Jump to content

EQMOD για ΗΕQ5/6


dimpap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε το EQMOD (δεν ξέρω σε εσάς αλλά σε εμένα ήρθε :mrgreen: )

 

Λογισμικό που επιτρέπει την άμεση (χωρίς παρεμβολή του χειριστηρίου ή αντάπτορα) χρήση των μοτέρ της βάσης κατευθείαν από τον υπολογιστή.

 

Τι χρειαζόμαστε

Το λογισμικό και πολλές οδηγίες θα το βρούμε εδώhttp://eq-mod.sourceforge.net/

ή εδώ

http://eq-mod.sourceforge.net/testimages/

θα διαβάσουμε καλά τις οδηγίες και είμαστε έτοιμοι για την εγκατάσταση.

Μία σειριακή ελεύθερη στον υπολογιστή, ή αν δεν έχουμε ένα καλώδιο (αντάπτορας) από usb-σειριακό (έτσι το έχω εγώ), το καλώδιο που έρχεται μαζί με την βάση (σειριακό σε εξάπινο) και ένα πρόγραμμα πλανηταρίου (πχ starrynight) με ascom platform εγκατεστημένη.

Επίσης θα χρειαστεί να αναβαθμίσουμε το χειριστήριο της βάσης σε v3.21, μόνο αυτή έχει pulse commands.

 

Ανοίγουμε την βάση, επιλέγουμε pc direct από το χειριστήριο, συνδέουμε το καλώδιο στον υπολογιστή και στο χειριστήριο, ανοίγουμε το starrynight, επιλέγουμε στα telescopes το eqmod/heq5-6 πατάμε ok, connect και έχουμε πλέον τον πλήρη έλεγχο της βάσης μέσα από το πρόγραμμα, με όλες τις ευκολίες που αυτό δίνει.

Για ψάξτε το λίγο και θα δείτε ότι είναι πανεύκολο.

 

ΥΣ παίζει και χειρισμός με pad ή χειριστήριο κονσόλας :shock: :shock:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

το συστημα αυτο αν καταλαβα καλα ειναι μια μικρη κατασκευη που συνδεεις την βαση με το υπολογιστη ετσι; επισης απο οτι καταλαβα δουλευει και με την heq5 syntrek που εχω σωστα;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, αυτό ακριβώς λέω ότι δεν χρειάζεται καμία κατασκευή πχ αντάπτορας αυτού του τύπου.

EqDir-320x320.jpg.180f9cd852c656dbc9a3c6f915264029.jpg

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αύτός ο αντάπτορας χρειαζόταν για να μπορούν να επικοινωνήσου τα μοτέρ της βάσης με τον υπολογιστή (σε σειριακή).

Πλέον με την v3.21 υπάρχει επιλογή, το pc direct στο χειριστήριο για απευθείας επικοινωνία των μοτέρ με τον υπολογιστή και χρειάζεται μόνο το απλό καλωδιο που έρχεται μαζί με την βάση (αυτό που θα χρησιμοποιήσουμε για να κάνουμε την αναβάσμιση)

Έτσι με μηδενικό κόστος έλέγχει κάποιος την στήριξη μέσα από ένα πρόγραμμα πλανηταρίου, με όλα τα καλούδια που αυτό έχει.

 

Δηλαδή πολύ απλά μπορεί κάποιος με ακρίβεια (χρειάζεται καλή πολική) να στρέψει την βάση ακριβώς σε όποιο αντικείμενο θέλει.

Πχ στο starrynight μου αρέσει το Μ13, οπότε μέσα από το πρόγραμμα μετακινώ την στηριξή μου στο Μ13... και έτσι απλά το έχω στο τηλεσκόπιο μου. 8)

Πλήρης αυτοματοποιήση μια φθηνής κινέζικης βάσης, με ακρίβεια, άστα να πάνε \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

 

Αξίζει το κόπο και είναι και τσάμπα, μη μασάτε ορμάτε.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι ακόμα γιατί έμπλεξα με το focusmax και το robofocus.

Πάντως γίνεται γιατί δοκιμάζοντας πριν πέντε ημέρες το phd είδα ότι βρίσκει τη βάση με την ascom σε eqmod/heq5-6 οπότε λογικά θα είναι και εύκολο.

Σε αναμονή.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Niceeee φυσικα και θα το τσιμπησω.

 

Άγγελε όχι, δεν χρειάζεται πλέον αυτός, ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ που έχει η βάση.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι ειχα μαθει για εναν ανταπτορα νομιζα πως ειναι αυτος.

Τοτε ακομη πιο Nice εχω 3.21 το δοκιμαζω επιτοπου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ξεχάσεις το pc direct από το handcontrol

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εχω και εγω και μπορω να πω οτι ειναι καλο και χρησιμο!!!

 

να σημειωσω για τους φιλους που το ψαχνουν το θεμα, οτι εαν σκοπευουν και μπορουν να χρησιμοποιουν την βαση με laptop, δεν ειναι απαραιτητο να αγορασουν το χειριστηριο της βασης (που κανει γυρω στα 400 ευρω, νομιζω!!) και πολυ απλα να την χειριζονται απο το laptop+eqdir

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν βγαζω ακρη αν καποιος χρηστιανος βγαλει κανα tutorial καλα θα ειναι δεν εχω υπομονη τωρα να ψαχνω.

 

ειναι απλα τα πραγματα. αντικαθιστα το χειριστηριο της βασης και απλα χειριζεσαι την βαση απο pc!!

εγω το χρησιμοποιω με starrynight. νομιζω οτι μπορει να συνεργαστει και με αλλα παρομοια προγραμματα, αλλα οχι ολα!

 

κανω connect to telescope (μεσα απο το starrynight), κανω alignment (εντολες μεσω pc), , μετα βρισκω αστερακια απο το starrynight και μου δινει την επιλογη, οταν πηγαινω πανω σε καποιο αστρο (ή σημειο) να κανω slew to (δηλ. μετακινησει εκει?), και απλα δινει τις εντολες στην βαση!

 

 

εαν ειναι θα βγαλω μερικες φωτο απο το ολο "συστημα" και θα τις ποσταρω για να γινει πιο κατανοητο!

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ν3.21 μόνο, με αυτή την επιλογή μπορεί να δεχθει pulse commands και μέσω των eqmod να κάνεις αυτόματη οδήγηση

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη, μα αφου δεν χρησιμοποιουμε το χειριστηριο της βασης οταν χρησιμοποιουμε το eqdir!! αρα τι νοημα εχει εαν εχει γινει το update στο firmware? δηλ το firmware δεν αποθηκεύεται στο χειριστήριο αλλα στην βαση? εντυπωση μου κανει!! 8-[ 8-[
Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν συνδέουμε τη βάση με τον υπολογιστή. Χρησιμοποιούμε πλέον το χειριστήριο χωρίς τον αντάπτορα.

Με την ν3.21 και την επιλογή pc direct, το καλώδιο πάει απευθείας στο χειριστήριο από την σειριακή.

Το eqdir (ο αντάπτορας΄) που χρησιμεύει για να συνδέουμε τον υπολογιστή με την βάση, πλέον δεν χρειάζετα για να δουλέψουν οι eqmod.

Να και οι δύο τρόποι

Εγώ λέω για τον πρώτο, χωρίς αντάπτορα

config_basic-1.jpg.4d58efe6c987bea439437a10c038ee0a.jpg

config3.jpg.d0052edc2b1c608c5dc446ba97520417.jpg

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Σύνδεση μέσω του χειριστηρίου έγινε εύκολα .

Η ευθυγράμμιση θα πρέπει να γίνεται μέσω από το λογισμικό του πλανηταρίου γιατί εάν την έχεις κάνει από το χειριστήριο και μετά συνδεθείς μάλλον δεν την αναγνωρίζει ( δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποια ρύθμιση ) και πρεπει να ξαναγίνει.

Το pad πρέπει να είναι πολύ χρήσιμο όταν θέλεις να χειρίζεσαι την βάση και ταυτόχρονα να κοιτάς από το προσοφθάλμιο την επόμενη θα το δοκιμάσω.

Από το χειριστήριο λειτουργούν μόνο τα πλήκτρα κατεύθυνσης και εύκολα μπορείς με ένα esc να κάνεις το λάθος και να αποσυνδεθείς και να χάσεις όλες τις ρυθμίσεις για αυτό καλό είναι ή βάση να χειρίζεται αποκλειστικά από το Pc.

Επίσης έκανα προσπάθεια οδήγησης , δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα συνεργασίας με το λογισμικό και την κάμερα , αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα ως μη εξοικειωμένος με τα προγράμματα οδήγησης και τις ρύθμισης της web .

Tην επόμενη φορά ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Βγηκε αναβαθμηση 3.22 για το synscan control για περαστε για περαστε

http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/customer_support.php?id=94&class1=1&class2=101

 

 

SynScan Firmware (Ver.03.22) Release Note

Date: Jun. 5, 2008

===============================================================

1. Add SAO submenu in Object Catalog. The total number of objects in database increased to 42,900.

 

2. Enhance Show Position function: display telescope current position by RA/Dec, AZ/ALT or motor drive readings of both axes.The data display is accurate to one arc seconds.

 

3. Add precession compensation in coordinates calculation.

 

4. Additional information such as the rise, transit and set time of an object is available when browsing the information for an object. If a selected catalogue object is currently below horizon, the hand control will prompt "Below horizon !" for two seconds to notify user.

 

5. Improve "PC Direct Mode" function and fix the directional key lock out problem in "PC Direct Mode".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αυτός ο SAO catalog τι ρόλο βαράει; Πως σχετίζεται με τους άλλους καταλόγους; Σκοτεινά νεφελώματα π.χ. κτλ έχει;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΡΩΤΗΣΗ:Το EQMOD με το cartes du ciel παιζει η με ποιο δωρεαν προγραμμα πλανηταριου ειναι o.k
Η κατανοηση των αρχων της κοσμογονιας και του αεναου ταξειδιου μας στο πνευματικο κοσμο επιβαλλει την ταυτοχρονη υλικη και πνευματικη εξελιξη του ανθρωπου.ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε planetman, ο κατάλογος SAO, είναι ο γνωστός "Smithsonian Astrophysical Observatory", και περιλαμβάνει αποκλειστικά και μόνο αστέρες. Εμένα, με έχει βοηθήσει πάρα πολύ ο συγκεκριμένος κατάλογος, γιατί όταν συνδέω το LX 90 μου με τον υπολογιστή μέσω σειριακής, και το κατευθύνω μέσω αυτού με το autostar suite, με πάει μια χαρά. Θα σου φανεί εξαιρετικά χρήσιμος, καθώς οι περισσότεροι SAO αστέρες, θα δεις ότι είναι πολύ κοντά σχεδόν σε όλα τα αντικείμενα που θα θελήσεις να δεις ή να φωτογραφίσεις.

 

Φιλικά, Γιάννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε,

αν έχεις κάνει την αναβάθμιση θα μου δείξεις αύριο

πως έχει διαμορφωθεί ε;

Είμαι περίεργος να δω τον κατάλογο SAO :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρασκευη θα ειμαστε παρνωνα το απογευματακι.

Φυσικα οτι θες ελα να δεις και αν θελησεις φερε το control σου να στην περασω και εσενα επιτοπου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης