Jump to content

Αστροπαρατήρηση/Κιθαιρώνας :ΣΑΒΒΑΤΟ 12 ΙΟΥΛΙΟΥ 2008


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να παρευρεθούμε στα Μέθανα για να δώσουμε μια συναυλία στα πλαίσια παρουσίασης βιβλίου αναφορικά με την ιστορία του ρεμπέτικου τραγουδιού

Ρεμπετικο?

Ανδρεα εισαι μουσικος?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 331
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να παρευρεθούμε στα Μέθανα για να δώσουμε μια συναυλία στα πλαίσια παρουσίασης βιβλίου αναφορικά με την ιστορία του ρεμπέτικου τραγουδιού

Ρεμπετικο?

Ανδρεα εισαι μουσικος?

 

Ρεμπέτης επισκευαστής μπεγλεριών είναι, καί θα κάνη αστροπαρατήρηση με μουσική υπόκρουση ρεμπέτικων :cheesy: :mrgreen:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Γιάννη Ευφραιμίδη ευχαρίστως να αλλάξω την ημερομηνία αλλά δυστυχώς ο θερμοσίφωνας μου και εγώ θα απουσιάσουμε,λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων που μας αναγκαζόμουν εκείνη την ημέρα να παρευρεθούμε στα Μέθανα για να δώσουμε μια συναυλία στα πλαίσια παρουσίασης βιβλίου αναφορικά με την ιστορία του ρεμπέτικου τραγουδιού.Τώρα το ποίος είναι ο συγγραφέας μην με ρωτήσεις.....ούτε πως λέγεται το βιβλίο δεν γνωρίζω.:mrgreen: :mrgreen:

 

 

Υ.Γ :Όλος αυτός ο πρόλογος έγινε με σκοπό μήπως... λέω!!...μήπως και αλλάζαμε την ημερομηνία για το επόμενο Σαββάτο 7 Ιουνίου.Για να μπορέσω να παρευρεθώ και εγώ. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Με μπέρδεψες ο θερμοσίφωναςτί είναι; μουσικό όργανο; :roll: συγγραφέας; :roll: τα Μέθανα ...γνωρίζης κατά που πέφτουν; :-note

Υ.Γ. ΄Σέ τί θερμοκρασία αποδίδη :cheesy:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρεμπετικο?

Ανδρεα εισαι μουσικος?

 

Μουσικός....απλά γρατζουνάω λίγο και κάνω το χόμπι μου.Δεν είμαι και επαγγελματίας και δεν θέλω να γίνω.

 

Με μπέρδεψες ο θερμοσίφωνας τί είναι; μουσικό όργανο; συγγραφέας; τα Μέθανα ...γνωρίζης κατά που πέφτουν;

Υ.Γ. ΄Σέ τί θερμοκρασία αποδίδη

 

Σίγουρα ο θερμοσίφωνας δεν είναι μουσικό όργανο,συγγραφέας δεν νομίζω γιατί θα είχε επίθετο βρε αδελφέ...ξερω'γω Θερμοσίφωνας Αγγέλου(τυχαίο επίθετο),και τα Μέθανα σίγουρααα δεν πέφτουν κατά το βουνό και αυτό είναι στάνταρ.Τώρα για το που ακριβώς πέφτουν ε άνοιξε ένα χάρτη της ελλάδος και θα τα βρεις. Εδώ κοντά είναι πάντως.:mrgreen: :mrgreen:

 

Υ.Γ:Η θερμοκρασία είναι στους 90C για τα λευκά,και στους 30C για τα χρωματιστά. :-note :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλες οι μέρες μας κάνουν αλλά αν εξαφανιζόμαστε

συνέχεια, μας βλέπω αγκαλιά με τους σωλήνες στο τέλος :mrgreen:

 

Άσχετο:

Γυρίζοντας από την παρατήρηση στον Κιθαιρώνα και εντυπωσιασμένος

από το δορυφόρο του Δία που εμφανιζόταν αργά αργά,

έπαιξα με το starry night για να μάθω ποιός ήταν.

Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι όλη την κινηση των δορυφόρων του

για οποιαδήποτε μέρα ΄μπορείς εκτός από φωτό να την κανεις

ταινία σε quick time format!!

:shock: :shock: Υπέροχο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως οι προβλέψεις για το Παρασκευοσαββατοκύριακο μιλάνε για εξαιρετικές συνθήκες και χωρίς σκόνη, σύννεφα κλπ δηλ πολύ καλό seeing (4 έως 5 στα 5).

Μη χάσετε την ευκαιρία όπου και να είστε γιατί είχαμε καιρό να δούμε τόσες πολλές καλές ημέρες.

Εύχομαι οι προβλέψεις να βγουν αληθινές.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Y.Γ. ειμαι μεσα και για αυτο το σαββατο.. αλλα με την σεληνη τι παιζει? δεν το εχω κοιταξει.

 

Ακυρο, θα μας τα χαλασει πολυ αυτο το σαββατο η σεληνη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βγαίνει αργά και θα είναι χαμηλά σχετικά. Θα συννενοηθώ και με τον Αργύρη και άν μπορεί, μπορεί να πάμε είτε Κιθαιρώνα είτε δικαστικά μετά τον Σχοινιά και όποιοι θέλουν έρχονται.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βγαίνει αργά και θα είναι χαμηλά σχετικά. Θα συννενοηθώ και με τον Αργύρη και άν μπορεί, μπορεί να πάμε είτε Κιθαιρώνα είτε δικαστικά μετά τον Σχοινιά και όποιοι θέλουν έρχονται.

 

Στα δικαστικά που έχει καλή θέση για παρατήρηση μια & είναι κοντά μου.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως οι προβλέψεις για το Παρασκευοσαββατοκύριακο μιλάνε για εξαιρετικές συνθήκες και χωρίς σκόνη, σύννεφα κλπ δηλ πολύ καλό seeing (4 έως 5 στα 5)...

Κωνσταντίνε, καθαρός ουρανός δεν σημαίνει καλό seeing οπωσδήποτε. Μπορεί να μην υπάρχει καθόλου υγρασία, σύννεφα, σκόνη, δηλ. ο ουρανός να είναι διαυγέστατος, αλλά το seeing να είναι άθλιο. Ο όρος seeing αναφέρεται στις συνεχή διαταραχή της ατμόσφαιρας λόγω π.χ. θερμοκρασιακών διαφορών, ανοδικών ρευμάτων, ανέμων σε μεγάλο ύψος, αεροχειμάρων, ανάμιξης αερίων μαζών με διαφορετικά χαρακτηριστικά κλπ.

Όλα αυτά μπορεί να συμβαίνουν και σε ένα κατακάθαρο ουρανό και να χαλάνε την εικόνα στο τηλεσκόπιο, ακόμα και με μεσαίες μεγεθύνσεις. Πολύ συχνά, το χειρότερο seeing εμφανίζεται σε ένα ολοκάθαρο ουρανό αν έχει προηγηθεί βροχή. Συνεπώς, καλές συνθήκες σημαίνει συνύπαρξη τριών ξεχωριστών παραμέτρων:

α) διαφάνεια (δηλ. όχι σύννεφα, υγρασία κλπ)

β) καλό seeing (δηλ. μικρή ατμοσφαιρική διαταραχή)

γ) χαμηλή φωτορύπανση

 

Καλή επιτυχία στις εξορμήσεις του Κιθαιρώνα!

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αστο ριξουμε λιγο&στη φυτοφαγια!ειμαι σιγουρη πως οι κατσικουλες παραδιπλα θα χαρουνε να μας φιλεψουν!χιχιχι

 

ε τωρα καλομαθα!πως να μπορεσω να περιμενω μεχρι την αλλη βδομαδα! :cheesy:

 

μια ομορφη νυχτα με αστερια σε μια πλαγια μες στο πρασινο ,οι κατσικουλες παραδιπλα &το καλυτερο τοσα τηλεσκοπια απο κατω με παρεα καλους ανθρωπους!το ονειρο μου εγινε πραγμματικοτητα!

skywatcher 130/900
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως οι προβλέψεις για το Παρασκευοσαββατοκύριακο μιλάνε για εξαιρετικές συνθήκες και χωρίς σκόνη, σύννεφα κλπ δηλ πολύ καλό seeing (4 έως 5 στα 5)...

Κωνσταντίνε, καθαρός ουρανός δεν σημαίνει καλό seeing οπωσδήποτε. Μπορεί να μην υπάρχει καθόλου υγρασία, σύννεφα, σκόνη, δηλ. ο ουρανός να είναι διαυγέστατος, αλλά το seeing να είναι άθλιο.

 

Στέφανε καλά κάνεις και το σημειώνεις ότι καθαρός ουρανός δεν σημαίνει καλό seeing οπωσδήποτε, αλλά παίζουν πάντοτε ρόλο και άλλοι παράγοντες.

 

Γι' αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση, γράφω για προβλέψεις seeing .

Οι προβλέψεις είναι από το Μeteoblue στο οποίο γίνεσαι μέλος και παίρνεις προβλέψεις για αστρονομικό seeing λαμβάνοντας υπ' όψιν πολλές παραμέτρους όπως:

  • α) χαμηλή, μεσαία και υψηλή νέφωση,
    β) Jetsream ( ρεύματα αέρος )
    γ) Dewpoint ( σημείο δρόσου )
    δ) Bad Layers ( στρώματα με διαβάθμιση θερμοκρασίας )

 

Το δια ταύτα είναι ότι όσο καιρό το παρακολουθώ και συγκρίνω το seeing

από αυτό το site συνήθως προβλέπει καλά, ιδιαίτερα όταν προβλέπει περιόδους καλού seeing.

Και οι οποίες δίνουν για αυτό το Σαββατοκύριακο 4 έως 5 στα 5 δηλαδή πολύ καλό έως άριστο \:D/

Πάντοτε λαμβάνω υπ' όψιν μου και τις προβλέψεις του "Ποσειδώνα" για το φορτίο σκόνης από Αφρική.

 

Παρά λοιπόν το φεγγαράκι μη χάσετε αυτό το Παρασκευοσαββατοκύριακο. Ίσως οι προβλέψεις να είναι σωστές για καθαρούς ουρανούς.

 

Φιλικά

Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην σας μπερδευω ημουν λιγο ασχετος με το θεμα.. #-o #-o

Αν πατε κιθαιρωνα καλα να περασετε!!

(απλα αναφερω για οσους πεφτει μακρυα ο κιθαιρωνας οτι εγω σημερα κ αυριο κιουρκα και το αλλο σαββατο κιθαιρωνα)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης