Jump to content

2η Πανελλήνια Συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2η Πανελλήνια Συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων

Ανακοίνωση

 

Με απόφαση του 5ου Συνεδρίου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας, διοργανώνεται τον Ιούλιο η 2η Πανελλήνια Συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων.

 

Η συνάντηση θα γίνει το Σαββατοκύριακο 12 και 13 Ιουλίου 2008 και πάλι στο Ορειβατικό Καταφύγιο ΜΙΧΑΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ, στη Δίρφυ Ευβοίας (υψόμετρο 1100 μ.). Σε περίπτωση δυσμενών καιρικών συνθηκών η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί το μεθεπόμενο Σαββατοκύριακο 26 και 27 Ιουλίου στον ίδιο χώρο.

 

Η κορύφωση των δραστηριοτήτων θα λάβει χώρα το βράδυ του Σαββάτου, το μεγαλύτερο μέρος των οποίων θα αφιερωθεί στην αστρονομική παρατήρηση.

 

Για δηλώσεις συμμετοχής μπορεί κάθε ενδιαφερόμενος να απευθύνεται στους κατά τόπους Συλλόγους Ερασιτεχνών Αστρονόμων ή στην Εταιρεία Αστρονομίας Χαλκίδας (τηλ: 2221036116 & 6948487486, fatousisgeorge (at) yahoo.gr & oikonomou (at) naevias.gr).

 

Καλούνται όλοι οι ερασιτέχνες αστρονόμοι, όπως και οποιοσδήποτε άλλος θιασώτης του νυκτερινού ουρανού, να πλαισιώσουν την εκδήλωση αυτή.

 

 

Χαλκίδα 19 Μαΐου 2008

 

Εταιρεία Αστρονομίας Χαλκίδας

Το Διοικητικό Συμβούλιο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσοι μπορουμε θα ειμαστε εκει.Ελπιζω να εχει διορθωθει ο κακοτραχαλος δρομος μεχρι το καταφυγιο. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Αγαπητοί φίλοι.

 

Σχετικά με τη 2η Πανελλήνια Συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων, που ήταν προγραμματισμένη για το διήμερο 12-13 Ιουλίου 2008, στο Καταφύγιο Δίρφυος, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

 

Μέχρι και σήμερα δεν έχουμε επαρκή αριθμό δηλώσεων συμμετοχής. Επειδή το Ορειβατικό Καταφύγιο δεν μπορεί να διατεθεί χωρίς δέσμευση για συγκεκριμένο -ελάχιστο- αριθμό ατόμων, δεν μπορούμε να εξασφαλίσουμε την παραχώρησή του.

 

Επιπλέον δεν μπορούμε να αναλάβουμε το κόστος της προετοιμασίας της διοργάνωσης, χωρίς να υπάρχει ακριβής αριθμός συμμετοχών.

 

Έτσι, κατόπιν επικοινωνίας και με τα υπόλοιπα Δ.Σ. των Συλλόγων, είμαστε υποχρεωμένοι να ματαιώσουμε τη 2η Πανελλήνια Συνάντηση.

 

Κάνουμε όμως γνωστό, ότι η ομάδα παρατήρησης της Εταιρείας Αστρονομίας Χαλκίδας το βράδυ του Σαββάτου 12 Ιουλίου, θα βρίσκεται στο χώρο του Καταφυγίου Δίρφυος και όσοι από τους φίλους της αστροπαρατήρησης θέλουν να συμμετέχουν θα μας βρουν εκεί.

 

Χαλκίδα 20 Ιουνίου 2008

Το Δ.Σ. της Εταιρεία Αστρονομίας Χαλκίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμα που υπήρχε μειωμένη συμμετοχή φέτος και οι διοργανωτές αναγκάστηκαν να πάρουν αυτή την απόφαση. Υποθέτω πως το ενδιαφέρον ήταν κάπως μειωμένο λόγω του ότι αρκετοί από όσους πήγαν πέρυσι δε βρήκαν ενδιαφέρον να πάνε στο ίδιο μέρος και φέτος ενώ οι καινούριοι πιθανώς δεν ενημερώθηκαν καλά. Σε κάθε περίπτωση, εγώ πέρυσι είχα περάσει πολύ καλά! Ελπίζω αυτή η εξέλιξη να μην εμποδίσει τη συνέχεια του θεσμού τα επόμενα χρόνια.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

είμαστε υποχρεωμένοι να ματαιώσουμε τη 2η Πανελλήνια Συνάντηση.

 

Κάνουμε όμως γνωστό, ότι η ομάδα παρατήρησης της Εταιρείας Αστρονομίας Χαλκίδας το βράδυ του Σαββάτου 12 Ιουλίου, θα βρίσκεται στο χώρο του Καταφυγίου Δίρφυος και όσοι από τους φίλους της αστροπαρατήρησης θέλουν να συμμετέχουν θα μας βρουν εκεί

 

 

 

λυπάμαι για την ματαίωση αλλά τουλάχιστον θα υπάρχουν καποιοι πάνω.

ως εντελώς αρχάριος θα είμαι ευπρόσδεκτος το σάββατο ή θα γίνω βάρος αν αρχίσω και ρωτάω κτλ. ; γιατί σίγουρα δε θέλω να γίνω βάρος σε ανθρώπους που δεν έχω ξαναδεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λέω να ανέβω μέχρι το καταφύγιο το Σάββατο. Θα το συνδυάσω και με πεζοπορικές διαδρομές στα γύρω βουνά. elias74gr, νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένας ( ειδικά αρχάριος ) που να μην είναι ευπρόσδεκτος. Άλλωστε ένας στόχος μιας συνάντησης ερασιτεχνών αστρονόμων είναι και η γνωριμία των αρχάριων με την αστρονομία.

 

Θα ανέβει κανείς άλλος;

Poets say science takes away from the beauty of the stars - mere globs of gas atoms.

I too can see the stars on a desert night, and feel them. But do I see less or more?

 

Richard P. Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λέω να ανέβω μέχρι το καταφύγιο το Σάββατο. Θα το συνδυάσω και με πεζοπορικές διαδρομές στα γύρω βουνά. elias74gr, νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένας ( ειδικά αρχάριος ) που να μην είναι ευπρόσδεκτος. Άλλωστε ένας στόχος μιας συνάντησης ερασιτεχνών αστρονόμων είναι και η γνωριμία των αρχάριων με την αστρονομία.

 

Θα ανέβει κανείς άλλος;

 

 

Όπως προείπαμε η ομάδα παρατήρησης της Εταιρείας Αστρονομίας Χαλκίδας το βράδυ του Σαββάτου 12 Ιουλίου, θα βρίσκεται στο χώρο του Καταφυγίου Δίρφυος μετά τις 08:30 μμ.

Όσοι φίλοι θέλουν μπορούν να συμμετέχουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λέω να ανέβω μέχρι το καταφύγιο το Σάββατο. Θα το συνδυάσω και με πεζοπορικές διαδρομές στα γύρω βουνά. elias74gr, νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένας ( ειδικά αρχάριος ) που να μην είναι ευπρόσδεκτος. Άλλωστε ένας στόχος μιας συνάντησης ερασιτεχνών αστρονόμων είναι και η γνωριμία των αρχάριων με την αστρονομία.

 

Θα ανέβει κανείς άλλος;

 

δυστηχώς για μένα, για 2η μέρα σήμερα το γόνατο μου συνεχίζει να με ενοχλεί. καλά να περάσετε όσοι πάτε το βράδυ και καλές αστροθεάσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ευχαριστήσω πολύ τον Γιώργο, τον Δημήτρη, τον Νίκο, την Έφη, τον θεϊκό Λουκά και τα υπόλοιπα παιδιά (που δυστυχώς δεν συγκράτησα τα ονόματα τους) για την πολύ καλή παρέα. :D

Εύχομαι του χρόνου με τη συνδρομή όλων μας, αυτή η προσπάθεια για τη συνεύρεση των ερασιτεχνών αστρονόμων από όλη την Ελλάδα, να βρει το δρόμο της και τη συνέχεια της.

 

Υ.Γ : Περαστικά στον κ. Τάκη, που ένα μικρό ατύχημα τον κράτησε μακριά από τη συγκέντρωση :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λυπήθηκα αρκετά με τη φετινή ακύρωση της εξόρμησης λόγω χαμηλής συμμετοχής. Θα πρέπει το μέλλον της να συζητηθεί στην επικείμενη συνάντηση των συλλόγων στην Αλεξανδρούπολη. Κατά τη γνώμη μου θα είναι κρίμα να μην θεσμοθετηθεί σαν γεγονός. Θα πρέπει ίσως να συζητηθούν εναλλακτικές τοποθεσίες, ο χρόνος πραγματοποίησης (ίσως ανά δύο χρόνια) αλλά και η προβολή της εξόρμησης. Πάντως φαίνεται ότι είχαν δίκιο όσοι υποστήριξαν ότι πρέπει να γίνεται σε διαφορετικό μέρος κάθε χρόνο για να υπάρχει ενδιαφέρον συμμετοχής (θα μπορούσαν να βρεθούν 4-5 μέρη σε όλη την Ελλάδα που να διοργανώνεται εναλλάξ) ή σε ένα πολύ καλό μέρος από κάθε άποψη (χώρος, διαμονή, δρόμος κλπ). Τίποτα όμως δεν γίνεται με την υποστήριξη όλων μας και ειδικά των συλλόγων. Θα δούμε τις μελλοντικές εξελίξεις..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έλεγα ότι θα έπρεπε να υπάρχουν και κάποιες ουσιαστικές δραστηριότητες στον τόπο της συνάντησης που να την διαφοροποιούν από μια απλή μάζωξη ερασιτεχνών αστρονόμων.

Για παράδειγμα πέρσυ, αν ερχόταν ένας εντελώς άσχετος και μας έβλεπε μαζεμένους στην Δίρφυ, θα έβλεπε 30 άτομα με τηλεσκόπια να παρατηρούν, χωρίς να μπορεί να καταλάβει γιατί βρισκόμαστε εκεί.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης