Jump to content

EQ6 sky scan pro goto ή 12" dob skywatcher;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ το αποφάσισα με την δικιά μου γνώμη να παραγγείλω το 12’’ dob skywather

Τώρα ζητώ την δικιά σας γνώμη εφόσον έχω το 8΄΄ είναι καλή η απόφαση μου να Πάρο το 12’’ θα δω κάποια διάφορα στην παρατήρηση ? αρχικά σκόπευα να Πάρο στήριξη για το 8’’ την EQ6 sky scan goto αλά λέω να αναβάλλω για αργότερα και να μεγαλώσω πρώτα τις ίντσες εσείς τι με συμβουλεύετε

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεγαλο δυλιμα 12"inch VS EQ6 #-o [-( .....

Λοιπον 4"inch πραπανω ειναι καλη αγορα και πολυ καλη λογικη!! Εχει διαφορες το 12αρι απο το 8αρι.

Τωρα ...μπορεις να παρεις το 12αρι να πουλησεις το 8αρι και να κανεις οικονομια για να παρεις μετα την EQ6 :twisted: :cheesy:

 

Βεβαια μπορεις να παρεις πρωτα την EQ6 να βαλεις το 8αρι πανω και να μπεις στην αστροφωτογραφιση για τα καλα!!! Και μετα παιρνεις το 12αρι και πουλας το 8αρι!!! O:)

 

Το θεμα ειναι τι θελεις εσυ να κανεις. Μπορει να μην θες να πουλισεις το 8" και να τα εχεις και τα δυο... ενα για αστροφωτογραφιση <8"+EQ6> και το αλλο για παρατηρηση =;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα είναι το σίγουρο δεν πουλάω το 8’’ έχω έναν πιτσιρικά 14 χρόνων (γιος μου) ο οποίος δείχνει ενδιαφέρον στο χόμπι και μάλλον θα υπάρχουν και τα δύο στο μπαλκόνι

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:cheesy: Αυτο ειναι οτι καλύτερο!!! Πατερας γαι γιος :cheesy:

Αρα νομιζω οτι καλύτερα τωρα 12" και μετα...βλεπουμε για eq6.

 

 

 

Τηλεσκοπιο 12 ιντσες 1.000 ευρω

Βαση EQ6 1.500 ευρω

Αστροπαρατηρηση με τον "μικρο"...αξια Ανεχτιμητη!!!! :cheesy:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έπαιρνα την eq6. Μεγάλο πράγμα το tracking και το goto. Θα μπορείς να έχεις τον πλανήτη π.χ σε μεγάλη μεγέθυνση στο προσοφθάλμιο για αρκετή ώρα και να αλλάζεις φακούς και να παρατηρείς. Και κάνεις και αστροφωτογραφία. Το dob το 12άρι, όπως έγραψα και σε άλλο thread είναι μεγάλο. Άν δεν σε πειράζει οκ, αλλά καλύτερα να προσανατολιζόσουν σε lightbridge για να μπορείς να το βγάζεις πιό εύκολα για εξόρμηση.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως το 12αρι ειναι θηριο!!

Η βαση του ειναι βελτιωμενη σε σχεση με το 8''.

Αν δεν θες φωτογραφηση αμεσα τοτε η eq6 μπορει να περιμενει λιγο.. (βεβαια μια ισημερινη δεν ειναι μονο για φωτογαρφηση ειναι και μεγαλη διευκοληνση στην παρατηρηση, αλλα και παλι μπορει να περιμενει)

[/u]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω στην θεση σου θα επαιρνα την στηριξη.

 

Αν εχει και το GOTO.... Κολαση!

 

Και αστροφωτογραφηση...!

 

Εξαλλου και ο γιος σου μπορει να βλεπει απο το μεγαλο.

 

Μετα απο λιγο, δινεις αλλα 300 ευρω για ενα 8" και εισαι πρωτος!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύσκολο δίλημμα. Πάντως γνώμη μου είναι ότι το 8ιντσο δεν αξίζει να το πουλήσεις σε καμμία περίπτωση. Το 12ιντσο έχει διαφορά από το 8ιντσο αλλά όχι τόσο μεγάλη όσο ίσως την φαντάζεται κάποιος. Και για να έχει νόημα, πρέπει να έχεις κατασκότεινο ουρανό, αλλιώς θα τον βλέπεις γκρι.

 

Η EQ6 από την άλλη είναι μια επένδυση η οποία θα μείνει για μια ζωή. Οπότε όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Το πιο πιθανό είναι ότι κάποια στιγμή θα τα πάρεις και τα 2. Τώρα πάρε αυτό που θέλεις άμεσα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η απόψεις διίστανται από ότι διαβάζω το θέμα είναι βέβαια να τα πάρει κανίς και τα δυο αλά 2.500 ευριδια είναι για την στιγμή αυτή άπιαστο Όνειρο

και για αυτό θα πρέπει να αποφασίσω κατά πόσο γρήγορα θέλω να ασχοληθώ με την άστρο φωτογράφηση πράγμα που με ενδιαφέρει

βέβαια και κατά πόσο να κάνω πιο ξεκούραστη παρατήρηση οπός έχω καταλάβει και μόνος μου με το 8’’ σε ψιλές μεγεθύνσεις η παρατήρηση

γίνετε κάπως κουραστική με το να σπρώχνεις τον σωλήνα συνέχεια και αγανακτισμένος κατεβαίνω σε μεγέθυνση, ενώ με την στήριξη η παρατήρηση πρέπει να είναι πιο απολαυστική.

 

Από την άλλη μεριά και η ίντσες δεν είναι και άσχημες και σίγουρα ελκυστικές και το λίγο φως παραπάνω που προσφέρουν κάτι είναι νομίζω.

 

Τώρα με το πρέπει να έχεις κατασκότεινο ουρανό, αλλιώς θα τον βλέπεις γκρι με προβλημάτισε πάρα πάρα πολλή (planetman)

 

Νομίζω πως η επιλογή τις στήριξης είναι η πιο σωστή επιλογή για τα δεδομένα τα δικά μου

 

Φιλικά Δημήτρης

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη,για την ωρα καλα λεs οτι πρεπει να δωσειs περισσοτερη εμφαση στην αγορα τηs eq6,και στο μελλον βλεπειs πωs

πανε τα οικονομικα σου και αναλογωs πρατειs,ουτωs η αλλωs η 8''που εχειs πριν λιγο καιρο ηταν απιαστο ονειρο,Μα τι λεω ακομα και τωρα ειναι,αφου για την ωρα και εγω αρκουμε με 4''

:shock: καλεs αγορεs.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάλλιο πέντε και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρει... Πάρε το 12" παρεμπιπτόντως ξέχνα την αστροφωτογραφία.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά η μεγάλη απόφαση επάρθηκε και δρομολογήθηκε μέχρι τέλος του μηνός το 8’’ μου θα ρίχνει της Ζεϊμπεκές του πάνω στην EQ6 sky scan pro goto \:D/

 

Τώρα η ερώτηση στρέφετε σε νέα πορεία στα δαχτυλίδια για τον σωλήνα πρέπει να προσέξω κάτι πρέπει να αγοράσω τίποτα άλλο μαζί με την στήριξη ? :roll:

 

Φιλικά Δημήτρης

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά η μεγάλη απόφαση επάρθηκε και δρομολογήθηκε μέχρι τέλος του μηνός το 8’’ μου θα ρίχνει τι Ζεϊμπεκές του πάνω στην EQ6 sky scan pro goto \:D/

Καλορίζικη!!!!

 

Τώρα η ερώτηση στρέφετε σε νέα πορεία στα δαχτυλίδια για τον σωλήνα πρέπει να προσέξω κάτι πρέπει να αγοράσω τίποτα άλλο μαζί με την στήριξη ? :roll:
Ναι Μπαταρια!!! ενα PowerTank!!!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα από Εύβοια

Τελικά όπως είχα προγραμματίσει το 8’’ βρίσκετε πάνω στην στήριξη :cheesy:

Σήμερα κατέβηκα Αθήνα και την πήρα από το (υποκατάστημα πλανητάριο Θεσσαλονίκης ) αυτά προς το παρόν πάω τώρα έξω να ψαχουλέψω το καινούργιο μου απόκτημα και θα επανέλθω με τις πρώτες εμπειρίες και φυσικά απορίες :roll:

HPIM3191.JPG.850e5bfbc883dc8e2b89b4ae7cf0d10a.JPG

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλορίζικο!!! =D> =D> =D> =D> :cheesy:

Διαβασε καλα το Manual!! :wink: και μετα...εδω είμαστε! :lol:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτη επαφή

Εντυπωσιακή, :roll: ξεκούραστη παρατήρηση, :-note απόλαυση, \:D/ νέα τροπή πήρε για εμένα όλο το άθλημα μετά από το τελευταίο μου απόκτημα, είναι μια τελείως διαφορετικής μεριάς άστρο παρατήρησης σε σχέση με το ντοπ όπου απλός του έβαλες ροδάμια και το τράβαγες στο μπαλκόνι και ήσουν έτοιμος, εδώ αλλάζουν τα πράγματα απαιτείται μια απαραίτητη ιεροτελεστία (κουβάλησε, στήσε, ξέστησε, κουβάλησε,) προς το παρόν δεν με ενοχλεί και νομίζω να μην με ενοχλεί και στο μέλλον εχτές έκανα μια πρόχειρη χρησιμοποίησα για πυξίδα μια καρφίτσα σε ένα ποτήρι νερό για να βρω τον βορά, παιδεύτηκα λίγο με το ύψος μετά την ευθυγράμμιση με δύο αστέρια και όλα πήγαν καλά και μετά γέμισε ο ουρανός σύννεφα και ήρθε και έδεσε.

 

Μήπως θα μπορούσατε να προτείνετε κάποια προγράμματα για να χειρίζομαι την στήριξη από το pc :?:

 

( Ευχαριστώ Bi2l ) :D

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης