδάσει Φυσική & Αστρονομία :)

 

Λοιπόν κάποια πραγματάκια - καταρχάς σπούδασα στο πανεπιστήμιο της Γλασκώβης στην Σκοτία που ήταν από τα καλά πανεπιστήμια τόσο στην Φυσική όσο και στην Αστρονομία (Διάρκεια σπουδών 4 χρόνια). Και εγώ όπως και εσύ αποφάσισα να σπουδάσω Α&Φ λόγο της αγάπης μου στην Αστρονομία.

 

Όντως το αντικείμενο είχε πάρα πολλά Μαθηματικά μιας και ακολουθούσαμε το πρόγραμμα του Μαθηματικού μέχρι το 3 έτος (και το 4 είχε ακόμα αρκετά μαθήματα μαθηματικών)

 

Αρχικά θα ήθελα να σου πω ότι όταν σκάφτεσαι ότι θα σπουδάσεις αστρονομία να έχεις ξεκάθαρο στο μυαλό σου ότι στα πανεπιστήμια δεν διδάσκετε τόσο το "παρατηρισιακό" κομμάτι της αστρονομίας όσο το "αστροφυσικό" κομμάτι. Εγώ είχα την τύχη το πανεπιστήμιο που πήγα να έχει αρκετή «παρατηρισιακή» αστρονομία στο πρόγραμμα με πολλά πρακτικά μαθήματα (μέχρι να κάνουμε εμφάνιση φωτογραφιών σε σκοτεινό θάλαμο είχαμε μάθει... πολύ χρήσιμο σήμερα \:D/ ). Παρόλα αυτά το "παρατηρισιακό" κομμάτι κάπου στο 2 χρόνο τελείωσε και από εκεί και πέρα 2 χρόνια ήταν ουσιαστικά μόνο κοσμολογία/αστροφυσική... σε βαθμό που προς το τέλος είχα χάσει τελείως επαφή με το τι σπούδαζα και γιατί... (ήταν κυρίως όλα τα περι θεωριών εξέλιξης του σύμπαντος, μαύρης ύλης, θεωρία χορδών και μπουζουκιών κτλ κτλ)

 

Οπότε σκεφτόμενος σπουδάζω αστρονομία μην έχεις στο μυαλό σου ότι θα είσαι σε ένα αστεροσκοπείο και θα χαζεύεις γαλαξίες.

 

 

Μετά θα σου πρότεινα σπουδές στο εξωτερικό ειδικά για τέτοια αντικείμενα, τόσο η υλικοτεχνική υποδομή, η επαφή με τις τελευταίες εξελίξεις στην έρευνα όσο και το γεγονός ότι τα πράγματα δουλεύουν (βλέπε απεργίες Ελληνικών πανεπιστημίων κτλ) για εμένα το κάνει μονόδρομο (όσοι φίλοι αναφέρουν το κόστος θα ήθελα να πώ ότι δεν διαφέρει πολύ από το να σπουδάζεις Ελλάδα μακριά από το σπίτι σου ΚΑΙ το πιο σημαντικό τουλάχιστον εκεί σε 4 χρόνια έχεις πάρει πτυχίο σε αντίθεση με 5-6-7 που είναι το νορμάλ στην Ελλάδα)

 

Σκεφτόμουν να κάνω και ένα σχόλιο για την επαγγελματική αποκατάσταση σε αυτό τον τομέα αλλά δεν θα το κάνω... αντί για αυτό θα πώ την δική μου ιστορία. Σπούδασα Αστρονομία (& ευτυχώς μαζί και Φυσική κατόπιν παρότρυνσης της οικογένειάς μου γιατί αλλιώς ακόμα δουλειά θα έψαχνα) επειδή αγαπούσα την Αστρονομία και ήθελα να μάθω περισσότερα. Τελειώνοντας τις σπουδές μου έπρεπε να αντιμετωπίσω το πραγματικό πρόβλημα του τι δουλειά θα κάνουμε για να πληρώσουμε το νοίκι... Έτσι έκανα ένα μεταπτυχιακό στην έρευνα εκμετάλλευση πετρελαίου και μετά από αρκετές περιπέτειες κατέληξα στην Ελλάδα διευθυντής πωλήσεων σε μια εταιρία για αρκετά χρόνια και τώρα να έχω δικό μου καταδυτικό κέντρο... Που θέλω να καταλήξω? Οι σπουδές αστρονομίας όσον αφορά το να βρεις μια δουλειά ειδικά στην Ελλάδα έχουν όση αξία έχουν οι σπουδές στην ιστορία του ινδικού κινηματογράφου... από την άλλη στην δική μου περίπτωση το έκανα επειδή το αγαπούσα και ασχολήθηκα με το πως θα βρώ δουλειά μετά... ευτυχώς μου έκατσε καλά ... θα μπορούσε να μην είχε κάτσει και το μόνο που θα είχα θα ήταν ένα πανεπιστημιακό χαρτί με καμία αξία στην αγορά εργασίας...

 

Αυτά τα ολίγα από μένα....

 

Σταύρος

 

Ο φίλος έχει δίκιο στα περισσότερα από όσα λέει.

Να πω και γω κάποια πράγματα, καθότι έχω εμπειρία και ως φυσικός (σπουδές) και ως εργαζόμενος στην Ελλάδα σε άσχετο αντικείμενο (χρηματοοικονομικά)

 

Καταρχήν να ξεκινήσω από το βασικότερο:

 

"Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΙ ΧΤΙΖΟΥΝ ΒΙΛΕΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 100 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ"

 

επομένως, δεδομένου ότι δυστυχώς η ζωή είναι ένα ατέλειωτο κυνήγι του μεροκάματου για την επιβίωση, οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με την αστρονομία, πρέπει να λάβει σοβαρά υπόψη το οικονομικό

 

Εάν οι λάτρεις της Αστρονομίας είχαν ένα 70-80 % απορρόφηση σε σχετικά επαγγέλματα με αξιοπρεπείς μισθούς, τότε θα αξίζε οπωσδήποτε να σπουδάσει κάποιος αυτό το υπέροχο, ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ αντικείμενο.

 

Όμως επειδή δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ερευνητικά κέντρα με 5.000 και 10.000 φυσικούς, παρά σποραδικοί φορείς με 30-40 φυσικούς, η απορρόφηση είναι δύσκολη

 

Επομένως Πτυχίο Ασττρονομίας->90 % ανεργία για κάποιον που θα μείνει Ελλάδα

Βάσει αυτού το εξωτερικό φαίνεται μονόδρομος για εργασία

 

Άρα οι σπουδές πρέπει οπωσδήποτε να συνοδεύονται με:

 

καλή εκμάθηση αγγλικών

καλές επαφές με τους καθηγητές

πολύ αναζήτηση ξένων φορέων, δομών, περιιδικών, κλπ

προσπάθεια διάκρισης μεταξύ των συμφοιτητών, άρα πολύ διάβασμα, καμιά φορά (και δυστυχώς ποιυ το λέω) ίσως χρειαστεί και στάση "υποτέλειας" στους καθηγητές

 

Πέραν των ανωτέρω, σαν σπουδές η φυσική απαιτεί πολύ διάβασμα, και κυρίως, τάξη και μεθοδολογία, καθότι από μόνο της σαν επιστήμη, πέρα απ τη γοητεία της, χαρακτηρίζεται από αρκετή "τσαπατσουλιά"

 

Τέλος, αξιοσημείωτο είναι αυτό που είπε ο συνάδελφος, ότι οι σπουδές χαρακτηρίζονται κυρίως από μαθηματικά, μετρήσεις, μεθόδους, κλπ παρά από παρατήρηση του νυχτερινού ουρανού.

Δηλαδή περισσότερο ασχολείσαι με προγράμματα Η/Υ, διαγράμματα, Πίνακες, excel, κ.α. , επομένως το οκτάωρο σου θα μοιάζει περισσότερο με αυτό ενός απλού υπαλλήλου του ΙΚΑ, παρά με αυτό ενός ερευνητή, όπως τον φανταζόμαστε όλοι μας

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση, παρότι κάποια από αυτά που σου είπα ίσως ακούγονται αποκαρδιωτικά, σίγουρα σαν σπουδές, ξεχωρίζουν με μεγάλη διαφορά από κάθε άλλο αντικείμενο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΙ ΧΤΙΖΟΥΝ ΒΙΛΕΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 100 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ"

 

 

=D>

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ μάλλον φυσική και αστρονομία σκέφτομαι, και φυγή στο εξωτερικό (σε κάποιο... εξοτικό ερευνητικό κέντρο στη Χαβάη, ίσως \:D/ ). Η φυσική είναι υπέροχη. Δεν απαιτεί καμία αποστήθηση, μόνο κατανόηση και έχει παντού εφαρμογή...
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ μάλλον φυσική και αστρονομία σκέφτομαι, και φυγή στο εξωτερικό (σε κάποιο... εξοτικό ερευνητικό κέντρο στη Χαβάη, ίσως \:D/ ). Η φυσική είναι υπέροχη. Δεν απαιτεί καμία αποστήθηση, μόνο κατανόηση και έχει παντού εφαρμογή...

 

καλή πρόοδο με τι σπουδές σου, καθώς και σε όσους άλλους θέλουν το αποφασίσουν

πάντως σε κάθε περίπτωση να μην χάσετε την επαφή σας με την παρατηρησιακή αστρονομία, ιδίως τώρα που υπάρχει το ιντερνετ και σαιτ όπως το παρών, κάτι που εμείς δεν είχαμε στην εποχή μας και χάναμε εύκολα την επαφή με την πραγματική ουσία :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(και δυστυχώς ποιυ το λέω) ίσως χρειαστεί και στάση "υποτέλειας" στους καθηγητές

 

Διαφωνώ εντελώς με την έννοια της υποτέλειας, εντός ή εκτός εισαγωγικών!

 

Πέραν των ανωτέρω, σαν σπουδές η φυσική απαιτεί πολύ διάβασμα, και κυρίως, τάξη και μεθοδολογία, καθότι από μόνο της σαν επιστήμη, πέρα απ τη γοητεία της, χαρακτηρίζεται από αρκετή "τσαπατσουλιά"

 

Μα πως προκύπτει αυτό ? Αν αναφερθούμε ότι διάφοροι "εκφραστές" αυτής της επιστήμης (είτε φοιτητές είτε καθηγητές/ερευνητές) είναι τσαπατσούληδες δεν σημαίνει ότι είναι και η ίδια η επιστήμη είναι τραπατσούλικη.

 

Τέλος, αξιοσημείωτο είναι αυτό που είπε ο συνάδελφος, ότι οι σπουδές χαρακτηρίζονται κυρίως από μαθηματικά, μετρήσεις, μεθόδους, κλπ παρά από παρατήρηση του νυχτερινού ουρανού.

Δηλαδή περισσότερο ασχολείσαι με προγράμματα Η/Υ, διαγράμματα, Πίνακες, excel, κ.α. , επομένως το οκτάωρο σου θα μοιάζει περισσότερο με αυτό ενός απλού υπαλλήλου του ΙΚΑ, παρά με αυτό ενός ερευνητή, όπως τον φανταζόμαστε όλοι μας

 

Τρομαχτική ισοπέδωση που δεν ισχύει! Πράγματι υπάρχουν πολλά θέματα με υπολογιστές και διάφορα άλλα, αλλά τα αποτελέσματά σου και ο χρόνος που περνας σε ένα τηλεσκόπιο αξίζει και ανταποδίδει τον κόπο. Όταν κάποιος θα δει τα αποτελεματά του αυτό που θα βλέπει και θα ερμηνεύει είναι αυτό που είναι, ενδεχόμενα, κρυμμένο κάπου εκεί που όλοι κοιτάμε όταν βγαίνουμε έξω το βράδυ. Οπότε η εικόνα του ερευνητή στο τηλεσκόπιο δεν είναι πολύ εκτός από αυτό που μπορούμε να έχουμε στο μυαλό μας (με κάποιες διαφοροποιήσεις φυσικά). Θεωρώ, ότι η σύγκριση με ένα υπαλληλο του ΙΚΑ είναι πέρα για πέρα μειωτική και απαράδεκτη! (ιδιαίτερα όταν, αναπαράγωντας τα στερεότυπα, έχουμε στο μυαλό μας τον αργόσχολο υπάλληλο του ΙΚΑ).

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση, παρότι κάποια από αυτά που σου είπα ίσως ακούγονται αποκαρδιωτικά, σίγουρα σαν σπουδές, ξεχωρίζουν με μεγάλη διαφορά από κάθε άλλο αντικείμενο

 

Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Ωστόσο αν κάποιος προσπαθήσει αρκετά και είναι σχετικά καλός νομίζω ότι μπορεί να βρει το δρόμο του.

 

Γρηγόρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Ωστόσο αν κάποιος προσπαθήσει αρκετά και είναι σχετικά καλός νομίζω ότι μπορεί να βρει το δρόμο του.

 

Στη σημερινή εποχή δε φτάνει να είναι καλός κάποιος γιατί πολλοί είναι οι καλοί και οι άριστοι..αλλά πιστεύω χρειάζεται να είναι συστηματικός, ακούραστος με μεγάλες δόσεις υπομονής και επιμονής, αισιόδοξος και πάντα αγωνιστής για να τα καταφέρει στον χώρο αυτό και όχι μόνο..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι αυτά είναι (ή πρέπει να είναι) τα χαρακτηριστικά της προσπάθειας. Προσπάθεια χωρίς επιμονή και υπομονή δεν νομίζω ότι λογίζεται.

 

Γ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

1. Διαφωνώ εντελώς με την έννοια της υποτέλειας, εντός ή εκτός εισαγωγικών!

 

 

2. Μα πως προκύπτει αυτό ? Αν αναφερθούμε ότι διάφοροι "εκφραστές" αυτής της επιστήμης (είτε φοιτητές είτε καθηγητές/ερευνητές) είναι τσαπατσούληδες δεν σημαίνει ότι είναι και η ίδια η επιστήμη είναι τραπατσούλικη.

 

 

3. Τρομαχτική ισοπέδωση που δεν ισχύει! Πράγματι υπάρχουν πολλά θέματα με υπολογιστές και διάφορα άλλα, αλλά τα αποτελέσματά σου και ο χρόνος που περνας σε ένα τηλεσκόπιο αξίζει και ανταποδίδει τον κόπο. Όταν κάποιος θα δει τα αποτελεματά του αυτό που θα βλέπει και θα ερμηνεύει είναι αυτό που είναι, ενδεχόμενα, κρυμμένο κάπου εκεί που όλοι κοιτάμε όταν βγαίνουμε έξω το βράδυ. Οπότε η εικόνα του ερευνητή στο τηλεσκόπιο δεν είναι πολύ εκτός από αυτό που μπορούμε να έχουμε στο μυαλό μας (με κάποιες διαφοροποιήσεις φυσικά). Θεωρώ, ότι η σύγκριση με ένα υπαλληλο του ΙΚΑ είναι πέρα για πέρα μειωτική και απαράδεκτη! (ιδιαίτερα όταν, αναπαράγωντας τα στερεότυπα, έχουμε στο μυαλό μας τον αργόσχολο υπάλληλο του ΙΚΑ).

 

 

4. Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Ωστόσο αν κάποιος προσπαθήσει αρκετά και είναι σχετικά καλός νομίζω ότι μπορεί να βρει το δρόμο του.

 

Γρηγόρης

 

1. Εύχομαι να έχεις δίκιο :D

 

2. Σηκώνει ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συζήτηση η έννοια "τσαπατσουλιά" στη Φυσική. Οι ενστάσεις μου κυρίως έχουν να κάνουν με τις ίδιες τις θεμελιώδεις έννοιες που καλείται ένας φυσικός να χρησιμοποιεί ως υπόβαθρο σε όλη του την επιστημονική ζωή, καθώς και τα χιλιάδες αναπάντητα ερωτήματα.

Για παράδειγμα:

 

a. Τι σχήμα έχει το ηλεκτρόνιο;;;;;;

b. Αρχή απροσδιοριστίας του Heisenberg ;;;;;;;;;

c. Απαγορευτική αρχή του Pauli:

λέμε ότι ισχύει σ ένα στερεό. Γιατί δεν ισχύει και για το διπλανό του στερεό ΜΑΖΙ; ποιο είναι το αναγνωριστικό ώστε το διπλανό σώμα να θεωρείται ΑΛΛΟ;;;

d. Εξάρτηση χρόνου από τη βαρύτητα

e. Στις μαύρες τρύπες παύει η ισχύς των νόμων της φυσικής

z. Σκοτεινή ύλη: δεν ξέρουμε τι ακριβώς είναι

 

Τα ανωτέρω, είναι μερικά από τα πάρα πολλά θέματα, που ενδίδουν έναν παράγοντα τσαπατσουλιάς.

Παρόμοια θέματα δε θα συναντήσει ποτέ ένας ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ, ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝ, ΓΕΩΠΟΝΟΣ, κλπ

 

Το μεγάλο πρόβλημα στα ανωτέρω είναι ότι όλα σχεδόν παραβιάζουν τις βασικές έννοιες Γεωμετρίας αλλά και ΛΟΓΙΚΗΣ που έχει ο καθένας στο μυαλό του

 

3. Σίγουρα δεν έχω διάθεση να ισοπεδώσω, και φυσικά όταν μιλάω για υπάλληλο του ΙΚΑ, δεν εννοώ τα δικά μας λαμόγια, αλλά θέλω να πω ότι κατά 80 % η δουλειά ενός αστροφυσικού μοιάζει με τη δουλειά ενός απλού υπαλλήλου γραφείου (αυτό δεν είναι μειωτικό αλλά θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω εώς και ΘΕΤΙΚΟ)

 

4. Δεν έχω να πω κάτι άλλο πέρα του ότι:

 

Η ΦΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΠΟΥΔΗ... :D

 

μ όλα τα καλά και τα δύσκολα που τη συνοδεύουν

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2. Σηκώνει ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συζήτηση η έννοια "τσαπατσουλιά" στη Φυσική. Οι ενστάσεις μου κυρίως έχουν να κάνουν με τις ίδιες τις θεμελιώδεις έννοιες που καλείται ένας φυσικός να χρησιμοποιεί ως υπόβαθρο σε όλη του την επιστημονική ζωή, καθώς και τα χιλιάδες αναπάντητα ερωτήματα.

 

Αυτό δείχνει μάλλον μια λανθασμένη άποψη για πως εξελίσσεται μια επιστήμη. Τίποτα δεν είναι σταθερό...αντίθετα είναι δυναμική. Η θεωρία του Αινστάιν για παράδειγμα δεν απέρριψε την θεωρία του Νεύτωνα αλλά την ολοκλήρωσε, ή μάλλον την επέκτεινε και σε άλλες κλίμακες. Οπότε όταν κανείς σπουδάζει Φυσική (μια και για αυτή μιλάμε) μελετάει κάποιες αρχές και έννοιες οι οποίες:

α. από την μια σαφώς και ορίζονται από τον ανθρωπο, ανάλογα με την γνώση που έχει αποκτήσει και του περιορισμούς που έχει - οπότε ανάλογα με τις εποχές και τα πειράματα κάποιες επιβιώνουν και κάποιες απορρίπτονται (πχ η θεωρία του αιθέρα).

β. από την άλλη, υπάρχει μια μεγάλη ποικιλία θεμάτων για τα οποία ξέρουμε ακριβώς τι γίνεται. Για παράδειγμα ξέρουμε πως λειτουργεί η άνωση του αέρα και για αυτό ακριβώς μπορούμε να έχουμε αεροπλάνα που πετάνε και μας πάνε με ασφάλεια δεξιά αριστερά - αλίμονο αν υπήρχε τσαπατσουλιά.

 

Για παράδειγμα:

 

a. Τι σχήμα έχει το ηλεκτρόνιο;;;;;;

b. Αρχή απροσδιοριστίας του Heisenberg ;;;;;;;;;

c. Απαγορευτική αρχή του Pauli:

λέμε ότι ισχύει σ ένα στερεό. Γιατί δεν ισχύει και για το διπλανό του στερεό ΜΑΖΙ; ποιο είναι το αναγνωριστικό ώστε το διπλανό σώμα να θεωρείται ΑΛΛΟ;;;

d. Εξάρτηση χρόνου από τη βαρύτητα

e. Στις μαύρες τρύπες παύει η ισχύς των νόμων της φυσικής

z. Σκοτεινή ύλη: δεν ξέρουμε τι ακριβώς είναι

 

Τα ανωτέρω, είναι μερικά από τα πάρα πολλά θέματα, που ενδίδουν έναν παράγοντα τσαπατσουλιάς.

 

Δηλαδή? Ποιος είναι ο παράγοντας της τσαπατσουλιάς εδώ? Το ότι υπάρχουν ανοιχτά ζητήματα δεν σημαίνει ότι είναι "τσαπατσούλικη" επιστήμη. Οι μετρήσεις μας, οι οποίες εμπεριέχουν πάντα ένα υπολογίσιμο σφάλμα, μας λένε ότι στο βαθμό που μπορούμε να αντιληφθούμε ή και να μετρήσουμε κάποιες ποσότητες είμαστε σωστοί. Αν όχι πρέπει να το επανεξετάσουμε (δείτε πχ το σωματίδιο Higgs που αναζητούν στο CERN - είναι σημαντικό να βρεθεί γιατί μας επιβεβαιώνει την θεωρία μας, αλλά ίσως ακόμα πιο σημαντικό αν δεν βρεθεί γιατί σημαίνει ότι κάνουμε κάποιο λάθος και πρέπει να επανεξετάσουμε τη θεωρία μας)

 

Παρόμοια θέματα δε θα συναντήσει ποτέ ένας ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ, ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝ, ΓΕΩΠΟΝΟΣ, κλπ

 

Θα θελα να ακούσω κάποια παραδείγματα εδώ... Η ιστορία πάσχει σημαντικά από την υποκειμενικότητα του συγγραφέα (να αναφέρουμε για παράδειγμα ότι η ιστορία γράφεται κυρίως από τους νικητές), η αρχιτεκτονική βασίζεται πάρα πολύ στην μηχανική και στα υλικά (κομμάτις της φυσικής), κλπ...

 

Το μεγάλο πρόβλημα στα ανωτέρω είναι ότι όλα σχεδόν παραβιάζουν τις βασικές έννοιες Γεωμετρίας αλλά και ΛΟΓΙΚΗΣ που έχει ο καθένας στο μυαλό του

 

Γιατί? Οι έννοιες όπως η γεωμετρία έχουν κάποιο χώρο εφαρμογής, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις δεν αρκούν. Δεν φταίει η γεωμετρία για αυτό αλλά η εξέλιξη των ιδεών που γεννά την ανάγκη για νέα εργαλεία. Επίσης κάτι το οποίο υπερβαίνει την λογική μας (σήμερα) δεν σημαίνει ότι (δεν θα ισχύει αύριο) απορρίπτεται αυτόματα! Πως θα προχωρούσε η επιστήμη τότε? Τότε θα πρεπε να περιοριζόμαστε σε ότι υπάρχει, όπως πχ να αρκεστούμε στην λογική που επικρατούσε κατά την διάρκεια του μεσαίωνα για το γεωκεντρικό σύμπαν (αφού οι περισσότεροι το πίστευαν εξάλλου).

 

3. Σίγουρα δεν έχω διάθεση να ισοπεδώσω, και φυσικά όταν μιλάω για υπάλληλο του ΙΚΑ, δεν εννοώ τα δικά μας λαμόγια, αλλά θέλω να πω ότι κατά 80 % η δουλειά ενός αστροφυσικού μοιάζει με τη δουλειά ενός απλού υπαλλήλου γραφείου (αυτό δεν είναι μειωτικό αλλά θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω εώς και ΘΕΤΙΚΟ)

 

Σϊγουρα υπάρχει πολύ χρόνος στο γραφείο.

 

4. Δεν έχω να πω κάτι άλλο πέρα του ότι:

 

Η ΦΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΠΟΥΔΗ... :D

 

μ όλα τα καλά και τα δύσκολα που τη συνοδεύουν

 

Το απόλυτο είναι μεγάλη κουβέντα - εξαρτάται και από το άτομο! Ωστόσο σίγουρα είναι σπουδαία επιστήμη με όλα τα καλά και τα κακά που την συνοδεύουν - εξάλλου ποια δουλειά δεν έχει καλά και κακά?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μεγάλο πρόβλημα στα ανωτέρω είναι ότι όλα σχεδόν παραβιάζουν τις βασικές έννοιες Γεωμετρίας αλλά και ΛΟΓΙΚΗΣ που έχει ο καθένας στο μυαλό του

 

Ο άνθρωπος έχει μια φυσική διαίσθηση που ανταποκρίνεται στον κόσμο που μπορούν να αντιληφθούν οι αισθήσεις του. Η φύση, όμως, υπάρχει και πέρα από τις ανθρώπινες αισθήσεις, και στον μικρόκοσμο και στο μεγάκοσμο. Εκεί συμβαίνουν πράγματα τα οποία είναι πέρα από τη διαίσθηση αυτή και μπορεί να δυσκολευτούμε να κατανοήσουμε έννοιες και μηχανισμούς ωστόσο δε σημαίνει ότι παραβιάζουν τη λογική.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι,

προτεινω να κανετε οτι τραβαει η ορεξη σας, και με λιγη υπομονη και καποιες φορες τυχη, θα πετυχετε το σκοπο σας!

 

Μη κοιτατε τι εχει περασει και τι δεν εχει, ετσι δεν θα εχετε μια ευχαριστη ζωη!

Καντε οτι σας κανει χαρουμενους και σας γεμιζει με ενεργεια!!!

 

Τα υπολοιπα ειναι περαστικα!

 

Φιλικα Νικος

(που για την αγαπη του για τα αστερια, διανυει το τεταρτο χρονο μακρια απο το σπιτι του,

και ποσα ακομα εχει να διανυσει μαλλον ακομη μακρια, ουτε οι αστρολογοι στην Ελλαδα δεν ξερουν!)

 

 

ΥΓ Το συνημμενο, ειναι απο τις ομορφες στιγμες στη ζωη ενος παρατηρησιακου..

work.thumb.jpg.5a489c9f1461706a939eea34d41d80fd.jpg

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο

 

Έφυγες και εσύ για το εξωτερικό για να κάνεις το όνειρο σου πραγματικότητα. Όταν τελειώσεις με το καλό τις σπουδές σου και γεμίσεις γνώσεις και εμπειρίες ίσως σκεφτείς την επιστροφή στην Ελλάδα στην χώρα από την οποία ξεκίνησες το ταξίδι αυτό. Πώς θα αισθανθείς όταν κάποιος άλλος που έμεινε στην Ελλάδα και έκανε το PHD του εδώ, με λιγότερες γνώσεις και εμπειρίες από εσένα σου πάρει την "θέση" για την οποία ήσουν και εσύ υποψήφιος επειδή έχει καλύτερες διασυνδέσεις από ότι εσύ;

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοι φιλοι,

προτεινω να κανετε οτι τραβαει η ορεξη σας, και με λιγη υπομονη και καποιες φορες τυχη, θα πετυχετε το σκοπο σας!

 

Μη κοιτατε τι εχει περασει και τι δεν εχει, ετσι δεν θα εχετε μια ευχαριστη ζωη!

Καντε οτι σας κανει χαρουμενους και σας γεμιζει με ενεργεια!!!

 

Τα υπολοιπα ειναι περαστικα!

 

Φιλικα Νικος

(που για την αγαπη του για τα αστερια, διανυει το τεταρτο χρονο μακρια απο το σπιτι του,

και ποσα ακομα εχει να διανυσει μαλλον ακομη μακρια, ουτε οι αστρολογοι στην Ελλαδα δεν ξερουν!)

 

 

ΥΓ Το συνημμενο, ειναι απο τις ομορφες στιγμες στη ζωη ενος παρατηρησιακου..

 

:D :D

Πως μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε Κωστα,

αν γινει κατι τετοιο θα ειναι πολυ ασχημο, αλλα η νοοτροπια αυτη σιγα σιγα αλλαζει.

 

Εννοειται πως θελω να γυρισω και να προσφερω οτι και οπου μπορεσω,

οποτε κανεις υπομονη και οσο πιο πολυ δουλεια γινεται!

 

Φιλικα

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα παιδιά και από μένα...

 

Μιας και μπαίνω και εγώ στην τελική ευθεία σιγά σιγά για να αποφασίσω προς ποια κατεύθυνση να πάω θα χρειαζόμουν την βοήθεια σας, γνώμη σας και τις εμπειρίες σας…για να μην ανοίγω καινούριο θέμα θα ήθελα να αναρτήσω εδώ τις απορίες μου…

 

Διάβασα σε πολλά πόστ ότι η σύγχρονη φυσική και αστρονομία βασίζεται στα μαθηματικά, τη φυσική και τους υπολογιστές. Επομένως το ερώτημα μου είναι:

δεν θα ήταν μια καλή πορεία για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με αστρονομία/αστροφυσική να περάσει σε κάποια σχολή για υπολογιστές και στην συνεχεία να κάνει κάποιο μεταπτυχιακό σε κλάδο της αστρονομίας;

Εσείς τι πιστεύετε;

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. καθηγητές μου φυσικής μού έχουν προτείνει να περάσω στο πολυτεχνείο στο τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών Η/Υ και στην συνέχεια να κάνω μεταπτυχιακό σε όποιο αντικείμενο της φυσικής μου αρέσει.

Ο θεός και η φύσις μηδέν μάτην ποιούσιν.

Περί Ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα παιδιά και από μένα...

 

Μιας και μπαίνω και εγώ στην τελική ευθεία σιγά σιγά για να αποφασίσω προς ποια κατεύθυνση να πάω θα χρειαζόμουν την βοήθεια σας, γνώμη σας και τις εμπειρίες σας…για να μην ανοίγω καινούριο θέμα θα ήθελα να αναρτήσω εδώ τις απορίες μου…

 

Διάβασα σε πολλά πόστ ότι η σύγχρονη φυσική και αστρονομία βασίζεται στα μαθηματικά, τη φυσική και τους υπολογιστές. Επομένως το ερώτημα μου είναι:

δεν θα ήταν μια καλή πορεία για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με αστρονομία/αστροφυσική να περάσει σε κάποια σχολή για υπολογιστές και στην συνεχεία να κάνει κάποιο μεταπτυχιακό σε κλάδο της αστρονομίας;

Εσείς τι πιστεύετε;

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. καθηγητές μου φυσικής μού έχουν προτείνει να περάσω στο πολυτεχνείο στο τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών Η/Υ και στην συνέχεια να κάνω μεταπτυχιακό σε όποιο αντικείμενο της φυσικής μου αρέσει.

 

 

Καλησπέρα :)

 

 

Σε γενικές γραμμές μπορείς από τμήμα πληροφορικής να κάνεις μεταπτυχιακό στην Αστρονομία.Υπάρχουν αρκετά παιδιά που τελειώνοντας τις προπτυχιακές σπουδές αποφασίζουν να κάνουν μεταπτυχιακό στην Αστρονομία (κυρίως Ραδιοαστρονομία) στο εξωτερικό.

 

Όμως αυτό που προτείνω εγώ είναι, αν θέλεις να ακολουθήσεις μεταπτυχιακές σπουδές στην Αστρονομία ή την Αστροφυσική να εισαχθείς σε ένα τμήμα Φυσικής ή Μαθηματικών..Τους λόγους θα στους εξηγήσω ευθύς αμέσως:

 

1) Το πρόγραμμα σπουδών σε τμήμα πληροφορικής ΑΕΙ, δεν ανταποκρίνεται στις προϋποθέσεις για να κάνεις μεταπτυχιακό στην Αστρονομία..Δεν διδάσκονται βασικά μαθήματα για να μπορέσεις να ανταπεξέθλεις μετέπειτα στον τομέα.

 

2) Οι επιλογές που έχεις ως απόφοιτος Πληροφορικής είναι λίγες..Τα παιδιά που ακολουθούν ένα τέτοιο κλάδο συνήθως στρέφονται στην Ραδιοαστρονομία που είναι και πιο κοντά στο πεδίο σπουδών τους..

 

Η Αστρονομία βασίζεται στους υπολογιστές αλλά δεν είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για να εισαχθείς σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα από τμήμα εκτός Φυσικής ή Μαθηματικών..Η επιλογή από περιπτώσεις που γνωρίζω ήταν πιο δύσκολη κιόλας..

Αυτό που σου λένε οι καθηγητές σου δεν ισχύει. Η Φυσική σαν επιστήμη έχει πολλούς επιμέρους κλάδους ( Θεωρητική Φυσική, Πυρηνική Φυσική, Αστρονομία κλπ) που δεν μπορεί να καλύψει και ένα υποστηρίξει ένα πολυτεχνείο.

 

 

Από ότι βλέπω έχεις αρκετό χρόνο να αποφασίσεις..Αυτό που θα σου πρότεινα αρχικά είναι να κοιτάξεις τους οδηγούς σπουδών των τμημάτων που σε ενδιαφέρουν για να πάρεις μια πρώτη ιδέα :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης