Jump to content

EQMOD για ΗΕQ5/6


dimpap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 7 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδιά, έχω μια απορία:

 

Μόλις απέκτησα την EQ6 Syntrek, η οποία έχει και θύρα Autoguiding.

Κατάλαβα ακριβώς πώς γίνεται η σύνδεση με το PC μέσω EQMOD και EQDIR άρθρωμα καιπρόκειται στο μέλλον να το κάνω, αλλα μέχρι τότε πώς ακριβώς μπορώ να χειριστώ τη θύρα AutoGuiding?

Η συσκευασία είχε μέσα ένα καλώδιο απο DB9 σε RJ45, αλλα δν έχω καταλάβει ακόμα πως θα το εκμεταλευτώ.

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλώδιο αυτό υπάαρχει για να κάνειις αναβάθμιση στο λογισμικό του χειριστηρίου σου οπότε συνδέεις τον υπολογιστή με το χειριστήριο (κοίτα τις οδηγίες)

Από την εκδοση 3.21 και πάνω δεν χρειάζεσαι τον eqdir, απλά συνδέεις τον υπολογιστη με το χειριστήριο με αυτο το καλώδιο που έχεις και χειριζεσαι πλεον την βάση απο τον υπολογισττή.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις απέκτησα την EQ6 Syntrek, η οποία έχει και θύρα Autoguiding.

 

Εγώ πήρα τη Syntrek, χωρίς το GOTO και παρόλα αυτά είχε τέτοιο καλώδιο μέσα...

Τώρα αφού αυτό είναι για την αναβάθμιση του SkyScan χειριστηρίου, εμένα μου είναι μάλλον άχρηστο.

 

Απλώς διάβασα σε κάποιοα φόρουμ οτι μπορείς να κάνεις Autoguiding ακόμα και της Syntrek χωρίς το χειρηστήριο και αναρωτιόμουν πώς θα γινόταν αυτό...

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν βγαζω ακρη αν καποιος χρηστιανος βγαλει κανα tutorial καλα θα ειναι δεν εχω υπομονη τωρα να ψαχνω.

 

ειναι απλα τα πραγματα. αντικαθιστα το χειριστηριο της βασης και απλα χειριζεσαι την βαση απο pc!!

εγω το χρησιμοποιω με starrynight. νομιζω οτι μπορει να συνεργαστει και με αλλα παρομοια προγραμματα, αλλα οχι ολα!

 

κανω connect to telescope (μεσα απο το starrynight), κανω alignment (εντολες μεσω pc), , μετα βρισκω αστερακια απο το starrynight και μου δινει την επιλογη, οταν πηγαινω πανω σε καποιο αστρο (ή σημειο) να κανω slew to (δηλ. μετακινησει εκει?), και απλα δινει τις εντολες στην βαση!

 

 

εαν ειναι θα βγαλω μερικες φωτο απο το ολο "συστημα" και θα τις ποσταρω για να γινει πιο κατανοητο!

Παιδια επειδη εχω το συστημα ετοιμο δηλαδη eq6 pro +eqdir+pc και ο παλιοκαιρος δεν με αφησε να το δοκιμασω ακομα 4 μηνες βρεχει εδω στο Αγρινιο,ρωταω το εξης και οποιος εχει πειρα σχετικη ας με φωτισει, οταν κανεις ευθυγραμμιση και ορισεις τα οριζοντια και τα του μεσημβρινου ορια,το στελνεις καπου με το starry night πηγαινει με ασφαλεια? η υπαρχει περιπτωση να βρει πανω στη βαση οταν το αστερι βρισκεται στην αντιθετη πλευρα???με το χειριστηριο αυτο ειναι εξασφαλισμενο διοτι οταν υπολογισει οτι θα περασει απο το κρισιμο σημειο αλλαζει φορα και το ψαχνει απο την αλλη πλευρα.Με το eqmode τι παιζει πανω στο συγκεκριμενο θεμα υπαρχει κατι που πρεπει να ρυθμισω,σας ευχαριστω και συγγνωμη που σας ζαλιζω.

Φιλικα

Αποστολης. :-k :-k :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλημερα.

Εχω την EQ5 καθώς και τον αντάπτορα του Μαρίνου για σύνδεση του χειριστηρίου (έχει γίνει η μετατροπή του ) με τον υπολογιστή.

Εχω την ASCOM πλατφόρμα (έκδοση 5 ) καθώς και το EQMOD.

Το εικονικό χειριστήριο ΔΕΝ μπορεί να επικοινωνήσει με την θύρα COM6 όπου έχω συνδέσει τον αντάπτορα του Μαρίνου (αυτό κατάλαβα από το διαγνωστικό τέστ που τρέχει μέσω των εργαλείων της Ascom πλατφόρμας).

Αν κάποιος γνωρίζει οτιδήποτε σχετικό θα βοηθούσε την κατάσταση.

Ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Xωρίς να είμαι ειδικός,κάποια στιγμή είχα ακούσει οτι κάποιες συσκευές πρέπει

να μπαίνουν στις com 1 ή 2 ή 3 ή 4 αλλιώς δεν αναγνωρίζονται.Δεν είμαι και πολύ σίγουρος.

Δοκίμασε το πάντως

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε οποια com και να ειναι δουλευει μια χαρα.

Κανε κατι που θα σου πω

1.Πριν πατησεις να επιλεξεις ASCOM DRIVER EQ5/EQ6 διπλα εχει Properties.

Κοιτα εκει ποια com ειναι δηλωμενη.

2.Μετα πας στον πινακα ελεγχου των windows και υστερα στο συστημα-system.

Υστερα στην καρτελα υλικο-hardware-device manager.

Κοιτα στο Ports και δες εκει (αν χρησιμοποιεις usb-com adapter) λεει

Prolific usb to serial port (com ταδε).

Η το αλλαζεις απο εκει να ειναι ιδιο με την com που λεει στο ascom η το αντιθετο αρκει να ειναι το ιδιο port.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω δοκιμάσει και άλλες θύρες αλλά και πάλι τίποτε.

Από το ASCOM Dome Control Panel επιλέγω setup και ορίζω

από τις επιλογές Select Dome και Select Scope σαν Dome τον Simulator και σαν Scope EQMOD ASCOM EQ5/6

Από τις ιδιότητες του EQMOD ASCOM EQ5/6 ορίζω COM2 όπου είναι συνδεδεμένος και ο αντάπτορας του Μαρίνου (αυτός φαίνεται και στις ΘΥΡΕΣ του πίνακα ελέγχου των windows )

Προφανώς κάνω κάπου λάθος ή κάποιο από τα προγράμματα ΔΕΝ έχει εγκατασταθεί σωστά ή ΟΧΙ ολοκληρωμένα.

Θα πρέπει να αναφέρω ότι ο αντάπτορας του Μαρίνου δουλεύει σωστά με το πρόγραμμα οδήγησης Guidemaster όπου η επιλογή του τηλεσκοπίου είναι

Guide Interface ---LX200 και

Settings LX200 --- Use LX200 Guider Commands στην Θύρα com2.

Αν κάποιος έχει συναντήσει το ίδιο πρόβλημα και το έχει λύσει θα βοηθούσε πολύ η εμπειρία του.

Ευχαριστώ

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λυπαμαι που δεν βοηθησα ομως εγω τρεχω το synscan control σε pc direct (χωρις τον ανταπτορα του μαρινου) οποτε και δεν ξερω αν ειναι ιδια τα πραγματα.

Υπαρχουν πολλα παιδια εδω μεσα που εχουν το ιδιο συστημα με εσενα ελπιζω να σου απαντησουν.

:D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο το τελευταίο που είπες για το Ascom Dome Control, νομίζω οτι δεν είναι αυτή η απευθείας επιλογή.

Πρέπει να έχεις εγκαταστήσει τους Drivers για ΕQ5/EQ6 και να τσεκάρεις

αυτή την επιλογή.

Οι drivers βρίσκονται εδώ:

 

http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=182628&package_id=244434&release_id=665846

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Κώστας

580149672_phd-eqmodexample.jpg.a88361fcbad7dfd88efee5a7e7c74f40.jpg

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

γραφω σε αυτο το τοπικ για να ξεκαθαρισω καποιες αποριες σχετικα με το eqmod και phd guiding. εχω διαβασει και αλλα τοπικ απο αλλα φορυμ καθως και αυτο αλλα και την σελιδα του προγραμματος αλλα οι ερωτησεις που εθεσα πιο πολυ με μπερδεψαν παρα με βοηθησαν. εχουμε και λεμε

 

απ'οτι εχω καταλαβει μπορω να συνδεσω την heq5 pro syntrek που εχω με τον η/υ μου απο τη θυρα autoguider μεσω ενος καλωδιου db9-rs232 (το οποιο εχω με την σωστη συνδεσμολογια) σε ενα ανταπτορα eqdir τον οποιο μπορω να φτιαξω ή να τον αγορασω σωστα; αυτος ο ανταπτορας μετα μπορει να συνδεθει με τον η/υ μου με ενα καλωδιο rs232-usb. για το καλωδιο rs232-usb υπαρχει καποιος περιορισμος σχετικα με την συνδεσμολογια στο rs232 ακρο;

 

απο κει και μετα τρεχοντας το προγραμμα eqmod και με την βοηθεια ενος προγραμματος πλανηταριου το οποιο ειναι συμβατο με ascom πλατφορμες (τι εννουν με αυτο;) μπορω να ελεγξω την βαση ωστε να διαλεγω τον στοχο που θελω (αφου γινει η σχετικη ευθυγραμμιση ν αστεριων) σωστα;

 

με λιγα λογια μπορω να αντικαταστησω το χειρηστηριο που εχω αλλα το πιο σημαντικο δεν ειναι απαριατητο να αναβαθμισω την βαση μου στην synscan που κανει 200 ευρω. σωστα;

 

 

σχετικα με το phd guiding το οποιο πολλοι απο εσας στο φορουμ δουλευετε και εχω διαβασει αρκετα σχολια μπορω να το τρεξω παραλληλα με το προγραμμα eqmod και με μια καμερα πχ. την spc900nc την οποια εχω και να κανω οδηγηση του τηλεσκοποιου μου σωστα;

 

επειδη μεσα στο φθινοπωρο σκεφτομαι να αναβαθμιστω για φωτογραφιση βαθυ ουρανου με το πιο συμφερων οικονομικο και ποιοτικο εξοπλισμο σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας σε αυτο το θεμα γιατι τα εχω τελειως μπλεγμενα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

μετα απο καιρο ψαξιματος τελικα κατεληξα στην αποφαση να αγορασω ενα καλωδιο TTL232R απο την FTDI. το συγκεκριμενο καλωδιο μετατρεπει τα usb σηματα σε TTL και κοστιζει 29 ευρω και κατι ψιλα. αφου εκανα τις κολησεις σε ενα καλωδιο δυκτιου με βυσμα RJ45 ετρεξα και εγω επιτελους εχθες το eqmod και πρεπει να πω πως επαθα την πλακα μου. η συνεργασια με το CdC και το stellarium αψογη. τωρα μενει να καθαρισει ο καιρος ωστε να το δω στην πραξη και κατω απο εναστρο ουρανο

 

πληροφοριες για το καλωδιο για την συνδεση με την HEQ5 pro στο τελος της σελιδας εδω

 

http://eq-mod.sourceforge.net/reqindex.html

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπόν παιδια θέλω βοήθεια στα παρακάτω

1) Εχω την HEQ5-Pro. Όταν κάνω σύνδεση με τον τρόπο EQDIR χωρίς χειριστήριο το EQMOD δουλεύει κανονικά αλλά αν βάλω το χειριστήριο (v3.23) με eqmod το σύστημα δεν δουλεύει. Στην δευτερη περίπτωση η συνδεσμολογία είναι pc --usb to rs232- το καλώδιο της βάσης (αυτό που είναι για αναβάθμηση) χειριστήριο --- χειριστήριο βάση με το κλασικό καλώδιο θύρας δικτύου. Η βάση δεν ανταποκρίνεται. Επίσης το phd στην πρώτη περίπτωση κολλάει στο calibration αλλά αυτό είναι μάλλον από λάθος δικό μου.

2) Ας πούμε ότι έχουμε επιτύχει επικοινωνία μεταξύ βάσης και Pc μέσω EQMOD. Κάνουμε aligment με το Starry night. Πάμε με goto σε ένα στόχο προς φωτογράφηση. Ανοίγουμε το phd αλλά σε εμένα για να δουλέψει το EQMOD από το phd πρέπει να κάνω disconnect από το starry night και αμέσως connect από το EQMOD του PHD. Υπάρχει τρόπος να αναγνωρίζει το connect μέσω του starrynight το phd και να μην χρειάζεται να κάνω disconnect και μετα connect από το phd ?

 

Ευχαριστώ !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2) Ας πούμε ότι έχουμε επιτύχει επικοινωνία μεταξύ βάσης και Pc μέσω EQMOD. Κάνουμε aligment με το Starry night. Πάμε με goto σε ένα στόχο προς φωτογράφηση. Ανοίγουμε το phd αλλά σε εμένα για να δουλέψει το EQMOD από το phd πρέπει να κάνω disconnect από το starry night και αμέσως connect από το EQMOD του PHD. Υπάρχει τρόπος να αναγνωρίζει το connect μέσω του starrynight το phd και να μην χρειάζεται να κάνω disconnect και μετα connect από το phd ?

Γιατί δεν δοκιμάζεις το Cartes du Ciel?

Το χρησιμοποιώ χωρίς να μου έχει δημιουργήσει προβλήματα.

Συνδέεσαι πρώτα στο μενού του χάρτη μέσω της Ascom απο την επιλογή Telescope-Control panel-Conect, στη συνέχεια πατάς trakcing στο πινακάκι που έδωσες το conect και το τηλεσκόπιο οδηγείται μέσω του χάρτη. Πρίν όμως ανοίξεις το πρόγραμμα πρέπει να έχεις ευθυγραμμίσει το τηλεσκόπιο να κοιτάει πολικό αστέρα και μετά να δώσεις εντολή να συνδεθεί.

Μπορεί να μην πέφτει ακριβώς πάνω στο στόχο σου γιαυτό θα δίνεις κάποια αστέρια κοντά στο στόχο, θα κάνεις διόρθωση με το χειριστήριο ακολούθως δεξιό κλίκ πάνω στο άστρο που είχες δώσει σαν στόχο telescope-sync-yes.

Κάνεις το ίδιο σε ένα άλλο αστέρι κοντά στο στόχο αλλά από διαφορετική κατεύθυνση και στη συνέχεια βούρ στον στόχο. Ολα αυτά σου παίρνουν 2-3 λεπτά .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2) Ας πούμε ότι έχουμε επιτύχει επικοινωνία μεταξύ βάσης και Pc μέσω EQMOD. Κάνουμε aligment με το Starry night. Πάμε με goto σε ένα στόχο προς φωτογράφηση. Ανοίγουμε το phd αλλά σε εμένα για να δουλέψει το EQMOD από το phd πρέπει να κάνω disconnect από το starry night και αμέσως connect από το EQMOD του PHD. Υπάρχει τρόπος να αναγνωρίζει το connect μέσω του starrynight το phd και να μην χρειάζεται να κάνω disconnect και μετα connect από το phd ?

 

Ευχαριστώ !!!

 

Λοιπόν μετά από ώρες ψαξίματος (να ευχαριστήσω εδώ τον Άγγελο Κεχαγιά ) τα αποτελεσματα είναι

Οσον αφορα το PCdirect δεν έβγαλα άκρη μάλλον φταιει το καλώδιο μου θα δοκιμάσω με άλλο καλώδιο καθώς δεν υπάρχει καθόλου επικοινωνία με το PC.

Όσον αφορά το 2 η λύση είναι τρέχω το PHD σαν administrator μεσα από vista και XP και έτσι δεν ανοίγουν 2 μενου EQMOD όταν προσπαθώ να συνδεθώ και μέσω Starry night ή Chartes du ciel εκ των οποίων το ένα δεν ανταποκρινόταν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει γιατί στο καλό το EQMOD + Starry night έχοντας κάνει σωστή πολική ευθυγράμμιση γεωγραφικό μήκος και πλάτος κτλ όταν του δίνεις εντολή να σε πάει σε ένα στόχο σε πάει αλλου για αλλού μήπως πρέπει πρώτα να κάνω και aligment μέσω starry night και μετά να πάω σε στόχους ? Το ίδιο συμβαίνει και με το Cartes du Ciel.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε φιλε.

Βαζουμε "μπρος" ολο μας το συστημα.

Τα οργανα ειναι σωστα προσανατολισμενα.

Βαζουμε τα βασικα (ωρα/ημερομηνια κλπ κλπ) απο το χειριστηριο.

Δεν επιλεγουμε alignment απο αυτο.

Παμε στην επιλογη PC DIRECT MODE

Στο starrynight παταμε connent.

Κανουμε n alignment με το EQMOD.

Αφου το πετυχουμε ανοιγουμε το phd.

Calibration σε πολλη κοντινη περιοχη με τον στοχο μας.

Και καλη φωτογραφιση.

 

Σου γραφω τα παραπανω απλα και μονο να σε βεβαιωσω προς την μεθοδολογια που ακολουθουμε.Αν για να σου δουλεψουν ολα σωστα πρεπει να αλλαξεις λογισμικο του τυπου starry night με κατι αλλο... θα σου προτεινα να το ξανασκεφθεις.Ειναι πολυ μπροστα πιστευω σε σχεση με οτιδηποτε αλλο.

 

Αυτα κανω εγω φιλε μου οταν φωτογραφιζω.Εαν βλεπεις οτι υπαρχει καποια ασυμφωνια ή λαθη στα λογισμικα και κατι σου παει λαθος, η αποψη μου ειναι να ψαχτεις με ascom drivers και εκδοσεις των λογισμικων που δουλευεις.Καποιες εκδοσεις συνεργαζονται μεταξυ τους αψογα και αρμονικα.

Ελπιζω να βοηθησα.

 

Φιλικα Στελιος

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
παιδια καλησπερα. θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει. θα ηθελα την σελιδα με τους drivers για eq6/eq5 γιατι αυτη που εχει δοθει πιο πισω δν λειτουργει καθολου. σας ευχαριστω πολυ
ΛΑΖΑΡΟΣ ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν θες τον ascom driver που πρεπει να υπαρχει πρωτου βαλεις το eqmod η σελιδα ειναι αυτη http://ascom-standards.org/index.html τωρα οσο για τα υπολοιπα προγραμματα που χριεαζεσε τα λινκ που εδωσε ο αγγελος παραπανω δουλευουν ολα. η σελιδα του eqmod ειναι http://eq-mod.sourceforge.net/reqindex.html για να κατεβασεις τις πιο προσφατες εκδοσεις γραψου στο yahoo group

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για τν ακριβεια θελω τον driver για το καλωδιο που συνδεω υπολογιστη με τηλεχειρηστηριο. παω να κανω αναβαθμιση του remote control και βαζω το usb kai to laptop δν το διαβαζει καθολου. στην προηγουμενη σελιδα του θεματος ο blaze ειχε δωσει κατι και αυτο δν λειτουργει
ΛΑΖΑΡΟΣ ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης