Jump to content

Ποσειδών;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγη βοήθεια στο τι βλέπω στον ουρανό της Θεσσαλονίκης κοιτώντας Νοτιοανατολικά (SE) τις βραδινές ώρες. Είναι το πιο λαμπερό!

 

Άλλες φορές φαίνονται περισσότερα φεγγάρια, άλλες λιγότερα.

Δεν έχω καλό τηλεσκόπιο (TYPNCT-3 20x50 Made in USSR ;) )και τα βλέπω σαν κόκκους άμμου! :D

 

Ψάχνοντας σε 2 sites βρήκα ότι μάλλον είναι ο Ποσειδώνας

http://www.fourmilab.ch/cgi-bin/Yourhorizon?lat=37.9664&ns=North&lon=336.267&ew=West&fov=45.000&azimuth=135.000&z=2&elements=

 

http://www.sky-map.org/?ra=21.427375937716572&de=15.852235936095166&zoom=1&show_grid=1&show_constellation_lines=0&show_constellation_boundaries=0&show_const_names=0&show_galaxies=1

 

EDIT: Αυτή τη στιγμή βλέπω 4 δορυφόρους από τη δεξιά μεριά του πλανήτη, έτσι όπως τον βλέπουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καταρχήν καλώς ήρθες.

Αυτό που βλέπεις δεν είναι ο Ποσειδώνας αλλά ο Δίας και οι 4 μεγαλύτεροι δορυφόροι του..

Επειδή καταλαβαίνω ότι είσαι νέος στο χώρο θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το stallarium είναι μια προσομοίωση πλανηταρίου και έτσι θα μπορείς να βλέπεις και να εντοπίζεις ευκολότερα τα αντικείμενα που παρατηρείς.

 

ΥΓ

Ο Ποσειδώνας βρίσκεται πάρα μα πάρα πολύ μακριά και δυστηχώς δεν μπορείς να δεις ούτε τους δορυφόρους του ούτε κάποια λεπτομέρεια του πλανήτη...Με ένα καλό τηλεσκόπιο μοιάζει απλά σαν ένα μακρινό αμυδρό αστέρι

 

Φιλικά

Κώστας

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καταρχήν καλώς ήρθες.

Αυτό που βλέπεις δεν είναι ο Ποσειδώνας αλλά ο Δίας και οι 4 μεγαλύτεροι δορυφόροι του..

Επειδή καταλαβαίνω ότι είσαι νέος στο χώρο θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το stallarium είναι μια προσομοίωση πλανηταρίου και έτσι θα μπορείς να βλέπεις και να εντοπίζεις ευκολότερα τα αντικείμενα που παρατηρείς.

 

ΥΓ

Ο Ποσειδώνας βρίσκεται πάρα μα πάρα πολύ μακριά και δυστηχώς δεν μπορείς να δεις ούτε τους δορυφόρους του ούτε κάποια λεπτομέρεια του πλανήτη...Με ένα καλό τηλεσκόπιο μοιάζει απλά σαν ένα μακρινό αμυδρό αστέρι

 

Φιλικά

Κώστας

 

Φίλε Draco σ' ευχαριστώ πολύ! Φοβερό πρόγραμμα το Stellarium!

 

Να' σαι καλά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ενότητα διαχωρίστηκε λόγω ...αλλαγής θέματος και συνεχίζεται με τίτλο "Αστρονομικά λογισμικά (πλανητάρια)" εδώ:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=8498&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Παιδια ισως να καθυστερησα να απαντησω σε αυτο το post αλλα πρεπει να ψαξει κανεις ολες τις σελιδες για να βρει μερικες δημοσιευσεις.. Λοιπον η ερωτηση μου ειναι,πως μπορω να βρω τον ποσειδωνα και ουρανο? ενω ξερω την τοποθεσια τους σαρωνω ολη την περιοχη με το τηλεσκοπιο αλλα δεν τους βλεπω.. :-k τον πλουτωνα μπορω να τον δω με ενα τηλεσκοπιο 130mm?

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ουρανός από σκοτεινό ουρανό είναι ορατός με γυμνό μάτι, ο Ποσειδώνας με κυάλια είναι εύκολα ορατός.

Χρειάζεσαι ένα λεπτομερή χάρτη της περιοχής που βρίσκονται που θα τον τυπώσεις με κάποιο από τα προγράμματα-πλανητάρια που υπάρχουν. Βάλε οριακό μέγεθος ίδιο με των κυαλιών ή του τηλεσκοπίου σου.

Πιθανότατα τους βλέπεις αλλά δεν τους παρατηρείς (τουτέστιν δεν αναγνωρίζεις ποιοι είναι οι πλανήτες από τα άστρα που έχεις στο πεδίο σου) :cheesy:

Με επαρκή μεγέθυνση φαίνονται δίσκοι και ξεχωρίζουν από τα άστρα. Ειδικά ο Ουρανός.

Για τον Πλούτωνα χρειάζεσαι τηλεσκόπιο 8" και τώρα που έχει μπεί στη ζώνη του Γαλαξία είναι δύσκολο να τον εντοπίσεις.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω!! θα προσπαθησω να τους βρω, θα ειμαι πιο παρατηρητικη! αλλα το θεμα ειναι οτι και να τουσ δω μπορει να μην τους αναγνωρισω..φαινεται το χρωμα τους? αυτο το πρασινο-μπλε? η πρπει να εχω καποιο φιλτρο?

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το χρώμα του Ουρανού ξεχωρίζει, όπως και το σχήμα του σε μεγάλη μεγέθυνση. Του Ποσειδώνα πιο δύσκολα. Έχεις GOTO, έτσι δεν είναι; Πήγαινε στον Ουρανό, κύττα χωρίς φίλτρο,ένα θαμπό γαλάζιο αστέρι. Φέρτο στο κέντρο και βάλε την πιο μεγάλη μεγέθυνση που έχεις. Άν μεγαλώνει λίγο το βρήκες. Σχεδίασε τα γυρω αστέρια και δες και του χρόνου. Αν έχει μετακινηθεί (λίγο, έχει μεγάλη τροχιά βλέπεις) βεβαιώνεσαι. Κάνε το ίδιο στον Ποσειδώνα. Ξέχνα τον Πλούτωνα.

Εγώ τα έχω δει με 150, Ουρανός πολύ άνετα, ο Ποσειδώνας έμοιαζε με αστέρι αλλά δεν το έδειχνε ο χάρτης, οπότε...

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ ευχαριστω! ναι εχω goto και θα το προσαπθησω.. μολις στοχεψω θα χρησημοποιησω barlow x2 ελπιζω να τους βρω!! [-o< :cheesy:

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης