Jump to content

Aπο που αγοραζετε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ'όπου είναι πιο φθηνά και όπου υπάρχει η καλύτερη εξυπηρέτηση.

Από Ελλάδα είναι αυτές που σου παρέθεσαν.Από εξωτερικό είναι πολλές :mrgreen:

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα καλά, τι ερωτήσεις είναι αυτές;;;

Ψάχνωντας στην παγκόσμια αγορά...Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο...

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για βιβλία πάντως μόνο από εδώ bookdepository.co.uk

 

μισή τιμή από παπασωτηρίου....

 

για τηλεσκόπια και κυάλια από το ιντερνετ το opt και το telescope.de

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

Εχει προκύψει ποτέ πρόβλημα εκτελωνισμού σε αγορές απο USA;

 

Μην αγοράσω τίποτα και το πληρώσω τελικά στη διπλάσια τιμή!! :oops:

Γενικά απ ότι έμαθα οι τελωνιακοί εκτελωνίζουν ότι τουσ γυαλίσει, συνεπώς ότι ειναι σε μεγάλο κουτι το προσέχουν περισσότερο...

 

Ελπίζω για προσοφθάλμια ή οτιδήποτε σε μικρή συσκευασία να μην έχω κάποιο πρόβλημα..

 

Έχει κάποιος φίλος ανάλογη εμπειρία;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω εχω "εισαγει" κυριως απο ΗΠΑ γυρω στα 30-40 πακετα(εχω αγορασει επισης απο Αγγλια,Καναδα,Ταιλανδη,Νορβηγια διαφορα αστρο-μεταχειρισμενα).

Ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα.Οι αποστολες εγιναν με την υπηρεσια "USPS first class mail international" και "Express mail" οσον αφορα τις εξ Αμερικης αγορες(χωρις ασφαλεια και αριθμο παρακολουθησης).

Το μεγαλυτερο πακετο που παρελαβα ηταν οι δυο τομοι του "Night observer's guide"(γυρω στα 4-5 κιλα μαζι με τη συσκευασια).

Αν θες να παρεις ενα-δυο πραγματακια, ισως δεν αξιζει τον κοπο η αγορα απο εξω.Αν εχεις πιο επιθετικη διαθεση και θελεις να παρεις πολλα αντικειμενα, μην το σκεπτεσαι ουτε μια στιγμη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Nadagir,

Εγώ αγόρασα τον εξοπλησμό μου από το Πλαν.Θεσσαλονίκης ( http://www.astronomy.gr/) γιατί οι αγορές από εκεί είναι απλές κι ασφαλής. (παραγγέλνεις κι με τηλέφωνο-καλύτερα να παραγγείλουν ότι θες οι γονείς σου).

Αλλού υπάρχουν αρκετά πιο φτηνές τιμές θέλει όμως ψάξιμο..

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΚΤΙΣ και μονο ΑΚΤΙΣ.

 

Φθηνοτερες τιμες και πολυ καλη εξυπηρετηση. Εχω παρει παρα πολλα πραγματα και τα εχω παραλαβει ταχυτατα μεσα σε 48 ωρες.

 

Απο το πλανηταριο εχω φιλους πολλους που μου λενε οτι ειναι εξυπηρετικοι, ειναι ακριβοτεροι απο την ακτις αλλα και οι αποστολες τους αργουν.

 

Για τον νομικο δεν το συζηταω καν.

 

Απλα τον προσπερναω λεγοντας την λεξη. ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΗΣ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΚΤΙΣ και μονο ΑΚΤΙΣ.

 

Φθηνοτερες τιμες και πολυ καλη εξυπηρετηση. Εχω παρει παρα πολλα πραγματα και τα εχω παραλαβει ταχυτατα μεσα σε 48 ωρες.

 

Απο το πλανηταριο εχω φιλους πολλους που μου λενε οτι ειναι εξυπηρετικοι, ειναι ακριβοτεροι απο την ακτις αλλα και οι αποστολες τους αργουν.

 

Για τον νομικο δεν το συζηταω καν.

 

Απλα τον προσπερναω λεγοντας την λεξη. ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΗΣ.

:? ΟΚ αλλά το πλανητάριο κάνει κι δώρα (π.χ. http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1510) κι εγώ σε 48 ώρες πήρα τις παραγγελίες από το ΠΛ.ΘΕΣ. .Πάντος γενικά έχεις δίκιο ΑΚΤΙΣ,ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ Θ. είναι αξιοπρεπής (στις περισσότερες περιπτώσεις).

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι η ερώτηση ήταν "Απο ΠΟΥ αγοράζετε" και όχι "ΓΙΑΤΙ αγοράζετε απο εκεί".. Ετσι για να αποφύγουμε και σχόλια υπέρ του ενός ή του άλλου που (κακόβουλα) μπορεί να εκληφθούν και ώς μαύρη διαφήμιση.

Νομίζω ότι ο καθένας μας μπορεί να κρίνει τι τον συμφέρει και τι όχι και γιατί

 

ΦΙλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εξυπηρετηση ειναι πολυ παρεξηγημενη εννοια στη χωρα μας.

Αυτο που ειναι αυτονοητο και δεδομενο στις αλλες χωρες, στη δικη μας αγορα θεωρειται σουπερ-κατασταση.Δεν ειναι ετσι τα πραγματα ομως....

Καθε εμπορος ωφειλει να φροντιζει τον πελατη του (και κατα συνεπεια την επιχειρηση του) οσο καλυτερα μπορει.

Οποιοι νομιζαν οτι τα "μονοπωλια" θα εξασφαλιζαν πελατεια-κοπαδι, χωρις την παραμικρη υποδομη φροντιδας για τον πελατη, απλα τρεχουν και δεν φθανουν.

(αυτο ισχυει για τον καθε επιχειρηματια, ειτε ειναι διανομεας αστρο-εξοπλισμου, ειτε ειναι ταβερνιαρης στη Μυκονο).

Γενικως η προστασια των διανομεων με δεσμευσεις του τυπου "local dealer" κανουν μονο κακο, και στον καταναλωτη γιατι πληρωνει ακριβα, και στον "local dealer" , γιατι λογω των αυθαιρετων τιμων του, το πελατολογιο του συρικνωνεται, και στην κατασκευαστρια εταιρια,που τελικα δεν πουλα οσα κοματια θα μπορουσε να πουλησει.

Πιστευω οτι το 60-70% των αστρονομικων ειδων που διακινουνται στην Ελλαδα , ειναι προιοντα που απεκτηθησαν παρακαμπτοντας τον "local dealer" :mrgreen: .

Προσωπικα δεν αισθανομαι πολυ ανετα οταν αναφερω οτι αγοραζω απο το εξωτερικο(για πολλους λογους, και δεν πρεπει να ξεχναμε οτι εκμεταλευομαστε την ανεπαρκεια των τελωνειων , και εμεσως παρανομουμε).

Υπαρχουν ομως στιγμες, που κατα περιπτωση,η αδιαφορια,η ασχετοσυνη,η απληστια,και το...θρασος με αναγκασαν να ψαχτω αλλου.

Η εισαγωγη απο Αμερικη σιγουρα δεν θα σταματησει.Αν ομως ηταν αλλιως τα πραγματα στη χωρα μας, το φαινομενο δεν θα ειχε παρει τοσο μεγαλες διαστασεις.

(παρεπιπτοντως δεν θεωρω σωστο το "δωρο" κατα την αγορα.Θα προτιμουσα να μου αφαιρεθει απο την αρχικη τιμη, η τρεχουσα τιμη του "δωρου".

Αυτο μου θυμιζει τους περιπτεραδες που αντι για ρεστα,εδιναν τσιχλες αντιστοιχης αξιας....)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης